Silicon Valley (TV seriál)

Silicon Valley

Komedie

USA, 2014–2019, 26 h 4 min (Minutáž: 27–48 min)

Jeff Cardoni

Martin Starr, Amanda Crew, T.J. Miller, Josh Brener, Matt Ross, Zach Woods, Kumail Nanjiani, Angela Trimbur, Christopher Evan Welch, Andy Buckley, Casey Sander, Brent Alan Henry, Bernard White, Tiara Lanai, Chase Kim, Gabriel Tigerman, Karen James, Thomas Middleditch, Jimmy O. Yang, Teddy Lane Jr., Austin Abrams, Milana Vayntrub, Diallo Riddle, Avi Nash, Mary Holland, Jessica Chaffin, Nate Smith, Jeff Sloniker, Brett Baumayr, Jill E. Alexander, Jack Foley, Charan Prabhakar, Scott Prendergast, Lynn Chen, Andrew Daly, AJ Michalka, Alexander Chaplin, Jack Plotnick, David Rees Snell, Mark Bloom, Angela Gulner, Jules Hartley, Suzanne Cryer, Mariano Mendoza, Skyler Seymour, Christina July Kim, Ben Feldman, Matt McCoy, Stephen Tobolowsky, Anthony 'Citric' Campos, Henry Phillips, Lynn A. Henderson, Ping Wu, Bridey Elliott, Ken Lerner, Michael McMillian, Bridgett Newton, Harrison Thomas, Alice Wetterlund, Chris Diamantopoulos, Juliocesar Chavez, Lara Everly, Stan Vang, Joe Spellman, Flo Rida, Anna Khaja, Linda Park, Tim Chiou, Irene Choi, Leisha Hailey, Haley Joel Osment, Phoebe Neidhardt, Graham Rogers, Eugene Cordero, Brian Gattas, Anjali Bhimani, Annie Sertich, Santiago Segura, Maverick Thompson, Jonna Walsh, Lindsey Broad, Ursula Burton, Kid Rock, Eme Ikwuakor, Porscha Coleman, Caroline de Souza Correa, Matt Shea, Griffin Gluck, Asif Ali, Erika Stillwater, Vincent M. Biscione, Juan Jiménez, Audrey Moore, Patrick Fischler, Charlie Saxton, Julia Cho, Frank Collison, Dustin Milligan, Porter Lynn, Joe Rogan, Matthew Houston, Romy Rosemont, Shalin Agarwal, Sunkrish Bala, Chris Williams, Alyssa Gabrielle Rodriguez, Emily Chang, Vanessa Marano, James Babson, Jon Klaft, Emily Brooks, Flula Borg, Karan Soni, Ed Moy, Andrew Leeds, Chris Aquilino, Benjamin Koldyke, Dan Mintz, A.D. Miles, Suzanne Lenz, Todd Louiso, Tara Summers, Tzi Ma, Alveraz Ricardez, Tarina Pouncy, Jasper Randall, Don Dowe, Azie Tesfai, Richard Tanner, Jim Lau, Jennifer Jalene, Adam Ray, Kunal Dudheker, Nathan Clarkson, Bella Popa, Tammy Dahlstrom, Harry Yi, Armen Weitzman, Shainu Bala, Sigrid Owen, Arturo Castro, Bernie Kopell, Lou Richards, Ari Frenkel, George Basil, Michele Maika, Bianca Lopez, Steve Hytner, Joel Swetow, John Colton, Tyler Jeffrey Smith, Joe Gillette, Jacob Berger

Na základě prvního dílu, takže jde samozřejmě jen o první dojem, ale mám pocit, že tenhle seriál pracuje s ájťáckými archetypy, aniž by z jejich archetypálnosti těžil, a vyhýbá se prvoplánovému humoru, aniž by jo něčím pořádným nahrazoval. V několika momentech jsem měl přesto pocit, že dojem by mohl být z dalších dílů lepší, tak uvidíme...(7.4.2014)

Pokud nevíte, co je mean-jerk time, tak si seriál nepouštějte. 1) Přiznám se bez mučení, dobrou polovinu vtipů nechápu a o zbytku si nedělám iluze. Když slyším rozmlouvat ajťáky, připadám si, jako by mi někdo předčítal enochiánsky ze starověkého grimoáru. A vidíte, i to mi stačí ke štěstí. What if there were an app called Pied Piper that could tell you, to a statistical degree of certainty, whether you were going to heaven or hell?_____ 2) Přihoďme přehlídku příjemných nerdovských kluků, jako je Thomas Middleditch nezjištěného věku (nerozhodný majitel Pied Piper Richard), 32letý Martin Starr (brýlatý nafoukaný Gilfoyle), 30letý Zach Woods (ekonom Jared) či přitažlivý Josh Brener (Big Head, upřednostnil dobrý plat u konkurenční firmy). Všeobecně se kolem IT pohybuje hodně pěkných boys, což seriál k mému potěšení neignoruje. I ti méně sexy jsou zajímaví - 33letý T.J.Miller (obtloustlý majitel domu Erlich) či Kumail Nanjiani (Pákistánec Dinesh). Thomas, T.J., Kumail a Josh se navíc znají ze světa stand-up comedies._____ 3) Hodnoceno po první řadě._____ 4) So what we´re trying to do ... is minimize time, which is 800 dudes, multiplied by mean-jerk time, divided by four dicks at a time. (14.7.2014)

Na tomhle je krásně vidět, že The Big Bang Theory si na geekovský seriál pro geeky jenom hraje a v reálu jde o nenáročný sitcom pro široké publikum. Ty pravé IT cvoky, co snad i tlačítka ve výtahu mačkají dvojklikem, najdete až v Silicon Valley. A až tady pochopíte, v jak nepřístupném světě žijí. Bez, alespoň povrchní, znalosti programování totiž spousta vtipných scén zmizí v překladu a za průměrnou epizodu potřebuji tak třikrát navštívit wikipedii (česká nestačí). Ani tak se nechytám. Humor pro mě zachraňují univerzálně přístupné vtipné situace okolo vztahů a potýkání postav s okolním světem. Od režiséra / scenáristy je to sympatický počin a já jsem zvědavý, jestli udrží kurz i ve druhé sérii (bude-li nějaká) a nebo se poslušně zařadí do středního proudu.(19.6.2014)

Nejhorší, co tenhle seriál může potkat je srovnání s The Big Bang Theory. Není to epizodní ani situační komedie, ale vcelku celistvý děj roztáhlý přes celou řadu. Tohle vůbec není o IT ani geecích v první řadě, ale o prostředí start-upů a začátcích podnikání se špičkovou satirou velikánů IT světa, která je bohužel začátkem druhé řady vyvedena až moc do reálna. 1. série 90% 2. série prozatím také...(17.5.2015)

• HAL

Trochu méně křečovité The Big Bang Theory z Palo Alta. Což by pro komediální seriál teoreticky mělo být dobré téma, startupy a korporace jsou po Fincherově Social Network v kurzu, ale stejně je to nevýrazná nuda, která krom ohraného humoru ( = tisíc variací na "ajťáci jsou mimo počítače neschopní panicové") a mírného vhledu do oboru (který člověka z oboru nemá čím překvapit a zbytek světa ho nepochopí) nepřináší nic zajímavého. 5/10(21.10.2014)

• - Christopher Evan Welch zomrel na rakovinu pľúc počas natáčania piatej epizódy prvej série. Kvôli jeho smrti bola prepísaná druhá séria. (martincba)

• - V prvních dílech 1. série se v českém dabingu chybně hovoří o „bezdrátovém“ kodování/komperesi. Správně je samozřejmě bezztrátová komprese. (BiOSsCZ)

• - Zkratku PPC pro PiedPiperCoin již ve skutečnosti používá kryptoměna Peercoin, jenž se na trhu kryptoměn vyskytuje již od roku 2013. (orkadimenza)