Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Krimi / Drama

Velká Británie, 2013 - 2019, 23 h 26 min (Minutáž: 55–60 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Sean Buckley, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley, Craig Thomas Lambert, Nigel Hastings, Kamil Lemieszewski, Jane Wood, Tom Mothersdale, Tim Delap, Dominic Coleman, Andreas Muñoz, Donald Sumpter

Naprosté mistrovské dílo! Jiné označení mě nenapadá....Co se týče seriálové tvorby v posledních letech, tak dle mého názoru naprosto válcuje tvorbu filmovou. Protože jsou to hlavně seriály, které divákovi dávají původní, originální, silné příběhy, s výbornými herci a mnohdy neuvěřitelnou výpravou. Kina jsou plná sequelů, prequelů, remaků, dalších a dalších pokračování anebo slaboduchých, pitomoučkých filmů, za které by byl hřích vyhodit peníze. Samozřejmě se najdou i výjimky, ale už to zkrátka není to, co bývalo. Proto jsem neskonale ráda, jaká péče se věnuje právě seriálům. A pokud bych měla vybrat jednoho seriálového zástupce, který filmům ve všech směrech naprosto nakopává zadek, řeknu Peaky Blinders. Komplexní, dokonale vystavěný příběh s bezkonkurenční dobovou atmosférou, plný krve, zbraní, špíny, cigaret, whisky, intrik, mordů, zvratů, šokujících okamžiků, umocněný výtečným soundtrackem a zabalený ve fascinujícím vizuálu. Připočtěme geniální herecké výkony a dostaneme prvotřídní divácký zážitek. Který na rozdíl od filmů trvá X-desítek hodin :-) Peaky Blinders mají pozvolnější začátek, který by mohl někoho odradit - i když tomu moc nevěřím :-) - ale v určitý moment příběh šlápne na plyn a jede pořád a pořád dál a je to čím dál tím víc divočejší jízda. Jsem aktuálně po shlednutí S04E01 a můžu říct, že kvalita se drží pořád na špičce a troufnu si říct, že nás čeká mimořádně kvalitní série. Velký podíl na celém úspěchu a uvěřitelnosti mají výše zmíněné geniální herecké výkony. Paul Anderson jako Arthur, Joe Cole jako John - konkrétně tyhle dva si užívám kdykoliv se objeví na scéně. No a pak samozřejmě přichází ten větší kalibr, což je Tom Hardy a Cillian Murphy. A pokud jde o Murphyho, tak si fakt troufnu říct, že bez něj by Peaky Blinders nebyly Peaky Blinders. Cillian dal postavě Tommyho Shelbyho obrovský kus svého gigantického charismatu a tato postava si vás omotá kolem prstu ani nebudete vědět jak! Co píšu tenhle komentář, tak se třepu nedočkavostí na další díly čtvrté řady a už teď chrochtám blahem, když si představím ten koncert, který nastane - Murphy, Hardy, Brody, Gillen, Anderson, Cole,.....Peaky "Fokin" Blinders :-)(20.11.2017)

Nehoráznej nářez. Pokud Boardwalk bylo - co se týče gangsterek - pecka, tak tohle je zatracená dužina, protože ač jsem tomu nevěřil, tak ta atmosféra britskýho Birminghamu spolu s "chuligánským" přízvukem některých postav mi sedne daleko víc a vzhledem k menšímu rozsahu jednotlivých sérií to má daleko větší tempo prošpikovaný naprosto nečekanýma zvratama. Samozřejmě to mocně táhnou postavy - hlavně bratři Shelbové jsou herecky i charakterově skvělý a zábavný, nemluvě o Hardyho Potulným Židovi, kterej je snad jednou z nejlepší seriálových postav, co jsem kdy viděl. A ještě navíc je to audio-visuální orgáč, ve kterým je rocková muzika k dokonalosti prolnutá s perfektní kamerou.(31.7.2016)

Britští Sons of Anarchy: Thomas Shelby a jeho rodina jsou stejně jako američtí motorkáři Kurta Suttera styloví, neberou si servítky, přitom jsou sympatičtí, jejich příběhy dokážou dojmout a v neposlední řadě jsou i stejně rockandrolloví. Rodina pro ně znamená první a poslední, kořeny mají také v Irsku a v jádru jsou to taky féroví chlapi. Snad by jen neškodilo trochu jasněji ukázat, že kolem toho dobráckého jádra je pořád skořápka nekompromisních gangsterů, kteří nikdy žádnými andílky nebudou. Na druhou stranu mají ale tito Birminghamští floutci navíc společnou historii z Velké války a současnost plnou vzletných ideálů a velkých osob. Díky střízlivější délce taky působí mnohem lépe, než na první pohled podobný Boardwalk Empire. Především závěr první série mě trefil přesně tam, kam chtěl. Její pokračování naopak naprosto válí celých osm dílů, kterým není co vytknout, jen ten závěr naopak ani přes už stabilně perfektní práci s kamerou, mizanscénou, hudbou ani dokonalému Cillianu Murphy želbohu nezapůsobil tolik, jako se to o rok dříve podařilo odjíždějící Grace. Ten posun v čase pak sice kvůli odsunu některých postav zamrzí, co se samotného děje týče je to však parádní krok otevírající dveře dalšímu skvělému ději (ve kterém je sporadická ůčast Toma Hardyho nečekaně příjemná třešnička). Stejně jako oba zmíněné seriály jsou také zaštítěni velkou autorskou personou, takže jsou Peaky Blinders vlastně sázka na jistotu - nedělají nic, co by tu už dříve nebylo, ale své starší bratříčky napodobují prvotřídně a po jejich letošním uzavření je stejně tak dobře i nahrazují. A minimálně díky hudbě se jim v mých očích nejednou podařilo je i překonat. On the gathering storm comes a tall handsome man in a dusty black coat and a red right hand.(8.9.2014)

• gudaulin

První setkání s Gangy z Birminghamu bylo okouzlující. Jsem velký fanda industriální architektury 19. století, tzn. takových těch starých nádražních budov, klasických továren s typickou nezaměnitelnou vizáží. Tady jsem měl možnost ji vidět oživlou a plně funkční. Plameny šlehaly, kouř dýmal, dělníci pobíhali, prostě přenesl jsem se o sto let zpátky. Druhé plus bylo luxusní herecké obsazení v čele s charismatickým Cillianem Murphym. Mé dvě hvězdičky jsou právě za výše uvedené. To ostatní mě v průběhu krátké doby začalo lézt na nervy, jakkoliv mé očekávání dané vysokým hodnocením a chvalozpěvy na ČSFD bylo vysoké. Začnu tolik oceňovanou hudební stránkou projektu. Abychom si rozuměli, ten soundtrack považuju za skvělý a klidně bych si ho s radostí pustil. Bohužel k seriálu se hodí asi jako chrám svatého Víta obklopený skupinou funkcionalistických budov z 20. století. Mám dojem, jako by skladatel dostal zakázku s pokynem "Napiš něco skvělýho a my to na náš projekt napasujeme." K stylovému retru se to nehodí ani v nejmenším, ideální by bylo spojení s nějakým moderním dynamickým thrillerem. Ona totiž hudební složka nesedí nejenom výrazivem, ale i tempem. Za druhé, v komentech se často zdůrazňuje po obsahové stránce výjimečný charakter díla. Já mám naopak pocit, že scénáristé postupovali podle instrukcí, které kdysi sepsal Umberto Eco ve své sbírce esejů Skeptici a těšitelé o tom, jak má vypadat dobře prodejné popkulturní dílko vyrobené s cílem maximalizace zisku. Je to zkrátka sestavené z ingrediencí jasně srozumitelných co nejširšímu okruhu diváků a navíc vyrobené takovým tím cool stylem typu zpomalovačky, detailní záběry zachmuřených tváří plných emocí, prostě takových těch osvědčených a poněkud laciných pomůcek, kterým se mimochodem skvěle a oprávněně vysmívá nedávno zhlédnutý parodický seriál Darkplace. Nevyčítám Peaky Blinders, že jsou cool. To jsou obě série amerického Farga taky a britský Luther jakbysmet, a přesto mi skvěle sedly. Co ale Peaky Blinders odpustit nemůžu, je romantizující pojetí, sentimentalita a mravní relativizace. Často se v komentářích používá srovnání s americkým seriálem Impérium - Mafie v Atlantic City. Jenže ten působí jako naprostý protipól Peaky Blinders. Je analytický a podle mého přesně vystihuje dějiny organizovaného zločinu v USA. Své postavy vykresluje jako svým způsobem charismatické a (všeho)schopné jedince, jenže divákovi nedovoluje vytvářet si k nim citové pouto. Naopak, líčí je jako lidi neschopné vybudovat rodinné zázemí, jako megalomany a lidské zrůdy. Snímá z nich jakékoli pozlátko. Peaky Blinders naopak programově vytváří mezi divákem a svými hrdiny vazbu, nutí vás držet jim palce, sympatizovat s nimi. Americké Impérium sice dobové strážce pořádků a politické špičky nelíčí v lichotivém světle, ale tady působí příslušníci zločineckého podsvětí jako morálně vyšší a sympatičtější strana konfliktu. A konečně, pokud je Peaky Blinders popisován jako krutá nekompromisní krvavá podívaná, pak z 1. série mám pocit přesně opačný. Motiv vztahu hlavního hrdiny a policistky v utajení vypadá jak z mexické telenovely a postavu amorálního policejního komisaře museli vyhrabat z literárního odkazu Victora Huga. Nemůžu pochopitelně vyloučit, že v 2. sérii se všechno k lepšímu obrátí, ale závěrečný díl 1. série na mě působil skutečně skličujícím dojmem. Teatrálnější scénu střetnutí dvou zločineckých gangů jsem snad ještě neviděl. Celkový dojem: 45 % především za opravdu vydařenou atmosféru špinavé dělnické čtvrti průmyslové Anglie 1. poloviny 20. století.(10.7.2016)

• DwayneJohnson

Velká spokojenost. Přesně do čtvrtého dílu, pak to šlo všechno do kopru. Do té doby, jsem si tenhle seriál celkem užíval. Mělo to spád, tempo, věrohodné zobrazení doby a také herce, (Cillian,Sam), kteří odváděli svůj poctivý standart. Pak vlastně ani sám pořádně nevím, co se stalo. Scénárista se buď zbláznil, nebo ho někdo přejel parním válcem. Poslední dva díly byly totiž úplně o ničem, výsledkem čehož je fakt, že snižuju o dvě hvězdy, což už se mně dlouho nestalo. Velká škoda, ale musím, protože se na to opravdu nedalo dívat. Hlavně závěrečný díl a úplně poslední scéna, no prostě pohádka, jak vyšitá…..(3.7.2014)

• - Joe Cole (John Shelby) a Finn Cole (bratranec Michael) jsou v reálném životě bratři. (Maulincio)

• - Přestože je Cillian Murphy (Thomas Shelby) nekuřák, v seriálu vykouřil více jak 3000 cigaret. (obladida)

• - Mnohí britskí diváci sa sťažovali, že akcent niektorých postáv je skôr liverpoolsky (Merseyside) ako birminghamský (Brummie) či írsky. (Wooke)