Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Siegmund

Nemůžu si pomoct, ale když odhlédnu od nechvalně proslulého politického pozadí, vidím téměř ve všech dílech solidně odvedenou filmařskou práci. A to jak po stránce režie, kamery, hereckých výkonů i hudby Zdeňka Lišky. Díly nepostrádají pravé detektivní napětí. Zarytým odpůrcům tohoto seriálu doporučuji vidět v něm svědka minulého režimu. Jako paralelu si dovolím připomenout třeba střihový dokument Michaila Romma „Obyčejný fašismus“. Přesto, že jmenovaný film je prakticky sestaven z dokumentů oslavujících fašizmus, k fašizmu nás rozhodně nenabádá. ()

blackrain

Silný politický podtext je znát. Vždyť byl seriál točen de facto na zakázku tehdejší komunistické strany. Studna mě děsí ještě dnes, z té hnusné atmosféry mě mrazí v zádech, vždycky, když si na to vzpomenu. To byl díl. Skutečně nezapomenutelný. ()

Dr. Hawkeye

Těžko odsoudit celý seriál jako odpad a škvár - vždyť některé díly - ano, myslím Studnu - nejsou vpodstatě dobovou ideologií nijak dotčené a stojí za to. A co legendární píseň "Bič boží"? ()

rt12

Propaganda z toho sice stříká, ale přesto mě většina dílů bavila. A je bez dizkuzí, že je vše na profesionální úrovni. ()

Rakosnicek77

Studna, Mimikry atd. Pár dílů mi zůstane v paměti asi napořád, jinak se snažím reprízové masáži úspěšně vyhnout. Major Zeman nechť zůstane v době, pro kterou byl vytvořen! ()

YURAyura

Diky slabe stridaji dily silne, ale celkove vzato pokracovani panoptika mesta prazskeho - sak to delal taky Yura Sequens ne? ;]]] ()

swed

Nevyváženost, patrná od prvního do posledního dílu, podráží celému seriálu nohy. Sequens si s krimi výborně rozumí, dokáže navodit atmosféru, k ruce má hereckou elitu a našeho nejlepšího skladatele filmové hudby, ale k čemu to je, když scénář v sobě nese tolik ideologického zabarvení... Hodnotím s dobovým odstupem, po několikerém zhlédnutí. 6/10 ()

stration

Některé díly strhující, některé hrozně nudné a utahané. Mimikry a Studna se staly kultovní. Nesmím zapomenout ani vynikající hudbu Zdeňka Lišky. Že je to ale zprzněná historie a nechutná komunistická agitka, to víme všichni. ()

Derek

vždy keď sledujem nejakú časť tohto seriálu tak zatínam päste a škrípem zubami, lebo tá politická propaganda bije do očí tak neúnosnou mierou až je to k nevydržaniu. zeman nie je nejako výnimočné dielo a určite si nezaslúži toľko pozornosti, ale medzi tým samým bahnom sa dá nájsť i nejaká ta perla a to hlavne v podobe vynikajúcej (liškovej dosť psycho) hudby a skvelej časti studna. ()

FilmFan24 odpad!

Ke cti budiž, že hodnocení "odpad" uděluji pouze ve výjimečných případech. Ke cti budiž těm, které bez sebemenší lítosti hážu do "Studny" fakt, že opravdu ti, kteří se vzepřeli v tu dobu víceméně skončili... ()

Trevor

Svojho času som si na ubytovni na dvdečko natrieskal všetky epizódy a zhltol ich podobne ako Panoptikum města pražského, Hříšnych lidí či Dobrodružstvá kriminalistiky. Hodnotiť na základe spomienok nie je úplne ideálne ale zase až tak strašne ma 30 prípadov majora Zemana nefascinovali aby som si ich pozrel ešte raz, najmä ak je k dispozícii množstvo nových seriálov ktoré by som rád pozrel ale toho času je akosi pomenej. ()

L_O_U_S

K vládě KSČ chráněné StB můžu asi těžko říct něco pozitivního, ale nebrání mi to v kladném ohodnocení tohohle seriálu. Je to totiž právě to převracení faktů a glorifikace StB, co činí Majora Zemana v jistém smyslu přitažlivým seriálem. Díl "Štvanice" je naprosto geniální a když už nic, můžeme zde sledovat myšlenkové pochody konzervativních komunistů, se kterými se divák dnes běžně nesetká - a pokud ano, rozhodně se nejedná o kladné postavy. V celém seriálu je propaganda spíše potlačena a skryta, až na několik vyloženě politických dílů - rázná agitka totiž mohla fungovat v 50. letech, ne už tak v 70. Tak je Major Zeman seriálem balancujícím mezi kriminálkou a politikou - koneckonců, jedná se primárně o oslavu činnosti SNB. A taky je to samozřejmě kult, to nemůže popřít nikdo. "Bič boží, máš?" (257.) ()

hygienik

Viem, že tento seriál mnohí nenávideli a je mi jasné prečo. Paradoxne, práve jeho ideologickú záťaž pokladám za dôležitý odkaz mladým ľuďom. Tu môžu ešte aj dnes vidieť, ako by svet a hodnoty rada (dez)interpretovala komunistická ŠTB. V škole sa učia, že za komunizmu boli prenasledovaní kňazi, kulaci, úteky za hranice etc. A toto je pohľad "z druhej, tej zlej strany". Nech si tie dve verzie dejín porovnajú, lebo len tak sa naučia odlišovať pravdu od lži, čo sa ako pravda len tvárila. Treba reprízovať celý seriál každých 5 rokov. ()

fallangell

"dejte slovo zemanovi. rekni honzo, jak to tenkrat bylo." Jenom me mrzi ze uz se dnes filmy, jak to tenkrat bylo netoci. Uz se jenom nadava a zaviraji oci. Prave proto jsem rad aspon za jedno poutave shrnuti ceskych dejin, ackoliv si clovek musi pravou skutecnost najit jinde. ()

Chrysopras

Filmařsky, herecky a scénáristicky je to dle mě dobře odvedená práce. Díly jako Studna nebo Mimikry jsou majstrštyk. A celé to vnímám jako skvělou recesi, při který se dneska, naštěstí, můžu smát, když soudruzi vážně hovoří o budování lepších zítřků a službě lidu. Samozřejmě je třeba mít na paměti to šílený stbácký pozadí a lživost. Ale kvůli tomu to nebudu hodnotit jako odpad, protože je o dost víc komunistickejch slátanin, který jsou ovšem zoufalý i po stránce umělecké atd. A je poněkud trapný pranýřovat zrovna tenhle seriál, když s STBákama se nezatočilo pořádně doted a stranu u voleb podpořilo min. 90% národa. A taky je to spíš kontraproduktivní něco takovýho zakazovat. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička