Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

MATADOR

Mafiánská klasika všech klasik s hromadou legendárních scén a která i přes svou rozvleklost, zbytečné scény stále baví a nutí dokoukat. Škoda je méně zajímavé části v Itálii, která mi moc neříkala. Perfektní role a soundtrack, legendární dílo, kterému prostě chybí jen trochu šlápnout na plyn a držet v napětí, i přesto se to daří obstojně i tak! ()

major.warren

"To je nabídka, která se prostě nedá odmítnout..." Tak zní slova Marlona Branda alias dona Vita Corleoneho. Mistrovské dílo Maria Puza, který napsal nejlepší mafiánský román, a Francise Forda Coppoly, který z něj udělal tak výjimečný film. Geniální herecký výkon Marlona Branda a všech ostatních: Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, Talia Shire či John Cazale. Můj nejoblíbenější Kmotr! Strhující atmosféra, podpořena výtečnou kamerou Gordona Willise (záběry ze Sicílie soupeří na hraně rozkoše a smrti) a především nezapomenutelnou hudbou Nina Roty. Kmotr je klasickou gangsterkou, ale zároveň se svou atmosférou zcela vymyká jakémukoli jinému filmu tohoto žánru. Finální vyúčtování během křtin je jedním z nejepičtějších momentů v dějinách filmu! U mě to nejlepší hodnocení. Celkem tři Oscary za nejlepší adaptovaný scénář, hlavního herce a film. ()

PogoJoe

Je to dobrý příběh, má to tu správnou "auru", ale že bych z toho slintal blahem, to určitě ne. Prostě jeden z mnoha výborných filmů. Knihu jsem četl ještě před prvním shlédnutím. Často se mi pak stává, že jsem z filmového zpracování zklamán. Tentokrát to není ten případ. A protože film zabere méně času, než znovu přečíst knížku, už jsem ho viděl třikrát a za nějakých pět, deset let se na něj pravděpodobně podívám znovu, pro připomenutí, protože se na tenhle příběh dobře kouká. A taky mohu zpětně zjišťovat, které scény byly kde parodovány, protože jsou parodovány hojně. ()

Derek

fenomén pre američanov (mnoho citácií napr. láska cez internet, celé mafioso) patrí k jedným z najlepších filmov z továrne na sny a vďaka svojej univerzálnosti dokáže osloviť i publikum, ktoré sa s mafiánmi inak nemá šancu stretnúť (česko a slovensko). vynikajúca predloha maria puza zaručovala, že podľa nej nemôže vzniknúť zlý film a to ani nevznikol. výkon branda je neuveritelný, ale ostatný nie su o nič slabší. vynikajúca réžia coppolu, vyžívajúca sa v dlhých záberoch bez strihu dáva filmu na dynamickosti. skvelú retro atmosféru dopĺňa i nie príliš výrazná, ale o to viac funkčná hudba. jednoducho klasika. ()

Duotone28

Ako neskutčný fanda gangstrovského žánriku, tento filmík bol u mňa jeho dokonalým vyvrcholením. Ubehlo už vyše 30 rokov, ale ešte v mojom srdci toto dielo nebolo prekonané ničim. Je až neskutočné, čo dokázal velký Coppola...excelentné dialógy kombinované excelentým hereckým výkonom tvorí velké "historické" dielo, ktoré ak raz človek uvidí...nezabudne naň nikdy. Výkon, či už Marlona Branda,AlPacina,Roberta Duvalla,Jamesa Caana u mňa vytvorilo nedotknutelnú kombináciu...ktorá by sa už v živote nedala ničim iným v tom filme nahradiť. ()

FilmFan24

Kmotr! Co říct, abych se neopakoval? Aspoň jednou za rok celou trilogii si povinně pustím! Výborná kniha Maria Puza, které se dostalo vynikajícího filmového zpracování s bravurními hereckými výkony všech zúčastněných. A dobrá zpráva je, že je právě k mání zcela nové vydání, kde první dva filmy jsou kompletně zremasterované a po konzultaci s kameramanem Gordonem Willisem, upravené tak, aby vypadaly, jako před léty v kinech. Restaurátorský tým si dal práci a Kmotr se tedy na DVD a BD dostává v nebývalé obrazové a zvukové kvalitě. Původní negativ, z kterého se vyráběly neustále filmové kopie, byl takřka v místech perfomace zničený a tým restaurátorů odvedl vynikající práci. Už se těším na nové a fakt nevím kolikáté setkání s rodinou Corleonů! Zajímavost: Byl rok 1975 a já na plakátě ve vývěsce místního kina viděl v sekci připravujeme pěkný český plakát na Kmotra. Bohužel mě nebylo 18 abych na film mohl zajít. Ale stejně i kdyby bylo, film se nakonec stejně u nás nehrál, protože nějaký straník jej zakázal...Možná, že se někde promítal...Dlouho jsem si myslel, že se mi to zdálo, ale v informacích na IMDb je skutečně rok 1975 uvedený jako premiéra v Československu. * V roce 2022 kdy je tomu 50 let co The Godfather vstoupil do kin studio Paramount připravilo nádherné vydání všech Kmotrů na 4K UHD... ()

salalala

Co k tomu víc psát? Všechno už tu bylo řečeno. Prostě geniální film s geniální hudbou a bezmála geniálními herci. Neskutečný Brando, který vzbuzuje strach a úctu zároveň, impulzivní James Caan, výborný Robert Duvall. Upozornil bych ale na mimořádný výkon tehdy neznámého Pacina, jehož přerod je důvěryhodný a hned tak se něco takového na plátně nevidí. To je vlastně předehra před Tonym Montanou. Víc psát už fakt nemá cenu, prostě a jednoduše jeden z nej filmů vůbec a základ kinematografie. Člověk se nenudí a při scéně křtu prostřihávaného s vyvražďováním zrádců mrazí v zádech. Neuvěřitelné. 100% ()

CageDepp

Jeden z mála filmů kde mě neodradí délka filmu a vůbec by mi nevadila hodina navíc. Není film, kde bylo tolik charisma pohromadě. ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar najlepší film roka 1972.Všetká pocta tomuto filmu. Krstný otec je klenot mafiánskych filmov. Predstaviteľ hlavy rodiny Marlon Brando to zahral dokonale. Výborný scenár postavený na osudoch jednej rodiny, skvelý herci a nečakané zvraty ktorých bolo požehnane a dokonca filmu som nevedel čo sa ešte stane bolo to nepredvídateľné. Nečakal som že nasledujúcou hlavou rodiny bude Al Pacino skôr by som povedal že mal on ako "slušný občan" najmenšiu šancu. Cítil som že s tohoto filmu čerpalo mnoho iných projektov či už to boli filmy seriáli alebo počítačové hry. Ale originál je originál. ()

willow666

Knížku znám velice dobře. Začátek filmu mě moc nebavil, musím se přiznat, že chvílemi jsem se divila těm všem ódám a vysokým hodnocením. Ale druhá polovina je dokonalá, tři hodiny se zdály málo. ()

hygienik

Neviem tomu prísť na chuť. Proste starosvetská gangsterka, aj keď výpravná a so zaujímavou atmosférou. Ja mám radšej satiru - Buldoci a třešně. ()

L_O_U_S

Když jsem Kmotra viděl poprvé, říkal jsem si: To je ten slavný mafiánský film, který dostává diváky po celém světě do tranzu? Proboha, přestaňte si už prokazovat úctu a pořádně to tam pokropte samopalem. Na první zhlédnutí (alespoň pro mě) vcelku nudná záležitost, kde jsem se navíc ztrácel v postavách a motivacích hrdinů. Pak jsem se pustil i do Kmotra II a ten byl se svým kubánským intermezzem hotovou trýzní. Postupem času se mi ale osudy Vita Corleona a jeho famiglie rozležely v hlavě. Zaposlouchal jsem se i do audioverze knihy. Nakonec jsem si tuhle rodinnou ságu vcelku oblíbil. Co se týče filmové verze, nelze než nepochválit výpravu, hudbu a především herecké výkony - jednak Marlona Branda a pak zejména Ala Pacina, jehož ztvárnění Mikeovy povahy v úvodní i závěrečné poloze je naprosto mistrovské. No a ten jeho styl sezení prostě můžu. Takže prozatím za čtyři, někdy třeba možná i za pět. (453.) ()

TominoLa

Vlastním DVD už několik let a až dnes (12.9. 2010) jsem dohnal tu velikánskou mezeru. Je zbytečné něco dál psát, protože už vše je tu psáno. Hodnocení mluví za vše. ()

higuain

Klasické gangsterské drama o pravděpodobně nejslavnější smyšlené mafiánské rodině všech dob. Drama, v němž září Marlon Brando v životní roli a Al Pacino v jedné z několika jeho životních rolí. Kombinace precizní Coppolovy režie se scénářem autora předlohy, skvělé hudby a výborně zvolených herců. ()

Aleee89

Nejsem tak odvařená, jak jsem předpokládala, že budu, ale stálo to za to, to ne že ne. A stydím se, že jsem takové mistrovské dílo viděla až teď. Film mě pohltil, mafiánské prostředí je zobrazeno úžasně, zpočátku jsem dokonce na chvíli zatoužila být členem takového klanu, kde je sice vražda denním chlebem, ale rodinná soudržnost snad ještě větším. Sice je tohle někdy vytýkáno, ale mě právě více zajímaly ty rodinné vztahy než mafiánské vyvražďování. K dalším aspektům jako je hudba, scénář, režie se snad ani nemusím vyjadřovat, není co vytknout. Herecké výkony také skvělé. Ale délka? Tříhodinový film je pro mě tvrdým oříškem, nevím, jestli by se to dalo ještě sestříhat, aby film byl pořád tak skvělý, ale za pokus by to asi stálo. Jsou to takové drobnosti, které mi ne vadí, ale kazí trochu dojem, ovšem ve výsledku, ač je to úžasné dílo s báječnou atmosférou, na mě film nezapůsobil tak, jak jsem si představovala. Ale třeba dvojka dojem vylepší a já půjdu s hodnocením výše. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)