Will a jeho mladší bratr Jacob vyrostli v bídě a utrpení. Když dospěli, zvolili si velmi neobvyklý způsob obživy – stali se z nich odborníci na zaklínadla, čarodějnice, strašidla a jiné stvůry. Navštěvují ponuré vesnice, pečlivě zapisují strašidelné legendy a za úplatu jsou ochotni nestvůry zlikvidovat. Ve skutečnosti však pouze zneužívají pověrčivosti vesničanů, aby z nich vytáhli peníze. Žádné stvůry totiž neexistují, vždy jde o zinscenované představení, které sami připraví.  Zatímco z Jacoba vyrostl učenec s bohatou fantazií, Will upřednostňuje bohémský způsob života. Sice spolu vycházejí, nikdy však nezapomněli na dávný spor. Když byli ještě malí, jejich sestřička vážně onemocněla. Jacob tehdy dostal za úkol prodat krávu, aby měli na lékaře. Jacob ji ale vyměnil za „kouzelné“ fazole. Will Jacobovi jeho naivitu i po patnácti letech neustále připomíná. Bratři netuší, že jejich podvodné kousky byly odhaleny. Francouzský generál Delatombe je nechá sledovat a následně i zatknout. Domnívá se, že Will a Jacob nejsou jedinými podvodníky v oboru, podle něj v okolí praktikují špinavé triky také další šejdíři, kteří mají na svědomí zmizení devíti děvčátek. Delatombe má pro Willa a Jacoba návrh: Pokud se jim podaří odhalit podvodníky a najít zmizelé dívky, budou omilostněni. Bratři nemají na vybranou, pod dohledem Delatombova italského poskoka Cavaldiho vyrážejí do akce. Místní obyvatelé jsou zoufalí. Je jisté, že zlo pochází z nedalekého začarovaného lesa... (TV Prima)

JohnCZ

Místy příjemně temné, místy až moc Gilliam (ač mnozí by řekli, že ho tam je právě málo). Mně osobně tam nejvíc vadil ten kontrast temné pohádky a papundeklových kulis a přehnaného pitvoření. Je to hodně své, má to pár fajn nápadů a dobré herce, ale jinak je to takový mišmaš všeho možného, který pobaví, ale neohromí. ()

corpsy

Vizuálne úchvatné dielo, ktoré podobne ako takmer všetky Gilliamove fantasy snímky nepatrí rozhodne do tuctového komerčného štýlu tohto žánru. Ďalší príklad toho, že režisér točil najnedocenenejšie snímky v histórii. ()

Falcor

V hávu hororově pohádkovém jest zahaleno cosi tajemné, cosi legrační, cosi strašidelné a vůbec všelijaké všehochuti se špetkou občasné jemné nechutnosti či roztomilých úchylností v soukolí strojového i lesního mechanična filmového a cirkusově létajícího estéta Gilliama. (Má-li divák oči otevřené, tak vidí, že z nejednoho vizuálně skvostného záběru či náznaku skeče dýchá celá, i "pythonovská", režisérova osobnost, přestože prý natáčení pro něho znamenalo víc skřípání zubů, než požitek z tvorby.) Nádherná, většinou však nezáživně hutná, podívaná s mnoha nájezdy k dokonalosti. Jakoby, bohužel, nad tímto filmem byla vyřčena kletba, aby dokonalost byla spojena s jednoduchostí. A té se, většinou naštěstí, Terry Gilliam celý život úspěšně brání. ... Takže je již jasné, o čem že to všechno je a komu je celý tento umělecký pohádkový les vykutálených bratří triků určen? ()

Haluzz

Na můj vkus málo ujetá a úchylná Gilliamovka. A když už se tam nějaká ta povedená scéna ukáže( Karkulka, Perníček, finále celkově) , je podpořena chabými triky a průměrnými hereckými výkony, takže si ji člověk ani pořádně neužije. Když přičteme nevýrazného Hanáka, otravné postavy Stormarea a Pryce, vyjde nám klasická pohádka( možná ne na dobrou noc) , zmatená a s nesourodým dějem a infantilním humorem. Škoda. ()

ConanVJ

Dnes jsem to viděl po hodně dlouhé době a musím přidat jednu hvězdu. Film má pěkný příběh, ve kterém je přidána spousta věcí z různých pohádek a někdy to působí i vtipně. Další věc, co se mi hodně líbí je vizuální stránka. Kulisy vypadají opravdu starodávně a dodávají filmu pěknou, skoro až hororovou atmosféru. Soundtrack taky není špatný a filmu dodává na síle. Za mě 80% :) ()

Angerr

Kletba bratří Grimmů je především pěknou pohádkou, která je zasazena do skutečného světa a dějinného období, jímž je začátek 19. století. Tato doba je ve filmu velmi pěkně ztvárněna, chaloupkami ve městě i vybavením a oblečením vojáků, vesničanů a šlechticů. Příběh sám, v němž jde o zrušení staré kletby, není příliš originální, ale dojde v něm i na další témata. Jednak je to vývoj vztahu rozdílných bratrů a jejich poznání vzájemné bratrské lásky, dále pak střet tradičního, dobráckého starého světa (německá vesnice) s agresivně militaristickou totalitou (Francouzi), jež by vše tajemné a staré chtěla kontrolovat nebo zničit. Celý film má rychlý spád a nenudil jsem se ani chvíli, kromě toho je zde minimálně jeden dechberoucí záběr (rozhled z vršku věže). Je mi líto několika zbytečně brutálních scén, kvůli nim není film vhodný pro menší děti, pro něž by to dle mého jinak byla ideální pohádková podívaná. 7/10 ()

Kryton

Krásná výprava, strašidelný les , Hanák a krásná Monica Belluci jako čarodějnice. Jen tomu něco chybí? To poznáte sami. Přeci jen nevěřte pohádkám , dyt jsou smyšlené...anebo ne? ()

LINKIN

Pěkná pohádka nejenom pro mladou generaci, ale jejím mínusem je, že pojednává o tématu, jenž je omýláno stále dokola, zkrátka a dobře, žádná inovace. ()

depony

Těžko říct, proč plný počet. Ale v celkovém dojmu jiná možnost nezbývá. Líbí se mi tvorba T. Gilliama. A měl jsem rád pohádky. Tento film prostě splnil předpoklady pro to, aby mne zaujal. ()

fannah

Dobrý dobrodružný film, ale ne nijak výjimečný. Bohužel, z tohoto tématu se dalo dostat mnohem více, zvláště v produkci Dimension Films... ()

Květula

Po celou dobu trvání filmu jsem musela neustále přemýšlet nad tím, jestli je to parodie, nebo jestli to tvůrci mysleli vážně. Byla-li to parodie, mělo to být vtipnější a mělo-li to být vážné nebo snad dokonce děsivé, nepovedlo se to. ()

zdepapepa

Těžko hodnotit film, u kterého člověk neví, jestli to "python" režisér fakt myslel vážně nebo to bylo něco jako Peggovy Fuzzy a Shaunové. Na jednu stranu se tomu filmu nedá upřít určitá atmosféra, především les je fajn. Ovšem na pohádky je tu pouze dost odkazů, pohádkovost se z toho jaksi vytratila, ať už to bude přehnaně násilnými scénami (dost lidí se sekyrou v zádech, mučení, kůň požírající děti) nebo příšernými efekty. Podobně snaha o hororovost je tu spíš k smíchu. On celý ten film je takový "béčkoidní"... Aspoň, že pro nás je tam jako vždy nějaká ta přidaná hodnota. Především Martin "pošťák Ondra" Kavan je za mě nejlepší postava celého filmu, ač za celý film prakticky nepromluví. Jo a co to je za móresy předabovávat nám herce? ()

Krissty

Čekala jsem další tuctový nestrašidelný horor. V jednom jsem měla pravdu - strašidelné to nebylo ani trochu. Převažujícím žánrem byla v tomto případě komedie a za to jsem ráda, protože film posunula na úplně jinou příčku. Matt Damon byl perfektní, stejně tak Heath Ledger, který komediálním talentem oplýval trochu víc. Lena Headey se mi pomalu začíná dostávat pod kůži a spousta českých tváří byla milým zpestřením. Začátek byl sice trochu slabší, ale postupně vtipu přibývalo a závěr s Monicou Bellucci, která snad poprvé nebyla pořád nádherná, byl prostě super.. Dostala jsem mnohem víc, než bych si vůbec dovolila doufat. ()

Krt.Ek

Gilliamův počin, kterého si nevážím, oproti "Brazil" a "Strach a hnus v Las Vegas", které sice nemusím, avšak akceptuji a identifikuji u nich to, co některé z kolegů dostává do kolen, je "Kletba bratři Grimmů" krokem zpět... Umělecky rukopis tak typicky Giliamovi jakoby se vypařil a zbyl nám pouze - dovoluji si tvrdit - neatraktivní a ničím průkopnický svět mýtů a pohádek... Vlastně si ani zpětně nevybavuji, proč ty mé tři hvězdičky. Možná díky titulnímu hereckému duu, Damona i Ledgera mám docela rád, filmy s nimi u mne málokdy sklouzávají k podprůměru... 45% ()

Pan Filuta

5/10 Tak toto jsem od Gilliama opravdu nečekal. Po půl hodině jsem to vzdal. Asi to není zas tak špatné, ale mě to totálně nesedlo. ()

Z0oMb3E

Tak toto bolo slabé ako čaj. Tŕň z päty slabému scenáru sa nepodarilo vytrhnúť ani hviezdnemu obsadeniu. Atmosféra nefungovala, fóry nevýrazné a triky zanikli v tme. Chcelo by to taktovku niekoho iného, kto má s podobnou pochmúrnou atmosférou omnoho väčšie skúsenosti a následne aj úspechy. Už spomínaný Burton či del Toro by sa námetu s takým rozpočtom zmocnil omnoho schopnejšie. Takto z toho vzniklo pobehovanie postáv hore dole a naháňanie prízrakov. Dokonca tu nefunguje ani vyprofilovanie charakterov postáv, čo by mohlo aspoň divákovi uľahčiť orientáciu v deji, keď už nič kvôli tme nevidí. Poslednou záchranou filmu mohlo byť prostredie, no niektoré scény vyzerajú až moc štúdiovo a v kombinácii s textom typu "...spravili stromy na koľajniciach" vyvolajú skôr úsmev z trápnosti ako z vydareného fóru. Vyššie ako nad 2* sa jednoducho ísť nedá. ()

MartinezZ odpad!

19.6.2010 ~ Terry Gilliam ujíždí na drogách. Jak jinak si vysvětlit, že některé jeho filmy jsou minimálně dobré a druhé jsou naprosté braky? Třeba právě za 'Kletbu bratří Grimmů' bych snad měl mít právo žádat od České Televize vrácení poměrné části koncesionářského poplatku za čas promarněný sledováním téhle ***oviny a čekáním, kdy se z té hovadiny něco vyklube. Nevyklubalo se nic, ***čka to byla stejná od začátku do konce. ~ Hrůzostrašné podezření jsem pojal ve chvíli, kdy se na obrazovce objevil titulek, že se jedná o americko-český film. Ne, nevěděl jsem to. O 'Kletbě bratří Grimmů' jsem věděl, že je to nějaká blbost a tak jsem nikdy neměl nutkání se po tomhle filmu pídit, ale když už se to zjevilo i na prvním kanálu veřejnoprávní televize, řekl jsem si, že tomu dám šanci a po dlouhé době tak usedl k televizi (jinak je totiž TV poněkud mimo okruh mého zájmu). Protože se mi ale nějak nehodilo se na 'bratry' koukat ve chvíli, kdy byli vysílání, nahrál jsem si je a teprve dnes se k nim dostal. Máme staré, ještě VHSkové video, a mě ho bylo líto. Bylo mi líto toho, co ten elektronický stařeček za ta léta věrné služby musí snášet při přehrávání něčeho TAKOVÉHO. ~ Bratři Grimmové jsou potulní kejklíři a podvodníci, živící se vyháněním čarodějnic a démonů, kteří ve skutečnosti existují pouze v hlavách místních vesničanů, jakožto báchorky a povídačky. Punc pravosti těmto klepům dodávali za pomocí svých dvou kumpánů, kteří s jejich pomocí připravovali a ovládali všelijaké mechanické serepetičky, navozující děs a hrůzu vymítání přítomným vesničanům. A bratrům to vycházelo. ~ Vycházelo jim to tedy alespoň do chvíle, kdy si je nechal přivést francouzský generál a jeho italský posluhovač, tou dobou obléhající Německo, a neobvinil je z podvodů, krádeží, lží a dalších drobností, které byly bratřím a jejich nohsledům tak vlastní. Nabídl jim ovšem svobodu. Svobodu za to, že se vypraví do nějaké tramtárie (zase německé městečko), kde se ztrácí dívky. Generál má totiž za to, že někdo následuje příkladu bratří a pomocí podvodů oblbuje prostý lid. Bratři nemají jinou možnost, než přijmout tuto práci a vydávají se vstříc dosud nepoznanému nebezpečenství. ~ Jakkoliv to může znít zajímavě, je to sračka. Bez pardónu. Jak se píše výše, jedná se o americko-českou koprodukci a to může znamenat takřka vždy jen jedno. Natáčí se béčko, ve kterém je nutné ušetřit. A tak je divák obšťastňován slabými trapnými kulisami a slabými trapnými efekty, doprovázenými slabými a trapnými hereckými etudami a grimasami zahraničních i českých herců, kteří z úst vypouštějí slaboduché a trapné dialogy. Příběh filmu v podstatě vypraví alternativní možnost, kterak získávali bři Grimmové podklady ke svým pohádkovým příběhům. V ději se tak setkáte snad se všemi zprzněnými variacemi jejich hrůzostrašných 'pohádkových' příběhů, naroubovaných na samotný děj téhle škváry. Spolu s ubohým pitvořením a přehráváním herců, kteří snad ani nehráli a improvizovali na místě, se jedná o adepta na nejzapomenutíhodnější Gilliamovo dílo. Takže výsledkem hodnocení by tak ode mě bylo milostivých 1/5. Jenže to bych musel film vidět v originále (a smát se české angličtině, nebo spíše anglickému dabingu českých herců), bohužel ovšem v ČT šel logicky dabing. A to byla hrůza. obávám se, že tohle prostě jinak nejde. Ne a ne a ne! () (méně) (více)

Matt Damon je Marco Polo

Matt Damon je Marco Polo

04.05.2005

Scenárista Kráľovstva nebeského William Monahan sa púšťa do písania scenára k pripravovanému dobrodružnému filmu MARCO POLO, ktorý bude vychádzať z Polovej autobiografickej knihy Travels ("Cesty").… (více)