Silicon Valley (TV seriál)

Silicon Valley

Komedie

USA, 2014 - 2018, 22 h 15 min (Minutáž: 27–30 min)

Jeff Cardoni

Martin Starr, Amanda Crew, T.J. Miller, Josh Brener, Matt Ross, Zach Woods, Kumail Nanjiani, Angela Trimbur, Christopher Evan Welch, Andy Buckley, Casey Sander, Brent Alan Henry, Bernard White, Tiara Lanai, Chase Kim, Gabriel Tigerman, Karen James, Thomas Middleditch, Jimmy O. Yang, Teddy Lane Jr., Austin Abrams, Milana Vayntrub, Diallo Riddle, Avi Nash, Mary Holland, Jessica Chaffin, Nate Smith, Jeff Sloniker, Brett Baumayr, Jill E. Alexander, Jack Foley, Charan Prabhakar, Scott Prendergast, Lynn Chen, Andrew Daly, AJ Michalka, Alexander Chaplin, Jack Plotnick, David Rees Snell, Mark Bloom, Angela Gulner, Jules Hartley, Suzanne Cryer, Mariano Mendoza, Skyler Seymour, Christina July Kim, Ben Feldman, Matt McCoy, Stephen Tobolowsky, Anthony 'Citric' Campos, Henry Phillips, Lynn A. Henderson, Ping Wu, Bridey Elliott, Ken Lerner, Michael McMillian, Bridgett Newton, Harrison Thomas, Alice Wetterlund, Chris Diamantopoulos, Juliocesar Chavez, Lara Everly, Stan Vang, Joe Spellman, Flo Rida, Anna Khaja, Linda Park, Tim Chiou, Irene Choi, Leisha Hailey, Haley Joel Osment, Phoebe Neidhardt, Graham Rogers, Eugene Cordero, Brian Gattas, Anjali Bhimani, Annie Sertich, Santiago Segura, Maverick Thompson, Jonna Walsh, Lindsey Broad, Ursula Burton, Kid Rock, Eme Ikwuakor, Porscha Coleman, Caroline de Souza Correa, Matt Shea, Griffin Gluck, Asif Ali, David Goldman, Erika Stillwater, Vincent M. Biscione, Juan Jiménez, Audrey Moore, Patrick Fischler, Charlie Saxton, Julia Cho, Frank Collison, Dustin Milligan, Porter Lynn, Joe Rogan, Matthew Houston, Romy Rosemont, Shalin Agarwal, Sunkrish Bala, Chris Williams, Alyssa Gabrielle Rodriguez, Emily Chang, Vanessa Marano, James Babson, Jon Klaft, Emily Brooks, Flula Borg, Karan Soni, Ed Moy, Andrew Leeds, Chris Aquilino, Benjamin Koldyke, Dan Mintz, A.D. Miles, Suzanne Lenz, Todd Louiso, Tara Summers, Tzi Ma, Alveraz Ricardez, Tarina Pouncy, Jasper Randall, Don Dowe, Azie Tesfai

Vezmeme-li si například Ajťáky, ty vždy spíše sázeli na břitký britský humor, ale vtípky z jejich pravého prostředí používali s rezervou a především formou prvoplánových gagů. Oproti tomu nedávní Stážisti s Owenem Wilsonem a Matthew Vaughnem si spíše utahovali z nevědomosti části populace ve středním věku a sociální izolace lidí pracujících v podobných technologických prostředí. Nakonec až HBO si uvědomila mezeru, kolem které ostatní jen kroužili. Silicon Valley vypráví příběh Richarda (Thomas Middleditch), introvertního programátora a tvůrce webových stránek, který se svými třemi kamarády bydlí zadarmo u bláznivého milionáře Erlicha (T. J. Miller), výměnou za desetiprocentní podíl ve všech jejich projektech. Když Richard vynalezne vyhledávací algoritmus miliónové hodnoty, z počtu peněžních nabídek se sesype, zpanikaří a díky čemuž s přáteli založí vlastní firmu. Fotografie z filmu / Silicon ValleyJiž z první epizody lze poznat, že způsob humoru se bude opírat o více pilířů, od lacinějších přisprostlých hlášek, přes lehkou nadsázkovou kritiku prostředí, filozofie i zaměstnanců Googlu či Microsoft – názvy obou fiktivních konkurujících společností, až po vtipy vycházející z částečně stereotypních postav. Tvůrce seriálu Mike Judge (Maléry pana Šikuly) má evidentně s touto partou velké plány do budoucna, což mu rozhodně po první ochutnávce přeju. Samozřejmě se cílí především na publikum, které má trošku větší povědomí, co se ve světě internetových technologií děje, ale na své si určitě přijdou i ostatní, nebude totiž chybět otázka milostných vztahů atd.(19.5.2014)

Obejdete se i bez znalostí ze světa IT ale čím více jich máte, tím více jednotlivé niance oceníte. Rozjezd byl sice pozvolný a příliš nenadchl, postupem času se z toho ale stala velmi příjemná záležitost s velmi vyrovnanými postavami, kde žádná vyloženě nepřevyšuje jinou. Jako celek je vše velmi dobře vyvážené a ladí především díky neustálým vzájemným narážkám a krkolomnému rozjezdu startupové společnosti drcené giganty což je mimochodem scénáristicky velice dobře zpracované a byť se jedná o sitcom k realitě to z jistého úhlu pohledu má bezesporu velice blízko. ... Postupem času jsem začal prahnout po každém dalším dílu a na startu třetí série přišel drobný smutek z nutností čekat na další díly. Definitivně zvyšuji na pět hvšzd, protože to ze svého prostřední má vše, co by mít mělo a místy je to opravdu geniální podívaná, kterou doposud z IT prostředí nikdo nepřinesl.(10.5.2016)

Tenhle seriál prostě není pro každého - nedělá si z ajťáků srandu klasicky, nezesměšňuje je na základě sociálních fóbií a obecně prazvláštního chování. Postavy prostě nejsou tak příšerně podivínské, jak je tomu zvykem třeba v BBT nebo IT Crowd. Silicon valley jde podstatně víc do hloubky, není to komedie o ajťácích, ale vyloženě pro ajťáky. Spoustu frků normální divák nepochopí, protože IT scénu tak hluboce nezná - a když říkám hluboce, tak tím opravdu míním hluboce. Všeobecný přehled tady prostě nestačí ... A tak vzniká kvalitní seriál pro velice úzké publikum - a právě kvůli tomu držím Silicon Valley palce, ať nám vydrží pár pořádných sezón...(30.6.2014)

Silicon Valley je velmi příjemné překvapení. Problémem je ale hlavně to, že "normálnímu" člověku, který se o technologie a startupy vůbec nezajímá, tenhle seriál asi mnoho neřekne (a bude mu připadat jako "nudná verze TBBT", jak jsem se tu dočetl v komentářích. Imho ale tohle srovnání moc nefunguje)... Osobně jsem ale velmi zvědavý na další sezónu!(9.6.2014)

Vcelku slibný a osobity sitcom s malou porcí klišé, což mu určitě jen přidává. Zajímavé vztahy a herecké výkony postav, obzvláště Martina Starra ze seriálu dělají něco nového. Budeme doufat, že se nám to odkutálí zprávným směrem a nespadneme do díry otřelosti. Seriál je momentálně podhodnocen, protože většina hodnotila Pilotní díl. 75%(7.4.2014)

• - Pojem "The Weissman Score" vytvorili tvorcovia seriálu. Chceli zostaviť mierku pre divákov, ktorí nemusia byť nutne zbehlí v programovaní. (WalterIK7)

• - Rovnica o "vy*onení sály plnej vtá*ov" je predmetom skutočnej 12-stranovej vedeckej publikácie. (martincba)

• - Zkratku PPC pro PiedPiperCoin již ve skutečnosti používá kryptoměna Peercoin, jenž se na trhu kryptoměn vyskytuje již od roku 2013. (orkadimenza)