Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2016, 17 h 43 min (Minutáž: 18x60 min)

Jo panáčci, tak tohle já můžu! Naprosto parádní záležitost z prostředí birminghamských gangů počátku 20. st., která sleduje vzestup sázkařské rodiny Shelbyů. První série nabízí osvědčený mustr podepřený výborným scénářem, který míchá jedinečné prvky britského kulturněspolečenského prostředí doby s tradičními žánrovými zvraty a postupy, z čehož vzniká z velké části neokoukaný a velice chutný koktejl. Osobně asi myslím, že i postavy jsou napsány dobře především zcela v souladu se společenským kontextem. Dle mého názoru by nebylo zcela na místě u každého člověka pocházejícího z těchto společenských vrstev očekávat nějak zásadně komplexní a hluboký charakter, jelikož jak prokazuje historie, tak se v zásadě jednalo o lidi vychované ulicí a nadané pouze větším či menším množstvím selské mazanosti. Některé jednodušší a plošší charaktery tak vnímám zcela v souladu s vyzněním celého díla (a samozřejmě k jejich vývoji a prohloubení může v budoucnu ještě dojít). Samozřejmě všem vévodí Thomas Shelby, jehož charakter v sobě mísí inteligenci, chlapskou čest, potřebnou tvrdost a rozhodnost, nemalé ambice a především potřebné vůdcovské schopnosti, což mu umožňuje řídit osudy rodiny Shelbyů jako správný "don" (zpočátku jsem se trochu obával, jestli z toho pohublý Cillian Murphy bude, ale casting je přesný a Murphy naprosto excelentní). Po stránce výpravy a vizuálu to má BBC zmáknuté do posledního detailu a Peaky Blinders působí neskutečně stylově (jen výběr lokací mohl být trochu pestřejší, protože takhle se zdá, že Birmingham tvoří jedna ulice, dva dvory, továrna a hospoda). Sluší se zmínit ještě soundtrack, který je maximálně vypilovaný a opět ulimátně stylový. Asi je znatelné, že jsem Peaky Blinders zhltl jedním dechem a jsem z nich nadšený. A to se ještě ve druhé sérii připojí můj oblíbenec Tom Hardy (to už asi budu regulérně uchcávat do trenek)! Když si to shrnu, tak Peaky Blinders patří mezi to nejlepší, co jsem v poslední době na malé obrazovce viděl. (...) Druhá série Peaky Blinders řadí tento seriál po bok Suits, a dokázala již tak skvělou televizní lahůdku ještě pozvednout, rozvinout a řádně nakopnout. Excelentní ve všech směrech!(25.1.2015)

Tohle je moderní seriál se vším, co k němu patří. Předně je to krátké: 6 dílů na sezónu, žádné "dej tomu 15 dílů, pak se rozjede, fakt!" Děj je našlapaný, celé to uhání dopředu a na konci se všechno smysluplně dohraje do konce. Vizuálně je to filmová paráda, samé kouřící továrny a cihelné domečky, do toho podholení gangsteři s gládama a vyhrnutýma nohavicema, co kopou jiné gangstery do hlav. Za pochvalu stojí rozhodně i super-cool moderní soundtrack a extrémně sympatický hlavní hrdina. Žiletkové kšilty si rozhodně zaslouží dobré jméno. Bavilo mě to víc než místy rozvláčný Boardwalk Empire.(26.9.2015)

Po shlédnutí prvních dvou dílů musím s nelibostí říct, že gangy byly v Birminghamu nějaký moc krotký a soustředily se hlavně na legální provoz hazardních sázek. Nicméně atmosféra industrializované Anglie 20. let je solidní, Sam Neill je výbornej, Nick Cave ještě lepší a především mě baví anglická angličtina, takže pro mě za plnej knedlík.(8.9.2014)

Špičková záležitost. Srovnání s Boardwalkem Empirem se tady opravdu nabízí, proč ho nevyužít k zajímavějšímu komentáři. Stejné období, stejná tématika, velmi podobné zpracování, lišící se však ve dvou zásadních ohledech. Za prvé, Peaky Blinders se dívají na vznik rodinného organizovaného zločinu ze spoda, z ulice, hospody a malých sousedstvích. Hrdinové se nepohybují v nejvyšších patrech businessu a politiky, jako spíš v prostředí špinavých ulic válečnými veterány zaplaveného, zločinem prolezlého města. Řeší se tady spíše mezilidské vztahy, než politika a zkorumpovaná bureakracie. Přesto je to, minimálně ze strany scénáře Stevena Knighta, velice otevřeně politické dílo. Za druhé jsou Peaky Blinders mnohem drzejší a volnější (ne však nevěrní) v přístupu zachycení dobové atmosféry. Tam, kde Boardwalk podkresluje dobovými jazzovými motivy Cola Portera, pouští tvůrci Blinderů White Stripes a Nicka Cavea. Mnohem více se tady hraje na cool efekt - párátka mezi zuby, brokáda v podpaží, pětice mužů v kabátech kráčející v zpomaleném záběru v kaluži, za nimi vybuchují ohně pece, takové věci. Vzhledem k tomu, že takový přístup v zásadě nijak neubližuje snahám tvůrců poctivě zachytit charakter doby, je to myslím to, v čem budou Peaky Blinders zábavnější (lepší) než na opačné straně Atlantiku točený Boardwalk Empire. Ve většině ostatních ohledů jsou si podle mého názoru seriály rovny a za viděnou rozhodně stojí oba. 90%(23.1.2015)

• niethustra

Utnuto po třetí epizodě, již bych se nerozpakoval označit za odpadovou. Již při sledování první jsem měl nepříjemný vtíravý pocit, že je sestavená ze signálů dobře srozumitelných pro běžného konzumenta. Polotovar označený made in Britain, jinak ale nerozeznatelný od ostatních produktů současné seriálové produkce. Často vzpomínaný a vychvalovaný hudební podkres jako by nebyl s obrazem a tempem vyprávění kompatibilní. Tento dojem umocňuje fakt, že používaný hudební doprovod chtě nechtě navádí ke srovnání s PROPOSITION, tímto skutečně atmosférickým a skutečně syrovým filmem. Knight mě po zoufale špatném LOCKE přesvědčil o svých sklonech k polopatičnosti jak ve vykreslování jednotlivých postav, tak v konstrukci zápletky.(10.10.2014)

• - V Thomasově (Cillian Murphy)  záznamu je uvedeno, že dostal v první světové válce Královou medaili za statečnost (King's Medal for Gallantry). Taková medaile ale neexistuje. (Kilroy2)

• - Ve 2. díle 2 série v čase 45:52 Polly Gray (Helen McCrory) natáhne kohoutek své zbraně, ale v čase 46:27 má kohoutek opět nenatažený. (dc125)

• - Natáčelo se v Birminghamu , Bradfordu , Dudley , Leeds a Liverpoolu. Scény s železnicí se natáčely mezi Keighley a Damems, používaly se soupravy propůjčené od Ingrow Museum of Rail Travel a od Lancashire and Yorkshire Railway Trust. (Maulincio)