Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2017, 23 h 37 min (Minutáž: 60 min)

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Sean Buckley, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley, Craig Thomas Lambert

Tohle je moderní seriál se vším, co k němu patří. Předně je to krátké: 6 dílů na sezónu, žádné "dej tomu 15 dílů, pak se rozjede, fakt!" Děj je našlapaný, celé to uhání dopředu a na konci se všechno smysluplně dohraje do konce. Vizuálně je to filmová paráda, samé kouřící továrny a cihelné domečky, do toho podholení gangsteři s gládama a vyhrnutýma nohavicema, co kopou jiné gangstery do hlav. Za pochvalu stojí rozhodně i super-cool moderní soundtrack a extrémně sympatický hlavní hrdina. Žiletkové kšilty si rozhodně zaslouží dobré jméno. Bavilo mě to víc než místy rozvláčný Boardwalk Empire.(26.9.2015)

Gangsterky můžu všema deseti a o to víc, když se odehrávají ve 20. letech... hodnocení si nechám po zhlédnutí celé řady, ale už teď si dovolím pár postřehů. Herci, výprava a dobová atmosféra (u BBC tvorby už skoro tradičně) na jedničku. Překvapením pro mě už od prvních epizod je – jakožto posluchače Nicka Cavea a White Stripes - netradiční soundtrack (paradoxně ale možná právě proto, že většinu hudebního doprovodu znám, mě trochu rozptyluje; nejsem velkým zastáncem hudební recyklace, protože když mám některé tracky spojené s jinými filmy (případ Cavea), v novém kontextu působí trochu nepatřičně… ale to je asi čistě můj problém). Více o seriálu po posledním díle... edit: Od začátku do konce poutavé drama, na které se hezky kouká (o Cillianových modrých očích ani nemluvě) i skvěle poslouchá (ach ty přízvuky), jen postavám by dle mýho slušela větší hloubka .. ale to se dá napravit do příští řady (jestli nějaká bude..). Celkové hodnocení 80%.(3.12.2013)

• Ouwen

Fascinující atmosféra, skvělé dialogy a úžasně ilustrované okolí, pohled na pracující lidi, dobové obleky a zajímavej děj. Navíc některé scény (a není jich málo) jsou napumpovány s takovým citem a lahůdkovým soundtrackem, až mi začal slzit zrak štěstím. Precizní po všech stránkách, soundtrack prostě bez konkurence a pěkný akční scény, pár drsných soubojů a nějaké to střílení, nechybí ani krev a napětí. Poslední díl úžasnej! Herecké obsazení táhne s přehledem Cillian Murphy v roli Tommase Shelbyho, každej záběr s ním je zážitek (nejvíc mne zaujalo, že během výhružek jeho postava je chladná a klidná), projevy emocí, úplná přirozenost, myšlenkové pochody, improvizace... anebo matka Peaky Blinderů, milá dáma s čertem na zádech, je rázná, umí si dupnout a když dojde na její proslovy, umí vzbudit respekt a emoce. A celá ta banda Blinderů je obsazena a zahrána bez jediné chybičky (svatební den s Johnem, malá vsuvka s otcem boxerem, traumatizovanej parťák z války, oh my god!) Všechno je mimořádně zajímavé, okolí špinavé, autentické (z posledního dílu pohled na úplně celé okolí a město, nebo záběry v hluboké noci) a mrzí mne, že se děj neodehrává na větším území. A musím vzpomenout inspektora, kterého přesvědčivě zahrál Sam Neill. A samotnej konec série mne dostal! Těším se mimořádně na druhou sérii, tohle byla paráda a zážitek sledovat! 95%(4.10.2015)

Páčilo sa mi to viac ako Boardwalk Empire. Pôsobilo mi to viac drsnejšie a špinavšie a bolo v tom menej politizovania. Viac sa mi páčili postavy na čele s výborne hrajúcim Cillianom Murphym, ktorého postava sa stala jednou z mojich obľúbených čo sa týka seriálov. Dobre vystihnuté dobové prostredie, skvela hudba ktorá mi dlho vyhrávala v hlave aj keď som to práve nesledoval. Ja mám celkovo rád filmy o mafií a po miernom sklamaní v druhej sérií Boardwalk Empire mi toto padlo absolútne vhod. V podstate som prvé dve série stihol pozrieť za 4 dni. Je to scenáristicky na vysokej úrovni, plné zaujímavých zápletiek a skvelého príbehu. Nemám čo tomu vytknúť, nenudil som sa ani chvíľu, druhá séria ma bavila ešte o trošku viac ako tá prvá a Tom Hardy ma veľmi potešil pretože scény sním boli super. Obľúbené postavy : Tommy Shelby, Chester Campbell, Arthur Shelby jr. ,Polly Gray, Alfie Solomons 1 Séria 95 % 2 Séria 100 %(26.5.2015)

Nová britská gangsterka láká velkými hereckými jmény (Cillian Murphy, Sam Neill) i atraktivním prostředím. A po dvou dílech to vypadá víc než dobře. Příběh i atmosféra vás dokáží do dění vtáhnout velmi rychle a vynikající Cillian Murphy si vás obtočí kolem prstu ještě rychleji. První dva díly - 80%(21.9.2013)

• - Tvorca seriálu Steven Knight pred premiérou tretej série prezradil, ako by chcel celý seriál zakončiť. Povedal, že je to beh na druhú trať, ale rád by seriál riadne ukončil, a to nasledovne: „Chcel by som, aby posledná epizóda poslednej série skončila prvým bombardovaním za druhej svetovej vojny.“ (Lucasion)

• - Když se Thomas (Cillian Murphy) setká s dvěma zástupci IRA, jeden z nich zpívá píseň "The Boys of the Old Brigade". Tato píseň však byla složena až v 70. letech. (Kilroy2)

• - Scenárista Steven Knight prezradil, že inšpiráciou pri písaní mu boli príbehy, ktoré mu rozprával jeho otec: „Hovorieval mi o jeho strýkoch, ktorí boli súčasťou gangu Peaky Blinders." (Wooke)