Silicon Valley

(TV seriál)
  • USA Silicon Valley
Komedie
USA, (2014–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 27–48 min)

Jeff Cardoni

Martin Starr, Amanda Crew, T.J. Miller, Josh Brener, Matt Ross, Zach Woods, Kumail Nanjiani, Angela Trimbur, Christopher Evan Welch, Andy Buckley, (více)

Série(6) / Epizody(53)

Richard je introvertní počítačový programátor, který bydlí společně se svým nejlepším kamarádem Big Headem, nafoukaným Gilfoylem a sarkastickým Dineshem. Tihle tři asociálové žijí pod dohledem samolibého milionáře Erlicha, který jim nabídne bezplatné bydlení ve svém domě výměnou za to, že získá desetiprocentní podíl ve všech jejich projektech. Poté, co Richard vytvoří vyhledávací algoritmus milionové hodnoty, ocitne se tenhle společenský břídil ve smršti nejrůznějších nabídek a zpanikaří - se svými přáteli se rozhodne založit vlastní firmu. Děj seriálu Silicon Valley je zasazen do světa špičkových technologií ovládaného zlatou horečkou. A právě ti nejkvalifikovanější jedinci předurčení k životu v prosperitě se svým úspěchem vlastně vůbec nedokáží naložit. Tvůrce seriálu Mike Judge (Maléry pana Šikuly, Beavis & Butthead, Tatík Hill), který přináší prostřednictvím tohoto nového komediálního seriálu na obrazovky HBO svůj neuctivý způsob humoru, se nechal částečně inspirovat vlastními zkušenostmi ze slavného kalifornského údolí, kde koncem osmdesátých let působil jako inženýr. (HBO Europe)

Kothy

Rozhodně bych nečekal, že mě tento technický seriál zaujme. Funguje to skvěle jako komedie a má to i dobrý děj. Trochu bych to přirovnal k Aťjákům nebo k BBT. Je to o partě nerdů, která žije, pracuje v Silicon Valley a snaží se přijít s nějakým revolučním programem nebo aplikací. Jednomu z nich se to povede a stojí před důležitou otázkou, jestli tento produkt prodat, nebo založit firmu a expandovat. Vloží se do toho i volba, koho všechno přibrat do svého týmu. Postupně svůj produkt rozvíjí, ale do cesty se jim staví samé překážky, a to jak v podobě investic, tak konkurenčních IT firem. Od revolučního kompresního programu se dostanou přes video chat až k novému internetu. Každý úspěch střídá pád, a tak naši hrdinové stále neví, jestli se jim podaří prorazit. Finále se mi dost líbilo. Je dobré, že to nemá moc dílů a reaguje to na aktuální věci. Ani bych nespočítal, kolikrát jsem u toho chytl záchvat smíchu, prostě skvělá zábava."This guy fucks!" :D ()

HAL

Trochu méně křečovité The Big Bang Theory z Palo Alta. Což by pro komediální seriál teoreticky mělo být dobré téma, startupy a korporace jsou po Fincherově Social Network v kurzu, ale stejně je to nevýrazná nuda, která krom ohraného humoru ( = tisíc variací na "ajťáci jsou mimo počítače neschopní panicové") a mírného vhledu do oboru (který člověka z oboru nemá čím překvapit a zbytek světa ho nepochopí) nepřináší nic zajímavého. 5/10 ()

Mr.Apache

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Poté, co si dal snared tento seriál do oblíbených, bylo jasné, že to musím alespoň zkusit. Neuběhl ani týden a už jsem před koncem třetí série. Vtipné, chytré, napínavé. Jen škoda občasné přemíry nechutného prcičkovského humoru. Za ten ubírám jednu a půl hvězdičky z maxima. Pro všechny ostatní kvality pak zaokrouhluji nahoru. Silicon Valley je rozhodně zábavnější a napínavější než většina komedií a thrillerů z poslední doby. ()

Foox

Vezmeme-li si například Ajťáky, ty vždy spíše sázeli na břitký britský humor, ale vtípky z jejich pravého prostředí používali s rezervou a především formou prvoplánových gagů. Oproti tomu nedávní Stážisti s Owenem Wilsonem a Matthew Vaughnem si spíše utahovali z nevědomosti části populace ve středním věku a sociální izolace lidí pracujících v podobných technologických prostředí. Nakonec až HBO si uvědomila mezeru, kolem které ostatní jen kroužili. Silicon Valley vypráví příběh Richarda (Thomas Middleditch), introvertního programátora a tvůrce webových stránek, který se svými třemi kamarády bydlí zadarmo u bláznivého milionáře Erlicha (T. J. Miller), výměnou za desetiprocentní podíl ve všech jejich projektech. Když Richard vynalezne vyhledávací algoritmus miliónové hodnoty, z počtu peněžních nabídek se sesype, zpanikaří a díky čemuž s přáteli založí vlastní firmu. Fotografie z filmu / Silicon ValleyJiž z první epizody lze poznat, že způsob humoru se bude opírat o více pilířů, od lacinějších přisprostlých hlášek, přes lehkou nadsázkovou kritiku prostředí, filozofie i zaměstnanců Googlu či Microsoft – názvy obou fiktivních konkurujících společností, až po vtipy vycházející z částečně stereotypních postav. Tvůrce seriálu Mike Judge (Maléry pana Šikuly) má evidentně s touto partou velké plány do budoucna, což mu rozhodně po první ochutnávce přeju. Samozřejmě se cílí především na publikum, které má trošku větší povědomí, co se ve světě internetových technologií děje, ale na své si určitě přijdou i ostatní, nebude totiž chybět otázka milostných vztahů atd. ()

xxmartinxx

Na základě prvního dílu, takže jde samozřejmě jen o první dojem, ale mám pocit, že tenhle seriál pracuje s ájťáckými archetypy, aniž by z jejich archetypálnosti těžil, a vyhýbá se prvoplánovému humoru, aniž by jo něčím pořádným nahrazoval. V několika momentech jsem měl přesto pocit, že dojem by mohl být z dalších dílů lepší, tak uvidíme... ()

• Christopher Evan Welch zomrel na rakovinu pľúc počas natáčania piatej epizódy prvej série. Kvôli jeho smrti bola prepísaná druhá séria. (martincba)