Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Beagle

Každá z těch 175 minut stojí za to. Od svatby jednoho z členů rodinného klanu až po křtiny dalšího, Coppola vykouzlil na plátně jednu z nejlepších rodinných ság kinematografie. A koňská hlava v posteli je jen jednou z připomínek toho, jak moc legendárním se snímek stal. A taky toho, že to není jen tak ledajaká rodina, o níž tu bude řeč. ()

easaque

určitě kvalitní zpracování románu s výbornou výpravou, ale pokud mi hlavní téma nic neříká a v mafiálnských vztazích mám guláš, tak mě to míjí a ty 3hodiny byly pro mě ubíjející. Opravdu jsem tam viděl mimořádně dobře odvedenou práci, ale celé mi to přišlo vyumělkované a bez duše či nějakého osvěžujícího nápadu a proto jen 2hvězdičky. Snad se Coppola neurazí :-) [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Pro své 11 000 hodnocení jsem si vybral opět něco skutečně unikátního - a to jeden z nejslavnějších filmů vůbec, který jsem ještě neviděl, vždy jsem se ho strašně děsil kvůli jeho délce a (pro mě) naprosto nezajímavého námětu a navíc mě ze všech těch nejznámějších filmů vždycky lákal úplně nejmíň. No, tak to mám konečně za sebou, konečně už nemusím říkat, že jsem ještě neviděl Kmotra a musím uznat, že to vůbec nebylo špatné. Sice jsem si tu žádnou postavu pořádně nedokázal oblíbit a to neustálé sympatizování s mafií mě vytáčelo hodně a přesně tak, jak jsem se obával, ale na film svého druhu to prostě funguje slušně. Má to skvěle napsaný a promyšlený scénář, ve kterém se toho sice tolik nestane, ale je to tak mistrně rozprostřené do tří hodin, že jsem za celou dobu nenabyl dojmu, že by si to svoji stopáž nedokázalo obhájit a navíc to má podmanivou atmosféru, solidní filmařskou stránku a hlavně taky Marlona Branda, který prostě má charisma i když jen zrovna leží v posteli a nemluví. Nebýt jeho, tak by Kmotr rozhodně nefungoval tak jak funguje. Al Pacino sice taky hraje fakt dobře, ale na něj tady prostě neměl a celkem se obávám, jestli bude schopný sám takhle uhrát dvojku a trojku. To ale vůbec nevím, kdy posoudím, protože tyhle mafiánská dramata, která z mafiánů dokonce dělají postavy, se kterými mám sympatizovat, mě fakt neberou a kam se osud tohohle klanu posune dál je mi celkem ukradené. Ale těch tří hodin strávených u toho nelituji a nižší hodnocení jak 4* si to kvůli všem těm kladům určitě nezaslouží, jenže i tak mě to bůhvíjak neoslnilo a žádný kult a úžasný zážitek to pro mě rozhodně nebude. Slabé 4* ()

balba

Výborně natočená adaptace slavného románu Maria Puza.Velká mafiánská sága , stěžejní dílo této kategorie , je umocněna výraznými hereckými výkony hvězdného obsazení. ()

HappySmile

Pořád jsem se nemohla rozhodnout mezi čtyřma a pěti hvězdičkama, ale musím uznat, že na to, že to byl skoro tří hodinový film, to strašně rychle uteklo. Taky Marlon Brando byl naprosto úchvatný, jenom škoda, že tam byl jenom tak třetinu film, a potom zaujal hlavní roli někdo jiný. Přerody některých postav jsou nečekané, přesto uvěřitelné. ()

Lischai

Film se toho nebojí, bere Michaelův život docela hopem - a možná právě proto na mě působil trochu chladně a strojeně. Nepostřehl jsem změnu, která Michaela dovedla z místa, kde začínal, na místo, kde končil. ()

Maddlis

Tak prvně - Marlon Brando má minimálně v tomhle filmu větší charisma, než půlka současných hollywoodských "hvězd" dohromady. Za druhé - Al Pacino je borec. Za třetí - ústřední hudební téma, které se co chvíli ozve, je prostě famózní. Když přidáte všechny ostatní věci (kterých je tolik, že by na ně jeden komentář nestačil), dostanete jeden z nejlepších filmů, který kdy spatřil světlo světa. ()

SallyZen

Ve školách máme povinnou četbu, 20 knížek k maturitě, rozbory prózy a poezie, četbu úryvků z knížek plných blábolů a mnoho dalšího. Ale proč není povinné vidět film. Nemyslím, samozřejmě scifárny. Ale snímky, který zasahují do minulosti nebo přítomnosti, světové problémy, ať už náboženské, válečné nebo ekonomické. Určitě by to bylo zábavnější než číst knížky, což je taky dobrá zábava, ale kolikrát moc dlouhá. Abych to spojil s Kmotrem. Tohle je snímek, který by měli pouštět na školách. Je to skvělé drama, které nám výborně ukazuje pozitivní i negativní zacházení ze životními potřebami jako jsou přátelství, rodina, láska, peníze, zdraví, ale také zrada nebo byznys. Coppola to vystihnul v gangsterském prostředí plném intrik, podrazů, ale i rodinného a obchodního pouta. Ačkoliv Branda i Al Pacina nemusím, tak je to herecky bezchybné. Bylo neuvěřitelné pozorovat změnu z hodného "mafiána" na pomstychtivého Mafiána(bez uvozovek). Film je to dlouhý, ale udrží Vás pozorného po celou dobu. Rotova hudba výtečně s Kmotrem splývala. Možná mi tam skoro po celý čas chybělo trochu více napětí a emocí. Měl jsem tedy připraveny pro film 4 hvězdičky. Jenže posledních 15 minut mě odrovnalo. Docela nečekaná pomsta(kterou doprovázela zmiňovaná parádní hudba) dala snímku nálepku "MUST SEE". Takže si to zaslouží ode mě plný počet. 90% ()

Martin741

The Gogfather trilogia je jedna z najlepsich gangsterskych filmov vsetkych cias, ak nie vobec najlepsia. Milujem na tomto filme gangstersko--mafiansky scenar, ktory mi serviruje presne, to, po com tuzim : zakulisne tahy, spekulacie, najomne vrazdy, intrigy, uplatky ..... a knizku som myslim tiez kedysi davno cital. K tomu treba pripocitat Oslnive herecke vykony /Marlon Brando bol skvely herec..../, okrem neho pochopitelne aj herecke vykony od Pacina, Keaton ...... Atmosfera je neopakovatelna, film je obrovsky kolos emocii a intrig, ktore su postupne budovane priam architektonickym stylom -- to vsetko pod taktovkou rezisera Francis Ford Coppolu. Najmrazivejsi bol zaver filmu, tak ma to dostalo do kolien, ze ma mrazi v kostiach este doteraz. Musim dat bez najmensich vycitiek svedomia 100 % ()

peiton

Mafia?Vôbec ma nezaujímala,ale povedala som si:,,Prečo jej nedať šancu?"A tak sa stalo.Predtým to bola pre mňa len trápna ,,mafošská tematika".Ako hlboko som sa mýlila...Film vo mne vyvolal euforiu,je vynikajúcim,ľahko zrozumiteľným dielkom,ktorému nechýba bravúrny príbeh a zápletka.Obľúbil by si ho aj človek,ktorý sa s touto tematikou veľmi nekamaráti.Každý komu sa páčia filmy s mafiánskeho prostredia si prídu na svoje.Na to vsadím kľudne svoj krk :) Nie je to len ,,mafiánka",naviac je to o hodnotách,láske a sile osobnosti a okrem mafiánskeho chladnokrvného zabíjania aj o dôležitom rodinnom zázemí.P.S; Don,ktorý predstavuje charakter,osobnosť má v angličtine úplne smiešny hlas,ktorý jeho SILU a MOC degraduje.Aj ked v tomto by so mnou len veľmi málo ľudí súhlasilo.Rozmýšľala som medzi 4 a 5 hviezdami...a teda... ()

vydumnica

Túto filmovú klasiku som dlho odkladala, ale dnes nadišiel ten deň, keď som si The Godfather konečne pozrela. Je to film, na ktorý si treba vyhradiť čas a asi neexistuje filmový fanúšik, ktorý by ho aspoň raz za život nevidel. Dostala som viac menej to, čo som aj očakávala, ale aj tak ma tu niektoré veci prekvapili. Prvá vec, kde je Robert De Niro? Aha, až v dvojke. Druhá vec, v živote by som neuhádla, že Kay Adams je Diane Keaton, keďže "za mlada" som ju doteraz v nijakom filme nevidela. A ešte som si myslela, že celý dej filmu sa odohráva na Sicílii. Mám rada rodinné ságy, tu ma mafiánska tématika trošku odrádzala, ale Marlon Brando a Al Pacino tu podávajú tak skvelé herecké výkony, že už chápem to množstvo fanúšikov. Skvelo napísané, zrežírované, zahrané, no čo viac dodať, plus tá hudba. Aha, ešte jedna vec. V celom filme sa ani raz nevyskytne Corleonova manželka, ak som si dobre všimla, iba raz pri stole a aj to je snímaná zozadu, vždy sa len spomína ako manželka a matka, ale nevidíme ju. Akoby chceli poukázať na to, že v sicílskej rodine (a ešte k tomu mafiánskej!) v tej dobe žena nebola taká dôležitá ako muž, zvláštne. Každopádne filmu by som dala 85 až 90%. ()

MrPierc

Film je skvělý, ale je prostě moc dlouhý. Silné scény, kterých je pomálu, nevyváží celý film. M. Brando jako Don Corleone je úchvatný ( + jeho vycpané boky tváře) a Al Pacino jako Michael (Majkl) také. Film se drží striktně knižní předlohy. Kniha je prostě lepší nooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ( jsem to musel napsat ). ()

marcek

Já jsem 89. ročník, takže znám Al Pacina jen z filmů, jako např. Dannyho parťaci, Ďáblův advokát, nebo Kupec benátský. Ale když jsem ho tady viděl tak mladého, skoro jsem ho nepoznal. A teď k filmu. Mě osobně se Kmotr velmi líbil, už jenom po stránce, že je podle něj napsáná počítačová hra Mafie. Ale co se mi líbilo nejvíc byl samozřejmě Don Corleone, kterého nádherně zahrál a Oscarem za tuto roli obdařen Marlon Brando. Francis Ford Coppola je vážně mistr, protože takový film se nevidí každý den. A TO KLOBOUČEK :) ()

Petoss1

Michael Corleone: Můj otec mu pomohl s kariérou. Kay Adamsová: Pomohl? Jak? Michael Corleone: Pojďme poslouchat píseň. Kay Adamsová: Michaele... Prosím, Michaele. povídej. Michael Corleone: Když Johny začínal, podepsal takový osobní kontrakt s velkým kapelníkem. A jak jeho kariéra stoupala, chtěl z toho ven. Johny je otcův kmotřenec. Otec šel za tím kapelníkem. Nabídl mu deset tisíc dolarů, aby Johnyho pustil. Ale kapelník řekl ne. Takže druhý den za ním šel otec znovu, ale s Lucou Brasim. Do hodiny podepsal uvolnění za ověřený šek na tisíc dolarů. Kay Adamsová: Jak to dokázal? Michael Corleone: Nabídka, kterou nelze odmítnout. Kay Adamsová: Ale jaká? Michael Corleone: Luca Brasi mu držel pistoli u hlavy a otec řekl, že buď jeho mozek nebo podpis bude na tom kontraktu. 100% ()

cariada

Tak ted nevím jak to hodnotit? Nechat se strhnout davem a nebo spíš vlastním pocitem? Nakonec volím druhou možnost. Snímek , je to velice povedený a nezvykle čitelný což u podobných snímků není běžné (Tenkrát v Americe dost nesrozumitelné místy). Tady od začátku do konce víme kdo je kdo a jak se jeho osud dál posouvá. Přesto nejsem z toho tak uchvácen jako většina z vás, ale i tak tenhle skoro tříhodinový mafiánský epos stojí za podívání. ()

O´Neill

Po dlouhé době jsem se rozhodnul připomenout si tuto trilogii, abych o každém díle jedinečně přemýšlel sem si pustil každý den jeden díl. A zdá se mi to, ještě lepší než kdysi. Opravdu je to skvělé, a už se těším na knihu, ke které jsem se až doposud nedostal.Dne 28.1.2011 sem dostal příležitost v podobě vidět tento kult na velkém plátně, s digitální projekci. Tímto si u mě Cinestar Ostrava získal velké plus, jelikož zážitek to byl skvělý! ()

Abes

Při scéně v Louis restaurant jsem měl tep snad dvěstě. Úchvatné dílo mistra skládací stoličky. 97 ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)