Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

CrazyAdinn

Ráda bych dala více hvezdiček, protože jako fanatik do Austenové jsem se na shlédnutí toho snímku nehorázně těšila a byla přesvědčena o jeho kvalitách. Bohužel mě film zklamal. K nízkému hodnocení definitivně přispěl ne příliš vydařený český dabing (můžu si za to ale sama, protože jsem na to koukala v televizi), ale také fakt, že z Matthewa MacFadyena nevyzařovalo takové charisma jako třeba z Colina Firtha z BBC série. Navíc, jakkoliv byl Keiřin výkon úchvatný a uvěřila jsem jí každé slovo, ta chemie mezi hlavními představiteli nefungovala, tak jak by měla. Nehodnotit hudbu, skvělé dialogy a monumentální scenérii, bylo by to ještě o hvězdičku míň. ()

Margotka

ať se na to koukám kolikrát chci, pořád mě dojímá romantika příběhu. Lizzie a pan Darcy nemohli být vybráni lépe. prostě tuhle verzi pýchy a předsudku zbožňuju! ()

branchillon

Skvělá adaptace, svěží, plná emocí. Člověk to může vidět kolikrát chce a ničemu to nevadí. Jen pan Darcy mi připadal až moc chladný, v porovnání s knižní předlohou. Nelze se pak Elizabeth divit, že k němu něžnostmi zrovna nepřekypovala. Konec byl trošičku příliš pohádkový a už dost neuvěřitelný, ale jak říká režisér ve svém komentáři k této scéně: kdy bychom měli nárok na takovou scénu, když ne na konci takového filmu?... K bonusům na DVD: je jich hodně a jsou skvělé, každou obdivovatelku tohoto filmu uspokojí téměř úplně (úplně by to v mém případě bylo, kdyby se zabývali i kostýmy) a komentář režiséra potvrdí, že do filmu vložil své srdce. ()

Baworak39

Nuda nudoucí....celý snímek čekám kdy se začne něco dít, ale to nepřišlo. Plno básnických dialogů, chození kolem horké kaše a to vše s nulovým dějem. Přesto dávám jednu hvězdu, za kostýmy a vykreslení doby, nic jiného zde ani k hodnocení snad není. ()

shalgiah

tahle adaptace má prostě jinou atmosféru než předloha a keira je sice vynikající, ale není to elizabeth bennet. pokud se chcete pro tuhle klasiku opravdu nadchnout, doporučuju BBC series Pride and Prejudice z roku 1995. ()

dogstar

Pro mě první filmová adaptace, která s dokonalou propracovaností detailů, předčila svou knižní předlohu. Příběh propletený naivitou, romantickými představami lásky a touhou zvýšit své společenské postavení výhodnými sňatky, je zasazen do malebného anglického venkova. Křehké spojení přírody a hudby, která celý příběh dokresluje, mě zasáhlo právě svou romantickou naivností. A rodina Bennetových si zaslouží 5 * ()

terezkys

Knihu Jane Austenové mám ráda, ale tento film podle ní mám snad ještě radši, což je u knihomola jako jsem já dost zvláštní :-) Keira je jako Elizabeth je úžasná, taková hezky drzá a svá :-) ()

text77

Někdo mě bude možná kamenovat, ale já u toho usnul. Ale ve zlomku toho co jsem viděl a následně mi bylo odvyprávěno mou polovičkou. Tak prej krásný.:) ()

dienle

Kdybych Pýchu a předsudek hodnotila jako film nevycházející z knižní předlohy, byl by můj názor mnohem příznivější. U tohoto filmu mě nejvíce zaujala překrásná hudba pana Marianelliho, kterému snímek vděčí za nádherně romantickou a svěží atmosféru (na té udělala své také vynikající kamera a malebné přírodní scenérie). Kiera Knightley na mě však působí příliš sebejistě až drze oproti bezúhonné, klidné a pohotové Elizabeth z knihy. Mám příliš ráda knihu na to, abych si mohla oblíbit tuto její filmovou adaptaci. ()

Lenka0pf

Jako věrný fanoušek Jane Austenové si tento film pokaždé užívám. Kromě toho i volba hlavních představitelů se mi zdá ideální (sama bych si je lépe "nevyfantazírovala"). Jediná škoda je, že film má jen 127 minut. ()

Bolletta

Chápu zásadní rozdíl mezi snahou nacpat knihu do dvouhodinového filmu versus šestidílného seriálu, takže jsem po shlédnutí vynikajícího seriálu z roku 1995 očekávala pokles kvality, ale to, co předvedli v Pýše a předsudku z roku 2005, je opravdu ubohé a nechápu vysoké hodnocení zde na ČSFD. Nevím, co na filmu pochválit. Scénáristé předlohu nejspíše nikdy nečetli a pokud ano, byla ve formě výpisku ve čtenářském deníku negramoty z osmé bé. Děj potom sepsali stylem „Zapíchnutí prstu do libovolného místa knihy“. Z filmu ani nedýchá osmnácté století. Postavy jsou všechny do jedné sympatické a přesvědčivé jako mrtví brouci na D1. Koho jen mohlo napadnout udělat Elisabethu z Keiry Knightley? Ta holka hrát neumí a je tak moc nehezká. To nemohl někdo scénáristům říct, že pan Collins byl nejvtipnější postavou v knize? Třeba nás mohli ušetřit té trapné desetiminutovky, ve které se objevil. Paní Bennetová, v knižní předloze neuvěřitelně otravná a hloupá ženská, je zde ubohým stínem sebe samotné. Carolyne Bingley je zákeřná jako třínohý pavouk. A pan Bingley? Nebyl celou dobu náhodou na drogách? Aj jaj... ještěže jsem četla knihu dříve, než jsem viděla tento film. Pokud by to bylo naopak, Jane Austen bych odhodila do kouta ještě před otevřením knihy. A to by si ona nezasloužila. ()

illilay

nadherny film pre romantikov... pozerala som to sice tesne po precitani knihy co sposobilo davku nervozity zo zmien v urcitych scenach v porovnani s knihou, no ked som si to pozrela druhykrat - naozaj velmi vydarene... perfektne odzrkadluje danu dobu a pozicie muzov a zien vo vztahoch (napr ze dotknut sa bolo dovolene len pri tanci)... samozrejme sa mi pacil scenar - krasne odzrkadlil vyjadrovanie Jane Austen... proste u mna za 5* ()

Tomasson

Okamžitě jak tento film začal, ocitnul jsem se na konci 18.století a to se vším všudy! Nevím, jestli jsem vůbec kdy viděl film, který by tak dokonale vykreslil dobu dávno minulou...Výprava,kostýmy,hudba i vzhled herců jsou tak přesné, že nemůžete uvěřit...V tomto,myslím si, je hlavní síla filmu, a k tomu velmi dobré herecké obsazení a skvělé dialogy, kteréžto herecká suita dokáže náležitě využít. Tomuto kousku bych dal z "fleku" čtyři hvězdy už jen za vizuální provedení, ale jelikož i to ostatní náležitě šlape, jasných 5 je to bez debat! Někomu se to celé možná zdá krapet pomalé, mě to ale přišlo tak akorát. Podle mě - MISTROVSKÉ ! P.S. Včera jsem to viděl už asi po páté a prvně dabované a i tak jsem na to čučel, jak vrána snad do půlnoci :-) Pořád 5 a pravděpodobně navždy :-) ()

CarlaBrunn

Laska a intrigy, vecne to spojenie. Opat jeden z filmov, pre mna dokonalych, nielen z pohladu hereckeho obsadenia (charizmaticky a sexi Matthew Macfadyen), ale aj z pohladu rodinnej teritoriality. Mna ako jedinacika, na tomto filmovom diele uputali vztahy a sudrznost medzi (starsimi) sestrami Bennetovymi. Zaujala ma aj rebelia Elizabeth voci matke (kopka nervov). NR. 1 Krasna hudba podnecujuca pokoj a nezabudnutelne romanticke sceny (spojenie ciel pri zapade slnka, nezne dotyky a objatia Elisabeth a pana Darcyho. PS: Pan Bingley - o je otrava. :D ()

gombikdrobna

Ženám odporúčam nenútiť svojho chlapa pozerať tento film. Nie, naozaj to nevydrží a ani náhodou to na neho nebude pôsobiť ako na vás. V tomto filme je výborne spracovaná knižná predloha, zbytočné časti sú vyčiarknuté a filmu nechýbajú. Herecké výkony sú skvelé, hercom je ľahké uveriť a prežívať s nimi všetky peripetie. Láska je tu krásne zobrazená v náznakoch a v jemnom ružovom opare, ktorý je priam vidieť v niektorých scénach. Je to romantický film, ale nečakajte žiadnu okázalú ubozkávanú romantiku. Je to predsa len Anglicko v 18. storočí. ()

TeryCurly

Díla Jane Austin byla zpracována už několikrát a o Pýše a předsudku to platí dvojnásob. Obvykle se mi těžko hodnotí díla, která mám načtená. Má to jednoduchý důvod. Většinou totiž neodpovídají mým představám a pocitům, které ve mě vyvolala knížka. O této adaptaci, to ale říct nemůžu. Po zhlédnutí jsem měla pocit, že se Joe Wright dostal do mé hlavy a vše co tam viděl převedl na plátno. Ať už to byla fyziognomie postav, způsob jakým jednají nebo ztvárnění okolí a přírody, kterými jsou hrdinové obklopeni. Navíc podle mě bylo pro Matthew Mac Fadyena těžké převzít štafetu po Colinovi Firthovi. Svého úkolu se ale zhostil skvěle. Jeho Darcy je úžasný i přesto nebo možná právě proto, že je jiný než ten Colinův. Keira je přesně taková jaká má Elizabeth být uštěpačná, sebejistá, ale zranitelná. A mohla bych pokračovat dalšími herci, ale to by bylo zbytečné. Zkrátka: "May I have the next dance. Yes, You may." ()

SpanishFairy

Úžasná romantika. Nádherná Keira Knightly, které takové role neskutečně sluší. Skvěle vybraní herci, nádherné kostýmy a kulisy. Film pro romantické duše. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)