Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Djflash

Režiser Christopher Nolan se rozhodl oprašit jednu z nejslávnějších komiksových postav a visknout ji tak trochu vlastní tvář. A nutno říct, že se toho ujal opravdu zodpovědně, a se vší vážností. Už od prvnich minut , je jasné, že příběh tu hraje důležitou roli, Sice má ze záčátku trochu pomalejší tempo, ale je to především proto, aby diváka seznamil s hlavním hedinou , a to jak s jeho pohnutým osudem tak i s jeho impériem, které zdědil , Příbeh je průběžně protkán svižnou a poutavou akci, ktrerá je zde velmi dobře technicky zpracována (hlavně práce kamery se mi zde hodně líbila ). Do role hlavní postavy byl tehdy obsazen ještě né mo známý herec Christian Bale a svou roli zvládl. To samé se bohužel nedá říct o českém dabingu v podání herce Davida Novotného to bylo něco otřesného važení prátelé, ale zpět k jádru věci Atmosféra prohnilého a zkaženého Gotham City na Vás působí snad ze všech stran, a to po celou dobu filmu To pravé epické vyvrcholení čeká diváka v úplném zavěru objeví záporný hdina v podání výborného Liama Nessona (,i když to ze začátku zrovna tak nepůsobí) a město Gotham začne propadat naprostému chaosu a beznnaději, které je cítit snad z každého záběru a kdy jindy by měl batman přispěchat na pomoc, než pravě teď. Režíserovi se zde podařilo vybalancovat příběh společně se strhující a dechberoucí akci k naprosté dokonalosti. A započal tak plánovánou trilogii ve velkém stylu. ()

Podpovrchem

Skvělé. Nolan dokázal, že umí a v mnohém předstihl i mistra Burtona.Geniální hudebník Zimmer skvěle doplnil úchvatnou podívanou a navždy si mne získal. Batman začíná je efekty přeplněný film a hurá za ně, díky dokonalejší technologii smíme vidět i jindy nepředstavitelné, co kdysi musel Burton hnát přes herecký um, Nolan zvládá vizuálními efekty. Ale ne, herecké obsazení je hvězdné a dotváří akční podívanou. Hledání sebe sama v počátku filmu konečně plně charakterizuje postavu Batmana, smutného ochránce Gothamu. ()

Grond_

I keď sa za klenot Nolanovej trilógie považuje Temný rytier, u mňa je najlepším Batmanom a navždy bude práve tento prvý diel. Celý zrod hrdiny a vznik Batmana je spravený mimoriadne pútavo, dodáva postave hĺbku a divák má možnosť pochopiť, za čo a prečo Bruce Wayne bojuje. Film síce pôsobí trochu nevyrovnane, perfektný úvod dosť kontrastuje so strednými pasážami diela, ktoré pôsobia trochu nudnejšie, no gradujúci záver film znova dostáva na tú najvyššiu úroveň. Christian Bale bol pre Batmana skvelou voľbou, Liam Neeson ako hlavný záporák výborný. Filmu výrazne pomáha aj skvelá hudba od Zimmera a Jamesa Howarda. 92 % ()

Kivis

Za tento film bych pochválil v první řadě sám sebe. A to za perfektní načasování. Myslím, že kdyby mě do shlédnutí Batmana někdo donutil navzdory mé aktuální náladě, asi bych ho dokázal i docela dobře zkritizovat jako povrchní ničím extra nevybočující akční podívanou. Jenže já si ho pustil přesně ve chvíli, kdy jsem měl náladu na nějakou akční pohádku pro dospělé, v které je dobro a zlo celkem jasně a povrchně vymezené. Takže jsem byl u závěrečných titulků velice spokojený. Akorát jsem si říkal, jestli ten Nolan není tak trochu americký Hřebejk. Stejní herci hrají opět ty stejné role jako v jiných filmech. Pokřivenému Qui-Gon Jinnovi se tentokrát (naštěstí) jeho padavan trochu vymknul z rukou, Joey je stejně krásná a zásadová jako v Dawsonově světě, Michael Caine už ví, že Christian Bale má mnohem nadějnější budoucnost než Teslou poblázněný Hugh Jackman a i svému novému pánovi dokáže stejně dobře dodat "Prestige"... ale co, je to pohádka a bylo by asi divné, kdyby typický král hrál zlého černokněžníka a typická princezna zlou ježibabu. Až budu mít zase náladu na souboj dobra a zla, tak si s chutí pustím druhý díl. ()

schindler

Film má jakoby 2 části. Ta první nás seznamuje se vším co předcházelo stvoření Batmana a nutno podotknout, že je natočené perfektně. Vše má logiku, vše do sebe zapadá tak, že si člověk ani neuvědomuje, že sleduje komiksovou adaptaci. Jako by se to celé klidně mohlo stát doopravdy. Ta druhá slabší část už sleduje Batmana v akci. Ta je sice na slušné úrovni, ale celé je tak rychlé, smršť informací je takový, že letmé odskočení na záchod a dějová nit je okamžitě ztracena. Padouši jsou tři, všichni mají málo prostoru, všichni jsou průměrní a proto nemohu dát plný počet. ()

Ounak

Počátek jedné velké ságy, jednoho velkého režiséra. I když je to nejslabší díl celé ságy, pořád je to film, který patří mezi skvosty moderní kinematografie. Neuvěřitelně podaný příběh o jednom hrdinovi, který čelí bezpráví a násilí a obětuje pro to naprosto vše, na čem mu záleží. Úžasné herecké výkony pana Christiana Bale a úžasně natočený film v podání Christophera Nolan. ()

ujdeto

Se smyslem pro temnou realitu, s jakým pojal Batmana Nolan, je až překvapující. Epicky vyobrazená minulost Bruce Wayna je natolik realisticky podaná, že je naprosto logické, že reálno nás musí provázet i po zbytek filmu. A zde si jistě fanoušci komiksu a zejména Burtona, řeknou, na kolik je takový Batman komiksem a na kolik se už blíží například k takovému Bondovi. James Bond v kápi? Skvělá myšlenka, které mě osobně velmi nadchla. Agent temné spravedlnosti pobíhající v odvrácené straně společnosti a který se zodpovídá jen sám sobě a svému svědomí. ()

Decim28

Skvělý začátek Nolanovy trilogie, Batman temnější, chladnější a přes to lepší, než předchůdci. PS: Všimněte si, že to nejsou Američané, kdo tu válí v tomhle "Hollywoodském" trháku: Nolan, Caine, Bale, Oldman, Murphy, Neeson, Watanabe, Zimmer... 90% ()

Lares4

Když sem to viděl poprvé,měl sem hroznou radost,že konečně vidím film,o postavě ze světa DC,který je fakt bomba. ()

Warapeidza

Všechny tři díly nové batmanovské trilogie jsem viděl v rozestupu několika dnů v dubnu 2013. Logicky je tedy mezi sebou musím porovnávat a hodnocení upravovat podle toho, jak se mi líbil každý z nich, hodnocení píšu dohromady pro všechny stejné. Nejsem úplně příznivec a fanoušek komiksových filmů, to ale stejně žádný z těchto snímků není, takže ok. Celkově to vychází tak, že první díl se mi příběhově líbil víc než druhý díl a třetí byl někde mezi nimi. Hlavní hrdina mě nějak extra nezaujal ani v jednom filmu, nějak mi prostě do role úplně nesedí a chvílemi působí jakoby i rušivě. Zloduch v prvním filmu měl jisté kouzlo, ale Joker ve druhém díle je mnohem působivější, Bane ve díle třetím mi přišel hodně "mělký". Zápletka prvního ok, druhého jakžtak, ve třetím už mi to přijde moc přestřelené a scénaristicky děravé. Výprava a hlavně HUDBA skvělá ve všech třech dílech, tohle je jasně nejlepší část, filmařsky excelentní. Přesto mi tam chybí něco, co by mě donutilo na ty filmy kouknout znova.... Filmy jsou to skvělé, o tom žádná, ale trochu mi chyběl nějaký WOW efekt, možná kromě konce třetího dílu. I přesto je jednička za 5*, dvojka za 4, trojka by byla též za čtyři, ale díky za mě super zvládnutému konci nakonec též 5*. ()

D||X

Trilogii jsem viděl v neobvyklém pořadí 2,3,1 a musím konstatovat, že jednička byla bohužel ze všech tří nejslabší. Z přetrvávající nostalgie z konce třetího dílu přidávám k právoplatným 4* pátou. ()

Batman

Začátek legendy a jeden z nejlepších originů vůbec. Herecké obsazení nemohlo být lepší Bale je ten pravý Temný rytíř Gothamu, Caine je parádní Alfréd,Neeson jako Ras´al Ghul je jednoduše skvělý,Oldman je pro roli Gordona jako stvořený a Murphy jako Jonathan Craine je ten správný psychopat. O akčním finále ani nemluvně. A konec který navnadí na další díl už je jen příjemný bonus. ()

RomanBond007

Určite je to dobrý film, ale u mňa osobne to nezanechalo taký pocit ako pri Temnom rytierovi a jeho pokračovaní. Ide vlastne o vznik legendy menom Batman. Dozvedáme sa viaceré fakty o jeho začiatkoch a strachu, čo v predchádzajúcich častiach (Batman, Batman sa vracia, Batman navždy, Batman a Robin) nebolo celkom vysvetlené. Aj tak, druhá časť bola podľa mňa lepšia.75%!!! ()

ReTeZa

Nejvíc mě pobavilo: "Co chcete dělat nyní, pane Wayne.? Skok hluboký..." český dabing má taky něco do sebe... ()

veroniccca

Geniální!!! Pro fanoušky Batmana určitě jedno z nejlepších zpracování! Atmosféra, hudba, herci- SKVĚLÉ... Někdo vytýká pár přehnaných scén,ale vždyt je to podle KOMIKSU- patří to sem!! EXCELENTNÍ ZÁLEŽITOST .) ()

chicotomas

Úvodní díl nového Batmana o otravě ve vypařující se vodě. Opět mistrně zvládnuté Nolanovo dílo, které je ale opět na můj vkus zbytečně dlouhé. Napínavé a je krásně popsané, jak v této verzi příběhu vznikne Batman. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021