Gangy New Yorku

Režie:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (více)

Příběh se odehrává v New Yorku v letech 1846 až 1863. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustřeďuje na dva nejdůležitější gangy. Dead Rabbits („Mrtvé králíky“) a Native Americans („Rodilé Američany“). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill přezdívaný Řezník (Daniel Day Lewis), hlava konkurenčního gangu Native Americans. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdce gangu. Jeho hlavní myšlenky ale patří pomstě. Plán mu však zkomplikuje vztah ke krásné ale nevyzpytatelné kapsářce Jenny Everdane (Cameron Diaz)... (Intersonic)

Decker

Neprilis vyrazne, ale nadmiru poucne a zajimave. Skvely vykon pro DiCapria a Daniela Day-Lewise. Reziser Scorsese zachycuje zajimavym zpusobem skutecnosti, ktere utvarely americke dejiny a pojednava o pribehu jednoho z nejvice sledovanych a jmenovanych mest na Zemi. Jak moc je vse realisticke a verohodne vsak neni mozne posoudit, ale myslim si ze urcite aspekty filmu pusobi velmi verohodne a sugestivne a ze scenar je beze zbytku vydrancovan do dna. Aby take ne, uctyhodna stopaz by vsak snesla urcite skrty a vetsi miru gradace a spadu. Takhle je to misty docela nuda a kvuli tomu upoustim od maximalniho hodnoceni. Film si jej proste nezaslouzi, ikdyz ho tocil takovy renomovany a uznavany reziser jakym Martin Scorsese jiste je. ()

Triple H

Myslím, že Scorsese si v tomto prípade zobral do parády priveľké sústo. Film je síce pomerne veľkoryso dlhý, ale zároveň pokrýva prehnane veľké množstvo zápletiek a postáv (pomsta otca, budovanie vzťahu s Billom, romantická zápletka, zrada, politické zápolenie a špinavosti v ňom, občianska vojna a branná povinnosť, rasizmus, medzitriedne spory - no skrátka je toho priveľa). To bohužiaľ vo výsledku uberá na pôsobivosti každej z nich, lebo žiadna nemá dosť času, aby sa skutočne rozvinula a aj adekvátne ukončila. Film sa sunie dopredu v trpezlivom tempe, zaoberá sa postavami, ale po zrade od Henryho Thomasa (čo bol asi jediný dôvod prítomnosti tejto inak zbytočnej postavy) sa zrazu všetko začne odohrávať veľmi skratkovito a v dosť rýchlom tempe. A pôdu pre toto zrýchlené tempo si Scorsese jednoducho nepripravil dostatočne dôkladne na to, aby mu to prešlo. Pasáže s prípravami na finále, voľbami a vzburou sú prebehnuté len z rýchlika a bohužiaľ je rovnako naložené aj s finálnym bojom, ktorý je takmer neexistentný. Po tak dlhej expozícii a budovaní vzťahu medzi Billom a Amsterdamom by som čakal viac, ako jedno pichnutie a tri vety k tomu. A to finále súbežne zahŕňa ešte jednu časť príbehu (s povstaním chudoby), pre ktorú bola pôda pripravená len VEĽMI zľahka. Stále však vysoký nadpriemer, ktorému veľmi pomáhajú kvalitná výprava a kvalitní herci. Z nich najviac utkvie v pamäti famózny Daniel Day-Lewis ako Bill the Butcher - absolútne bezchybný herecký výkon. A ako býva u Day-Lewisa pomerne obvyklé, zatieňuje ním celý zvyšok hereckej zostavy, ktorí sa môžu snažiť ako chcú, ale kopú inú ligu. Menej epický rozmach by nebol na škodu, respektíve ak chcel Scorsese natočiť naozaj takúto obrovskú fresku - mal ešte prihodiť na stopáži aspoň hodinu. Čo sa samozrejme z logických a ekonomických dôvodov nedá a tak máme výsledok, ktorý sa chce vyjadriť ku všetkému a v konečnom dôsledku sa teda bohužiaľ poriadne nevyjadrí k ničomu. Ambicióznosť sa však cení a rozhodne tu je dosť kvalitného materiálu, aby film stálo za to pozrieť. ()

hans500

Film, jenž Scorsese plánoval přes 20 let (chtěl ho natočit již na konci 70. let) dopadl výborně. Má pár drobných chybek, ale celkový dojem je velmi dobrý. Především se jedná o absolutní herecký koncert Daniela Day-Lewise, který je v roli řezník Billa takřka dokonalý a jde určitě o jednoho z nejlepších filmových záporáků (skvěle napsaná postava). A o mnoho pozadu nezůstává ani Leo DiCaprio v hlavní roli. Cameron Diaz v hlavní žesnké roli není tak výborná, ale nekazí jim to, a ve vedlejších rolích je spousta dalších vynikajících herců (John C. Reilly, Liam Neeson). Samotný scénář nabízí skvěle napsané postavy a několik brilantních dialogů, ač příběh příliš originální. Film oplývá fantastickou výpravou (ať již jde o kulisy New Yorku 19. století, stovky komparzistů či úvodní velkolepou bojovou scénu). Režie filmu je bezchybná, což není nic překvapivého, film během dlouhé stopáže nenudí, má perfektní kameru i střih a samozřejmě kostými. Z deseti nominací na Oscara bohužel Gangy nezískali ani jednoho, což je trochu škoda, mnohé by si zasloužil (režie,herec hlavní role, výprava, kostými, střih, zvuk, píseň). Celkově velmi silné 4,5*. ()

eJacques

Krvavá lázeň prvních 10 minut a krvavější posledních 10 minut, mezitím 2 hodiny krávovin... A DiCaprio ať už raději nehraje, pijatiky po hospodách mu jdou líp... (18.8.2010 oprava, DiCaprio v posledních pěti filmech úžasný, perfektní výběr filmů - Blood Diamond, Revolutionary Road, Body of Lies, Shutter Island, Inception) ()

Copacabana

Majestátne a veľkolepé, avšak takmer bezobsažné a dejovo nezaujímavé. Leo sa snažil ako vedel, no mnoho toho nezachránil. Aj napriek precíznej réžii, nemôžem dať vyššie. ()

chelseaman22

Ruky hore ti, pro něž byl úvod stejně překvapivý jako kvalita Válečného koně! Funící mnich v doprovodu svého gangu "Mrtví králíci" pozvolna přichází na jeviště následující krvavé potyčky, po níž se krysy v kanaléch utlučou po slastně železité chuti rudého moku! Počet gangů v ulicích NY odpovídá počtu nepřeživších mouratých hirošimských koček, současné nelze opomenout gangy hasičské. Jejich taktika? K hořící domu se příslušné gangy sjedou, dají battle, dům nechají shořet na čistý uhlík a vyloupí dům vedlejší - toť hasiči! Každý "potterovec" toužil vidět Bagrida, kterak do svého chřtánu připomínající vodovodní trubku lije sklenky ohnivé whisky - místní BUTCHER aplikuje toužebný vzdech Anne Hathaway "It comes true" a obrací do sebe panák o objemu jednoho čistého somálského jezírka. A pokud je pro vás ohnivá whisky něco jako sladký koktejlíček prezentovaný melounovou "vodkou" od Amundsena, tak zaplaťte čtvrťák a dosyta se napojte ze sudu, jehož obsah je tvořen hospodskými zbytky (jedno ještě krvavé ucho zdarma!). Když posloucháte zrzavou děvu, z níž bych s okamžitou platností udělal Národní kulturní památku vykládat o cestě Big Apple - San Francisko parníkem, tak je vám hned jasné, že Martin svou režisérskou trojnožku umístil nebezpečně blízko toho inkriminovaného sudu se vším možným! 82% Celosvětový výdělek k 27. 7. 2013: $193,772,504, což je 1,94 násobek budgetu ()

filmmovier

Další parádní spolupráce DiCapria a Scorseseho s parádní atmosférou, fantastickým prostředím a ohromující výpravou, je vidět, že na tom filmu se nešetřilo. Režie a Leo jsou tradičně kvalitní, ale mě tady mnohem víc ohromil fascinující Daniel Day-Lewis. Mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby byl film o něco kratší, ale ve výsledku mi to vlastně ani zas tak nevadilo a vynikající, brutální finále je tím nejlepším z filmu, takže se určitě vyplatí počkat. Je to působivé a místy i poměrně drsné, takže určitě skvělá podívaná. Ta realisticky podaná špína ulic New Yorku mě skutečně nadchla, stejně jako herecký koncert všech zúčastněných. Day-Lewisovi se vůbec nevidím, že za to měl tolik nominací a ještě jich tolik proměnil. Až to ve mě uzraje, tak se na to podívám ještě jenou. A pak ještě. Takhle se dělá film, vážení. 85%. ()

LeoH

V Jiříkově vidění z kusu americké historie, o jehož existenci jsem vlastně neměl tušení, prudkého přerodu málem středověkého kmenového společenství (prolog připomene spíš Statečné srdce nebo Pána prstenů než Mafiány) v to, čemu říkáme moderní demokratická společnost. Příběhy malých dějin smetených velkými mě dojímají víc než osudy velkolepých grázlů, tudíž u mě Gangy stojí možná i o kousek výš než slavnější Scorseseho poloobdivné mafiánské báchorky, byť třeba zalidněné životnějšími postavami s barvitějšími osudy (i když ani ta zdejší mstitelsko-oidipovská variace za mě není vůbec k odzívnutí). A netřeba dodávat, že natočené je to velkolepě. ()

Motinski

Day-Lewis v mojej obľúbenej úlohe, výtvarne veľmi dobre nadizajnivané prostredie a zaujímavý príbeh ktorému by pomohlo ho skrátiť. Chápem všetkých ktorých film nudil a sám sa čudujem že mňa výnimočné nie. Gangy New Yorku sú umelecký mix fikcie a reálnej minulosti, obohatený krvou a smradom z ulíc kde sa dej odohráva. Nie je to dokonalé, no rád sa sem vraciam. ()

Sokkk_y

Martin Scorsese je režisérským skvostem a Gangy New Yorku to jen potvrzují. Tentokrát se zaměřil na krvavé dějiny Ameriky, což nepatří mezi má oblíbená témata. Ale přesto si mě snímek hned od počátku získal a když pominu těch několik hektolitrů prolité krve, musím říct, že mě i bavil. Můj neoblíbenec a jeden z mála hollywoodských obyvatel, k nimž mám averzi - Leonardo DiCaprio - zde hrál na své poměry perfektně, nicméně po celých 170 minut jsem měl pocit, že do 19. století vůbec nepatří. Takřka to samé platí i o zrzavé Cameron Diaz, které role irské kapsářky sice sedla, ale stále to byla pro mě "ta bloncka z Charlieho andílků". Kdo mi teda do této doby a do této role sedl, byl Daniel Day-Lewis, jehož nesmrtelné charisma sálalo i přes ty mastné vlasy a zakroucený knírek. Co dál? Scénář super, hudba jakžtakž také, komparz skvělý a to ostatní hodně slušné. S těmi 170 minutami to tedy dělá čtyři hvězdy, což si myslím, že je patřičné hodnocení. ()

ivan_drago

Režisér zde rozehrává brutální drama z dob 19. století a vlastně ukazuje jak tenkrát fungoval "organizovaný" zločin. Neskutečně surově natočené bitky a přesné výkony hlavních představitelů davájí zapomenout na monstrózní minutáž a občasnou nudu. ()

Qitek

Tak dlouho jsem čekal a Martin Scorsese taky... Tak dlouho čekal prej. Výpravu měl na jedničku. Herce měl na jedničku. Mezi herci i poloboha D.D. Lewise... Upřímně nevím kde se to posralo, ale nemohl sem se zbavit dojmu, že prostě celý film tak nějak jen unaveně kočíroval a těšil se, až to bude mít za sebou. Ostatně jako já. ()

DivX

CHYBA VE FILMU: Když je Cameron Diaz přepadena v docích, tak ji násilník praští dřevěnou tyčí do břicha. Ale ta tyč není moc dřevěná, protože se ohne téměř od 90 stupňů, takže asi bude z gumy. ()

danoo

Aj majster tesár sa občas utne (rozvláčnosť, nedopracovanosť postavy C. Diaz), no keby sa takto častejšie "utli" tvorcovia súčastného mainstreamu, skákal by som od radosti. ()

Tomasso001

Byl jsem mile překvapen atmosféra působí úžasně, herecké výkony, hlavně Daniel Day-Lewise mě ohromily. A závěrečná proměna pohledu přes řeku na New York skrze staletí mě naplnilo jakousi nostalgií. Dokonce jsem si po shlédnutí sehnal knížku, kde je úplně kouzelný ceník podsvětí. Zmlácení 2 dolary, zlomení nohy 5, pořezání 10 dolarů a podobně. Hlavní postavy z filmu skutečně existovaly, jen v jiných časových dobách, názvy gangů jsou také podle skutečnosti, stejně tak jako název čtvrti five-points ()

Jazzzz

Některé filmy se jeví trochu nudné, ale po jejich dokoukání zjistíte, že většina scén a detailů měla smysl. Tento film je praví opak. Většina scén nemá smysl... Na to aby byl film dobrým dramatem by se musel hlavní postavě věnovat trochu do hloubky a ne tak povrchně. Co se týče romanku DiCapria s Cameron - ať hrají jak chtějí skvěle tak tyhle scény patří spíše do opravdu špatného romantického filmu a myslím si, že nedokážou nadchnout ani puberťáky. Takže dejme tomu, že vystříháme zbytečnou přemíru romantiky, zbytečné scény a nudně zdlouhavé dialogy zjískáme ze 166 minut opravdu špatného filmu troufám si říct tak 30 - 40 minut filmové zajmavých záběru, kdy se dá opravdu dle shlédnutí odhadnout, že tento film dělal takový formát jako je Scorsese... A i tento sestříhaný material by se určitě nepřidal mezi ty lepší... ()

Maki89

od tohto nametu,obsadenia a rezisera som cakal viac,.. celkovo to ale nebolo zle, zaujimavy pohlad na New York pocas vojny Gangov... v krvi to zacalo, v krvi to skoncilo.... zbytocne dlha stopaz, kludne by sa to o 40 minut dalo skratit a o nic by ten film neprisiel.... 7/10 ()

Pavlínka9

Vynikající hudba, skvělý herci a silný příběh, který vypráví nejen o pomstě, ale o situaci jednoho z nejznámnějších měst světa v 19.století. Celý film by podle mého názoru nebyl tak strhující, bez hudby, kterou prostě nelze přeslechnout :) ()

terunka003

Zajímavé, nové, zvláštní, New York, mafie, zlo × jednobarevné. Čekala jsem něco fakt lepšího. Děj mafiánský, prostředí špinavé a správně smradlavé, hudba fajn, herci bomba. A to bylo asi tak jediné. Bylo to pro mě, zvláštně zpracované téma, sice jsem sledovala od začátku a bez zívnutí, ale posledních 45 minut jsem děj už moc nevnímala a chtělo se mi spát. Ale nic proti ničemu, je to film, který utane v mysli. ..no jako ty jejich zbraně, hlavně ty klacky, to by se mi líbilo do kabelky, abych to mohla cestou tramvají vytahovat na zvracející bezďáky.. ()

KitFisto

Jeden z nejnudnějších filmů, které jsem kdy viděl a je mi uplně jedno, že to natočil Scorsese a jaká herecká esa v tom hrají. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

12.08.2015

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)