Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2016, 17 h 43 min (Minutáž: 18x60 min)

Seriál vypráví příběh kriminálního gangu, jehož členové si zašívali žiletky do čepic, které pak používali jako zbraň; v dalších rolích: komplexy z první světové, špína, krev, rozbité hlavy, drsné ženské, chlast, bordely, nelegální sázení. Obsazení je bez chyby (Cillian Murphy hraje dle mého svou dost možná nejlepší roli, k Samu Neillovi se netřeba vyjadřovat a v druhé sérii přibývá Tom Hardy), výprava je na Oscara, vizuálně je to tip ťop a to vše je doplněno silnou atmosférou a hlavně výborným soundtrackem (zazní snad všechny projekty Nicka Cavea a Jacka Whitea - tohle v seriálu prostě chceš), a všechno to dohromady dělá jeden z nejlepších seriálů loňské sezóny (a snad i té letošní, má tam slušně našlápnuto).(12.11.2014)

Skončil mi seriál Sons of Anarchy, tak jsem hledal náhradu, přičemž jsem nemohl najít nic lepšího než takovou gangsterskou stylovku s parádním vizuálem v kombinaci se skvělou hudbou a vynikajícím obsazením, kde funguje všechno jak má. Co víc dodat? Možná jen to, že Anglické prostředí 20. let minulého století je fajnová změna oproti modernímu prostředí USA. EDIT: Tak druhá série za mnou, a musím tomu vzdát veliký obdiv, protože se to neskutečně rozjelo. Postavy se krásně rozvíjí a přibylo drsných a zábavných scén. Obrovským plusem v druhé sérii byl i Tom Hardy, jehož Alfie Solomons si každou scénu, v níž figuroval, totálně kradl pro sebe - svým způsobem jedinečně tvrdý a zábavný žid.1. série - 85% 2. série - 100%(4.2.2016)

Nová britská gangsterka láká velkými hereckými jmény (Cillian Murphy, Sam Neill) i atraktivním prostředím. A po dvou dílech to vypadá víc než dobře. Příběh i atmosféra vás dokáží do dění vtáhnout velmi rychle a vynikající Cillian Murphy si vás obtočí kolem prstu ještě rychleji. První dva díly - 80%(21.9.2013)

Po úvodním díle velká spokojenost, doufám, že se to nezkazí a udrží to nastavenou laťku vysoko nebo ještě posune výš. Udrželo, nezkazilo a po 6 dílech první sezóny si musím povzdechnout, škoda že jich bylo tak málo. Kdo má rád gangsterské seriály rozhodně neprohloupí, hlavní devízou je neokoukané prostředí anglického podsvětí.(15.9.2013)

• niethustra

Utnuto po třetí epizodě, již bych se nerozpakoval označit za odpadovou. Již při sledování první jsem měl nepříjemný vtíravý pocit, že je sestavená ze signálů dobře srozumitelných pro běžného konzumenta. Polotovar označený made in Britain, jinak ale nerozeznatelný od ostatních produktů současné seriálové produkce. Často vzpomínaný a vychvalovaný hudební podkres jako by nebyl s obrazem a tempem vyprávění kompatibilní. Tento dojem umocňuje fakt, že používaný hudební doprovod chtě nechtě navádí ke srovnání s PROPOSITION, tímto skutečně atmosférickým a skutečně syrovým filmem. Knight mě po zoufale špatném LOCKE přesvědčil o svých sklonech k polopatičnosti jak ve vykreslování jednotlivých postav, tak v konstrukci zápletky.(10.10.2014)

• - Prostředí Camden Town ve druhé sérii a scény s Alfie Solomonsem (Tom Hardy) se točily v Liverpoolu. (Zdroj: dailymail.uk) (Petrasuvicka)

• - Spoiler: V 1. sérii říká Polly (Helen McCrory) Adě (Sophie Rundle), že její dcera měla 3 roky a její syn 5 let, když jí je vzali. Ve druhé sérii Polly říká, že její dceři by bylo 18, ale když pak najdou jejího syna Michaela (Finn Cole), tak je mu jen 17 let. (IZFNP)

• - Pomenovanie Peaky Blinders je odvodené od toho, že členovia gangu mali na prednej strane baretiek veľmi precízne všité britvy, ktorými ľahko oslepili protivníka. (Wooke)