Carnivale (TV seriál)

Carnivàle

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003–2005, 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss, Amy Madigan, Diane Salinger, Karyne Steben, John Carroll Lynch, Clea DuVall, Clancy Brown, Scott Fishkind, Robert Knepper, Jenna Boyd, Ralph Waite, Susan Walters, Bill Moseley, Lisa K. Wyatt, Dakin Matthews, Frank Collison, Ted Rooney, Richard Fancy, Michael O'Neill, Jimmi Simpson, John Savage, Erin Sanders, Judith Hoag, Don Swayze, Stephen White, Aria Wallace, Joseph Sikora, Lorna Scott, Darin Cooper, Jim Cody Williams, George Cheung, Vlad Kozlov, Michael Robert Brandon, Peter Jason, Lou Glenn, Jon Gries, John Aylward, Spencer Garrett, Ritchie Montgomery, Raymond Ma, Derrick O'Connor, William Bassett, Tye Alexander, Amanda Aday, Brett Rickaby, Hawthorne James, Time Winters, Octavio Gómez Berríos, Jeff Doucette, Joe Unger, Tony Perez, E.J. Callahan, Steph DuVall, Billy Beck, Kyle Dietz, Leonard Kelly-Young, Valeria Hernandez, Luis Contreras, Scott MacDonald, Vincent De Paul, Scott Vance, Ron Perkins, Wolf Muser, Joshua Harto, Marco Morales, Christopher Murray, Kim Robillard, Michael Massee, K Callan, Lucinda Jenney, Jack McGee, Matthew McGrory, Jane Adams, Gregory Sporleder, Brent Hinkley, Glenn Shadix, Matt McCoy, Charles Robinson, Gabriel Mann, Jesse Burch, John Hannah, Thomas Kopache, Michael Cavanaugh, John Doe, Linda Hunt, Saemi Nakamura, Kurt Fuller, Mark Boone Junior, Leo Fitzpatrick, Fay Masterson, Ellen Geer, Paul Hipp, Tristan Jarred, James Carraway, Jillian Henry, Santos Morales, Steven J. Oliver, Mark Ankeny, Steven A. Miller, Jeff Austin, James Lashly, Gina Morelli, Jevgenij Lazarev, Deborah Strang, Brian Turk, Judy Jean Berns, Blake Shields, Gary Imhoff, Matt Beck, Daniel Browning Smith

FREAKS seriál, u něhož Vám může vadit přílišné zaujetí nad sakrárním a psychologickým studiem záporné hlavní postavy. Já vlastně mám rád tyhle seriály, kde dojdou prachy od producentu a skončej tam, kde mají. Nesdílím názor, že seriál skončil špatně či předčasně, myslím si pravý opak, i když je pravdou, že jsem očekával, že kněz bude v závěru vyvádět trochu víc :). Každopádně seriál hltáte díl po dílu a máte tak možnost vychutnat si rauš z d vacetičtyřnásobné návykové legální drogy, kde všech 24 dávek, nejsou žádný projímadlo.Atmosféru neukrojíte ani řeznickym nožem.(8.6.2009)

• Belbo

Slepenec všeho možného, který jsem pro lásku k mému volnému času odmítl po třech čtvrtinách dokoukat. Zajímavé téma, pěkné znělka a totální shroucení dramaturgického konceptu: čas příběhu pofidérní, doba a lokace nevyužity, přičemž tvoří pouze špinavou kulisu, o vlastní krizi zavadíme pohledem na bezdomovce nebo chudáky, většina postav na prd, tempo, které není pomalé, ale nudné (vlastně není co točit), kněz, který prozře a stane se zlem, mystika? fakt? no prostě sračka jak hrom. Nechápu proč jsem měl potřeb začít s druhou serií. Byla stejně impotentní jako ta první navíc opepřené kapkou sexu a to mají králičkové rédi.(13.8.2013)

Celý čas som si vravela: "toto je starý seriál, spravili 2 sezóny a príbeh sa uzavrie". Všetko k tomu smerovalo. Bola som veľmi sklamaná, keď sa ukázal opak - že je to zase klasický prípad seriálu, ktorý skončil otvorený, lebo sa plánovalo viac, ale už sa niekomu neoplatil. Inak ma naozaj bavil a mrzí ma len ten koniec, v ktorom viacero pušiek nad krbom nevystrelilo, lebo zostali zabudnuté alebo mali vystreliť neskôr a už na to nedošlo. A celkovo bolo finále trochu uponáhľané.(14.1.2018)

I přes vláčný rozjezd velice poutavé dílo. První řadou jsem se musel vyloženě prokousat, ale jak mě Carnivale vtahoval čím dál víc, dostal jsem se do fáze, kdy jsem druhou řadu sfoukl za tři dny. Carnivale sází hodně na mysteriozní děj a na vizuální stránku. Co je ale obzvláště vypečené, tak to jsou herecké výkony, které jsou takřka bezchybné. Bena jsem si oblíbil, Lilu jsem nesnášel, bratr Justin mi naháněl strach... i ostatní, vedlejší postavičky nepůsobili zdaleka tak plytce, jak tomu tak obvykle je. Celkový dojem mi dost pokazila otevřenost posledního dílu. Já chci víc, víc a ještě jednou VÍC!!!! Nutno ale u tohoto dílu pochválit vynikající gradaci, která se jen tak nevidí. Celkově 4 a půl hvězdy, zaokrouhluji dolů a nechávám si rezervu.(7.11.2008)

VAROVÁNÍ: Tohle není Cirkus Humberto ani Manéž Bolka Polívky ;) V mnoha souvislostech je tento seriál přirovnáván ke kultovnímu Twin Peaks, tento výklad ale není na místě. Oba seriály mají rozdílnou atmosféru i žánr, zatímco TP je mix snad všeho, Carnivale je v podstatě čistý horor, kde při mnohých scénách budete odvracet zrak a v duchu vás napadne, jak si tvůrci mohli dovolit, tohle na televizní obrazovce ukázat. Seriál se skutečně nebojí ničeho a odkrývá jak obrazem tak i motivy mnohá tabu, kterých by se zalekl i mnohý zkušený tvůrce filmů. To je myslím na Carnivale to nejúžasnější, ona schopnost šokovat nepřipraveného diváka a uvést ho do stavu permanentní nejistoty. Dalším rozdílem oproti TP jsou jeho postavy a prostředí. V TP šlo v podstatě o na první pohled běžné lidi, v obyčejném městě konfrontované s něčím mimo naši hranici vědění. Carnivale je ale už z názvu něčím neobyčejným (kouzelným) a stejně tak jeho postavy, které tvoří něco jiného, než je vzorek na první pohled běžné společnosti. Tou nejzajímavější osobou je ale ten, který stojí mimo karneval a to sice kněz Justine. Největší zásluhu na tom má jeho představitel C. Brown, který se do postavy zcela vžil a dokázal na sebe strhnout tu největší pozornost, je to jeden z nejlepších výkonů na televizní obrazovce za poslední roky!! Z výše uvedeného to vypadá, že seriál nemá chybu, ale to není tak zcela pravda. Důvodem je první série, která kupí mnoho otázek, přičemž nám prakticky na žádnou z nich neodpoví (což ale seriálu na kvalitě neubírá). Postupně se Carnivale rozjede a v druhé sérii nabere ohromnou rychlost, při které budete chtít vidět další a další díl. Těch se ale po skončení druhé série již nedočkáte. Možná je to dobře, některé záhady sice stále zůstaly, konec mě ale docela potěšil (vzpomeňte si na otevřenost TP!!). Popravdě si nedovedu představit, jak by si tvůrci poradili dál aniž by neopakovali sami sebe. Seriál by možná za čas skončil v hromadě klišé a sebeparodie (jako třetí řada Prison Break) a tak nezbývá než poděkovat za ty 2 řady, které televizi o mnohé obohatily, to ale doceníme až za nějaký ten čas... 9/10(28.10.2008)

• - Vzhledem k audiokomentáři u DVD se ruský voják (Michael Massee) jmenuje Lucius Belyakov. (PußyMagnet)

• - V epizodě "Creed, OK" nosí Evander Geddes masku malého dítěte. Maska byla vymodelována podle obličeje syna Daniel Knaufa, Johnnyho. (PußyMagnet)

• - V závěru druhé série můžeme vidět Sofie (Clea DuVall), jak pracuje s klasickým mopem na podlahu. Ten, tak jak jej známe dnes, byl ovšem vynalezen až o několik let později, konkrétně v roce 1956. (Conspi)