Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

GaP

Viděla jsem prvně film a až pak jsem se vrhla na knížku. Musím uznat, že film se mi líbil více. V knížce je hned jasné, že se Darcy do Elizabeth hned zamiloval, zatímco ve filmu je to ze začátku dosti nejasné a tím pádem napínavé a to se mi líbí!! Film i knížka jsou krásným romantickým příběhem, bez kýče. Výběr herců vynikající, ikdyž nejsem fanynka Keiry, tak musím uznat, že jí role sedla a čím dál více mi byla sympatičtější...Matthew MacFadyen jako pan Darcy byl dokonalý, úžasný, báječný, prostě pan Darcy :D... ()

adulkahm

Jane Austen je autorkou mnohých skvelých kníh, ktoré už boli dokonca aj sfilmované. Medzi jej vrcholné diela však bezpochyby patrí Pýcha a predsudok. Zvlášť ženy sú milovníčky podobných príbehov. Úžasné na tomto filme je to, že sa odohráva koncom 18. storočia a teda doba je pomerne iná ako dnes. Doba, v ktorej ešte džentlmeni "nevymreli". Pýcha a predsudok je doposiaľ najlepší romantický film, aký som videla. ()

Kevi1

Myslím, že je to najlepšie možná interpretácia Austinovej, akú svet vymyslí. Na tento film nutne musíte mať radi knižnú predlohu, pretože sa jej v podstate striktne drží a je to čistá romantika. V podstate gýč, ale hodnotiť príbeh nie je úplne na mieste, skôr dávam päť hviezdičiek za to, ako pekne to spracovali. Skutočná vizuálna nádhera, ktorú si myslím užije každý, komu sa kniha páčila. ()

Bambulka89

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, skvelé obsadenie, hudba, kamera, výprava, krásne jednoduché kostýmy. Počas sledovania sa človek ponorí do príbehu a pociťuje napätie a očakávanie kedy si Keira Knightley a pán Darcy vyznajú lásku. ()

BlackJoker

I když tento druh filmového žánru moc nemusím a film jsem si ze začátku pustil jen z velké nudy, musím uznat, že takto skvělý film už jsem nějakou chvíli neviděl, až na pár přehraných scén s mladšími sestry tu zkrátka není co vytknout :) Krásný film ()

ryhy

Když se mě jakýsi nepodstatný ťunťa zeptal na 3 nejoblíbenější filmy, byl to vnitřní boj. Nečekaná pointa je, že Pride and Prejudice je pro mě jedním z těch nejlepších tří (spolu s Hero a Dead poets society). Mno co vypíchnout. Krásná poetická kamera, něžná hudba a pro mě srdcerozbušující příběh. No je to tu opět, romantika. Člověk se prostě neubrání. 100% ()

CaveRnDish

Jedním z pozitiv anglických filmů bývají dialogy - originální a nemající ve světě obdoby. Tohle zpracování Pýchy a předsudku však na tuhle anglickou "pochoutku" rezignovalo. A tím se stalo pouhou sérií jednoduchých sekvencí, bez ambicí vtáhnout diváka do děje, a bavit ho. - Navíc volba představitelky hlavní role byla nešťastná. Keira Knightley je svojí vizáží příliš neanglická, a příliš "moderní". - A ten její standardizovaný úsměv mě první půlhodinu taky pěkně štval. :-) - Jo a ta scéna na "visuté" skále/útesu byla pěst na oko/kýč, naprostý nonsens. 50% ()

LadyDoriana

Režisér zde i ve filmu Pokání ukázal, jak moc dobře dokáže pracovat s kamerou, působivými záběry přírody a uvěřitelnými postavami. Dobové reálie působí opravdicky, stejně tak i postavy a Keiře Knightley byste věřili, že má skutečné sestry a z celého srdce Darcyho nenávidí. Film, jehož poetika dostává do kolen i generace divaček nesmí chybět ve filmotéce žádné ženy. Pánové si alespoň pospí. ()

Nag0

Pôvodné znenie mi dalo miestami zabrať, o to viac musím vyzdvihnúť vyšperkované dialógy, na ktorých film vlastne stojí, ak opomeniem perfektnú atmosféru 18. storočia. Keira mi sadla, čo ma milo prekvapilo. Jej nepríčetné úsmevíky aj žmurkanie očkami som prijal bez výraznejších komplikácií, tak ako aj ostatné osadenstvo, a ich neskonale distingvovaný prednes. ()

blazenX

Nemůžu si pomoct, ale nemůžu dát vyšší hodnocení. Nějak jsem si nedokázal vytvořit bližší vztah k hlavním postavám. Do Keiry je těžké se nezamilovat, ale bohužel ani její hluboké oči a zasněný výraz nestačili na vyšší hodnocení. V budoucnu budu chtít určitě přečíst i knihu. ()

Rathe

Začátek filmu je zbytečně moc natažený, ale jinak je to nádherné převedení knihy do filmu. Nádherný příběh o lásce, které není přáno. Období, kdy ještě rodiče určovali sňatky... a celé to bylo hodně zajímavé. K tomu s Keira Knightley v hlavní roli. A docela hodně se mi líbila i kamera. A k prostředí nemám žádné námitky. ()

FairyTejl

Čistý film o lásce aneb nikdy nedejte na první dojem. Knihu jsem nečetla, ale to budu muset brzy napravit. S pana Darcyho vyzařuje prostě velké CHARISMA a Keira je rozkošná. Za mě prostě za 5. ()

Josefka

Dávám pět*.Výborně zvolený představitel Darcyho,vyzdvihuji výkon Sutherlanda jakožto otce.Nádherná hudba,skvělá režie a dialogy.Keira je střevo,ale což. ()

lucika999

Staršia šesťdielna adaptácia s Colinom Firthom a Jennifer Ehle bola, samozrejme, lepšia. Ale tento film mal predsa len niečo do seba. A ku štyrom hviezdičkám dopomohli skvelé herecké výkony a romantická scéna v daždi medzi Elizabeth Bennetovou a Darcym. ()

splaty

Zvyšuju na 5*. Viděla jsem snad všechny Pýchy a předsudky posledních 30 let a musím říct, že tato verze je pro mně nejlepší. Krásná Jane, hloupoučký pan Bingley, uječená matka Bannetová, povýšená Lydie, úctyhodná lady Kathryn, skvěle zahraný pan Collins. A to jiskření mezi Elizabetth a panem Darcym? Zahráno a natočeno na jedničku. A když vše dokonale dokresluje skvělá hudba... Nemůžu jinak, než dát plnou palbu. ()

Lemralina

Poprvé jsem Jane Austen poznala díky tomuto filmu. Pak jsem shlédla seriál, přečetla několikrát knížku a k filmu jsem se vrátila. Stále mu vyčítám některé neúplné vyobrazení mezilidských vztahů a charakterů-např. sestra pana Bingleyho je nafoukaná mrcha, což zde ve filmu není tolik patrné. To samé pan Collins-nejhloupější panák z celé Anglie, mi při prvním shlédnutí nepřišel tak nesnesitelný. Seriálový pan Collins je úplně jiný kafe. Teď, když na film koukám s několikaletým odstupem a znalostí celého příběhu, tam vidím některé věci, které jsem před tím neviděla a díky tomu se mi film líbí více než napoprvé :-) Hudba, zpracování, atmosféra, ta mě dostala hned na začátku. Co mě ale naprosto irrituje je český dabing, resp. překlad. V některých místech je opravdu špatný a celou situaci vykresluje úplně naopak. Např. když Lizzy přemlouvá otce, aby Lydii nepustil do Brightonu. Otec říká, že ,,Lydia se nikdy neseznámí, dokud neodjede..." což je úplně mimo. Nebo když se lady Catherine diví, že Lizzy má mladší sestry, které již byly uvedeny do společnosti, ač starší nejsou provdány. V české verzi je překlad tohoto dialogu naprostý nesmysl. Překladatel některé pasáže fakt nezvládl. ()

ReeseB

Tohle byla jednoduše nádhera! Herci snad už ani nemohli být vybráni lépe, všechno sedělo zkrátka dokonale. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)