Gangy New Yorku

Režie:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (více)

Příběh se odehrává v New Yorku v letech 1846 až 1863. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustřeďuje na dva nejdůležitější gangy. Dead Rabbits („Mrtvé králíky“) a Native Americans („Rodilé Američany“). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill přezdívaný Řezník (Daniel Day Lewis), hlava konkurenčního gangu Native Americans. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdce gangu. Jeho hlavní myšlenky ale patří pomstě. Plán mu však zkomplikuje vztah ke krásné ale nevyzpytatelné kapsářce Jenny Everdane (Cameron Diaz)... (Intersonic)

FilmFan24

Mistrovsky zrežírovaný monumentální epos, který je zároveň pro diváka záměrně odtažitý protože nestaví pomník některé z postav, ale vzdává hold lidem, jak zpívá v závěrečné písni Bono Vox, jejichž ruce postavily Ameriku. Film, který se určitě vyplatí vidět a rozhodně není obsahově prázdný jak tady někteří píší...A nuda? Tak to ani náhodou! ()

Aleee89

Takže si konečně můžu odškrtnout ze seznamu další film. Tentokrát volba padla na Gangy New Yorku. Leonardo DiCaprio se mi líbil, dokonce i mnou nenáviděná Cameron Diaz se jaksi dala překousnout. Některé scény bomba, ale co jsem jednoznačně překousnout nemohla, je délka filmu. Je to moc, vleče se to a filmu to alespoň u mě ubírá body. Jinak je to ale určitě zajímavé se na tenhle film kouknout. ()

Skip

Skvěle natočené drama o zrodu velkého města, jak ho známe dnes. Pouliční šarvátky a boje na život a na smrt jsou prakticky dennodenní záležitostí. Všudypřítomná korupce, rasismus a nacionalismus. Na historických základech natočil Scorsese fiktivní příběh o pomstě krvavé jako doba sama. ()

Fanucci

VUBEC se mi tento film nelíbil. Možná nezaslouží pouze jednu hvězdičku ale mě štve že takovou nudnou bezduchou blbost mohl natočit tak skvělej režisér jako Scorsese. Navíc jde o blbost dlouhou a dobře zahranou což je opravdu smutná kombinace...EDIT: Po druhém shlédnutí zvedám o jednu hvězdu, ale stále platí fakt, že jde o mimořádně nevěrohodný film, na Scorseseho silně odfláknutá výprava (exteriéry i kostýmy působí prvotřídně uměle), příběh je slabý jak čaj. Velké zklamání...i napodruhé. ()

dee-key

Hm, asi jsem čekal trošku víc. Trošku víc bitek. Ta největší a nejlepší byla hned na začátku, což je docela zarážející. Ale filmu se nedá upřít atmosféra. Kulisy byly taky dost dobrý. Nepředpokládám že by se to natáčelo celý někde v hangáru, jako třeba 300. Krom celkem působivého příběhu má film docela příjemnou hudbu. A vůbec nejlepší je, že nikdo pořádně neví, kdo je ten zlý. Divák může simpatizovat jak s přistěhovalci, tak starousedlíky. ()

Sheldra

Scorseseho zbožňuju, Day-Lewis a DiCaprio jsou podle mě jedni z nejlepších herců současnosti...jeden by řekl, že z těchhle ingrediencí nemůže vzniknout nic než veledílo, leč opak je pravdou. Film byl neúnosně zdlouhavý, nelogický a já u něj nepokrytě usínala. Leo byl jaksi prkenný a nějak mi nesedl - proč se proboha celou dobu tak mračil? Člověka sužovaného nepřízní osudu snad jde zahrát i jinak, kór když ho hraje takový talent! Jediným světélkem ve tmě byl Day-Lewis, který byl opravdu ďábelský - jeho postava byla dobře napsaná, plastická a dokonale zahraná, a na rozdíl od většiny typických záporáků měl i světlé stránky, takže byl o to uvěřitelnější (tajně jsem doufala, že vyhraje). A to je na tomhle filmu nejspíš jediný skutečný klad. Kdyby to natočil někdo jiný, asi bych to hodnotila hůř, ale u téhle sestavy nějak nemůžu - hodit do jednoho pytle s blbinami typu Stmívání, to si vážně nezaslouží! ()

Mikarda

První a poslední čtvrthodina - super! Pouliční bitky mě do sebe přesvědčivě vtáhly. Ale ty dvě hodiny mezi tím ... nuda, nuda, NUDA! Ale i přes to, že mi film neustále zavíral víčka, tak Day - Lewis, věrohodné prostředí, krásné kostýmy a hudba, která filmu padla jak pr*el na hrnec, vybojovali filmu tři hvězdy. Tady to nemohl zachránit ani můj drahý Leo. ()

fmash

Gangy New Yorku jsou prvotřídní kandidát na čtyři hvězdičky (na pět možná, ale to by musely mít nikoli snad méně chyb, ale mnohem více kladů). Báječná výprava, kostýmy, obsazení, barvitost mnoha scén je na vysoké úrovni… Bohužel jsem i přes tak přemrštěnou stopáž nedovedl dobře rozklíčovat, co je pointa tohoto snímku. Odvaha? Odhodlání? Krutost života za určitých okolností? Hrdost? Fakt nevím. Díkybohu se jedná o historický snímek, takže veleostrý břit agitace se skrývá v relativním bezbečí pochvy časového odstupu mezi dějem a divákem. Některé scény mají nádech (díky svému výtvarnému pojetí), jako by je navrhoval mystik burtonovského nebo deltorrovského ražení, bohužel slouží pouze účelově jako bombastické pozadí nijak zajímavého příběhu. Mimochodem příběh: kdyby se nejednalo o film s takovými ambicemi, byl bych asi mnohem tolerantnější, v tomto případě však nemohu než říci, že je to spíše sbírka medailonků a především exkurs do temných zákoutí americké historie. Snad to má být upozornění, že americký sen není samosebou vzniklý styl života, ale že je vykoupen nejen pionýrskými strastmi známými z historek o divokém západu. Možná, kdyby tvůrci vsadili na méně pitoreskní kulisy a takřka parodizující pojetí reálií a kontrastu mezi „boháči“ a „chuďasy“, účelu by to posloužilo lépe. Násilí (bezbřehé), korupce (rovněž tak) a nespravedlnost díky potenciálu a okolnostem vzniku nového světa dosahují možná ještě větších rozměrů než ve světě starém, který si budoval své struktury mnohem delší dobu. S tím nelze příliš polemizovat, ale je nutné dívat se kvůli tomu na nijak zvlášť zajímavý film skoro tři hodiny? Za sebe odpovídám nikoli. Zajímavé komentáře mimo jiné: kiddo, salahadin, Amarcord_1, petaspur. ()

Chrysopras

Takhle prohospodařit talent DDL a LC by si snad zasloužilo odpad. Těžko si dokážu představit silnější hereceké spolu/proti hráče, který mám navíc hodně rád - a ono nic! Naprostej průměr, kde trochu vyčníval jen Řezník. Toho ale nulovala CD - tvrzení o "nejhezčí NewYorčance" mě neskutečně pobavilo ( případně je to důvod ke zhrození, jestli je to pravda :-P ). Nastíněné Amsterodamovo dilema je podle mě nevyužité. Scorsese se moc nepochlapil,no.... Deset nominací na Oscárka je dost mimo a za zmínku stojí tak výprava a U2. ()

Lauri

Celkem slušný film, kterému vévodí Daniel Day-Lewis, moje nová osobní herecká hvězda. Až za ním je Leo a poté celý film. Pan Scorsese režírovat umí, o tom jsem se již několikrát přesvědčila a tento film není výjimkou. I přesto, že se Gangy nevyrovnají takovým perlám jako jsou Mafiáni nebo Casino, stále se ještě řadí s nadprůměrným snímkům mého oblíbeného tvůrce. ()

OG_Swifty

Bylo to dlouhý, ale nebylo to špatný. Kněz Liam Neeson byl dobrej a záporák Bill s knírem dobře odrážel tehdejší módu. Vůbec celkově jsem z týhle doby viděl málo filmů, z doby vysokejch cylindrů a prapodivných knírů, přitom je to tak hyper. Přesto k filmu samotnýmu mám několik výtek; v první polovině filmu jsou asi tři hudební čísla a jsou tam namontovaný dost okatě. Pokud bych se díval na muzikál, asi by to bylo fajn, ale tohle mělo jen dokreslovat náladu a to se moc nedařilo. První písnička v hospodě, kde kamera sleduje zpěváka jdoucího za DiCapriem ještě OK, ale další dvě hudební čísla byly fakt moc vokatý a požitek z filmu to paradoxně nabourávalo. Dál mi vadilo (ne moc, ale přece) zobrazení nepokojů; reálně nepokoje trvaly několik dní a jejich hlavními oběťmi nebyli bohatí, ale černoši, kvůli kterým byla válka. Samozřejmě ne kvůli nim, ale všeobecně byli (a stále jsou) tím nejuchopitelnějším předmětem sporu Občanské války. Tady ve filmu se hodí pár dobových kreseb, zabijou asi tři černochy, ale jinak se tu ničí a honí boháči a za chvíli naběhne Unie a je po nepokojích. Ale tak dobře, politická korektnost. Co mi vadilo ale nejvíc, to bylo vyobrazení akčních scén a násilí. Do prdele tak když dělám film o válkách gangů a násilí, tak přece nemůžu bejt pussyna a do úvodní scény nedat žádnou krev. Kaskadéři amatérsky uhýbají před úderama viditelně s odstupem desítek centimetrů a přestože se řežou nožema, mačetama a vším možným, tak po zabití Vallona leží na zemi 8 ochotníků na špinavým "sněhu". Upozorňuju špinavým, nikoliv zakrváceným. Filmu s rozpočtem sto mega, v němž nejsou žádný ufoni zotročující si lidi v obřích lítajících lodích, prostě nemůžu tyhle amatérsky působící přestřely odpustit. 75% ()

sek

Poctivá filmařina, která ale honila příliš mnoho zajíců, než kolik jich mohla chytit. A v divákově duši otisk nenechá. ()

ilemas

Po vizuální stránce výborné,herecké výkony taky, ale jinak hrozná nuda. Ikdyž jsem film dokoukal do konce, podruhé ho už vidět nemusím. ()

Katarine

Je mi líto, že na mě film absolutně emočně nezapůsobil, ale přesto mám velmi ráda příběhy (ať už filmové či literární), díky kterým se také dozvím něco z historie dané země. DiCaprio byl zde ještě v začátcích svého hereckého vzestupu, Day-Lewise jsem teda vůbec nepoznávala a pro Diaz to byla snad životní role. Já osobně bych nejvíce vyzdvihla hudbu, která k mému nemilému překvapení nebyla ani na Oscara nominována na rozdíl od jiných kategorií. Scorseseho filmy začínám teprve poznávat, ale zatím bych tomuhle udělila nejnižší hodnocení, i když pořád to jsou 4*. ()

Chen

Do kolen mě rozhodně srazila atmosféra brutality a syrovosti. Scorsese se nebojí krve, a tak nevíte, co v další vteřině čekat, a kdo se zhroutí s nožem v hrudi k zemi. A Daniel Day-Lewis je záporák jedna radost. ()

MartinNDL

Film se dá chápat mimo jiné jako hra, soutěž. Tvůrci proti kritikům. Tvůrci proti divákům. Tvůrci mezi sebou a v neposlední řadě fight herců. Počet hvězd ukazuje, že tým pod vedením Martina Scorseseho v pouliční bitce zničil ostatní gangy a titul nejlepšího herce filmu ne k úplně mý radosti putuje k Denielovi Day-Lewisovi. Sorry Leo, ale dneska si možná poprvý prohrál. ()

/Pablo

Standartní příběh o pomstě zasazený do historických reálií doprovázený velkorysou výpravou. Za povšimnutí stojí jako vždy perfektní výkon Daniela Day - Lewise. Jeho řeznická čísla s nožem a jinými kuchacími nástroji mě vždycky vyloudila úsměv na rtech, i když byla určitě míněna naprosto vážně... ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

12.08.2015

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)