Hell on Wheels

• Slovensko Peklo na kolesách
Kanada / Velká Británie, (2011–2016), 41 h 29 min (Minutáž: 42–87 min)

Hudba:

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell (více)

Série(5) / Epizody(57)

Príbeh sa odohráva po skončení americkej občianskej vojny Severu proti juhu. Vojak konfederácie (Anson Mount) baží po pomste za smrť svojej ženy, ktorú zavraždili vojaci Únie. Stopa ho zavedie na miesto nazývané "Peklo na kolesách" - kočovný tábor, ktorý sa presúva z miesta na miesto, podľa toho ako pokračuje stavba prvej transkontinentálnej železnice. Miesto, kde je cítiť vtedajší rasizmus, korupciu, nebezpečenstvo a bezprávie, postupne odhaľuje detaily jej smrti a zodpovedných vinníkov. (STV)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (63)

The Lord's Day (2012) (S02E08)

Podobně jako předchozí epizoda ani osmý díl nepřekypoval akčními scénami, ale příjezd Duranta a hlavně jeho manželky zajímavě zahustil atmosféru a spustil celou řadu zajímavých dějových kliček a důležitých rozhovorů. Jo, jo, hodně dobře jsem se bavil. ()

Blood Moon (2012) (S02E09)

V deváté epizodě mě nejvíce zaujala schopnost tvůrců skvělým způsobem vystupňovat napětí. Přestože díl nebyla zrovna akční, napětí a atmosféra ho posunuly do pětkové kategorie. Nemám v oblibě noční scény, kterými se běžně šetří peníze, ale tentokrát jsem si tmu užil. ()

Blood Moon Rising (2012) (S02E10)

Trochu mě zklamalo, jak příliš předvídatelně dopadly některé záležitosti (osud Lily, Gundersenova exekuce), ale přesto jsem jinak než pětkou hodnotit nemohl. Tvůrcům se podařilo dokonale spojit v jeden celek atmosféru, napětí, akci i samotný příběh a určitě jsem se měl na co dívat. ()

Season 3 (2013) (S03)

Třetí sezóna to už na nejvyšší hodnocení nedotáhla, přestože se snaha tvůrcům upřít nedala. Přece jen se jim nepodařilo udržet v každé epizodě tempo na jaké jsem si už zvykl, pátý díl mě pak vyloženě zklamal, protože na mě působil poněkud zbytečným dojmem a doufal jsem, že v tomto seriálu na podobnou záležitost nenarazím. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem přes všechny své připomínky i nadále spokojen a díky opravdu zvláštnímu závěru se velmi těším na další pokračování. ()

Big Bad Wolf (2013) (S03E01)

První epizoda třetí sezóny patřila mezi méně akční záležitosti, přestřelky tady nahradilo spíše žonglování se slovy, a to se povedlo na výbornou. Zase se jednou naplno vyjednávalo, intrikovalo a předstíralo, navíc jsem si našel scény u kterých jsem se mohl zasmát, jen to zprovoznění zamrzlé lokomotivy bylo na můj vkus příliš naivní. Ale nešť! ()

Eminent Domain (2013) (S03E02)

I ve druhé epizodě se mnohem víc mluvilo, než střílelo, nebo budovalo, ale nebyl to žádný problém, mluvilo se totiž k věci a některé věty by se daly tesat do kamene. Například zapálený projev mormonského farmáře Hatche o tom, proč mu nikdo nemůže vzít půdu, která mu právem náleží, protože právě on z ní vyhnal indiány. To bylo přímo úchvatné. ()

Range War (2013) (S03E03)

Třetí epizoda byla zatím ze všech dílů třetí sezóny nejakčnější, ale i tak mi přišly daleko zajímavější okolnosti, které k čilému pohybu se zbraněmi vedly. Durantovy intriky nabraly na obrátkách a znovu jsem se dočkal báječného proslovu, tentokrát se o něj postaral major Bendix, který tak výtečně doplnil řeč farmáře Hatche z předchozí epizody. Kdyby mi v žilách kolovala indiánská krev a poslechl bych si oba řečníky, mou oblíbenou odpolední zábavou by se zřejmě stalo pálení americké vlajky. ()

The Game (2013) (S03E04)

Přestože jsem se u dobrodružství v kiowské vesnici docela dobře bavil, šel jsem tentokrát s hodnocením o hvězdičku níž, protože epizoda trochu ztratila na tempu. Předchozí díly byly prosáklé intrikami, teď se Durant vyskytoval na scéně mnohem častěji, přesto jsem měl pocit, že to nebylo úplně ono. ()

Searchers (2013) (S03E05)

Poprvé od doby, co jsem začal seriál sledovat, jsem byl zklamán. Kromě Durantovy nové zákeřnosti šlo vlastně o slepou vedlejší dějovou linii, která nebyla pro příběh důležitá, nikam ho neposunula a byla tedy prakticky zbytečná. Ani tak jsem nemohl jít pod tři hvězdičky, protože kromě scénáře fungovalo všechno ostatní výborně. ()

One Less Mule (2013) (S03E06)

Po předchozí dějové odbočce se příběh opět vrátil k železnici, a i když se nejednalo o žádnou akční smršť, velice dobře jsem se bavil u dalších Durantových záludností. Tvůrci dokázali podat Cullenovo slyšení před správní radou natolik zajímavě, že jsem neměl důvod snižovat hodnocení. ()

Cholera (2013) (S03E07)

Největším problémem sedmé epizody bylo chybějící tempo, takže pak děj působil poněkud rozvlekle. Některé díly táhne kupředu akce, jiné akcí neoplývají, ale vynahrazují mi to intriky, záludnosti a rozhovory o podstatných záležitostech, jenomže tato epizoda obsahovala ode všeho jen velmi málo. ()

It Happened in Boston (2013) (S03E08)

Osmá epizoda se podobně jako pátý díl z větší části nevěnovala stavbě železnice, Cullenův výlet s Durantem k mormonům byl světlou výjimkou. Ostatní události sice nebyly nezajímavé, ale poněkud se vzdálily hlavní dějové linii, a to mě dvakrát netěší. ()

Fathers and Sins (2013) (S03E09)

Všechny libé vůně divokého západu (exkrementy, moč, pot, rozkládající se mršiny/ mrtvoly) zase jednou přebil pach střelného prachu a projektily svištěly vzduchem skoro ve stejné frekvenci jako dveře v pantech pobočky České pošty ve dnech, kdy se vyplácejí sociální dávky. Tvůrci po čase opět vsadili na akci a u mě to určitě vyhráli, dokonce jsem se rozhodl přejít téměř bez povšimnutí Elamův motivační projev. ()

Get Behind the Mule (2013) (S03E10)

Tušil jsem, že závěrečná epizoda nedosáhne kvality předchozího dílu a nemýlil jsem se. Ve Fort Smith příběh poněkud zvolnil tempo, začaly se řešit triviální záležitosti jako zemědělství, manželství, poprava a podobně a na akci vlastně nedošlo. Konec sezóny to byl ale i tak vydařený a zatím i nejotevřenější. ()

Season 4 (2014) (S04)

Čtvrtou sezónu jsem ohodnotil stejně jako tu třetí, i když to po určitou dobu vypadalo i na lepší výsledek. Pak ale přišla šestá a sedmá epizoda, tvůrci vrátili do hry zcela zbytečně postavu, která už se rozhodně vracet neměla, a výsledkem byl násilně natahovaný děj, který mě vyloženě štval. To už bych raději uvítal, kdyby měla série o jeden díl méně, než aby byly mezery vycpávány takovouto vatou. Tiše doufám, že finální řada takovému postupu unikne. ()

The Elusive Eden (2014) (S04E01)

V první epizodě čtvrté sezóny mě zarazila postava Naomi. Chvíli jsem váhal, zda došlo ke změně obsazení, nebo měli mormoni špičkové oddělení plastické chirurgie. Nakonec jsem se jen nerad přiklonil k první možnosti, protože ta druhá slibovala zajímavou zápletku. Jinak šlo pochopitelně o slabší díl, protože když jsou Cullen a Hell on Wheels od sebe není to úplně ono. ()

Escape from the Garden (2014) (S04E02)

Ani tentokrát se sice Cullen nevyskytoval u trati, ale v pevnosti i na železnici se děla spousta zajímavých věcí, takže jsem se ani chvilku nenudil. Už teď je jasné, že jmenování prozatímního guvernéra přinese do příběhu určité oživení, proto se už těším na další díly. ()

Chicken Hill (2014) (S04E03)

Cullen se konečně vrátil do Cheyenne a tento zapadákov se rázem proměnil v centrum všeho dění. Pokud by šlo jen o akci, byla by třetí epizoda zklamáním, tvůrci ale opět přišli s výbornými dialogy a zajímavým dějem, čímž znovu dotvořili parádní atmosféru a já jsem se nemohl nebavit. ()

Reckoning (2014) (S04E04)

Podobně jako v předchozí epizodě ani tentokrát nešlo zrovna o akční podívanou, a přesto jsem se ani na moment nenudil. Pravda, poněkud mě překvapilo, jak Cullen rozchodil noční nakládačku, ale krátce nato mě tvůrci pobavili postavou indiána, který ovládal svůj luk tak mistrně, že byl jistě jediným vegetariánem svého kmene. ()

Life's a Mystery (2014) (S04E05)

Pátá epizoda byla hezkým příkladem toho, že Hell on Wheels není jen o akci. Té bylo v tomto dílu víc než v obou předchozích dohromady, a přesto se mi nadšení vyhnulo. Postava Sida Snowa mi totiž přišla úplně zbytečná a připomněla mi seriály, ve kterých se v každém dílu objeví nová postava, děj se točí hlavně kolem ní, ale pak už o ní neuslyšíme. ()

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

Seriálový Duch, Beowulf, Hell on Wheels 4...

Seriálový Duch, Beowulf, Hell on Wheels 4...

22.11.2013

Zkrátka za hrstí televizních novinek. Studio Paramount chystá masivnější útok na malé obrazovky. Především by chtělo proměnit několik svých klasik v seriály. Třeba Duch, oscarový trhák s Patrickem… (více)

Parádně obsazený Warcraft?

Parádně obsazený Warcraft?

26.09.2013

Natáčení fantasy velkofilmu podle herního fenoménu Warcraft startuje už v lednu, takže je nejvyšší čas obsazovat a dopřát hercům čas na přípravu – film podle scénáře Charlese Leavitta by se měl… (více)

Mark Strong bude mocný i v televizi

Mark Strong bude mocný i v televizi

26.03.2013

Ještě nedávno jsme měli dojem, že se natáčí víc filmů s Markem Strongem než filmů bez Marka Stronga, ale nikdo si nestěžoval – v drtivé většině rolí byl skvělý a pokaždé jiný. Tak, a od léta si ho… (více)