Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2019, 23 h 37 min (Minutáž: 60 min)

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Sean Buckley, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley, Craig Thomas Lambert, Nigel Hastings, Kamil Lemieszewski

Vrátili se ze zákopů Velké války, ale ti, za které bojovali, se k nim nechtějí znát a tak jim nezbývá, než ovládnout ulice Birminghamu a živit se po svém. Gangsterský seriál z poválečného roku 1919, kdy Anglii sužují komunističtí agitátoři, teroristé z IRA a pouliční gangy plné bývalých vojáků. Výborné obsazení, výborný příběh. Jediný větší problém jsem měl s hudbou. Čekal bych spíš ostrovnní folk, než ostré rify elektrických kytar. Ale to zase nebyl takový problém. 85%(17.2.2014)

Jo panáčci, tak tohle já můžu! Naprosto parádní záležitost z prostředí birminghamských gangů počátku 20. st., která sleduje vzestup sázkařské rodiny Shelbyů. První série nabízí osvědčený mustr podepřený výborným scénářem, který míchá jedinečné prvky britského kulturněspolečenského prostředí doby s tradičními žánrovými zvraty a postupy, z čehož vzniká z velké části neokoukaný a velice chutný koktejl. Osobně asi myslím, že i postavy jsou napsány dobře především zcela v souladu se společenským kontextem. Dle mého názoru by nebylo zcela na místě u každého člověka pocházejícího z těchto společenských vrstev očekávat nějak zásadně komplexní a hluboký charakter, jelikož jak prokazuje historie, tak se v zásadě jednalo o lidi vychované ulicí a nadané pouze větším či menším množstvím selské mazanosti. Některé jednodušší a plošší charaktery tak vnímám zcela v souladu s vyzněním celého díla (a samozřejmě k jejich vývoji a prohloubení může v budoucnu ještě dojít). Samozřejmě všem vévodí Thomas Shelby, jehož charakter v sobě mísí inteligenci, chlapskou čest, potřebnou tvrdost a rozhodnost, nemalé ambice a především potřebné vůdcovské schopnosti, což mu umožňuje řídit osudy rodiny Shelbyů jako správný "don" (zpočátku jsem se trochu obával, jestli z toho pohublý Cillian Murphy bude, ale casting je přesný a Murphy naprosto excelentní). Po stránce výpravy a vizuálu to má BBC zmáknuté do posledního detailu a Peaky Blinders působí neskutečně stylově (jen výběr lokací mohl být trochu pestřejší, protože takhle se zdá, že Birmingham tvoří jedna ulice, dva dvory, továrna a hospoda). Sluší se zmínit ještě soundtrack, který je maximálně vypilovaný a opět ulimátně stylový. Asi je znatelné, že jsem Peaky Blinders zhltl jedním dechem a jsem z nich nadšený. A to se ještě ve druhé sérii připojí můj oblíbenec Tom Hardy (to už asi budu regulérně uchcávat do trenek)! Když si to shrnu, tak Peaky Blinders patří mezi to nejlepší, co jsem v poslední době na malé obrazovce viděl. (...) Druhá série Peaky Blinders řadí tento seriál po bok Suits, a dokázala již tak skvělou televizní lahůdku ještě pozvednout, rozvinout a řádně nakopnout. Excelentní ve všech směrech!(25.1.2015)

Radost pohledět. Seriál,který nemá chybu a probudí ve vás touhu zažít tu dobu. Cillian Muprphy je zjevení,herec,který neztrácí svůj mladistvý kukuč, na který si musím pořád znovu a znovu zvykat,ale jeho talent se prostě nezapře a je o krok dál ,než celkový zjev. Každá z postav je velmi výrazná a řekla bych i hlavní. Svou rozmanitostí jsou příslíbem barevně se vyvíjejícího se děje. Sam Neil je hnusácký padouch,kterého svět ,jen tak neviděl a Tom Hardy, no jo, když má někdo takový hlas,to se pak hraje. Soudrack skvělý, Ale i ženské postavy stojí za to a konečně i my ženy, obyčejných proporcí si připadáme jako hvězdy.:)(21.12.2015)

Neskutočne ukecaný seriál s výbornou hudbou a skvelými hercami. Som rád za návrat Sama Neilla v nejakej vďačnejšej úlohe, jeho postava je naozaj slizký, odporný policajt, od ktorého sa dá čakať všeličo. Čo mi naopak dosť vadí je, že vlastne prvá séria bola o tom, ako si Thomas nevšimol, že má doma "krysu". Všetci to vedia, je to čím Ďalej očividnejšie, ale jemu to stále nedochádza. To dokázalo naštvať. Mesto je vykreslené veľmi reálne, len by som pridal trochu tej špiny, ktorá určite v týchto mestských častiach vládla. Inak spokojnosť, teším sa na ďalšie časti. 1.SÉRIA - 80%(17.1.2016)

Skončil mi seriál Sons of Anarchy, tak jsem hledal náhradu, přičemž jsem nemohl najít nic lepšího než takovou gangsterskou stylovku s parádním vizuálem v kombinaci se skvělou hudbou a vynikajícím obsazením, kde funguje všechno jak má. Co víc dodat? Možná jen to, že Anglické prostředí 20. let minulého století je fajnová změna oproti modernímu prostředí USA. EDIT: Tak druhá série za mnou, a musím tomu vzdát veliký obdiv, protože se to neskutečně rozjelo. Postavy se krásně rozvíjí a přibylo drsných a zábavných scén. Obrovským plusem v druhé sérii byl i Tom Hardy, jehož Alfie Solomons si každou scénu, v níž figuroval, totálně kradl pro sebe - svým způsobem jedinečně tvrdý a zábavný žid.1. série - 85% 2. série - 100%(4.2.2016)

• - Přestože je Cillian Murphy (Thomas Shelby) nekuřák, v seriálu vykouřil více jak 3000 cigaret. (obladida)

• - Prostředí Camden Town ve druhé sérii a scény s Alfie Solomonsem (Tom Hardy) se točily v Liverpoolu. (Zdroj: dailymail.uk) (Petrasuvicka)

• - Mnohí britskí diváci sa sťažovali, že akcent niektorých postáv je skôr liverpoolsky (Merseyside) ako birminghamský (Brummie) či írsky. (Wooke)