Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

ludovit14

Ide o pokračovanie filmu Krstný otec, no tentoraz máme do činenia s ojedinelým prípadom pokračovania, ktoré svojou kvalitou prekonáva aj pôvodný film. Scenár (ktorý opäť napísal spisovateľ Mario Puzo s Copollovým prispením) sa tentoraz menej utápa v idealizovaní kriminálnych aktivít Corleoneovcov. Naopak, poukazuje na to, že boss Michael Corleone, nástupca starosvetského patriarchu Vita Corleoneho, upevňuje svoje postavenie aj za cenu postupnej likvidácie rodinných pút, ktoré boli pre jeho predchodcu posvätné. Krstný otec II ide nad rámec síce drsného, ale takmer idylického rozprávania o jednej mafiánskej rodine starej školy, ktorá síce pácha zločiny, ale tak dáko v štýle statočných a odvážnych lúpežných rytierov a česť jej je nadovšetko.TAK ako k prvej časti nemám najmenšie výhrady...HOD:100%.PS:: je to moje druhé HODNOTENIE ( 100% ). ()

Pavlosos

Skvostné pokračování velice precizně natočeného prvního dílu, který tak suprově započal tuto kultovní mafiánskou ságu. Al Pacino jako Don Michael Corleone je víc než přesvědčivý, jeho výkon naprosto převyšuje všechny ostatní. To pravé okénko do života a hienarchie mafie a jedno z nejlepších pokračování předchozího filmu. ()

zigy

K filmu skvěle sednoucí zlověstná melodie, která nás provází filmem, ho vytahuje na čtyři hvězdy, protože jinak je to ještě roztahanější než jednička, a to je co říct. Atmosféra, ta pravá mafiánská, ovšem nechybí. Linie s De Nirem mě moc nebavila, lepší byl Pacino a jeho problémy. Zajímavé bylo propletení zápletky s kubánskou revolucí. ()

Kozlowski8

Po smrti dona Vita se jeho nástupcem v posíleném Corleonově klanu stává syn Michael. Udržení pozic před konkurenty z podsvětí však přináší roztrhání rodinných vazeb... Kromě příběhu Michaela Corleona sledujeme také druhou dějovou linii - začátky Vita v New Yorku ve dvacátých letech. Coppola, spolu s autorem předlohy, opět připravili skvělý scénář a podle něj následně stejně famózní filmový klenot, jako v případě "jedničky". Navíc zde po Al Pacinovi objevili dalšího mladého Newyorčana s italskými kořeny, který se touto rolí katapultoval mezi herecká esa. Krásné zpracování po všech stránkách. 95%. ()

FLVEKK

Za mě lepší, než první díl. Možná to bylo hlavně kvůli flashbacku do minulosti Vita, kterého perfektně ztvárnil Robert De Niro. ()

zdenek305

Předsudky o tom, že 1. díl trilogie je vždy dobrý a ostatní díly ztrácejí na kvalitě tady rozhodně neplatí. Skvělý (a i místy lepší) jako první díl. ()

DmKK

Temnější , smutnější , drsnější. Toto je asi změna kterou jsem pocítil od prvního dílu. Nejsem zklamán , ba naopak , na dvojce se mě líbilo hlavně to jak film ukazoval cestu Vita z malého klučiny co právě imigroval až na post gangstera. Ve finální části filmu , hlavně při poslední scéně , vám spadne čelist dolů a vy jen koukáte. Opravdu skvělé pokračování , které je v USA hodnoceno ještě lépe než díl první. ()

kolly13

Al Pacinova one man show a pět hvězd je nahlodána De Nirem a padá do nadprůměrnosti. Nesedlo mi propojení minulosti a reálu. To, jak Al Pacino ztvárnil svou roli, filmově vyrostl a stal se mafiózo par excellence - nu smekám. Tedy hodnocením 4.4 a tak jsem se těšilna 5. ()

Desmond04

Bohužel pro mě osobně menší zklamání. Nevtáhlo mě to do děje, tak jako první díl, hlavní zápletka mě také v porovnání s předchozí zas tak neupoutala. Samo o sobě je to samozřejmě skvělý film, ale v mých očích na jedničku prostě ztrácí. Mrzí mě, že se druhý díl více netočil kolem soudní síně, což mohlo být velice zajímavé. Zajímavým faktem je, že podobně jako v jedničce, tak i ve dvojce získal sošku Oscara herec (čti Robert De Niro), který na plátně strávil opravdu malý čas. A je to škoda, protože záběry z minulosti, které se vlastně jako jediné ještě držely knižní předlohy jsou fantastické. De Niro je famózní a role mladého Vita mu sedne jako prdel na hrnec. Dokonce se naučil i mluvit s Brandonovsky-Corleonským přízvukem, což je dechberoucí. Slova chvály mám i pro Al Pacina, který udržel vysokou hereckou laťku z prvního dílu a pokračuje v koncertu dál, i když na De Nira v mých očích krapet ztrácí. Co se týče filmu jako celku, tak je vláčnější, delší a svým způsobem i klidnější než Kmotr číslo jedna. A i když je druhý Kmotr skvělá podívaná, tak v porovnání s jedničkou nestačí a já se obávám toho, jak bude vypadat Part III. ()

HERP

Až pri druhom zhliadnutí mi to všetko podochádzalo... jeden z najlepších filmov ku ktorému sa určite ešte viac krát v budúcnosti vrátim ()

HellsAngel

Film, ktorý dokazuje, že aj perfektná jednotka môže dostať po všetkých stránkach rovnako perfektné pokračovanie. Všetky dejové linky, všetky charaktery, každý nepatrný detail načrtnutý v jednotke je v druhom parte rozpracovaný, prehĺbený a ponúknutý divákovi rovnako vycibrenou a podmanivou formou, akú vie iba majster Coppola. Jediná škvrna na povesti tohto filmu je až trestuhodné neocenenie Al Pacina zlatou soškou za jeho geniálny výkon. ()

jackalsc

Ach, proč to musí být tak dlouhé. Na jeden zátah jsem to teda nedal. Snažil jsem se, ale částmi je to tak natahované a nudné, že jsem u toho prostě podřimoval. A pak se například hodně divil odkud se vzal na Kubě. Či kde se v příběhu najednou objevil nějaký Roth. Toto je totiž film u kterého musíte být maximálně bdělí, zapamatovat si nejlépe všechna jména, nesmíte nikde polevit a pak asi všechno zcvakne. Ale s touto délkou proboha. Kdo sakra vydrží 3 a půl hodiny vkuse sledovat bděle film. Na druhý zátah asi tak někdy v polovině jsem byl znovu připraven, ale film mě po nějaké době zase uklinbal. To je snad první film, u kterého můžu říct, že mě celkem dva dny utahal k tvrdému spánku :D Jednička měla podle mě větší šťávu. A hlavně Marlon Brando. Co mě ale bavila byla De Nirova pasáž ala Vito, to bylo fajn. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

včera

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)