Silicon Valley (TV seriál)

Silicon Valley

Komedie

USA, 2014–2019, 26 h 4 min (Minutáž: 27–48 min)

Jeff Cardoni

Martin Starr, Amanda Crew, T.J. Miller, Josh Brener, Matt Ross, Zach Woods, Kumail Nanjiani, Angela Trimbur, Christopher Evan Welch, Andy Buckley, Casey Sander, Brent Alan Henry, Bernard White, Tiara Lanai, Chase Kim, Gabriel Tigerman, Karen James, Thomas Middleditch, Jimmy O. Yang, Teddy Lane Jr., Austin Abrams, Milana Vayntrub, Diallo Riddle, Avi Nash, Mary Holland, Jessica Chaffin, Nate Smith, Jeff Sloniker, Brett Baumayr, Jill E. Alexander, Jack Foley, Charan Prabhakar, Scott Prendergast, Lynn Chen, Andrew Daly, AJ Michalka, Alexander Chaplin, Jack Plotnick, David Rees Snell, Mark Bloom, Angela Gulner, Jules Hartley, Suzanne Cryer, Mariano Mendoza, Skyler Seymour, Christina July Kim, Ben Feldman, Matt McCoy, Stephen Tobolowsky, Anthony 'Citric' Campos, Henry Phillips, Lynn A. Henderson, Ping Wu, Bridey Elliott, Ken Lerner, Michael McMillian, Bridgett Newton, Harrison Thomas, Alice Wetterlund, Chris Diamantopoulos, Juliocesar Chavez, Lara Everly, Stan Vang, Joe Spellman, Flo Rida, Anna Khaja, Linda Park, Tim Chiou, Irene Choi, Leisha Hailey, Haley Joel Osment, Phoebe Neidhardt, Graham Rogers, Eugene Cordero, Brian Gattas, Anjali Bhimani, Annie Sertich, Santiago Segura, Maverick Thompson, Jonna Walsh, Lindsey Broad, Ursula Burton, Kid Rock, Eme Ikwuakor, Porscha Coleman, Caroline de Souza Correa, Matt Shea, Griffin Gluck, Asif Ali, Erika Stillwater, Vincent M. Biscione, Juan Jiménez, Audrey Moore, Patrick Fischler, Charlie Saxton, Julia Cho, Frank Collison, Dustin Milligan, Porter Lynn, Joe Rogan, Matthew Houston, Romy Rosemont, Shalin Agarwal, Sunkrish Bala, Chris Williams, Alyssa Gabrielle Rodriguez, Emily Chang, Vanessa Marano, James Babson, Jon Klaft, Emily Brooks, Flula Borg, Karan Soni, Ed Moy, Andrew Leeds, Chris Aquilino, Benjamin Koldyke, Dan Mintz, A.D. Miles, Suzanne Lenz, Todd Louiso, Tara Summers, Tzi Ma, Alveraz Ricardez, Tarina Pouncy, Jasper Randall, Don Dowe, Azie Tesfai, Richard Tanner, Jim Lau, Jennifer Jalene, Adam Ray, Kunal Dudheker, Nathan Clarkson, Bella Popa, Tammy Dahlstrom, Harry Yi, Armen Weitzman, Shainu Bala, Sigrid Owen, Arturo Castro, Bernie Kopell, Lou Richards, Ari Frenkel, George Basil, Michele Maika, Bianca Lopez, Steve Hytner, Joel Swetow, John Colton, Tyler Jeffrey Smith, Joe Gillette, Jacob Berger, Anthony Hill, Alec Berg, Craig Frank, Bill Gates, Conan O'Brien, Cinda Adams, Judith Drake, Jay Jackson, Davey Johnson, Krissy Lu, Lavelle Roby

Obejdete se i bez znalostí ze světa IT ale čím více jich máte, tím více jednotlivé niance oceníte. Rozjezd byl sice pozvolný a příliš nenadchl, postupem času se z toho ale stala velmi příjemná záležitost s velmi vyrovnanými postavami, kde žádná vyloženě nepřevyšuje jinou. Jako celek je vše velmi dobře vyvážené a ladí především díky neustálým vzájemným narážkám a krkolomnému rozjezdu startupové společnosti drcené giganty což je mimochodem scénáristicky velice dobře zpracované a byť se jedná o sitcom k realitě to z jistého úhlu pohledu má bezesporu velice blízko. ... Postupem času jsem začal prahnout po každém dalším dílu a na startu třetí série přišel drobný smutek z nutností čekat na další díly. Definitivně zvyšuji na pět hvšzd, protože to ze svého prostřední má vše, co by mít mělo a místy je to opravdu geniální podívaná, kterou doposud z IT prostředí nikdo nepřinesl.(10.5.2016)

• MartinezZ

Když jsem se o tomhle seriálu dozvěděl, dal jsem si ho do Budíčku (Chci vidět) na později s poznámkou "Od HBO, ale vypadá to divně... nevím". Obecně totiž má produkce HBO dobré jméno, ale fakt to vypadalo z trailerů nějak divně. A nyní jsem se konečně k seriálu dostal a po prvních čtyřech dílech (S01E01-E04) vím, že to je skutečně pro naprosto jiného diváka, než jsem já. Komedie? Jaká? V čem? Od začátku je to tak über-nerdovské, že moc nedává smysl, o čem mluví a co se děje - resp. technicky možná ano, ale humoru je v tom tolik, jako lesbického porna ve večerníčkovském Rákosníčkovi. Čtyři díly se řeší, že nějaký prgač vymyslel algoritmus, nechtěl ho prodat a zakládá si firmu, jenže je to obchodní diletant a nemá ánunk, co a jak dělat. Naštěstí má k ruce pár dalších debilů, hurá. Když se začalo řešit, že ten jeho nápad asi reverzním inženýrstvím získá někdo jiný, přál jsem mu to a čekal, kdy se to tele v následujících minutách zabije ve výčitkách, že to nezvládá. Po čtyřech dílech bych byl s takovým koncem seriálu docela i spokojen. Odpad! nedávám snad jen proto, že profesně to nevypadá zle a že je to více méně prosté typického amerického fekálního humoru (více méně).(24.1.2016)

"Odmítám chodit s někým, kdo používá mezerník a ne tabulátor!" Tahle ajťácká kriminální série se pomalu rozjížděla, ale jsem rád, že jsem u ní vydržel. "Nejsem rasista, koukám na černošský porno!" Oproti anglickým Ajťákům to není zase až tolik crazy, ale i to je relativní. Nekonečná spousta hlášek nesnese konzervativní jedince, oproti Teorii velkého třesku je opravdu vulgární a mnohem specifičtější. "Co to kurva je? ... Ten největší kokot ze všech!" Avšak tvůrcům se podařilo nepřekročit hranici trapnosti (ačkoliv hlavní postavy trapáci a outsideři byli) a naopak dokázali různými kospiracemi dosáhnout tolika zvratů a point, že člověk se parádně bavil a nevěděl, kam se děj dále posune, přitom byl nedočkavý na pokračování a hlavním postavám až sportovně fandil."Když takovou auru nasměruje zkušený a duchovně založený člověk, pak dosáhnete velkých věcí... Tak jo..." A nesmírně mě potěšil vynikající a odlišný dabing oproti standardnímu Primáckému. "Skámoval jsem ho!"(12.3.2019)

S1 5/5.V dubnu jsem to zabalil po 2 dílech, teď jsem tomu dal šanci znova a je to pecka. Jasně, kdo je odkojený teenegerovským TBBT, bude asi zklamaný, ale všem ostatním tohle můžu vklidu doporučit._S2 4/5.Ten moment překvapení je sice už pryč, ale tahle parta ajťáků a její boj s Hooli baví pořád skvěle._S3 5/5.Velká paráda. Tahle parta mi fakt sedí, navíc zrají jako víno. Zatím nejlepší série._S4 4/5.Po nářezové trojce možná trochu slabší série (ty liché mi asi sedí víc), ikdyž i tady se najdou luxusní momenty a plno skvělých nápadů (Dinesh a jeho holka, Hlavoun ve škole atd). Poprvé sledováno v originále._S5 4/5. Asi nejslabší série. Poprvé mám chuť dát jen 3hvězdu, protože děj se fakt nikam neposouvá - na druhou stranu je to pořád pohodová zábava, u které příští rok zase budu.(4.1.2015)

Tak co s tím bude? I když v recenzi čtu cosi naznačující erudovanost tvůrců seriálu v oboru IT, není to teda zrovna šlágr (LOLcoaster dnes mimo provoz). Řekl bych, že to je spíše představa normálních lidí o tom, co je humor geeků a toho opravdu IT vtipu je tam méně, než v IT Crowd. Asi že tomu autoři zas tolik nerozumí. Co se týče sociálního zázemí těchto lidí, to už je lepší (pseudokomunita mladé a průbojné megafirmy) a nakonec i nějaká ta ujetost. Že by náznak lepší příští? Potenciál by byl, ale je to pořád takové nerozhodné, nerozjeté a telenovela tam vystrkuje růžky. Tak se teda ptám, co jako s tím bude, jestli se to zvrhne k humoru (velká rezerva), nebo k debilitě typu Big Bang Theory, alias Přátelé na tisíc způsobů (velká šance :(). Hm? A koho že mi to ten Erlich připomíná?(9.7.2014)

• - Pojem "The Weissman Score" vytvorili tvorcovia seriálu. Chceli zostaviť mierku pre divákov, ktorí nemusia byť nutne zbehlí v programovaní. (WalterIK7)

• - Christopher Evan Welch zomrel na rakovinu pľúc počas natáčania piatej epizódy prvej série. Kvôli jeho smrti bola prepísaná druhá séria. (martincba)

• - V závěru 3. epizody 2. série Gavin Belson (Matt Ross) v českém dabingu před právníky pronese větu "Ty myslíš, že čím víc toho člověka začneme tady vyzdvihovat bude to vypadat, že Pied PIDER vznikl tady v Hooli?". Správně je Pied Piper. Je zvláštní, že dabér, nebo ani režie dabingu si po celé jedné sérii, nevšimne zkomolení názvu titulní aplikace. V následující epizodě byla chyba zopakována. Následně ve 4. epizodě 3. série znovu postava Gavin Belson (Matt Ross) pronese česky větu "Odkoupil jsem jistou firmu EnderFrame" správně je EndFrame. (necisty)