Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

Emmyy

Pýcha a Předsudek je perfektní film, nádherně zpracovaný. Dílo Jane Austenové už v knižní podobě je naprosto úchvatné. Jane Austenová čerpala z vlastního života, to dodává celému jejímu dílu nádech reality. Toto filmové zpracování si zaslouží potlesk. Úžasný výkon herečky Keiry Knightley doplňuje úchvatný příběh. Možná je to tím, že jsem dívka, ale mě vkusné filmy plné romantiky nikdy neomrzí! Nehledě na dokonalou hudbu, která dodávala tajemno a podkreslila každou úžasnou chvíli mezi Darcym a Elizabeth. Doporučuju všem!!! ()

cyglos

Brilantně natočená dobovka, tak trochu o Popelce-poněkud jinak. Jen pocitově. Myslím si, že nástup emancipace je na hlavní představitelce více než zřejmý. Z počátku nemluvný pan Darcy se ke konci filmu notně rozpovídá, a to s jeho vstupem do děje, na počátku filmu, nesedí. Dialogy mají švih. Až přílišný na tehdejší dobu, budu-li upjatý na dobovku. ()

hanalex

Ach ta očekávání...recenze, videa, top režie, obsazení a člověk je v pasti očekávání. Očekávání nezkrotné vášně stříkající ze všech pórů. Naskytla se mi obrazově půvabná podívaná plná dobové atmosféry, avšak nijak nepřesahující emoční náboj, který byl deklarován. Keira Knightley je nesporně půvabná žena, excelentní herečka, ale do femme fatale ji přece jen něco málo chybí...stejný problém jsem s ní měla v Anně Karenině. Takže si s Matthewem MacFayenem nepřekáželi - typově kompatibilní...Zasvítil na mne z příběhu půvabný Donald Sutherland, osvěžující vítr provávající příběhem.Celkově bezesporu pozoruhodné dílo, které ovšem nestačilo naplnit mé vášnivé srdce. Proto "pouhé" čtyři. ()

MiLuka

Tady se mi potvrzuje, že film postavený na velkých hercích s výborným režisérem za zády nemůže zklamat. Žádná romantická slátanina, ale skvělé dialogy, kouzelná krajina a elegance všude kolem. Keira byla úžasná jako vždy a Matthew MacFadyen jako pan Darcy si získal mé srdce hned od prvního okamžiku. Radost pro oko i ducha. Ááách.... ()

pantokrator

Dobrá hudba a to je tak všechno. Mít na krku takové stádo krav, utekl bych hledat štěstí za moře. A Keira mě odjakživa a bez výjimky nebaví. ()

Puxxx

Teda ten film je obsadením priam nadupaný; Brenda Blethyn, Judy Dench, Donald Sutherland, všetci čo tam hrali mali vo filme oprávnene svoje miesto, no a Keira ... Ani by, myslím si, viac nebolo treba písať. Neviem presne, koľko bolo spracovaní tejto knihy pani Austenovej. Netvrdím, že som ich všetky videl, ale toto bolo asi najlepšie. Mám doma originál DVD a už sme si ho so ženou veľa krát pozreli a páči sa mi to čoraz viac. Spolku, ktorý film robil sa podarilo posadiť dej do skutočného Anglicka na konci 18. storočia, exteriérom i interiérom. Bol som tam hore v severnom Yorkshire od Yorku, Knaresborough po Scarborough a Whitby, kde je zachovaných veľa priestorov s typickými staroanglickými sídlami, takže to viem posúdiť. Film mal 4 nominácie na Oscara a jedna z nich bola pre Keiru Knightley za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (a to mala, keď sa to točilo 20 rokov). Takže za päť hviezdičiek. ()

007hanka odpad!

V tomhle filmu je špatně skoro všechno a vůbec nechápu, jak si většina diváků napříč kontinenty může myslet, že by si to zasloužilo alespoň 11 hvězdiček z pěti. Za mne je to jednoduše paskvil, kde se piánem provázené unylé čučení střídá s dialogy které jako by aktéři drmolili z těsnopisného záznamu a nevylepšuje to ani fešný Matthew, kterému měl režisér rozhodně předepsat více sevřených rtů a méně štěněcích pohledů, aby alespoň chvíli vypadal pyšně a nadutě. Jenže to by asi diváci nepochopili jakože tu ohromující hloubku citů k frackovi jako je Lizzie. Zvlášť když se mnoho těch hlubokých drnkavých scének odehrává v malebném prostředí velkého prádla, neuklizené kuchyně, případně prasečího chlívku. Velice mne zklamal i Donald v roli otce Benneta, jehož huhlání je stěží rozumět a všechny ty pokroucené repliky, které scénáristka vymyslela podle toho, jak si je matně vybavovala z knihy již zřejmě četla naposledy někdy za krále klacka, jsem mu nevěřila ani omylem. Korunu tomu nasazuje "pan Collins", který už není nadutým tupým kašparem, zasluhujícím zesměšňování, ale jen zamindrákovaným skrčkem vypadajícím, že se tam nachomýtnul vlastně omylem (asi do něj někdo nešikovně žďuchnul a on padnul přímo před kameru, místo toho aby držel klapku, nebo tak něco). Z fleku bych v tom mohla vzít roli Mary - k tomu, že se tam každou chvíli rozbrečí, nebo se alespoň tváří, jako by jí kuchali oblíbenou panenku, jí nepochybně stačilo stálé pomyšlení na to, jak se z fajnové knižní předlohy dá udělat takový hybrid. Ale hlavně že se kameraman s osvětlovačem soustředili na zjištění, že Keira opravdu nemá nikde žádnýho beďara. Mimo to Kelly Reilly v roli "vznešené sestry" stejně pořád vypadá jako štětka z Libertina, a to jsem ten film ani neviděla. ()

Sejkorka

Nikdo se neumí usmát, jako Keira. Tedy, píše pousmát. Úžasná mimika, úžasná herečka. Tenhle film je úplně TOP oddechovka jak sviňa. Jako každý anglický film z tohoto období - nádherná příroda , podbarvená skvělou hudbou. Nedávno jsem koukal na Vášeň a cit (film o Jane Austenové). Člověk líp chápe ty její postavy a ví, že většinou přijde happy end. Takže závěr ve prospěch Jane i Lizz je nevyhnutelný. Pokud by ovšem někdo neumřel. I ta strašná matka, kterou by člověk nejradši nakopal do zadku, je nakonec svým způsobem sympatická. Ale nad KK prostě není. 18-3-23 Stále 5* . Je s podivem, že taková skvělá herečka, jako je KK, nemá dosud žádné "pořádné" ocenění. Na Oscara jen 2 nominace (tento film a kód Enigmy). Nejsem ale akademik, a tudíž tomu vůbec nerozumím ... ()

KorryxD_

Strašně se stydím za to,že jsem ještě nečetka knihu,ale chystám se k tomu! Mnoho čtenářů tvrdí,že film nepobral mnoho momentů z knihy. Ale jde to? Já mám teda film moc ráda a ráda se k němu vracím. A ty jednoduché tóny klavíru jsou prostě kouzelné. V hlavní roli s Keirou je to prostě film,který si u mě zaslouží pět hvězdiček. ()

PrincessM

Milujem túto knihu. Filmu som dlho odolávala lebo som neverila že by mi nepokazil ten dojem, ktorý mám, keď ju čítam + hlavné postavy mi neprišli sympatické... potom to raz prišlo a dala som tomu šancu. Urobila som dobre. Na hlavných hrdinov som rýchlo zmenila názor, sú obaja skvelí a spolu im to veľmi ladí, skvelá hudba, herecké výkony...odvtedy som film videla viackrát, stál sa jednou z mojich srdcových záležitostí ♡ ()

luccijas

Elizabeth a pan Darcy? Věčný příběh... On je pyšný a ona má předsudky?? Opravdu? Láska prolomí všechny bariéry... A Joe Wright, Keira a Matthew nám to předvedli! ()

Rozarka18

Je to iné ako seriál BBC z roku 1995, je to poetické, malebné a výtvarné a v tom je jeho sila. Krásne obrazy (možno pre niekoho gýčové) sa mi navždy zapísali do srdca. Výborné spracovanie vrcholného diela ženskej literatúry aj napriek tomu, že Colin Frith ostane neprekonateľný p.Darcy. Nie nadarmo si opäť zahral menovaného pána v dobre známej komédii. ()

MatoPalkes

Tie spoločenské konverzácie by sa dali počúvať do nekonečna. Fakt som si užíval každý dialóg. Keira Knightley je úžasná (do filmov podľa kníh od Jane Austen takmer dokonalá), Matthew Macfadyen neurazil, nenadchol. ()

gapa466

Vzhledem k hodnocení jsem od filmu čekal o mnoho více. Klasická červená knihovna. Splňuje to snad všechny znaky tohoto žánru. Film zachraňují herci a především herečky. Pořád je to ale lepší, než padesát mrtvých během úvodních titulků. ()

LUIGISde

Knižnu predlohu som chvalabohu, že žialbohu nečital aj napriek tomu, že ju mám roky v knižnici. Stojil som sa na ňu, ale po pozretí si tohto filmu viem, že to nieje nič pre mňa. Pribeh sa toči okolo vzťahov, vo vedlajšej línii sestier Benetovych a v hlavnej línii okolo vzťahu ElizabethKeira Knightley s Edvardom z twighlitu zo 17teho storočia. Dokonca by som si trufol naznačiť, že tu postavu neskor do twighlitu obšlahli, lebo bohatý introvert ktorý navonok vystupuje aprotivne a arogantne v sebe skrýva dobro cnosť a lásku sa postupne charakterovo rozkvitne do snáď niekedy ženícha a o tomto sa to vlečie naprieč celými 120 minutami. Musim uznať, do istej miery ma tobavilo. Pačili sa mi postavy a dokonca to malo aj mierny komediálny nádych. Škoda, že sa to tak naťahovalo ale inak za mňa snáď aj 70% ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)