Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

superzurda

Druhé díly bývají ošidné....to ano. Pokud jsou ale opravdu druhé. Není to však případ tohoto filmu. Je to doplnění ,,prvního" dílu. Nic neztrácí z toho co udělalo Kmotra KMOTREM. Spíš naopak. absolutně vyčnívá Robert De Niro ve své životní dvojroli. Nejenže hraje Don Corleona, ale hraje i Marlona Branda. ()

brasek

Jeden z najlepších snímkov filmovej histórie... melódiu z Godfathera mám ako zvonenie na mobile a chcem byť ako starý Corleone :) ()

cubiczech

Dle mého názoru je to nejlepší díl, Al Pacino ve své druhé největší roli (všichni víme, že ve Scarface je nejlepší :-) ). ()

KacHnAop

Po prvním Kmotrovi pokračuje příběh rodiny Corleonových, kde v jedné linii sledujeme nové hlavy celé rodiny Michaela Corleona, v druhé části mladého Vita Corleona a jeho příchod do New Yorku. Skutečně více než důstojné pokračování legendy, která je víc než film. Do role Michaela Corleona nešlo obsadit lepšího herce jak samotného Ala Pacina. Opravdu výborný druhý díl, který podle mého překonal ten první. ()

Tomasson93

3 hodiny plné pomalých konverzací na mě působily strašně nudně...chyběla tomu nějaká akce, která by dokázala děj oživit, čas od času nejlépe nějaká přestřelka jako v prvním díle...jednička byla fenomenální, budu ji vždy uznávat, ale dvojce nemůžu dát více než 4* hlavně za ty parádní herecké výkony. ()

saillor

Opět shlédnuto jako předešlý díl na velkém plátně a opět nezapomenutelný zážitek. Všichni hlavně chválí část dětsví Vita Corleone a skvělého De Nira (o čemž není pochyb), ale já se nemohu zbavit naprosté očarovanosti Al Pacinem. Tak málo se pohne na jeho tváři a přitom divák ani na chvíli nepochybuje o tom, co se odehrává v něm. Vždycky mě v knížkách rozčilovaly popisy typu " v očích se mu objevil záblesk strachu, vystřídán zálbleskem studu, pochopení, radosti, obezřetnosti, nedůvěry, atd..." Nevzpomínám si, že bych něco podobného na někom pozorovala v reálném životě, rozlišit lze tak maximálně radost a smutek. Ale Al Pacino tohle knižní kouzlo ovládá, v těch očích se bez jakýchkoliv dalších nápověd odehraje cokoliv s těmi nejjemnějšími nuancemi. A nejsilněji samozřejmě v poslední scéně, kdy jeho bolest a prázdnota jsou tou nejvýstižnější tečkou celému filmu. ()

Bruce_cz

S kmotrem to mám velmi složité. cením se celé trilogie jako výborných filmů. Když jsem prvně viděl jedničku nebyl jsem nadšen, to až po druhém shlédnutí jsem si naplno užil celý příběh a nádherné filmařské umění. Proč se tak rozepisuji, s dvojkou to je podobné, nepochybně se na druhý díl musím podívat ještě víckrát. Ale je hodně věcí, které mě mrzí - film je krásný, skvěle zahraný, zrežírovaný s citem a zahraný s nádherou! Neskutečnou nádherou. Mrzí mě některé scény, pouze prezentující velkolepost (náboženská přehlídka), které nejsou nutné a též jsem se chvíli ztrácel v postavách (to mě velmi mrzí, musím si přečíst předlohu) a pak některé scény mi přišly rozvleklé a celý film je hodně dlouhý - až moc dlouhý. Ale stále věřím, že na 2. pokud to bude za 5 hvězd - ostatně i teď se stydím za své relativně "nízké hodnocení. ()

SelfishMan

Konečně jsem si našel více než 3 hodinky volného času a cítil se dostatečně "ready" na to abych viděl pokračování. Jednička byla vynikající, prostě dokonalý epos...ve všech směrech jeden z nejlepších filmů. Dvojka i přesto, že zde nehraje (v jedničce prvotřídní) Marlon Brando, není rozhodně o nic horší nebo slabší. I navzdory takové délce film ani na moment nenudil, každá scéna, každá situace přinášela další a další filmový zážitek a dokonalý dějový spád a 190 minut uběhlo jako voda. Al Pacino je zbytečný komentovat, Michael Corleone budil jednu chvíli respekt, v druhou soucit, ve třetí strach atd., není to lehký úděl být kmotrem (ještě horší je být jeho ženou). Co mě překvapilo tak byl De Niro, který byl náhrada téměř rovna Brandovi, a scény z Vitova mládí byly jedny z nejlepších v rámci obou filmů. 95% ()

nuwer

Podle mého lepší jak "jednička",jediný problém vidím v tom,že jsem nesehnala verzi s cz titulky,takže všemu co je v italštině nerozumím (půlka filmu)...škoda. Jinak mě to bavilo od začátku do konce,i přes svou délku. ()

Trinculo

Pokračování a opět vynikající ... tragédie pokračuje a šílenství se prohlubuje. To, co bylo pro starého dona nemyslitelné, je Michealovi denním chlebem. Zároveň neustále kontrastováno v tomto filmu s příběhem jeho otce v minulosti, kdy podmínky i smysl konání, byly radikálně odlišné ... a dalo by se říci, že i staří mafiáni byli akceptovatelnější. S každou další mrtvolou však tato akceptovatelnost mizí, stejně tak i s každým dalším zločinem. Nejsilnější je pro mě přesvědčení senátora - mrtvá prostitutka jako vrchol kapitalistické etiky akumulace - jen prostředek ... v prvém díle to byl pouhý kůň ... ()

gezper

Pokračování ságy rodu Corleone pojato trochu jinak než 'part 1', ale stále na úrovni z nejvyšších. Výraznější pro mne byli historické dovysvětlovací prequelové pasáže, jenž kontinuitu celého eposu lehce tříští. Ale nic s čím by si mistr Coppola neporadil. I když jednička mě bavila o nepatrně delší chlup více, tak o syndromu dvojek nemůže být vůbec řeč. Je s podivem jak skoro tři a půl hodiny dlouhý film dokáže zaujmout a nenudit ani na chvíli. [100%] ()

Gynekolog007

Ještě do dnes sem se nerozhodl, jestli mám radši 1 nebo 2 :D ...Škoda jenom, že De Niro mluví pořád jen italsky. Oskara si zasloužil. A Al? Al ho zase nedostal, je to další z jeho oskarovejch výkonů za kterýho Oskara nezískal. Je skvělí vidět Ala a De Nira hrát společně. ()

kacer4

Jedinečné. Zhodnotené jedným slovom. Nemyslel som si, že ma film tak dostane. Prvý diel bol výborný, ale druhý... Jedno z najlepších diel aké som kedy videl. Hoci sa mi scény mladého Vita zdali akési zbytočné. Ale scény z hlavnej línie boli bezchybné. Úplne ma dostala scéna na pohrebe Michaelovej matky. Scéna s Connie a s Fredom.... Balada. 100% ()

vofo

Možná ještě lepší než první díl. Nevím jak Coppola dokázal natočit tuhle záležitost způsobem, jaký to dokázal. BRAVO!!! ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

včera

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)