Hell on Wheels

• Slovensko Peklo na kolesách
Kanada / Velká Británie, (2011–2016), 41 h 29 min (Minutáž: 42–87 min)

Hudba:

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell (více)

Série(5) / Epizody(57)

Príbeh sa odohráva po skončení americkej občianskej vojny Severu proti juhu. Vojak konfederácie (Anson Mount) baží po pomste za smrť svojej ženy, ktorú zavraždili vojaci Únie. Stopa ho zavedie na miesto nazývané "Peklo na kolesách" - kočovný tábor, ktorý sa presúva z miesta na miesto, podľa toho ako pokračuje stavba prvej transkontinentálnej železnice. Miesto, kde je cítiť vtedajší rasizmus, korupciu, nebezpečenstvo a bezprávie, postupne odhaľuje detaily jej smrti a zodpovedných vinníkov. (STV)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (63)

Bear Man (2014) (S04E06)

Seriál jsem si opravdu oblíbil, proto jsem naprosto zbytečné epizodě udělil celé dvě hvězdičky. Osudy Elama Fergusona jsem už měl za uzavřené, takže mě nemile překvapilo, když jsem sledoval jeho návrat do života a dvaačtyřicet minut se až příliš mluvilo jazykem, který dalece přesahoval mé schopnosti. Tohle bylo až příliš jasné natahování děje. ()

Elam Ferguson (2014) (S04E07)

Sedmá epizoda mě utvrdila ve správnosti názoru na předchozí díl. Byla to přes veškeré klady jen vata, která navíc přesáhla i sem. Fakt jsem doufal, že se tvůrci takovým postupům zvládnou vyhnout. Bylo štěstí, že tentokrát dostal více prostoru Durant, jeho dějová linie epizodu táhla. ()

Under Color of Law (2014) (S04E08)

S potěšením jsem zjistil, že se tvůrci vykašlali na resuscitaci padlých hrdinů a vrátili se k tomu, co jim jde nejlépe, totiž k pořádnému příběhu. Vůbec mi nevadilo, že nešlo o akční epizodu, protože mi to všechny ty intriky, manipulace a rozhovory bohatě vynahradily. ()

Two Trains (2014) (S04E09)

Na rozdíl od předchozí epizody šlo tentokrát hlavně o akci, tady vyústily všechny ty intriky a manipulace z osmého dílu a za mě se to tvůrcům povedlo. Divoký západ by byl podle mě bez divokých přestřelek pěkně usedlý, a když už je jedním ze zúčastněných vystudovaný inženýr, měl by obsluhovat Gatling. ()

Return to Hell (2014) (S04E10)

Po předchozí divoké akci jsem počítal se zklidněním děje, ale doufal jsem v novou vlnu intrikaření a záludností, jenže ta se tak úplně nedostavila. Epizoda vůbec nebyla špatná, ale já už vím, že jsou tvůrci schopni mnohem lepšího výsledku, takže si za snížené hodnocení mohou sami. Neměli si mě rozmazlit! ()

Bleeding Kansas (2014) (S04E11)

Nejsilnějším momentem jedenácté epizody byla nutnost zachránit zákeřného vraha, aby pro jeho smrt nebyl odsouzen jinak bezúhonný člověk, který je přínosem pro celou komunitu. To bylo morální dilema par excellence. To je ošklivá představa, muset zachraňovat jedince, kterému by se člověk nejradši protočil podpatkem na ohryzku. ()

Thirteen Steps (2014) (S04E12)

Když si vezmu, že se děj z větší části věnoval rozhovorům mezi Cullenem a Ruth noc před nedobrým ránem, čekal bych, že nebezpečně stoupne hladina odporného patosu, v průběhu epizody mi došlo, že nic takového nehrozí, protože nejde o americký seriál. Velmi dobře zvládnutá záležitost. ()

Further West (2014) (S04E13)

Třináctá epizoda sice nebyla špatná, ale závěr sezóny by si určitě zasloužil něco navíc. Oživení každopádně přinesl poněkud netradiční zápas v bahně, jinak bylo ale tempo příběhu znatelně slabší, tvůrci podobně jako ve třetí sérii oželeli velké finále a poklidně mířili k další řadě. ()

Season 5 (2015) (S05)

S hodnocením páté sezóny jsem nemohl mít sebemenší problém, mé známky pro jednotlivé epizody byly vzácně vyrovnané a nedošlo k žádným výkyvům. Série byla už tradičně kvalitní, tvůrci si jako obvykle dali záležet na vytvoření skvělé atmosféry, měl jsem ale připomínky k akci a napětí, kterých bych uvítal větší porci. Musím taky přiznat, že jsem čekal mnohem epičtější finále seriálu a pojetí tvůrců mě trochu zklamalo. ()

Chinatown (2015) (S05E01)

První epizoda byla převážně poklidným rozjezdem páté sezóny, seznámila mě s velkým množstvím nových postav i s poněkud odlišným prostředím u Central Pacific. Pláně nahradily hory, černochy vystřídali Číňani, ale atmosféra i zajímavý děj zůstaly, jen by to chtělo trochu přikořenit. ()

Mei Mei (2015) (S05E02)

Druhá epizoda mě hodně bavila, prstíčky byly luxusní a všechno správně šlapalo, pak si ale asi scénárista něčeho usrkl víc, než by měl a napsal scénu s nesmyslným přežitím dlouhého pádu. Kdyby mi alespoň neukázali, jak je to hluboko, mohl bych nad tím mávnout rukou, takhle to bylo za hvězdičku, původně to měl být plný počet. ()

White Justice (2015) (S05E03)

Když už je to seriál o budování železnice, musím říct, že jsem měl pocit, že se děj tentokrát vydal spíše po vedlejší koleji. Neříkám, že nebyl zajímavý, jen se celý příběh příliš neposunul kupředu. I přes neustálé připomínky je fakt, že mě seriál pořád baví, po skončení přídělu na daný den, se mi od něj vůbec nechce odcházet. ()

Struck (2015) (S05E04)

Budu se zase opakovat, ale myslím si, že pátá sezóna není vůbec špatná, jen každé epizodě chybí to "něco", za které bych mohl přihodit i pátou hvězdičku. Ani tentokrát jsem nemohl jít na plný počet, a to jsem radši ani nezohlednil ten řitní alpinismus tvůrců, kteří do příběhu připsali Mary Field, což je postava tak poplatná kvótám, že by jeden zvracinkal. Kdyby tato silná žena, která je jistě jen čirou náhodou i černá, předvedla ve skutečném saloonu to, čím se blýskla v tomto dílu, zmizel by jí úsměv z tváře dřív, než by stihla říct: "Cože? Dehet a peří?". ()

Elixir of Life (2015) (S05E05)

Ani u páté epizody jsem se v žádném případě nenudil, stále ale přetrvává problém s chybějící ingrediencí, která by mě konečně přiměla udělit pátou hvězdičku. Tentokrát jsem si jistý, že mi chyběla hlavně akce, ale ani intriky a manipulace neběžely na plný výkon. Durant byl ovšem čestnou výjimkou, jeho rozhovor s Maggie byl dokonalý. ()

Hungry Ghosts (2015) (S05E06)

Epizody páté sezóny se mi zatím zdají být naprosto vyrovnané. Tvůrcům se zatím nepodařilo něčím mě nadchnout, na druhou stranu bez mučení přiznávám, že se u nich velice dobře bavím. Začínám mít pocit, že pátou hvězdičku má na svědomí rozdělení pozornosti mezi dvě železniční společnosti. ()

False Prophets (2015) (S05E07)

A zase ta samá písnička, od vrcholné schůzky v Salt Lake City jsem si sliboval mnohem víc, než jsem nakonec dostal. Což o to, pánové se snažili, ale už jsem od tvůrců seriálu zvyklý na mnohem lepší představení. Potěšila mě každopádně Eva, když si začala vymezovat hranice. ()

Two Soldiers (2016) (S05E08)

Už, už jsem si myslel, že budu poprvé v sezóně pětkovat, úvod byl výborný, akce na farmě kvalitní s místy až mrazivou atmosférou, ale pak přišel zlom. Celé následné putování se docela táhlo, Cullenova rozhodnutí neměla ani základní logiku a úplně mi to zkazilo dojem z celého dílu. 4*- ()

Return to the Garden (2016) (S05E09)

Pořád ještě čekám na plnotučnou epizodu, ale ani ta devátá to nebyla, protože nijak nevybočila z dosavadního standardu páté sezóny. Tentokrát šlo spíše o rodinný díl, který vhodně doplnila dějová linie Thomase Duranta se všemi jeho triky a mazanými plány. ()

61 Degrees (2016) (S05E10)

Jak už jsem si v páté sezóně zvykl, nepřišel žádný bonus, který by si řekl o pátou hvězdičku, jinak šlo ale opět o vydařenou epizodu, která mě ničím nenudila, ani nezklamala. Žít v jiné době, myslím, že by si Dr. Mjr. Bendix asi rozuměl s některými pokrokovými lékaři, mezi něž patřil například Josef Mengele. ()

Gambit (2016) (S05E11)

Jedenáctá epizoda byla zaměřena nečekaně jednostranně na události kolem Union Pacific, a i když jsem se s Durantem tradičně dobře bavil, nenašel jsem ani tentokrát důvod ke zvýšení hodnocení na plnou palbu. Kvalitní, zábavné, ale ten "kousek" tomu pořád chybí. ()

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

Seriálový Duch, Beowulf, Hell on Wheels 4...

Seriálový Duch, Beowulf, Hell on Wheels 4...

22.11.2013

Zkrátka za hrstí televizních novinek. Studio Paramount chystá masivnější útok na malé obrazovky. Především by chtělo proměnit několik svých klasik v seriály. Třeba Duch, oscarový trhák s Patrickem… (více)

Parádně obsazený Warcraft?

Parádně obsazený Warcraft?

26.09.2013

Natáčení fantasy velkofilmu podle herního fenoménu Warcraft startuje už v lednu, takže je nejvyšší čas obsazovat a dopřát hercům čas na přípravu – film podle scénáře Charlese Leavitta by se měl… (více)

Mark Strong bude mocný i v televizi

Mark Strong bude mocný i v televizi

26.03.2013

Ještě nedávno jsme měli dojem, že se natáčí víc filmů s Markem Strongem než filmů bez Marka Stronga, ale nikdo si nestěžoval – v drtivé většině rolí byl skvělý a pokaždé jiný. Tak, a od léta si ho… (více)