V jižním Bostonu sedmdesátých let minulého století přemluví agent FBI John Connolly (Edgerton) irského mafiána Jamese „Whitey" Bulgera (Depp) ke spolupráci s FBI a vyřazení společného nepřítele, italské mafie, ze hry. Filmové drama líčí příběh nesourodého spojenectví, které se vymklo kontrole a umožnilo Whiteymu vyhnout se právnímu postihu, upevnit si mocenské postavení a stát se jedním z nejbezohlednějších a nejmocnějších gangsterů v historii Bostonu. (Freeman Ent.)

TeeAge

Dôkaz o tom, že nie každý zločinec musí mať celovečerný film. James Whitey Bulger si to očividne nezaslúžil, pretože dej Black Mass by sa mohol vojsť na dve A4ky... Nechápavo stojím pred faktom, že tak neskutočne elitná garda hercov kývla na tento projekt. Ich manažéri asi čítali iný materiál... Depp, Edgerton, Cumberbatch samozrejme skvelý, ale to nič nemení na fakte, že je to prostoduchý film bez náznaku gradácie či skutočného približovania postáv. Asi najpriemernejší film tohto roka. Veľké sklamanie. Ps: Jesse Plemons je ksicht ako stvorený na grázlika. 60% | CineStar Černý Most, 18.11.2015 | ()

Kaka

Největší mafiánský průser za hodně dlouhou dobu. Film absolutně bez drajvu a napětí, bez tolik potřebných dobových vypalovaček pro navození té pravé atmosféry. Nebýt Deppa s tunou make-upu a pár hvězd ve vedlejších rolích, budu si myslet, že se Cooper posunul do ryze béčkových vod. Pryč je syrovost a industriální cover Out of Furnace. Tady mají tvůrci pocit, že pár dobových kostýmů a několik slušných mordů udělá díru do světa, ale nikoliv. Snímek skoro bez hudby a když, tak Junkie XL prostě neví kudy kam a jeho počin pasuje spíše do mysteriózních hororů, než do napumpované gangsterky. Postavy absolutně bez energie, s monstrózní dávkou diváckého odosobnění. Tenhle materiál měl potenciál jak prase, ale musel by ho zpracovat sofistikovanější tvůrce. Trochu to tou kostýmovkou vzdáleně připomíná American Hustle, kde je taky hodně potenciálu a kde nic tu nic, avšak Black Mass chce strašně moc být American Gangster, ale ani z daleka jím není. ()

Spiker01

Už od začátku produkce skvěle obsazená gangsterka. Je opravdu neuvěřitelné, kolik velkých herců kývlo na menší honorář a upsalo se Black Mass. Přes všechna očekávání se ale jedná o lehký nadprůměr, "pouze" o dobře natočenou, atmosférickou a trošku životopisnou žánrovkou, ve které to jednou nejikoničtější rolí zhýralý Johnny Depp po filmech, kde hraje větší roli jeho maskérka zkouší trošku jinak. Sice s opět výraznou maskou, ale alespoň hraje! Možná kdyby film točil Francis Ford Coppola před dvaceti lety, mohla by s filmu být kultovka, která by se špetkou nějaké invence a příslibem, že momentálně vycházející hvězdy za pár let nezhasnou jako svíčky, rozhodně nezapadla. Takhle se však jedná o poctivou levnou irskou zabijačku, která opět v apelu na reálie dokazuje, že gangsteři se nedožívají dlouho..pokud tedy neprchnou...70%...[18.11.2015_ČSFD projekce_Cinestar Černý most] ()

Krouťák

Obdobné zklamání jako Legendy zločinu. I zde by slušela o půl hodiny kratší stopáž, i zde jsou náznaky nesoucí punc old school gangsterek. I zde to celé drží pohromadě pouze Depp (ve druhém případě to byl Hardy), ale jinak nemá Black Mass co říct. Byl jsem nesmírně rád, že uvidím Deppa v "normální" roli a dokonce na oblíbené téma, ale jedna zajímavá postava na dvě hodiny nemastné/neslané kriminálky je málo - 60% a jasným králem podzimu zůstává hypnotické veledílo. ()

castor

Další vzestup a pád? Možná. Nebál se špinavé práce, bohatl na lichvě, hazardu a obchodu s drogami. Byl nemilosrdný, bezohledný, nevypočitatelný. A policie po něm pátrala dlouhé roky. V létě léta páně 2011 šéfa bostonského gangu Jamese Whitey Bulgera dopadla, u soudu čelil podezření, že zabil 19 lidí. Místy nekompromisní gangsterka, která by si ovšem zasloužila pečlivější vedení, aby se aspoň v některých pasážích dostala pořádně pod kůži. Celistvější filmový tvar prostě chybí, o tom žádná. Některé vedlejší postavy navíc nejsou vůbec využité. Jen se zneužívá herecké jméno (kupříkladu Cumberbatch nebo Johnson), které za nimi stojí. Režisér a scénárista Scott Cooper, jenž stojí za slušným thrillerem Out of the Furnace, který je trpělivý i soustředivý, se nechal inspirovat skutečným příběhem irského mafiána. Johnny Depp je slušný, pokud má být tohle po těch mdlých přešlapech pokus o návrat, tak beru. Jako první krok je to místy i fajn. Pokud přejdeme tu občasnou vypravěčskou rozplizlost. ()

Spooner

Učebnicový příklad výrazu nuda k po*rání. Režijně absolutně nezvládnutá věc, které chybí jakékoliv napětí, drajv, gradace či dokonce zajímavě vykreslená hlavní postava. Co na tom, že se to Cooper snaží pojmout co nejvíce realisticky, když z hlediska mafiánského žánru se jedná o naprostý průser, v němž nedokáže divákovi správně naservírovat ani ty základní žánrové prvky. A proč zde sakra hraje polovina Hollywoodu, když zde téměř nikdo nemá co hrát? Ano, Johnny Depp je po delší době konečně zase za pana herce. Bohužel ovšem pod taktovkou režiséra, jenž si to vůbec nezaslouží. ()

Wacoslav1

Naprosto nesnesitelná odnikud nikam se vlekoucí téměř dvouhodinová nuda. Depp sice hraje velmi slušně i když nějakej extra znepokojující výkon bych v tom nehledal, ale tohle nezachrání. Souhlasím sice z tím, že po všech těch Transcendentních pirátech z Karibiku řešících nejrůznější grandiózní případy a podobných úletech se objevil v relativně normální roli, ale ten film je tak děsně nezáživnej a z každou další minutou víc a víc ubíjející až už jsem to ke konci téměř přestal sledovat. Velebme distributora za tu o dva měsíce posunutou premiéru (i když já bych na to stejně nešel) a doufejme, že se tomu úspěšně vyhnou i ostatní. už dlouho jsem neměl pocit, že se dívám na tak neskutečný suchý, rutinní a bezbarvý dílo jako u tohoto filmu. Prostě převyprávíme příběh, předestřeme fakta a všechno to zabalíme do kupy nudných keců a rádoby gangsterských tvrďáren? No tak co to do pytle je tohleto... No nic šance, že se ještě Depp někdy objeví v něčem relativně koukatelným s každým dalším filmem rapidně klesá a já dám teda pro tentokrát z bídou slabý 2* ať nežeru, ale po pravdě ani nevím za co a myslím, že jsem to ještě solidně nadhodnotil.25% ()

Davies182

Film, kterej chce strašně moc bejt čtvrtým Kmotrem, paradoxně mu to ale zase tolik neubližuje. Ukecanej a rozvláčnej, jenže zároveň taky hypnoticky vtahující a vyžadující od diváka hravou orientaci v postavách. Dlouho jsem v kině nezažil takovou fandovskou euforii z toho, jak se na plátně postupně objevovalo čím dál víc top hollywoodskejch ksichtíků - radost pohledět! Depp famózní. ()

gogo76

Black Mass rozpráva typický mafiánsky príbeh, akých sme už videli dosť, preto z tohto pohľadu nejde o nič mimoriadne. Pochváliť však treba atmosféru vtedajšej doby, ktorú tvorcovia vystihli výborne no a nepochybne výkon J. Deppa, ktorý si pripísal na konto ďalšiu z jeho nezabudnuteľných postáv. Chladné netypické oči, hrubé obočie, plešina... je zmenený na nepoznanie a jeho pohľad hovorí za všetko. Dá sa povedať, že svojou postavou film zachránil, pretože príbehovo to nie je nič moc. 60%. ()

pepo

Sled dobrých a občas skvelých scén, ktoré však dohromady nemajú správny drive a pevný filmový tvar. Strašne to však dvíhajú hore téma a super casting na čele s prekvapivo vynikajúcim Deppom. 7/10 ()

Xmilden

Film se tak dlouho tvářil hodně špatným dojmem, až mě přinutil se na ně podívat projistotu znovu. Abych to vysvětlil. Zpočátku se vyprávění řítí rychlostí vpřed a není moc prostoru pro nějakou zapamatováníhodnou scénku, vše se změní na konci 2 třetiny kdy u stolu sedí všechny hlavní postavy a Johnny Depp má zase jednou za 100 let svou geniální chvilku. Tady se mu daří na relativně malém prostoru mě přesvědčit že se skutečně jedná o hodně nebezpečného člověka, se kterým si není radno zahrávat. Podobnou scénku jsem viděl když se Joe Pesci ptal Funny how? Prostě divák netuší co se bude dít a to je přesně ono. Příběhy seřazené chronologicky nejsou nic zajímavého dokud se děj značně nezpomalí... Scott Cooper to se mnou docela umí, že mu to tenkráte ale trvalo. 75% ()

LiVentura

Odpudivý gangster, který byl velmi přesvědčivě vyjádřen Deppem, nicméně jeho maska byla až příliš hloupá.. :-) ()

Fiftis

Pri pohľade z väčšej perspektívy vidíme pomerne nevyužitý potenciál na niečo epické. Vyrozprávať príbeh retrospektívne z bodu A do bodu B je štandardom, taktiež ako filmy o vzostupe a páde. Aj podobných príbehov z MOB prostredia poznáme viacero, napríklad Donnie Brasco, a mnohé mali osobitý rys a niečo navyše, čím zostali obľúbenými aj po rokoch. Tu je osobité akurát tak prostredie Bostonu a temne ponurá atmosféra. Zostalo pri komornej kriminálnej dráme s občasným odstránením nežiadúcich osôb. To by tiež nevadilo, ak by sa s charizmatickými postavami a vhodne napísanými dialógmi pracovalo menej obyčajne a bez náznaku invencie. No jeden nezabudnuteľný prvok by sa predsa našiel. Výkon Johnnyho Deppa bol po rokoch hodný minimálne oscarovej nominácie. Cítiť živelnosť a chuť predať postavu tak, ako sa mu už dlho nepodarilo. Najmä vďaka nemu a ďalším hercom (Rory Cochrane, Jesse Plemons, Joel Edgerton) vám film nevyšumí úplne z hlavy. ()

Shakers

Nebolo to zlé. Johny Depp ma zase raz po dlhšom čase bavil a ukázal, že sa nestratil v krajine zázrakov a ani medzi vlnami Piratov. Bavilo ma herecké obsadenie, bavil ma ten drsný príbeh, nechýbalo ani napätie a aj keď to ma dobrú koncovku, chcelo by to väčší spád. 70% - 3* ()

lamps

Dvouhodinová konverzační rekonstrukce skutečných událostí, kde je vše naprosto v pořádku, ale zároveň nás vůbec nic nepřekvapí a výrazněji nevytrhne z letargie monotónního a citově odcizeného vyprávění. S postavami se neztotožníme, pouze jejich předem načrtnuté osudy sledujeme okem nezainteresovaného soudce, stejně jako to dělá záměrně strohá režie. Potěšil bravurní výkon Deppa (takhle se hraje očima), dobře napsané dialogy a hudební podpis Junkie XL, ostatní zůstává výrazně ve stínu klasických děl hollywoodské mafiánské školy... ()

Pepinec

Největší práci mně dalo zpracovat fakt, že něco tak šerednýho jako Bulger mohlo šéfovat Bostonu. Takhle oblbnout celý město se nepovedlo ani předloni Džegrovi, a to že i s tím příšerným polofousem byl zhruba šestkrát hezčí holka než Whitey. Jinak Černej bordel na mě působil vlažně a obyčejně, zhruba nějak jako holka, se kterou si ve vinárně sice pěkně popovídám, ale platit budeme každej sám za sebe. Leda že by chtěla platit ona za mě, to bychom pak ke mně domů šli proti mojí vůli... Ale Johnny dobrej, slizskýho zmetka umí skoro tak dobře, jako pošahanýho piráta a holiče. Ještě to chce naučit se zvířátko a hurá na Oscary. ()

Big Bear

Špinavá hra je klasickým mafošským filmem. Odehrává se na přelomu sedmdesátek a osmdesátek v Houstonu, kde spolu soupeří ,,jižní gang'' potomků irských přistěhovalců se ,,severním'' který má italská rodina. Agent FBI John Connolly, původně dítě ulice a kámoš vůdce jižního gangu Bulgera přemluví Bulgera ke spolupráci s FBI s nabídkou vyřízení Italů a ponechání zájmu FBI o jižní gang. Bulger souhlasí a město po nějakém čase zcela přebírá. Výnosy z prostituce, prodeje drog, vymáhání výpalného, sázek atd.. jsou obrovské a Bulger tone v penězích. Celý vytvořený systém je nutné však hustě ,,mazat'' aby se nezadřel. Vše skvěle šlape, mafie má volné ruce, město k dispozici a podmazaná policie je slepá. Bohužel to celé funguje jen do doby, kdy k FBI přijde nový šéf, kterému je ihned lecos podivné. Nechápe hlavně jednu věc a to proč Whitey Bulger ještě není zatčený...To že má město pod palcem Bulger přeci ví i vrabci na střeše. Zkorumpovaný a vždy k Bulgerovi loajální Connolly se mu snaží vysvětlit, že Bulger je jen zlodějíček druhé kategorie a spolupráce s ním jako informátorem je mnohem cennější než když bude pod zámkem. Na to ale nový šéf neslyší a rozjíždí akci - dostat Bulgera. ---- Film je skutečně hvězdně obsazený, ale jestli jsem byl z někoho paf byl Depp. Respektive z práce maskérů. Bulgerova vizáž byla opravdu strašidelná a připomínala nemrtvého. Bílá tvář bez výrazu, ulízané vlasy dozadu, žlutá jednička dole a zejména nepříjemně modré oči z něj dělaly zjev kohosi bez citu a emocí. Ano , také se uměl usmát, ale vy by jste se s ním nesmáli... Vždy mne fascinuje jak mafiáni milují své děti... Chvilku před tím než přijdou domů a kochají se pohledem na spící robátko klidně někoho jen tak rukama uškrtí, naprosto bez emocí aby pak dojatě nad postýlkou sledovali svůj sladký spící poklad... Film si tak nějak zvolna plyne, akce je tam dost, ale nečekejte žádného Kmotra. Tohle prostě skoro životopisný film o jednom mafiánovi. Skoro si říkám, proč se vlastně o takovýchto jedincích ty filmy točí. Ale jelikož mám mafiánské filmečky rád, zároveň si tím na to odpovídám. Film určitě stojí za vidění už jen pro ten retro šmak. Na 4 hvězdy to ale bylo moc volně plynoucí, byť ne špatné. Tři steaky marinované v mletém česneku. * * * ()

S.Quentin QUALE

Ano, je to kvalitní gangsterská retro práce, která se nabojí pustit žilou, bohužel geriatrický Johnny Depp s vizáží Bad Grandpa mě iritoval až tak, že jsem začal přemítat o tom, proč by každý kriminálnický násilnický vrahounský hovado mělo mít vlastní film, což je zde jen podtrženo suchým a klišoidním příběhem. Nebýt (samoúčelné) prokrvenosti, šel bych na 2*. Nebavilo mě to víc než na 55%. ()

Allien.9

Ač mám po zhlédnutí "Black Mass" rozporuplné pocity, nedokážu určit, co bylo ve filmu vlastně "špatně". "Dobře" byly určitě herecké výkony (za mě především Peter Sarsgaard, Kevin Bacon a Joel Edgerton, z dam pak Juno Temple) a závěrečná čtvrthodina včetně titulků. Ve valné většině biografických snímků vám pouze napíší, co se s danou osobou nakonec stalo, v "Black Mass" vám to i ukáží, což je sice netradiční, ale o to více zdařilé. Depp odporný (vodnaté oči, bílá pleť, ulízlé vlasy, zkažené zuby atd.), herecky nicméně solidní (totální neschopnost odhadnout, co si myslí, tj. jestli se zasměje nebo vás odpráskne), i když chvílemi možná trošku prkenný. Ale jenom trošku. ()

Od Trona k požárníkům

Od Trona k požárníkům

01.02.2016

Joseph Kosinski má za sebou dvě sci-fi, Tron: Legacy a Nevědomí, a ještě nedávno plánoval třetí. Další díl Trona byl ale nakonec zrušen, a tak se Kosinski odebral k adaptaci závodní videohry Gran… (více)

Bond a Bourne dostanou další konkurenci

Bond a Bourne dostanou další konkurenci

24.11.2015

Momentálně můžete zajít do kina na gangsterku Black Mass: Špinavá hra od Scotta Coopera. Z filmu se nestal kdovíjaký hit, reakce diváků a kritiků jsou ale opatrně spokojené. Není tedy divu, že si… (více)

Cumberbatch vymyslí žárovku

Cumberbatch vymyslí žárovku

27.09.2015

Benedict Cumberbatch (Sherlock) se již brzy objeví po boku Johnnyho Deppa v gangsterce Black Mass: Špinavá hra a příští rok ho uvidíme jako marveláckého Doctora Strange. Momentálně se ale uchází o… (více)

Sherlock jako Deppův brácha

Sherlock jako Deppův brácha