Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2017, 23 h 37 min (Minutáž: 18x60 min)

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Sean Buckley, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley

Po druhé sérii maximální hodnocení. Skvěle propracovaná gangsterská sága z 20.let minulého století se zaměřuje na gangy z Birminghamu a Londýna. Seriál nás protáhne veškerou nezákonnou špínou, která vzniká z tajných dohod, korupce a násilí. Je silný v hereckém obsazení, kde vládne C. Murphy a spousta dalších herců, kteří ho zdárně doplňují. Ač jsou vlastně Shelbyovi mafiáni, tak jim fandíte, protože v seriále není nikdo, kdo by byl svatoušek. Od italských a židovských gangů přes zkorumpované policisty až po politické nitky. Opravdu je zde jistota, že celkově seriál i se svojí atmosférou a hudbou (například parádní Arctic Monkeys) vás vtáhnou do toho podsvětí se vším všudy.(13.2.2016)

Po shlédnutí prvních dvou dílů musím s nelibostí říct, že gangy byly v Birminghamu nějaký moc krotký a soustředily se hlavně na legální provoz hazardních sázek. Nicméně atmosféra industrializované Anglie 20. let je solidní, Sam Neill je výbornej, Nick Cave ještě lepší a především mě baví anglická angličtina, takže pro mě za plnej knedlík.(8.9.2014)

Tohle je moderní seriál se vším, co k němu patří. Předně je to krátké: 6 dílů na sezónu, žádné "dej tomu 15 dílů, pak se rozjede, fakt!" Děj je našlapaný, celé to uhání dopředu a na konci se všechno smysluplně dohraje do konce. Vizuálně je to filmová paráda, samé kouřící továrny a cihelné domečky, do toho podholení gangsteři s gládama a vyhrnutýma nohavicema, co kopou jiné gangstery do hlav. Za pochvalu stojí rozhodně i super-cool moderní soundtrack a extrémně sympatický hlavní hrdina. Žiletkové kšilty si rozhodně zaslouží dobré jméno. Bavilo mě to víc než místy rozvláčný Boardwalk Empire.(26.9.2015)

Špičková záležitost. Srovnání s Boardwalkem Empirem se tady opravdu nabízí, proč ho nevyužít k zajímavějšímu komentáři. Stejné období, stejná tématika, velmi podobné zpracování, lišící se však ve dvou zásadních ohledech. Za prvé, Peaky Blinders se dívají na vznik rodinného organizovaného zločinu ze spoda, z ulice, hospody a malých sousedstvích. Hrdinové se nepohybují v nejvyšších patrech businessu a politiky, jako spíš v prostředí špinavých ulic válečnými veterány zaplaveného, zločinem prolezlého města. Řeší se tady spíše mezilidské vztahy, než politika a zkorumpovaná bureakracie. Přesto je to, minimálně ze strany scénáře Stevena Knighta, velice otevřeně politické dílo. Za druhé jsou Peaky Blinders mnohem drzejší a volnější (ne však nevěrní) v přístupu zachycení dobové atmosféry. Tam, kde Boardwalk podkresluje dobovými jazzovými motivy Cola Portera, pouští tvůrci Blinderů White Stripes a Nicka Cavea. Mnohem více se tady hraje na cool efekt - párátka mezi zuby, brokáda v podpaží, pětice mužů v kabátech kráčející v zpomaleném záběru v kaluži, za nimi vybuchují ohně pece, takové věci. Vzhledem k tomu, že takový přístup v zásadě nijak neubližuje snahám tvůrců poctivě zachytit charakter doby, je to myslím to, v čem budou Peaky Blinders zábavnější (lepší) než na opačné straně Atlantiku točený Boardwalk Empire. Ve většině ostatních ohledů jsou si podle mého názoru seriály rovny a za viděnou rozhodně stojí oba. 90%(23.1.2015)

Prozatím špičková záležitost. Zajímavé prostředí i doba a herecké obsazení je prvotřídní. Cillian Murphy směle kráčí po lajně antihrdinství a Sam Neill budí respekt. Popravdě se nemůžu dočkat jejich konfrontace... S přehledem letos nejlepší nová série. Cillian Murphy je bezchybná (kladná) svině a postava Tommyho Shelbyho dostává ty správné ikonické kontury. Dějově není co vytknout, všechno jede jako na drátkách, místy po známých místy po příjemně pozměněných kolejích. Vyhrocený konec může být skvělým závěrem i cliffhangerem. Uvidíme jaká mince producentům padne. DRUHÁ ŘADA: Scény s Tomem Hardym můžete protáčet pořád dokola. Jeho Alfie dodává Blinderům punc jedinečnosti. Skvělé pokračování už tak vynikající první série, které jde znovu o kousek dál. Celá show má neuvěřitelný styl, kterému nahrává i špičkový soundtrack. Troufám si říct, že lepší britský seriál teď bedně nenajdete. TŘETÍ ŘADA: Neskutečně našlapaná jízda okořeněná rusáky, svůdnou avšak zvrácenou kněžnou (téměř Jokerovského kalibru) a znovu dokonalou hudební složkou. Precizní herecké obsazení znovu jede na sto procent. Úžasné psaní. Tommyho dekonstrukce. Překvapivý konec.(7.12.2013)

• - Cillian Murphy sa netají tým, že Thomas Shelby bola pre neho najťažšia rola v kariére, hlavne kvôli telesnej stavbe a počtu bitiek, ktorých sa zúčastnil. (Wooke)

• - Když se Thomas (Cillian Murphy) setká s dvěma zástupci IRA, jeden z nich zpívá píseň "The Boys of the Old Brigade". Tato píseň však byla složena až v 70. letech. (Kilroy2)

• - Mnohí britskí diváci sa sťažovali, že akcent niektorých postáv je skôr liverpoolsky (Merseyside) ako birminghamský (Brummie) či írsky. (Wooke)