Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

SirGawain

Jo jo jo pořád to je Kmotr. Ale už to pro mě nemá takové kouzlo jako jednička. Ale stejně je to pořád tak na 6* :-) ()

kneekal

Udělám přiznání... Kmotr I je pro mě sice pětihvěždičková film, ale že by mě posadil na zadek se říct nedá, prostě výborná filmařina a vzhledem k tomu, že mám doma celou trilogii, tak jednoho červnového večera usoudil jsem, že zkusím dvojku. Hodnocení na CSFD vysoké, takže to snad nebude nuda.. 200 minut... no.. Apokalypsu žeru, tak snad zvládnu i tohle... Takhle rychle mi 200 minut snad v životě u filmu neuteklo.. Proti Kmotru II se Návrat krále vleče jak pátek v práci... Smekám před Coppolou, vážně zvažuji odsunutí Apokalypsy v mém Top Coppola na druhé místo.. Líčit herecké výkony nemá smysl, vše se dozvíte z jiných komentářů... každopádně až někdy zas uslyším, že dvojky jsou vždycky horší než jedničky, uchopím do ruky dvd s Kmotrem II a vrazím ho pochybovači do pusy, když bude mít štestí, tak jenom do ruky... ať pozná, co je to POKRAČOVÁNÍ s velkým Č ()

Baudelaire

Opět nádhera i když řeknu rovnou, že pro mě osobně to jedničky už nedosahuje. Kmotr II má opět pozvolný rozjezd, skvělou atmosféru a dynamický silný závěr. Herci zůstali a opět odvedli úžasnou práci - zvláště bych upozornil na Al Pacina, Keatonovou, Cazaleho a De Nira. Několik nových tváří bylo vybráno skvěle. Příběh je asi trochu složitější než v jedničce, ale to podle mě není na škodu. Co se mi na dvojce opravdu líbilo byla retrospektiva s Vitem Corleonem v podání výtečného Roberta De Nira. Celý film to pozvedlo na vyšší úroveň. Jinak schéma jedničky bylo zachováno i v závěru, takže nepřátelé a zrádci "plavou s rybami" - ale tentokrát zůstává jizva v rodině, tudíž i v samotném Michaelovi, která se již nikdy nezhojí. ()

Jenda1

Podle mě nejlepší z trilogie (jestli se tomu tak dá říkat). Dokonale do sebe zapadají obě časové roviny, to co v prvním díle zůstává skryto se zde pomalu rozplejtá... Celkově úžasná propracovaná podívaná, která ve spojení s muzikou nemá¨skoro konkurenci. ()

Miloško

Kmotr 1-3 považujem za najlepší film,ságu čo kedy bola natočená,takže nemá význam viac komentovať,treba vidiet,aj viac krát. ()

Lubakus

Retrospektiva s De Nirem je prostě nádherný filmový balet, plný citlivého herectví a podmanivé atmosféry starého New Yorku. Al Pacino? Radost pohledět.200 minut uteklo jako voda. ()

AdrianMonk

Sice slabší než první díl, ale stále klenot světové kinematografie. Když už ne za jedničku, tak aspoň za tohle měl Al dostat Oscara. ()

Jack.Pott

Základní myšlenka je stejná jako v prvním dílu: Sociální prostředí jedince nemilosrdně zformuje k obrazu svému. Jenomže zde je to ještě lépe ukázáno na příběhu mladého Vita Corleoneho. Do té doby bezúhonný, spokojený pomocník v krámě se vzbouří proti Donovi, kvůli němuž přišel o své poctivé řemeslo a který šikanuje obyčejné lidi v italské čtvrti - zabít takového tyrana je pochopitelný, a vlastně morální čin. Jenomže ukazuje se, že tahle čtvrť nějakého svého Kmotra - vůdce, který by měl ve svých rukách moc soudní i výkonnou, prostě potřebuje. A Vito se takovou nejvyšší autoritou stává. Podobně jako v 1.díle jeho syn pouze bouje za život svého otce (to je správné) - a tak začíná jeho kariéra mafiána. Jistě, Kmotr starší i mladší vydávali často brutální rozkazy. Jenomže díky nim na odvrácené straně splečnosti (kde operují i vysocí politici a utrácejí i "slušní občané") vládne alespoň nějaký řád, pravidla - hodnoty. Pokud bychom osobu Kmotra vytrhli z kontextu, jedná se o bestii. Jenomže v kontextu okolností ho nelze soudit... ()

chrustie

Pro mě mírně slabší než jednička. Něco mi tam chybělo a atmosféra mi celkově připadala slabší, i přesto pořád skvělý film. ()

gotham

Těžko říct, jestli je lepší jednička nebo dvojka, ale Kmotr II je podle mě určitě nejlepší pokračování filmových dějin, fanoušci Pána prstenů prominou. Já mám radši dvojku, asi proto, že je drsnější,bojovnější a můj oblíbenec Al Pacino prakticky nesleze z plátna. Coppola je génius, protože upřímně řečeno dát do takového filmu tolik flashbacků, to se snad rovnalo sebevraždě a chtělo to neskutečné množství odvahy. Kdo neviděl, jako by nežil !!! 100% ()

Adam's

Hodnocení jsem opakovaným shlédnutím poupravil ze čtyř na pět. Zpočátku my nešla pod vousy atmosféra filmu, přišel mi jako lehce nastavovaná kaše. Jak hluboce jsem se mýlil... Robert de Niro tradičně velmi dobrý, ale jeho syn, propadající se do osidel temnot je o stupeň působivější. Al Pacino je lepší než v prvním díle. ()

yatan

Aj ked bola latka tak vysoko ako sa len da, The Godfather II je zial len Godfather II. Ano je tu citit ten isty rukopis ako v jednotke..al pacinovi som uveril, diane tiez dokonca aj denirovi zeby mohol byt mlady Vito ale neuveril som vsetkym kritikom ktori toto dielo vynachvalili do neba..skratka mi tu chyba to teplo..ta atmosfera ktora bola tak vynimocna v jednotke..mozno to bolo tym ze tu nebol Marlon..moze byt..zial ani DeNiro nebol schopny udrzat charizmu a family man-a akeho drzal v sebe Marlon Brando..Dalej bez jednotky sa dvojka pozerat neda..cize aby som to upresnil Krstny Otec 2 je tak dobry aky je len koli Krstnemu Otcovi 1. ale sam o sebe film postrada vela z detajlov a textu ktorym bol "the Godfather' tak vycnievajuci z davu..urcite kvalitne dielo ale zial len syn zijuci zo slavy svojho otca..8.5/10 ()

Don_Salier

První názor: ** Slabé, slabé. Stejně jako první díl mě ani dvojka Kmotra neoslovila. Příliš dlouhé, nezajímavé, emoce žádné bez pořádné akce či něčeho alespoň podobnému akci, Dějová linie s Vitem Corleonem mnohem lepší než Michael, avšak ani to nestačí na 50%. Když už mám být u televize tři hodiny tak chci něco zažít. Co se v celém filmu vlastně stalo? !!!SPOILER!!! Michael se rozešel s Kay !!!konec SPOILERU!!! Celý film je prostě o ničem... bohužel, na to že je to i na imdb jeden z nejlepších filmů, tak prostě chci víc. Někdy v budoucnu dám ještě Kmotru 2 další šanci, ale když si představím další tři hodiny sezení u tv.... Druhý názor: **** Už mě to zaujalo, objevil jsem skutečnou kvalitu Kmotra II, akce sice chybí, ale ty výkony.... hm nádhera ()

Thovt

pro mě nejslabší díl a obrovský zklamání po lahůdkovým prvním dílu. ani hlavní zápletka (boj mafiánů), ani ta vedlejší (city hlavních postav) neměly takovou sílu, aby mě posadili na zadek tak, jako zbytek trilogie. navíc co mi trochu vadí je, že u mnoha postav se člověk vůbec nedozví, co jsou vlastně zač - škoda, že další díly taky nevyšly knižně, to bych snad měl jasnějc (-: ()

BAADRAAM

Michael Corleone vede svuj byznys jiz v jinem duchu nez jeho otec Vito. Dokazal se prohrabat jeste o kousinek vys, avsak za cenu naruseni vztahu v rodine. Dvojka pusobi imperialneji a melancholicteji. ()

moviepill

Oproti trochu chaotickej jedničke je dvojka BRILANTNÁ. Al Pacino je majstrovský herec. TU mi všetko zapadalo tak ako má a bola radosť sa pozerať tých 193 minút. Godfather I. mal niečo cez tri hodiny a na mnohých miestach nudil. Dvojka prekonala prvý diel, aké to šťastie. Skláňam sa pred réžiou F. F. Copollu. Zaslúžené Oscary! ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

dnes

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)