Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

sulda007

Nejnovější verze klasiky. Keira Knightley je krásná, Mr Darcy se taky povedl, je takový správně darcyovský, dokud se teda na konci nezačne přetrouble usmívat, matka Bennetová je na ránu a pan Collins je úžasně směšný. Přesně tak, jak to má být. ()

danielK

Keira Knightley je bůh - alespoň pro mě :-) Na romantické filmy moc nejsem, ale tohle je tak úžasně natočené, že si to musí zamilovat každý! Krásná klasicisní Anglie, citlivě natočený příběh, decentní vtip, bravurní herecké výkony - film nejen krásně dokumentuje 19. století a jeho názory, ale vyzdvihuje i naivitu té doby. Do toho tady není žádná nesympatická postava - každou člověk prostě musí nějakým způsobem pochopit. A Keira Knightley podala svůj životní výkon. HODNOTÍM 5/5 (POSTUP DO TOP) ()

Tatianistka

Krasne spracovane klasicke knizne dielo a treba povedat, ze podla mna to je ovela lepsie ako kniha, co teda nebyva casto. Ale tu je to z toho dovodu, ze autorka pochadza z trochu inej doby, kedy sa pisalo trochu inak. Jednoducho lahoda pozerat a zaroven ocenujem vyborny vyber hercov. ()

movemat

Film je úchvatný z mnohých stránok. Napr. skvelým podaním doby, v ktorej sa odohráva. Myslím tým nádhernú hudbu, kostýmy, prostredie, tanec atď. Ďalej vyniká úžasnými dialógmi, pri ktorých dosť pochybujete o svojej slovnej zásobe. Samozrejme hereckými výkonmi a to nielen Keiry a Matthewa. Osobne tiež veľmi oceňujem na rozdiel od Pokánia prostý jednoducho plynúci dej filmu. Jediným záporom, ktorý mi bráni dať 5 hviezd je to, že mi v tomto filme chýba viac romantiky, čo spôsobilo, že láske Elizabeth a Darcyho som vôbec neuveril, čo mi dosť vadilo. ()

Izz

Mile moderní Wrightova přestavba legendárního románu,která má jak eleganci předlohy,tak jiskru,kterou potřebovala,aby zapadla do současných kin.Jen ta Keira mi nepřišla nijak výjimečná,zato pan Darcy v podání Matthewa MacFadyena byl naprosto úžasný.Kamerové jízdy uprostřed probíhajícího plesu byl mimochodem nápad hodný naprostého génia! ()

karlee

Scénář o několika neprovdaných sestrách hledajících ženichy sice na pohled nenabízí zvláštní zážitek, ale je to velmi dobré, rád jsem se podíval podruhé, dokonce podruhé se mi líbilo ještě víc, odhalil jem spoustu nových vtípků, které jsou v tomto filmu dovedně skryty. ()

stuplik20

Dlho som čakal kým si tento film pozriem nakoniec som mal čas a náladu a vôbec toho neľutujem. Romantický príbeh, zaujímavá kamera, usmievavý obsah a "lov na ženícha" ... naozaj príjemná kombinácia. ()

dj_kure

Skoro bez chyb. Výprava, kamera, vyšinutá máma a prostředí konce 18 stol. je skoro dokonalý. S jednou vadou na kráse. A to hlavně tou, že knižní předloze už je nějakej ten pátek a proto už jsem viděl fakt mraky slaďáren který si něco z Pýchy a předsudku ukradli. Ale bylo by fakt nefér za to srážet hodnocení když všechno funguje jak má. I přesto, že film nemá v podstatě jak překvapit hlavně z důvodu který popisuju výše se na něj hezky kouká a nenudí. Hlavně proto dávám takový ty 4* kde spíš vyjadřuju souhlas se zdejším hodnocením a za "efektně, ale taky efektivně" (Bosák - Fifa 11 :)) natočený film. 60% (nezávisle na hvězdách) ()

DonTommy

Wright se nezalekl klasické předlohy a ukázal že při navození správné atmosféry a s dobrými herci je ta předloha skutečně funkční. Tu atmosféru by bylo snadné shodit ze stolu coby kýč, ale aby tahle látka fungovala tak je prostě nezbytný. To samé herci, neboť příběh je poměrně slabý a celé to funguje jen na atmosféře a vývoji postav. Výsledkem je velmi příjemný film. Nic přelomového ale rozhodně ne kýbl nudy, což má člověk od románů z tohoto období tak trochu tendenci předpokládat (ach ty předsudky :-). ()

Evii.B

Právě čtu knihu a tak jsem se rozhodla podívat se i na filmové zpracování. Byla jsem moc překvapená, Keira v hlavní roli byla dokonalá - milá, usměvavá, působila strašně mladě. Dále nesmím zapomenout na krásné kostýmy a nezapomenutelnou ústřední melodii. Pochvalu zaslouží i další herci, byla jsem moc spokojená s paní Bennetovou, která byla stejně nesnesitelná jako v knize, potrhlé mladší sestry i pan Collins také odpovídali popisům v předloze. Musím vytknout jen malé nesrovnalosti, je samozřejmé, že to nejde udělat přesně jako v knize, ale byly místa kde to opravdu šlo. Často to pak bylo překombinované a zmatečné. Ještě by neškodil jiný Darcy a americká angličtina (ta britská se vážně nedá poslouchat) a bylo by to na plný počet. Takhle lepší 4* ()

Megynka

Zajímalo by mě, kolik lidí si všimlo, že ve filmu nepadla jedna jediná pusa :) což tedy bylo ke konci trošku smutné, kéž by padlo alespoň to objetí, no ale co už :) nádherný film. ()

Nathalia.A

Romantika, pekná anglická príroda a klasický dej- to všetko nájdeme vo filmovej adaptácii románu Pýcha a predsudok.Je to hádam najlepší román od Jane Austenovej a môžem s istotou tvrdiť že aj najlepšie filmové spracovanie románu.Veľmi dobrý herecký výkon Keiry Knightleyovej (zatiaľ nikdy nesklamala), ktorá svojrázne zahrala Elizabeth Bennetovú s hrdosťou a pocitom nezávislosti. Celú dobu sa film vniesol v peknej a klasickej atmosfére a nebol tam žiaden rušivý element. Film je ako ušitý na chladný večer s dávkou romantiky. ()

3mates33

Je fakt málo romantických filmov ktoré by som odporúčal, a tento patrí medzi tie ktoré odporúčam. Je to pekne spracovaný film, a už len to že som dal romantike 4*, niečo znamená :) ()

Nufa

Jedna z nejkvalitnějších a nejkrásnějších romantik, která kdy vznikla. Svět Jane Austen je opravdu krásný a zasazení příběhu do Anglie 18. století jen přispívá k jeho nádhérné atmosféře. Líbila se mi hlavně mladá Keira Knightley, která ve 20 letech dokázala naplno předvést svůj talent a především pak svou krásu. Navíc s Matthew MacFadyenem vytvořili opravdu kouzelný pár, který pro mě udělal z tohoto filmu nezapomenutelný žážitek. ()

w_laura

Musím se přiznat, že jsem knižní předlohu nedočetla do konce. Nechápu, proč ji všichni tak milují, zbožňují a obdivují, mně nepřišla ničím zvláštní nebo zajímavá. Byla nudná. Možná změním názor, až se k ní třeba v důchodu vrátím, pokud jestli... Každopádně film je úplně jiná liga. Pokud se oprostíme od poměrně nudného motivu, kterak maminka hledá svým dcerám co nejlepší ženichy, může nás čekat nezapomenutelný zážitek. Úžasná kamera, obraz, pohledy na dokonalou krajinu, nádherná hudba, kostýmy, pan Darcy, Keira. Pro mě je to jeden z nejkrásněji natočených filmů, jaký jsem kdy viděla. A ačkoliv je to film typický pro ženy, myslím si, že i muži dokáží uznat a připustit jeho krásu. ()

Margerie odpad!

Uf. Tak tohle fakt ne. Nechápu hodnocení filmu, to jste se všichni zbláznili? Nebo to bylo vaše první setkání s Jane Austen? Protože tohle jsou jediné dva důvody, které bych pochopila. Nesmyslné zásahy do děje knihy, příšerný výběr herců a absolutní nepochopení celé knihy, to se opravdu jinak než odpadem hodnotit nedá. Keira neumí hrát a postavu Elisabeth vůbec nepobrala, Donald Sutherland to samé v bledě modrém (oficiální text distributora - dětinský otec?! jako vážně?!), Matthew Macfayden jakbysmet a navíc je to nejhůře obsazený Mr. Darcy ever! Jane a Mrs. Bennet se celkem povedly, ale to na vyzdvihnutí snímku z filmového pekla opravdu nestačí. Přečtěte si knihu a podívejte se na bezkonkurenční seriálovou adaptaci BBC (1995) a pak ohodnoťte znovu, prosím! ()

BarMaja

Dlouho trvalo, než jsem si tenhle film konečně pustila. Bála jsem se, že to bude romantická fraška vsazena do konce 18.století. Ani nevíte, jak jsem ráda, že se mé obavy nenaplnily. Nejsem člověk co by neměl rád romantické filmy, spíš je nevyhledávám. Ale Pýcha a předsudek mě dostala. Bylo to snad i tím anglickým malebným venkovem, světlem vycházejícího slunce a vůbec prostředím. Pan Darcy v podání MacFaydena mě donutil k tomu, že jsem se do něj bez obtíží zamilovala. Rezervovaný, lhostejný, chladný a zároveň citlivý a zranitelný? Snad není troufalé tvrdit, že nebýt skvělého MacFaydena, těžko by to celé bylo tak okouzlující. Chichotající, chytrá, hrdá a emancipovaná Keira to celé pěkně završila. ()

sigi2

Dlho som s Pýchou bojoval. Aj keď používala silné zbrane (kvalitných hercov, réžiu a najmä kameru), nevedela ma dostať na svoju stranu, lebo kostýmové romance vôbec nie sú moja šálka kávy. Ale nakoniec, keď už to vyzeralo na jej neodvrátiteľnú prehru, ma zlomila v posledných scénach a definitívne som kapituloval. Konečný verdikt: podarený film, ktorého prípadné nedostatky idú výlučne na vrub predlohe. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)