Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Wurths

Poprvé jsem tohle viděl asi ve dvanácti, tehdy jsem shlédl všechny díly najednou a moc jsem si to užíval. Ovšem rok od roku Coppolovo dílo oceňuji více. A pro to, že Kmotra nemám v žebříčku oblíbených filmů, existuje jednoduchý důvod - Kmotr není film. A dvojka má k dokonalosti nejen mrazivě blízko, nýbrž její hranice dalece přesahuje a to ani nevím, co se tam nachází. Krom tohohle skvostu asi nic. Je to fragment historie, kus světa a tak, mohl bych o tomhle a o Pacinovi psát stránky sáhodlouhého textu, ale nebudu, jelikož by to stejně nebylo k ničemu. Všechno je řečeno na obrazovce. ()

swinevenca

...pro oboustrannou spokojenost jsme s Kmotrem podepsali další tříhodinový kontrakt, tentokrát dvoucestný. Prostředí se nezměnilo, všechno funguje báječně, dokonce i na farmě, kde mi strašně pomohl mladý Vito Andolino. Když jsem se vrátil do A-týmu, ne že by to s Michaelem neklapalo, ale zápasy na farmě byly přece jenom vyhrocenější a z mého osobního pohledu vydařenější. Svou nastavenou laťku pěti hvězd jsem dodržel hlavně díky nim... ()

Lula.cz

Budu za barbara, ale Kmotr II si u mě vysloužil fakt jen tři hvězdy. Jednička byla famózní, ale tady se to prostě vleklo. Linka s Michaelem mě příliš nebavila, což byl docela průser při délce filmu 202 minut. Naštěstí to ale vyvažovala linka s Vitem, která byla daleko zajímavější a které mohlo být věnováno možná více času. V rámci mojí snahy shlédnout 100 zde nejlépe hodnocených filmů jsem měla pokračování Kmotra trošku jako "must see" záležitost. Už předem jsem z nějakého blíže nespecifikovaného důvodu tušila, že na první díl mít zdaleka nebude, dlouho jsem jej odkládala a tuším, že teď budu pro změnu odkládat poslední díl. ()

Elessar.

Celá Kmotrovská sága nie je vlastne veselý film a dvojka je akoby najkrutejšia, pasáže s mladým Vitom, vzostupom a podobne sa prelínajú s Michaelovým úpadkom, čo jeho vybudoval, on stráca. Ale zas obaja viedli rodinu v iných dobách. Nezabudnuteľný a ikonický... A taktiež dosť ťaživý a temný. Všetky Kmotrovské filmy sú prepracované, ale dvojku je dobré si pozrieť nadvakrát. Prvý raz som vnímala viac menej len Vitovu linku, ktorá mi prišla geniálna a potom som sledovala tú ťažšiu a temnejšiu a to Michaelovu... Geniálny film, ktorý bude dlho v človeku doznievať a v duchu sa k nemu vráti. Je to nesmierne intenzívne dielo. ()

pollstro

Mimořádně úspěšné pokračování nejkultovnějšího filmu kinematografie je z hlediska filmařských kvalit jedinečným a dokonalým filmem, kterému napomáhá rozsáhlejší a bohatší produkce, jenž posouvá vývoj příběhu rodiny Corleonových mnohem dál za dosavadní horizont prvního dílu. Coppola ve flashbacích využívá původní knižní předlohu a vypráví minulost Vita Corleoneho v podobě prequelu, a zároveň paralelně vypráví současnost Michaela Corleoneho, který chrání svůj rodinný podnik a jméno. Tato diverzifikace příběhu na dvě části nabízí bohatý obsah, ze kterého je patrné dojemné vzpomínání na původní film, ze kterého se snaží Coppola těžit co nejvíce. Zároveň je tento způsob vyprávění velmi komplikovaný, spletitý a roztříštěný, jelikož se děj vymyká jakékoliv racionální synopsi. Jednotlivé flasbacky způsobují Coppolovi jemné potíže s udržením tempa a vypravěčské síly, která tak chybí v hlubším emočním prožitku příběhu, kterému musí napomáhat bohatost jednotlivých scén a jedinečné herecké výkony hlavních aktérů. Přesto pokračování natolik nesmrtelného kultu mafiánského/gangsterského žánru nemůže nikdy být stejné. Celkový obsah je napsán, zahrán a režírován s jednoznačnou tvůrčí jistotou a uměním, které nemá ve svém žánru jednoduše obdoby, a které dokonale reprezentuje morální porážku americké rodiny a jeho hlavního představitele, jehož tragický osud je bezchybně vystižen posledním záběrem, který je krutým symbolem životní prohry, se kterou je obtížné nadále žít. Film, který nastavil nové standardy pro filmové pokračování, které je dodnes velmi obtížné překonat. ()

Fin_429

Kmotr a Kmotr II jsou dva odlišné snímky. Můžeme se hodiny dohadovat o tom, který z nich je lepší a stejně nedojdeme k vítězi. Co ovšem říci můžeme je to, že tyto filmy, jsou, a dozajista i budou, nejlepšími mafiánskými díly, které kdy kdo stvořil. Možná F.F. Coppola, či Mario Puzzo, je to jedno, je to geniální, to nám stačí.10/10 ()

cimrman2.

Al Paciano má sebedůvěry na rozdávání vzbuzuje tolik respektu až z toho příjemně mrazí! Al Paciano a De Niro opět spolu. Co na to říkám? Ucházející. Kmotr 1 mě vůbec nezaujal, byl to přesně ten typ filmu o podsvětí který musím přetrpět. Zde máme dvě filmové legendy v hlavních rolích a právě kvůli nim se dá na film koukat proto 2☆. Sledování nuancí, vztahů a různých praktik v podsvětí mě v tomto hábu opravdu nebere. Série Kmotr prostě není pro mě. Máme tu dvě dějové linie (což považuji za pozitivní) a celkově je film o něco lepší než první díl. Robert De Niro v roli Dona Corleoneho taky nic moc, ale je to De Niro takže postupně mi tam docela seděl. Nejlepší na celém filmu je sebevědomí Al Paciano. Poněvadž je třetí díl nejslabší díl trilogie už si ho nepustím. Tisícáta recenze 45% ()

casyy

Rozmachlejsi, epictejsi a vrstevnatejsi nez jednicka. Vitova linie potesi, je jednoznacna, primocara a De Niro zahral, co byla treba. ALE to, co zde predvadi Al Pacino, se neda popsat slovy. Jeho Michael Corleone je zdaleka tou nejtragictejsi figurou, s kterou jsem se ve filmu setkal. Pacinuv herecky rank tu dostal plny prostor, od velkych slov a gest az po naprosty minimalismus, kdy Pacino filtruje obrovske emoce pres pohledy oci ci zaryte mlceni. Jeden ze tri nejvetsich hereckych vykonu, co jsem kdy videl. Malem bych zapomnel, linie Corleonovy rodiny zaujme predevsim svou nejednoznacnosti, kdy neni nikdy jiste, kdo je my a kdo oni. Ve hre, kterou Corleonovi hraji, neni vitezu nebo porazenych. Prohrajou vsichni, kdo se hry ucastni, jde jen o to, jake naklady obetuje. Za postaveni, ktere si Corleonovi zlocinem vybudovali, se zkratka musi platit. Neodvratne, osudove a draze. Co muze byt tragictejsim motivem, nez nechat zabit bratra, abych uchranil rodinu? Fascinujici filmovy zazitek. PS: Neudeleni Oscara Pacinovi bylo zlocinem v primem prenosu. ()

Sekel

Zase si vyberu jednu scenu, charakterizujici cely film a to sice DeNirova posledni vrazda na Sicilii, kvuli ktere musel zmizet do USA. Jeho prace nozem je fascinujici. ()

Rozbik

Trilogie Kmotr je mafiánská sága par excellence a Kmotr II. naprosto vyvrací tvrzení, že druhé díly bývají vždy horší. Výborná Coppolova režie dotvořená Pacinovým hereckým koncertem a k tomu úžasná hudba. Není co dodat, musíte to vidět sami. ()

májovec13

Ke Kmotrovi sem se dostal po hříchu až nedávno a musím říct, že asi patřím k menšině, které se víc líbilo pokračování než původní Kmotr. Skvělá propojenost dvou dějových liní a neuvěřitelný herecký výkon Ala Pacina (tím nechci znevažovat De Nira, Duvalla či Cazaleho). Oproti prvnímu dílu se dvojka více zaměřuje na vztahy v rodinně Corleonových, což pro mě posouvá Kmotra II o stupínek výše. Závěrem dodávám, jak je možné, že Al Pacino nezískal oskara?? ()

pierre9

Vo vynikajúcom mafiánskom filme musia hrať Al Pacino a Robert De Niro. Tu to tak je a sú jedným zo základných predpokladov takéhoto úžasného výsledku. ()

Fosgo

Rozsáhlá mafiánská freska ve druhém dílu naboptnala. V prvním dílu hrál prim boj o moc, o obchod, jakým způsobem reagovat na nové mafiánské trendy (distribuce drog)... a jistě i zásluhou M. Branda (či postavou, kterou výborně zahrál) svět mafie byl mapován z více úhlů , v lůně rodiny i v soupeření různých klanů. V díle druhém nosná myšlenka se nekoná …to podstatné již bylo řečeno v díle předchozím a pokračování je rozmělněno do více příběhů. Začne-li konečně (po dlouhých rodinných velikáškých oslavách) film působit „psychicky silně“ přeskočí děj o mnoho let zpět k mládí dědečka Corleoneho a odvede divákovu pozornost od ústředního k paralelnímu příběhu. Film tím ztrácí kompaktnost, narůstá délka, jakoby režizér měl touhu říci toho co nejvíce, bez ohledu, co říká. Jistě pomohl k tomuto megalomanství i štědrý rozpočet. První díl mě občas donutil k nedýchání, u druhého dílu ani náznakem. Oproti filmu Gomora je filmařsky Kmotr jistě lepší, jenže výpovědí je Gomora o dvě délky vepředu. Na Kmotra zapomenu dosti brzo, Gomora nedá spát, zařezala se do mě, hlava i srdce bolí …. šlo o život, byla válka. V Kmotrovi si na válku jen pár gangsterů hrálo. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

včera

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)