Někdo tam nahoře mě má rád

Somebody Up There Likes Me

Niekto tam hore ma má rád

• Austrálie

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 1956, 114 min

Společně s Rockym a Zuřícím býkem nejlepší film o boxu. Zatímco Rocky pojednává o splnění "amerického snu", Zuřící býk mapuje cestu boxera, pro kterého byl soupeřem jenom on sám a Někdo tam nahoře mě má rád nás provede životem Rocky Graziana, muže, který si až po letech ve vězení, krádeží a rvaček, uvědomil, že právě on má neobyčejný talent být tím nejlepším boxerem! Paul Newman ve své první velké, ale za to jedné z nejlepších rolí. Nechápu, že nebyl nominován na Oscara. Jeho podání boxera, jeho výrazy v různých situacích, jeho nejdříve frajerské chování, které se postupem mění na starostlivého a milujícího manžela, který pochopil, že krádeži a rvačkami, kromě těch v ringu, to nikdy nikam nedotáhnej, je přímo pocta sledovat......."Ty máš v sobě to, co jsem u žádných jiných boxerů neviděl a ani kdyby chtěli, tak to v sobě nikdy mít nebudou - nenávist"............(29.12.2008)

Neobyčajne zaujímavý životný príbeh Rocky Barbellu-Graziana robí tento film výnimočným už len svojim kvalitne napísaným scenárom. Ide o ťaživý príbeh jedného mladíka z ulice, ktorého každodenným chlebíkom boli pouličné bitky a krádeže. Našťastie pre neho (a možno aj pre všetkých v dosahu jeho pästí) raz náhodou nájde to najlepšie možné miesto, kde sa môže ventilovať- boxerský ring... To však nie je všetko, scenár je veľmi bohatý a s mnohými dejovými odbočkami. Vyskytne sa tu napr. aj nezištné priateľstvo, väzenie, armáda, zrada, láska, problémy v rodine, machinácia s výsledkami zápasov.... Je tu toho dosť, každý má možnosť nájsť si tu to svoje čo ho zaujme. Samozrejme ďalším obrovským pozitívom je samotný Paul Newman, ktorý tu podal výkon hodný Marlona Branda, možno ešte lepší, zatiaľ ide o jeho suverénne najlepšie a najcharizmatickejšie herecké stvárnenie nejakej postavy čo som mal možnosť vidieť. Pritom to nemal vôbec ľahké, Rocky je postava hodne komplikovaná, akoby bipolárna a s vnútorným démonom. Aj napriek tomu, že tu často (hlavne zo začiatku) robí hlúposti, som si ju obľúbil prakticky okamžite, navyše aj s tendenciou tieto jej výstrelky ospravedlňovať. Niekto tvrdí, že film inšpiroval sériu Rocky. Nuž neviem, mne to tak moc nepripadalo. Skladba príbehu, postavy ako i životné cestičky hlavného hrdinu sú tu iné a nenašiel som nič spoločného. Možno len okrem mena a zraneného oka vo finálnom zápase, ktorý mimochodom, bol strhujúci a veľmi napínavý a to až do takej miery, že som sa pristihol ako zatínam päste.(11.3.2016)

Shlednuto tesne po revoci, kdy tehdy mam pocit ze ve stredu davali vzdy filmy legendy stribrneho platna, ale uz je to temer dvacet let, takze mozna nejsme presna, ale tyhle vecery jsem proste milovala a tohle byl jeden z filmu, na ktery si dodneska vzpominam a i na to, ze tehdy se mi to hodne libilo. Stejne jako kocka na rozpalene plechove strese.(12.3.2009)

Rozhodně to není nejlepší boxerský film všech dob, ale určitě patří k těm, na které se jen tak nezapomene... A svým způsobem to byla jedna z nejlepších romantických komedií, které jsem za poslední dobu viděla, i přesto, že z toho místy med odkapával v nadprůměrném množství. Ale přeslazené to být nemohlo. Přece jenom, byl to boxerský film, a navíc, vtipnými hláškami a scénami se taky nešetřilo. Takže proč to vlastně rozebírat? Don't worry 'bout a thing.(3.1.2009)

Obvykle nerozdávám příliš sympatií bojovným hajzlíkům z ulice, ale Rocky Graziano dokázal svou pouliční nenávist přenést do ringu tak dokonale až si mě získal. Patrně ještě víc si mne získala jeho manželka Norma, jejíž dokonalost mi vyrážela dech. Zejména ve chvíli, kdy pochopila svou roli a nastavila Rockymu lampu k rozbití. To bylo úžasné spontánní gesto.(22.4.2013)

• - Hlavní role byla nejdříve nabídnuta Montgomerymu Cliftovi, ten však nabídku hned odmítl. (Mikino00)

• - Celosvětová premiéra proběhla 3. července 1956 v San Franciscu v Kalifornii. (Stoka)

• - Eileen Heckart hrála matku Paula Newmana, přestože je jen o šest let starší než on. (Kulmon)