Někdo tam nahoře mě má rád

• USA Somebody Up There Likes Me (více)
Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 1956, 114 min

„Světoví boxeři trénují zde“ hlásí nápis nad vchodem Stillmanovy posilovny. Thomas Rocco Barbella není boxer. Je jen otrhaný, zoufalý mladík, co potřebuje prachy. Proto vejde, zapíše se pod smyšleným jménem Rocky Graziano a kvůli deseti dolarům vstoupí do ringu jako sparing partner... a není poražen. Jméno se zapíše do historie. Stejně jako tento příběh o Grazianově cestě z absolutní chudoby k titulu šampiona ve střední váze. Ve svém druhém filmu hraje Paul Newman skutečného krále ringu. V rámci přípravy na roli se s Grazianem osobně setkával, aby pochytil jeho způsob řeči a mimiku. Film získal dva Oscary a režisér Robert Wise zachytil tempo tohoto sportu se silou knock outu. Ve filmu se objeví i Steve McQueen a Robert Loggia. Zaujměte místa nejblíž ringu! (oficiální text distributora)

Modus

Viděli jste Rockyho? Líbil se vám? Jestli jo, tak tohle musíte vidět, protože producenti Rockyho čerpali z této po všech stránkách skvělé klasiky...I když tento film je prosáklí starobou a naškrobeností 50. let něčím si mě prostě získal...Nevím jestli se děj inspiroval skutečným příběhem ale jestli ne, bylo natočeno vše tak moc reálně...Ale zase na druhou stranu musím vyčíst pár věcí, i když tahle role byla jednou z prvních pro Paula Newmana, toho neomlouvá to jak se k ní postavil, bylo vidět jak se moc snaží a strašně moc přehrává, na 100% to ale bylo nezkušeností a já mám s ním slitování...A další věc kterou bych chtěl vyčíst, je ta že Rockymu tak nějak všechno moc hladce prošlo, ale kdyby ne tak by se film měl jmenovat jinak že :-)...Samozřejmě musíte brát všechny ty zápasy v ringu s rezervou protože tento snímek má už pár let že ano, ale i tak je to nasnímané moc pěkně a myslím si že ani v dnešní době by se závěrečná bitka neztratila...Myslím ,že film- i když je skvělý- celkově nevyčnívá nad ostatní filmy s touto tématikou...Tady bych poznamenal, že naprostá většina těchto filmů se podle mne povedla...V každém případě film každému vřele doporučím... ()

truby

Ať se nikdo nezlobí, ale tohle je film Paula Newmana, tohle stojí a padá s jeho hereckým výkonem. No a ten výkon byl naprosto famozní. Jindy charismatický a sympatický gentleman zde zahrál roztěkaného cholerického rváče tak, že jsem s očima na obrazovce čekal každou chvíli kdy vybouchne a rozbije všechno kolem sebe na kusy. Navíc se i v takovémhle filmu našlo pár vtipných momentů pro zasmání. Pro mně jeden z nejlepších filmů o boxu. ()

Killingjoke

Spoustu let předtím, než diváci v kinech poprvé viděli osudy Rockyho Balboy v podání Sylvestera Stalloneho, objevil se mezi provazy jiný boxer, jehož osud také nebyl nezajímavý. Rocco Barbella byl už od dětství grázl, dítě ulice a zloděj, žijícím ve stínu přísného otce, bývalého boxera. Není proto divu, že vystřídal několik, nápravných zařízení pro mladistvé, vězení a nucený odvod do armády v době, kdy svět ohrožovalo Hitlerovo Německo. Ze všech těchto míst se mu vždy podařilo utéct a nakonec se pod falešným jménem Rocky Graziano uchytit tam, kde to díky otci ze srdce nenáviděl, v boxerském ringu. Film ukazuje vzestup vyděděnce až k titulu mistra světa ve střední váze. Nutno přiznat, že cesta to byla dosti krkolomná a jediné štěstí bylo, že se mohl opřít o svou skvělou manželku, milující matku a férového manažera. Snímek sám trošku trpí tím, že na malé ploše je do něj vtlačeno spoustu událostí a tak některé životní epizody působí trošku zkratkovitě. Může se však pyšnit výborným výkonem mladičkého Paula Newmana a rovněž citlivě zahranou rolí jeho manželky v podání Pier Angeli. Jako fanouška mne pak i potěšila epizodní rolička Steve McQueena, který si střihl jednoho z mladých Rockyho zlodějských kumpánů... ()

olympionik

Vynikajuco sfilmovany pribeh boxera Rockyho Barbellu "Graziana", ktory si svojimi tvrdymi pastami vybojoval titul svetoveho sampiona v strednej vahe. Vo velkej miere bol prave tento pribeh inspiraciou k natoceni filmu o Rockym Balboovi. Paul Newman je neskutocny. "Dont worry about a thing, ma." ()

balcazar

Veľmi ma zaujal začiatok, film ma okamžite chytil, to sa nestáva zas tak často. Zaujal ma aj kontrast Rockyho Graziana, ktorý je, rovnako ako jeho pravačka, v ringu nekompromisný a Rocca Barbellu, ktorý je, napriek kriminálnej tvári oplašený, v živote tam vonku stratený a pred svojou ženou krotký ako baránok. Niektoré scény sa možno trochu zbytočne opakovali, som detailista (už teraz si to vyčítam), no takých 5-10 dole z minutáže by filmu prospelo. Naopak, komediálne vsuvky do športovej drámy boli dávkované a spracované veľmi dobre! ()

junxi91

Každý, kdo se někdy věnoval boxu, musel být tak trochu nezvladatelný a problematický mladík. Někdo, kdo se bojí pomalu vlastního stínu a bojí se dát ránu se nikdy zápasníkem nestane. Musíte být prostě mešuge. Ne jinak tomu bylo v případě Rocca Barbelly. Jeho otec byl podřadným boxerem a ve společnosti svých přátel si dělal z malého Rocca otloukánka. Prostě typický otec tyran, aspoň, že ta matka stála vždy při svém synovi. Z Rocca se stal mladistvý kriminálník, který společně se svými kamarády okrádal kolemjdoucí na ulici, vykrádal náklaďáky a rozdával rány všem, kdo se mu postavili do cesty. Dalším oblíbeným způsobem, jak si přijít k nějakému lupu bylo rybaření ze střechy, kdy se na háček chytaly různé cenné věci stojící u oken. Nestudoval, nepracoval, prostě se jen flákal. Jednoho dne však past sklapne a Rocco skončí ve vězení, kde se nadále chová velice vzpurně a nebojí se napadnout dozorce, za což skončí na samotce. Ani dřina na stavbě v polepšovně mu nepomohla, protože poté, co dozorce nedal napít jeho kolegovi jej přetáhnul po držce lopatou. A tak byl odveden do armády, kde si také dělal, co se mu zlíbilo – vstávat v 11 hodin, odporovat rozkazům a rozbil hubu desátníkovi. Ani armádní dril z něj nedostal jeho odpor k autoritám. V jednom okamžiku vybombí také velícího důstojníka v jeho kanceláři a uteče, nicméně úřady po něm pořád jdou jako slepice po flusu. Rocco zoufale potřebuje prachy a díky svému kamarádovi se dostane do tělocvičny, kde se trénuje box a náhodou se zde zrovna shání parťák na trénink. A tak se Rocco nabídne a představí se jako Rocky Graziano, jméno, které mu už také zůstane. Objeví konečně svůj přirozený talent a jedinou věc, která mu skutečně jde – rozdávat rány a zároveň vychytávat soupeřovy rány. Bohužel, brzy si pro něj dojdou armádní úředníci. Rocky je propuštěn z armády, zbaven všech poct a musí si odkroutit rok v nápravném zařízení. Zde jej osloví místní trenér boxu, který mu pořádně promluví do duše a vysvětlí mu, že se může věnovat boxu a vydělávat si prachy nebo nadále jen rozdávat rány a ničit si život. A tak se po propuštění začne naplno věnovat boxu. Jeho sestra se mu snaží dohodit svou hezkou a zakřiknutou židovskou kamarádku Normu, ale Rocky nejprve odmítá, protože „jako bojovník nemá na holky čas“. Brzy však změní názor, je z toho svatba a také dítě. Konečně má Rocky v životě také nějakou zodpovědnost. Vše jde jak po másle až do té chvíle, než prohraje zápas o titul proti Tonymu Zaleovi. Také si jej opět najde minulost a od svého kamaráda se dozvídá, že jeho bývalý spoluvězeň jej chce vydírat. Chce,  aby Rocky prohrál následující zápas, jinak prozradí informace o jeho minulosti - o propuštění z armády a ročním pobytu v nápravném zařízení. Ale pokud zápas skutečně sabotuje tak může si přijít na 100 000 dolarů. Rocky přesto odolá a raději se hodí marod. Poté je Rocky vyslýchán na okresním zastupitelství, kde vytrvale odmítá uvést, kdo jej vydíral. Za to, že nespolupracuje s vyšetřovateli je mu odebrána boxerská licence. Strach z gangsterů byl příliš velký. Jeho manažer mu však domluví zápas o titul ve střední váze proti Tonym Zaleovi v Chicagu. Zde neplatí suspendace ze státu New York. A tak sledujeme Rockyho zápas o titul, který zpočátku vypadá beznadějně, ale Rocky si je sám sebou jist, že vyhraje, že "jej má tam, kde potřebuje". Nebylo to špatné, na svou dobu celkem povedený film. Některé dramatické pasáže a výjevy z Rockyho rodinného života byly krapet nudné, zato však jeho kriminální minulost a zápasy v ringu to bohatě vynahradily. () (méně) (více)

neo93

Skvělý filmový příběh o jednom nespoutaném boxerovi. Rocky  Barbella je divoký mladík vyrůstající v newyorských ulicích, které ho naučily dávat pořádně tvrdé rány. Jako syn bývalého boxera, který to ovšem nedotáhl na profesionální úroveň, k tomu neměl daleko. Jenže místo toho aby ho jeho otec usměrňoval ve výchově, propadl alkoholu a Rocky dospěje ve rváče, zlodějíčka a člověka, který nemá z nikoho a z ničeho respekt a úctu. Proto se ocitá v různých nápravných zařízeních, dokonce i ve vězení, nic ovšem nepomáhá. Ani na armádu, do které musí povinně nastoupit, nebere ohledy a utíká z ní. Když se ocitne v ringu, aby vydělal pár dolarů, zvítězí a je neporažen. 0všem vojáci si ho najdou a je  potrestán nucenými prácemi v trestních kasárnách a následným vyhazovem z armády.  Po dalším jeho problému, mu promluví do duše seržant, jenž vede místní boxerský klub, a Rocky pochopí, že jediné čím se může opravdu živit je mlátit lidi v ringu, ačkoli zpočátku neměl vůbec zájem. Když jsem se díval poprvé na snímek, netušil jsem, že vychází z autobiografie bouřlivého  boxera známého jako Rocky Graziano, držitele pásu ve střední váze. A celý snímek nám ho ukazuje velmi intenzivním způsobem. Sledujeme mnohé jeho bitky, kde jsou pořádně vidět jeho neúprosné pěsti a to nejen v ringu, ale i mimo něj. V tomto ohledu nám je zprostředkoval mladý Paul Newman ve skvělé kondici i hereckém podání.  Rozhodně zaujala i Pier Angeli v roli Normy, přítelkyně a později manželka Rockyho, která  se postupně mění a stává se oporou pro hlavního hrdinu, jenž rovněž roste na boxerském žebříčku až na vrchol, kdy mu leží celý New York u nohou. ()

JamesLeon

Skvělý Paul v jednom z jeho prvních filmů. Ani nevím proč, ale strašně rád se koukám na filmy o boxu. I když možná je to tím, že je to většinou o hledání své vlastní cesty hlavního hrdiny, právě prostřednictvím boxu. Jako je tomu i v tomto případě. Moc se mi líbila Pier Angeli, jako Paulova manželka, je opravdu krásná. Kdo by nechtěl takovou ženu.. Po druhém shlédnutí musím tu pátou hvězdu přidat. ()

crjules

Paul Newman v pro nej trochu netypicke, nicmene skvele zahrane roli boxera, problemoveho mladika s dobrym srdcem. Newmanova Rockyho provazi charisma a sympatie. At jako gaunera a zlodejicka, ci jako boxera a cloveka na dobre ceste, ktereho ma "tam nahore nekdo rad" , si neoblibi maloktery divak. Na DVD ma komentar k filmu Martin Scorsese, ktery po vice nez dvaceti letech natocil Raging Bull. Vliv je patrny. ()

Tamdydam

Starobu a naškrobenost fílmů z padesátých let většinou těžko vydýchávám, ale tohle mě docela bavilo. Přesto lituju dvou věcí. Za prvé toho, že film nebyl natočen v barvě ( za ty historické záběry New Yourku by to stálo ) a za druhé toho, že Rockyho neztvárnil Marlon Brando. Původně měl hrát Rockyho James Dean, který se bohužel natáčení nedožil, ale podle mého by se k této roli nejvíc hodil právě Marlon, v té době značně ostřílený a od pohledu drsnější a "rváčtější". Paula Newmana mám rád, ale v tomto filmu jsem pochopil, proč se říká, že se na začátku své herecké dráhy nějaký čas hledal. Jeho herectví tu působí dost pubertálné. Na druhou stranu ale tleskám na svou dobu nečekaně sugestivním a akčním scénám z ringu. Ani v nejmenším nepůsobí komicky a amatérsky, jako v o rovných dvacet let mladším Sylvestrově Rockym. ()

huzgi

Někdo tam nahoře mě má rád Boba Wiseho z roku 1956 by byl skvělý film, i kdyby v něm boxera Rockyho hrál Sylvester Stallone. Ale to, že v něm hraje sotva třicetiletý Paul Newman způsobem dotýkajícím se geniality, z něj činí film báječný... ()

dundy666

Klasický černobílý film o tom jak se žije, když vás má někdo tam nahoře rád. Paul Newman zahrál perfektně a má můj obdiv za to, že v tolika filmech ztvárnil různé sportovce a vždy působil přesvědčivě. Škoda že tam nebylo více boxu působilo to na mě trochu moc americky. Z nuzáka šampion..., jak neotřelé! Slušně pozvedla celou historku manželka Rockyho, která zpočátku trošku možná litovala, že si vzala za manžela břemeno neustálého zranění, ale poté pochopila, že to k němu patří a musí ho v tom podporovat. ()

Pavlin

Skvěle natočený skutečný příběh člověka,který dokázal změnit za pomocí lidí,které na své cestě potkal zcela svůj život.Úchvatný a inspirující lidský osud.Film přímo dýchá starými dobrými časy a záběry z ringu jsou velmi sugestivní.Paul Newman se zde představuje na začátku své kariéry,ale už tady je cítit rodícího se velkého herce.I ostatní herci se mi ve svých rolích velmi líbily.Pro mě nejvyšší hodnocení. ()

route60

Krásna Pier Angeli a výborný Paul Newman v Něko tam nahoře mě má rád jsou to hlavní proč film vídět a po Zuřícim býku a Rockym jde o nejlepší film o boxu který v tomto žánru vzikl. ()

rikimen79

Je docela neuvěřitelné,že tenhle film jsem nějak tak nechával na potom a ono rázem skvěléj mladéj Paul Newman v roly Rockyho Graziana to v tom mém pomyslném žebříčku dostal až naprosto nahoru není to ani hercem ani boxerským prostředím,které miluji.Bezperspektivní zlodějíček bez budoucnosti na cestě k titulu mistra světa v boxu.Jeho proměna od mešuge k roly charakternímu milujícímu manželovi je dokonalá.Vubec bych od filmu nečekal romantickéj doják,ale umě to fungovalo dokonale Užij si to dokud můžeš,zlato.Jednou o ten titul příjdu.... ()

Jenec

Jeden z Newmanových prvních filmů, neuvěřitelné. Vždyť hraje na podobné úrovni jako ve Frajerovi Lukovi. Čekal jsem film o boxu, ale dostal jsem film, ve kterém jde spíš o život jednoho rebela, který překoná veškerá očekávání. ()

boss123

Niekto tam hore, ma má rád je podľa môjho názoru jednoznačne filmom Rockyho Garziana, ktorý je vo filme tak neskutočne charizmatický, predovšetkým vďaka vynikajúcemu výkonu mladého Paula Newmana. Ten je absolútnym kráľom tohto diela a s prevahou zatieňuje ostatných. Rocky je svojou povahou neskrotný živel a gangster, ktorého hlavným umením je vytvárať problémy prípadne kradnúť. Jedným z najzaujímavejších prvkov je určite postupný prerod Rockyho z pouličného grázla na slávneho boxera. Ide hlavne o psychologický prerod a počas celého filmu aj o to, prečo je v Rockyho osobnosti toľko nenávisti. Veľmi my sadla aj Rockyho manželka, ktorá až postupom času pochopí aký život si vybrala. A v každej situácií je pre Rockyho oporou. Rovnako, ako on miluje ju, tak aj ona jeho. Vo filme sa vyskytuje mnoho smiešnych situácií a gagov, čo zabezpečuje príjemnú atmosféru, a to, že stopáž ubehne ako voda. Kamera a hudba sú na slušnej úrovni a zapadajú do celého kolektívu, ale predovšetkým do výslednej atmosféry. Môžem dielo režiséra Roberta Wisea len odporučiť a určite som si ho veľmi užil. Dávam mu päť hviezd a 85%. ()