Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

mr.twizta

I kdyz druha serie na chvilinku ztrati tempo a - vlastne docela logicky - se zacne nimrat ve vedlejsich postavach, Peaky Blinders nenudi a jsou puvabne/filmove natocenou freskou s perfektnim soundtrackem a hereckymi vykony na hranici geniality. Na Cilliana a Helen se vydrzim divat hodiny. ()

Elvis1994

Když koukám na Peaky Blinders tak se cejtim nejvic cool frajer na svete. Mate to taky tak ? Bombova atmosfera industrialniho Birminghamu a povalecny naladicky. Charisma Cilliana Murphyo. Vsechno to do sebe zapada 10/10 ()

FLVEKK

Skvělá atmosféra, perfektně natočené, tohle mě baví :) Cilliana Murphyo jsem nikdy moc nemusel, ale tady je boží. ()

Saxos

Série 01 - 6/6. CZ dabing. Hodně gangů - cikáni, židi, italové. Do toho IRA, odbory, vládní agenti, zkorumpovaná policie. Bohužel a moc vše smějící k červené knihovně. Série 02 - 6/6. CZ dabing. Změny: konečně trochu přitvrdilo a členové gangů se přestali chovat, jak členky nedělní dívčí školy 19. století. Série 03 - 6/6. Eng, cz titulky. Jsme z5 u první řady. Opět sladké cukrátka. ()

hony23

Seriál nabízí poctivou filmařinu, bobužel však postrádá alespoň jednoho sympatického hrdinu ( klidně i padoucha ) a přes všechny ty pěkné dobové kostýmy a kulisy nebo povedenou hudbu mě svým dějem nestrhnul k tomu, abych shlédnul víc jak první řadu. ()

Oldies 777

Luxusní záležitost s dokonale vymazleným vizuálem. Zpomalovačky fungují skvěle, nedobový soundtrack nepůsobí vůbec rušivě, naopak parádně podkresluje atmosféru. Druhá série okořeněná hereckým koncertem Toma Hardyho. Do plných naprosto bez váhání. ()

nuwer

Jedno z nejlepších co se dá ted vidět,všichni to jsou hajzlíci ale stejně jim fandíte + super soundtrack ()

Amalberga

Dala bych seriálu pět hvězdiček, kdybych našla v množství postav jedinou sympatickou, které bych mohla fandit nebo se s ní ztotožnit. Jinak si nemám na co stěžovat. P. S. Poslední dvě série (hlavně ta poslední) se vydaly odlišnou cestou než zbytek seriálu do údolí dramatičnosti na úkor akce a logiky v ději. ()

Desmi

Atmosféra, napětí, neuvěřitelně propracované a věrohodné prostředí, skvělý soundtrack a charisma herců dělají z Peaky Blinders značně návykovou záležitost, které podlehnete dříve, než by se mohlo po prvním díle zdát. ()

necrosrandist

Až na pár nudnějších, ale ne nudných dílů, kterým se žádný seriál nevyhne, je to hodně koukatelné. Skvělá atmosféra, výborní herci a dobové detaily, o soundtracku nemluvě. Tady si dal někdo záležet. ()

Tinka456

On a gathering storm comes a tall handsome man in a dusty black coat with a red right hand... Perfektný úvodný song!! Celý dej, celá story o trablách, úspechoch, víťazstvách, láske, sexu, smrti, narodenia a neskôr mieru v rodine Shelbyových, všetko perfektne spracované. Ale i samotný soundtrack, ktorý každej scéne dodával šmrnc a správny podklad. O hereckých výkonoch ani nevravím, všetko perfektne zohrané. Obzvlášť hlavný herec Cillian Murphy, ktorý svoju rolu zvládol perfektne, škoda občas tých poker face, ale i tak super. ()

HellsAngel

Počas sledovania Blinderov som si uvedomil jednu prekvapivú skutočnosť – v mnohých kľúčových aspektoch sa ponášajú na Krstného otca. V oboch prípadoch totiž nazeráme na zločinecké rodiny (Corleonovcov a Shelbyovcov) skreslenou optikou, ktorá nielenže ich kriminálne aktivity do značnej miery idealizuje, ale dokonca z nich robí „kladných“ hrdinov, súperiacich proti menej čestným gangsterom. Moju teóriu podporujú aj evidentné paralely medzi postavami – hlavou rodiny sú tí najschopnejší z bratov (Michael a Tommy), sestry spočiatku spôsobujú problémy, neskôr sa podvolia (Connie a Ada), najstarší bratia sú výbušní cholerici (Sonny a Arthur) a obe rodiny sa snažia stúpať po spoločenskom rebríčku a „očistiť“ tak majetok, ktorý nadobudli nekalými praktikami. Či už ide o náhodu alebo autorský zámer je irelevantné, moje postrehy totiž nie sú myslené ako výčitka, práve naopak. Prirovnanie Peaky Blinders k legendárnej mafiánskej ságe Maria Puzza a Francisa Forda Coppolu je tou najväčšou pochvalou, akej sa dielu v tomto žánri môže dostať. Príbeh žiletiek z Birminghamu avšak nie je iba akousi kópiou klasiky, ale vďaka úžasne vystihnutej dobovej atmosfére, skvostnému obrazovému remeslu a napínavému príbehu so spletitými zvratmi ako aj uveriteľnými vzťahmi sa mu darí stáť pevne na vlastných nohách. Nehovoriac o podmanivom soundtracku. Diváci prídu do kontaktu s tieňom prvej svetovej vojny (ktorú si mnoho postáv zažilo na vlastnej koži), rozmachom komunizmu, britskou politickou scénou, snobskou aristokraciou, talianskym organizovaným zločinom či nástupom fašizmu. Každá jedna séria je iná a ukazuje Shelbyovcov v úplne novom postavení, čo krásne zrkadlí potrebu ich predkov po kočovnom spôsobe života – akurát namiesto sťahovania sa z miesta na miesto sa oni hýbu smerom nahor z jednej spoločenskej vrstvy do druhej. Pri spätnom pohľade za skromnými začiatkami je priam neuveriteľné, kam až to rodina dotiahla. S výnimkou slabšej tretej série patrí celý seriál k tomu najlepšiemu, čo televízne stanice v súčasnej dobe produkujú. P.S.: Shelbyovci sú skvelí, ale Alfie Solomons je iný frajer. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)