Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2017, 23 h 37 min (Minutáž: 18x60 min)

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Sean Buckley, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley

Páčilo sa mi to viac ako Boardwalk Empire. Pôsobilo mi to viac drsnejšie a špinavšie a bolo v tom menej politizovania. Viac sa mi páčili postavy na čele s výborne hrajúcim Cillianom Murphym, ktorého postava sa stala jednou z mojich obľúbených čo sa týka seriálov. Dobre vystihnuté dobové prostredie, skvela hudba ktorá mi dlho vyhrávala v hlave aj keď som to práve nesledoval. Ja mám celkovo rád filmy o mafií a po miernom sklamaní v druhej sérií Boardwalk Empire mi toto padlo absolútne vhod. V podstate som prvé dve série stihol pozrieť za 4 dni. Je to scenáristicky na vysokej úrovni, plné zaujímavých zápletiek a skvelého príbehu. Nemám čo tomu vytknúť, nenudil som sa ani chvíľu, druhá séria ma bavila ešte o trošku viac ako tá prvá a Tom Hardy ma veľmi potešil pretože scény sním boli super. Obľúbené postavy : Tommy Shelby, Chester Campbell, Arthur Shelby jr. ,Polly Gray, Alfie Solomons 1 Séria 95 % 2 Séria 100 %(26.5.2015)

Peaky "FOKIN´" Blinders možno nie sú tak pútavý, tak intenzívny a tak všeobecne parádny vo všetkom, ale Steven Night je skvelý a flexibilný scenárista (hoci viac krát aj v PB jeho dialógy a zápletky až príliš zaváňajú klišé a gýčom, ale vždy to nakoniec ustojí). Prostredie je vykreslené dostatočne dirty, chlapíci sú dirty, je to správne drsné, má to aj romantiku, má to postavy a najmä... má to GENIÁLNEHO a charizmatického Ciliana Murphyho!!! Nebyť jeho, kto vie, kde by PB boli... Neviem sa dočkať tretej série.(13.11.2015)

Nehoráznej nářez. Pokud Boardwalk bylo - co se týče gangsterek - pecka, tak tohle je zatracená dužina, protože ač jsem tomu nevěřil, tak ta atmosféra britskýho Birminghamu spolu s "chuligánským" přízvukem některých postav mi sedne daleko víc a vzhledem k menšímu rozsahu jednotlivých sérií to má daleko větší tempo prošpikovaný naprosto nečekanýma zvratama. Samozřejmě to mocně táhnou postavy - hlavně bratři Shelbové jsou herecky i charakterově skvělý a zábavný, nemluvě o Hardyho Potulným Židovi, kterej je snad jednou z nejlepší seriálových postav, co jsem kdy viděl. A ještě navíc je to audio-visuální orgáč, ve kterým je rocková muzika k dokonalosti prolnutá s perfektní kamerou.(31.7.2016)

• niethustra

Utnuto po třetí epizodě, již bych se nerozpakoval označit za odpadovou. Již při sledování první jsem měl nepříjemný vtíravý pocit, že je sestavená ze signálů dobře srozumitelných pro běžného konzumenta. Polotovar označený made in Britain, jinak ale nerozeznatelný od ostatních produktů současné seriálové produkce. Často vzpomínaný a vychvalovaný hudební podkres jako by nebyl s obrazem a tempem vyprávění kompatibilní. Tento dojem umocňuje fakt, že používaný hudební doprovod chtě nechtě navádí ke srovnání s PROPOSITION, tímto skutečně atmosférickým a skutečně syrovým filmem. Knight mě po zoufale špatném LOCKE přesvědčil o svých sklonech k polopatičnosti jak ve vykreslování jednotlivých postav, tak v konstrukci zápletky.(10.10.2014)

• gudaulin

První setkání s Gangy z Birminghamu bylo okouzlující. Jsem velký fanda industriální architektury 19. století, tzn. takových těch starých nádražních budov, klasických továren s typickou nezaměnitelnou vizáží. Tady jsem měl možnost ji vidět oživlou a plně funkční. Plameny šlehaly, kouř dýmal, dělníci pobíhali, prostě přenesl jsem se o sto let zpátky. Druhé plus bylo luxusní herecké obsazení v čele s charismatickým Cillianem Murphym. Mé dvě hvězdičky jsou právě za výše uvedené. To ostatní mě v průběhu krátké doby začalo lézt na nervy, jakkoliv mé očekávání dané vysokým hodnocením a chvalozpěvy na ČSFD bylo vysoké. Začnu tolik oceňovanou hudební stránkou projektu. Abychom si rozuměli, ten soundtrack považuju za skvělý a klidně bych si ho s radostí pustil. Bohužel k seriálu se hodí asi jako chrám svatého Víta obklopený skupinou funkcionalistických budov z 20. století. Mám dojem, jako by skladatel dostal zakázku s pokynem "Napiš něco skvělýho a my to na náš projekt napasujeme." K stylovému retru se to nehodí ani v nejmenším, ideální by bylo spojení s nějakým moderním dynamickým thrillerem. Ona totiž hudební složka nesedí nejenom výrazivem, ale i tempem. Za druhé, v komentech se často zdůrazňuje po obsahové stránce výjimečný charakter díla. Já mám naopak pocit, že scénáristé postupovali podle instrukcí, které kdysi sepsal Umberto Eco ve své sbírce esejů Skeptici a těšitelé o tom, jak má vypadat dobře prodejné popkulturní dílko vyrobené s cílem maximalizace zisku. Je to zkrátka sestavené z ingrediencí jasně srozumitelných co nejširšímu okruhu diváků a navíc vyrobené takovým tím cool stylem typu zpomalovačky, detailní záběry zachmuřených tváří plných emocí, prostě takových těch osvědčených a poněkud laciných pomůcek, kterým se mimochodem skvěle a oprávněně vysmívá nedávno zhlédnutý parodický seriál Darkplace. Nevyčítám Peaky Blinders, že jsou cool. To jsou obě série amerického Farga taky a britský Luther jakbysmet, a přesto mi skvěle sedly. Co ale Peaky Blinders odpustit nemůžu, je romantizující pojetí, sentimentalita a mravní relativizace. Často se v komentářích používá srovnání s americkým seriálem Impérium - Mafie v Atlantic City. Jenže ten působí jako naprostý protipól Peaky Blinders. Je analytický a podle mého přesně vystihuje dějiny organizovaného zločinu v USA. Své postavy vykresluje jako svým způsobem charismatické a (všeho)schopné jedince, jenže divákovi nedovoluje vytvářet si k nim citové pouto. Naopak, líčí je jako lidi neschopné vybudovat rodinné zázemí, jako megalomany a lidské zrůdy. Snímá z nich jakékoli pozlátko. Peaky Blinders naopak programově vytváří mezi divákem a svými hrdiny vazbu, nutí vás držet jim palce, sympatizovat s nimi. Americké Impérium sice dobové strážce pořádků a politické špičky nelíčí v lichotivém světle, ale tady působí příslušníci zločineckého podsvětí jako morálně vyšší a sympatičtější strana konfliktu. A konečně, pokud je Peaky Blinders popisován jako krutá nekompromisní krvavá podívaná, pak z 1. série mám pocit přesně opačný. Motiv vztahu hlavního hrdiny a policistky v utajení vypadá jak z mexické telenovely a postavu amorálního policejního komisaře museli vyhrabat z literárního odkazu Victora Huga. Nemůžu pochopitelně vyloučit, že v 2. sérii se všechno k lepšímu obrátí, ale závěrečný díl 1. série na mě působil skutečně skličujícím dojmem. Teatrálnější scénu střetnutí dvou zločineckých gangů jsem snad ještě neviděl. Celkový dojem: 45 % především za opravdu vydařenou atmosféru špinavé dělnické čtvrti průmyslové Anglie 1. poloviny 20. století.(10.7.2016)

• - Na konci epizody zazní píseň s názvem „Song for Jesse“, která pochází od skladatelů Nicka Cava a Warrena Ellise a byla složena pro film Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007). (Dzvandzi)

• - Ve 3. díle 1. série je v čase 00:39:18 vidět, jak slečna kontroluje stav revolverového válce. V němž se nachází z pěti nábojových komor pouze 4 náboje. Ve válci jsou ale náboje neexistující ráže .37, a to ještě s označením SAW, což má signalizovat : Smith & Wesson. Jenomže ve skutečnost je uprostřed zmíněné zkratky vždy propletené áčko, nikoliv velké psací. Takto nikdy žádný výrobce střeliva náboje Smith & Wesson neoznačoval. Správné označení náboje do této zbraně je .38 S&W. (Dragunof)

• - Mnohí britskí diváci sa sťažovali, že akcent niektorých postáv je skôr liverpoolsky (Merseyside) ako birminghamský (Brummie) či írsky. (Wooke)