Carnivale (TV seriál)

Carnivàle

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003 - 2005, 20 h 17 min (Minutáž: 24x45 min)

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss, Amy Madigan, Diane Salinger, Karyne Steben, John Carroll Lynch, Clea DuVall, Clancy Brown, Scott Fishkind, Robert Knepper, Jenna Boyd, Ralph Waite, Susan Walters, Bill Moseley, Lisa K. Wyatt, Dakin Matthews, Frank Collison, Ted Rooney, Richard Fancy, Michael O'Neill, Jimmi Simpson, John Savage, Erin Sanders, Judith Hoag, Don Swayze, Stephen White, Aria Wallace, Joseph Sikora, Lorna Scott, Darin Cooper, Jim Cody Williams, George Cheung, Vlad Kozlov, Michael Robert Brandon, Peter Jason, Lou Glenn, Jon Gries, John Aylward, Spencer Garrett, Ritchie Montgomery, Raymond Ma, Derrick O'Connor, William Bassett, Tye Alexander, Amanda Aday, Brett Rickaby, Hawthorne James, Time Winters, Octavio Gómez Berríos, Jeff Doucette, Joe Unger, Tony Perez, E.J. Callahan, Steph DuVall, Billy Beck, Kyle Dietz, Leonard Kelly-Young, Valeria Hernandez, Luis Contreras, Scott MacDonald, Vincent De Paul, Scott Vance, Ron Perkins, Wolf Muser, Joshua Harto, Marco Morales, Christopher Murray, Kim Robillard, Michael Massee, K Callan, Lucinda Jenney, Jack McGee, Matthew McGrory, Jane Adams, Gregory Sporleder, Brent Hinkley, Glenn Shadix, Matt McCoy, Charles Robinson, Gabriel Mann, Jesse Burch, John Hannah, Thomas Kopache, Michael Cavanaugh, John Doe, Linda Hunt, Saemi Nakamura, Kurt Fuller, Mark Boone Junior, Leo Fitzpatrick, Fay Masterson, Ellen Geer, Paul Hipp, Tristan Jarred, James Carraway, Jillian Henry, Santos Morales

Po všech těch hodně dobrých seriálech řízlých fantasy nebo akcí, se kterými se v poslední době roztrhl pytel, jsem k tomuhle dílku, jehož existence zůstala zcela mimo zájem našich nákupčí, přistupoval již s jistou nedůvěrou. Poté, co v prvních několika dílech seriál dobře předvedl, čím že chce zaujmout diváka a že na to rozhodně má, se mi zdálo, že začíná upadat a u pátého segmentu (Babylon) spadlo moje hodnocení pod ***. Jenže v tomhle dílu se seriál odrazil ode dna a v posledních několika částech první série neuvěřitelným způsobem vygradoval (pro mne rozhodně více než třeba první série Prison Break nebo Heroes, o Lost ani nemluvě). Dva tři díly před koncem už celkové hodnocení zasloužilo dobré **** a to, co se dělo v posledním díle mě doslova a do písmene zvedlo ze židle a donutilo dát nespravedlivých *****. Seriál je obrazově vypiplaný, má skvělou výpravu a atmosféru, trošinku nevyrovnané herecké výkony - od ďábelsky podmanivého Clancy Browna v roli kněze Justina Crowa k poněkud plošším rolím některých cirkusáků - i zde ale dobrá kvalita převažuje - a nenápadnou, ale velmi dobře volenou hudbu v pozadí, která v posledním díle rovněž graduje a stává se nepotlačeným rovnocenným partnerem obrazu. Velkým pozitivem je originálně fabulovaný scénář, ve kterém převážná většina postav v tomhle hluboce prokresleném a mnohaúrovňovém souboji dobra se zlem, jak v rolích pěšáků, tak na místech Froda nebo Saurona, působí nejednoznačně a v podstatě po celou první sérii není jasné, jak jsou jim karty života a osudu, které se sypou v úvodních titulcích ke každému dílu, vlastně rozdány. Zkrátka - další seriál, který by milovníci Twin Peaks nebo Dextera neměli minout a milovníci Rodinných pout by se mu naopak měli obloukem vyhnout. 2.série: Stručně řečeno, jako celek lepší než první. Výprava, kamera, střih, herecké výkony, vše dotaženo dále než v jedničce, takže kvalita dílů nekolísá, i když je točili různí režiséři. Jediné minus je, že scénář byl evidentně nasměrován na další sérii, takže poslední díl není vyvrcholením celku, ale jen dalším, velice dobrým pokračováním (přestože děj svým způsobem uzavírá).(19.8.2007)

Těžce rozporuplné... zjišťuji, že asi nemám rád mysteriózní seriály, přinejmenším ne takového ražení. Hodně se hraje na efekt a to tak moc, že počínání hrdinů při zpětném pohledu mnohdy nedává moc smysl. Také mně vytáčí ty zvraty, kdy se najednou dosud relativně stabilní charakter začne chovat naprosto jinak (a to jen proto, aby byl cliffhanger na konci dílu). Pominu-li částečnou neuzavřenost (tedy ono to vlastně není uzavřené vůbec...), zkrácení bylo asi to nejlepší, co mohlo seriál potkat, takže zatímco první série je dost rozvláčná a o ničem (a především pro ni platí výše uvedené neduhy), druhá už zezačátku jede slušným tempem a hlavní příběh konečně nabírá výraznější obrysy, což vyprávění značně prospívá. Charaktery samotné docela ujdou, byť zatímco hlavní hrdina je dost nesympatický, záporák je opravdu výborný. Co mě ovšem nebralo, jsou některé příběhy vedlejších postav, které vedle toho hlavního působily hodně nedůležitě a spíše zdržovaly (hádám, že tu se zkrácení také projevilo spíše pozitivně, protože představa, že by se tohle mělo rozlézt hned na několik sérií, je docela strašidelná). Každopádně seriál dle mého vrcholí tak v předpředposledním díle (kde stojí za pozornost hlavně parádní provedení - takový nádech bych ocenil na více místech, tedy rozhodně více než neustále se opakující zlověstné pohledy zatemněných očí...) a závěr samotný už tolik povedený není, přinejmenším nesplňuje očekávání a spíše než nezodpovězené otázky pro mě nechává za sebou jakési prázdno, do kterého vyznívá. Celkově je Carnivale fajn, ale... raději si dám znovu první sérii Akt X než tohle. 6/10(22.6.2010)

Naprosto paradni serial, ale svy chyby ma. Pribeh je docela promyslenej, dokaze zaujmout, s pribejvajicima dilama odhaluje stale vic a vic, pribejvaj tajemny ukazy, ale to vse ve velmi pozvolnym tempu a tvurci si ty tajemny momenty setri, takze klidne za dil muze bejt jen jeden nebo dva a zbytek casu se jen sleduje zivot a problemy cirkusu. Nicmene to spis plati pro prvni serii, ktera je spis seznamovaci, druha je precejen zajimavejsi. Co se tyce samotnyho zaveru, prvni pulka s kolotocem je paradni, druha v poli uz tak dobra neni a neprinasi nic novyho. Ale celkove me samotnej konec trochu nastval, jednak si to tvurci pripravujou 24 dilu a zas tak bombasticky to finale neni a i kdyz je to vicemene uzavreny, pusobi to dojmem, ze klidne mohla vzniknout treti serie. Co se tyce jednotlivejch hercu, hodne potesi prcek Michael J. Anderson, kterej konecne dostal vetsi roli, dalsi hodne dobrej je Nick Stahl, kterej je presne opak toho, co si predstavite pod pojmem vyvolenej. No ale asi nejvetsi lahudka je knez Clancyho Browna, nejen, ze je paradne charismatickej, ale jeho postava je asi nejzajimavejsi. Co se tyce ostatnich postav, trochu mi vadilo, ze se obcas objevi nejakej zajimavej obyvatel cirkusu a pak o nem clovek treba 10 dilu vubec neslysi a objevi se znova az kdyz se to tvurcum hodi. Celkove se jedna o fakt paradni mysteriozni serial, se skvelejma hercema, paradni vizualni strankou a promyslenym scenarem, ale kterej by se klidne dal zkratit o par dilu.(30.4.2008)

Tak tomu říkám pořádné psycho. Já tyhle mystický cesty hlubinami lidské mysli prostě miluju. Správně trhlé a divné postavy, hutná atmosféra 30.tých let, komplikovaný, ale zábavný mysteriózní příběh... Přirovnání k Twin Peaks je docela na místě, i když každý z těchto seriálů je docela jiný... Ale ruku na srdíčko, Twin Peaks je halt o třídu lepší...(14.10.2008)

Jedním slovem ... vynikající. V záplavě navzájem se nějak kopírujících seriálů se jedná o velmi originální dílo. Mystika, magie, bizarní postavy a jejich příběhy v ponurém nehostinném světě ... zajímavé prostředí, skvělé herecké výkony a báječná atmosféra. To vše ve spojení s výbornou režií, kamerou a gradujícím dějem si mě doslova podmanilo. I podle skvělého hodnocení na IMDb jsem sotva mohl tušit, že mi 6 (možná i více) dílů za den přijde málo a nebudu moci pořádně dospat jen abych si už pustil další :) Vůbec se mi tu nechce popisovat děj - jen doporučit, jen napsat ... pokud máte rádi mysteriózní thrillery musíte to vidět. Jistě i Vás potěší, že Dobro a Zlo tu není pojímáno tak jednoznačně jako jinde. Ačkoli bojovníci za danou stranu konfliktu jsou předem určeni - oba vykonají mnoho skutků které by příslušely spíše tomu druhému. Škoda předčasného konce potenciál by tu byl ještě alespoň na jednu sérii.(27.11.2008)

• - V závěru druhé série můžeme vidět Sofie (Clea DuVall), jak pracuje s klasickým mopem na podlahu. Ten, tak jak jej známe dnes, byl ovšem vynalezen až o několik let později, konkrétně v roce 1956. (Conspi)

• - Roku 2005 oceněn cenou Costume Designers Guild Award za Nejlepší kostýmy v TV seriálu. (PußyMagnet)

• - Vzhledem k audiokomentáři u DVD se ruský voják (Michael Massee) jmenuje Lucius Belyakov. (PußyMagnet)