Carnivale (TV seriál)

Carnivàle

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003 - 2005, 20 h 17 min (Minutáž: 45 min)

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss, Amy Madigan, Diane Salinger, Karyne Steben, John Carroll Lynch, Clea DuVall, Clancy Brown, Scott Fishkind, Robert Knepper, Jenna Boyd, Ralph Waite, Susan Walters, Bill Moseley, Lisa K. Wyatt, Dakin Matthews, Frank Collison, Ted Rooney, Richard Fancy, Michael O'Neill, Jimmi Simpson, John Savage, Erin Sanders, Judith Hoag, Don Swayze, Stephen White, Aria Wallace, Joseph Sikora, Lorna Scott, Darin Cooper, Jim Cody Williams, George Cheung, Vlad Kozlov, Michael Robert Brandon, Peter Jason, Lou Glenn, Jon Gries, John Aylward, Spencer Garrett, Ritchie Montgomery, Raymond Ma, Derrick O'Connor, William Bassett, Tye Alexander, Amanda Aday, Brett Rickaby, Hawthorne James, Time Winters, Octavio Gómez Berríos, Jeff Doucette, Joe Unger, Tony Perez, E.J. Callahan, Steph DuVall, Billy Beck, Kyle Dietz, Leonard Kelly-Young, Valeria Hernandez, Luis Contreras, Scott MacDonald, Vincent De Paul, Scott Vance, Ron Perkins, Wolf Muser, Joshua Harto, Marco Morales, Christopher Murray, Kim Robillard, Michael Massee, K Callan, Lucinda Jenney, Jack McGee, Matthew McGrory, Jane Adams, Gregory Sporleder, Brent Hinkley, Glenn Shadix, Matt McCoy, Charles Robinson, Gabriel Mann, Jesse Burch, John Hannah, Thomas Kopache, Michael Cavanaugh, John Doe, Linda Hunt, Saemi Nakamura, Kurt Fuller, Mark Boone Junior, Leo Fitzpatrick, Fay Masterson, Ellen Geer, Paul Hipp, Tristan Jarred, James Carraway, Jillian Henry, Santos Morales, Steven J. Oliver, Mark Ankeny, Steven A. Miller, Jeff Austin, James Lashly, Gina Morelli, Jevgenij Lazarev, Deborah Strang, Brian Turk, Judy Jean Berns

V roce 1934 se narodil můj nejoblíbenější dědeček, který mi rád vyprávěl o dobových historkách. V těch dobách ne náhodou naloží prokletého kluka na svou palubu cirkus CARNIVALE (né Humberto) a vyrazí na jednu netradiční trasu, kterou určilo vedení, které snad nikdo nikdy neviděl. Kromě tehdejších ideálů krásy (ženy plnějších tvarů?) se dočkáme komplikovaných mezilidských vztahů, intrik, smrti, pořádnou špetkou nadpřitozených sil a pošahaného kněze, kterého bych nechtěl naštvat. Paradoxem je, že největším člověkem je ten nejmenší (fanouškové Twin Peaks určitě vědí), který zvládá celý cirkus organizovat. Země se točí a minulost opakuje? Je dar prokletí? Mince má dvě strany!(11.3.2012)

I přes vláčný rozjezd velice poutavé dílo. První řadou jsem se musel vyloženě prokousat, ale jak mě Carnivale vtahoval čím dál víc, dostal jsem se do fáze, kdy jsem druhou řadu sfoukl za tři dny. Carnivale sází hodně na mysteriozní děj a na vizuální stránku. Co je ale obzvláště vypečené, tak to jsou herecké výkony, které jsou takřka bezchybné. Bena jsem si oblíbil, Lilu jsem nesnášel, bratr Justin mi naháněl strach... i ostatní, vedlejší postavičky nepůsobili zdaleka tak plytce, jak tomu tak obvykle je. Celkový dojem mi dost pokazila otevřenost posledního dílu. Já chci víc, víc a ještě jednou VÍC!!!! Nutno ale u tohoto dílu pochválit vynikající gradaci, která se jen tak nevidí. Celkově 4 a půl hvězdy, zaokrouhluji dolů a nechávám si rezervu.(7.11.2008)

Mooc jsem se bavil--ale na to jak tvůrci celou dobu diváka napínají a jakoby slybují velké finále ...tak hádejte co?..finále vůbec není velké a mne osobmě poslední díl docela zklamal......EDIT=No tak napodruhé jsem si to vychutnal hezky skoro v celku-bez útrpného týdenního čekání..Víc jsem si mohl užít detaily a postavy toho krásně divného světa-příběh mě chytnul trochu pevněji a i ten konec měl nakonec své kouzlo....Velká škoda a zároveň velké štěstí,že nedošlo na další série.....nakonec tam tu pátou hvězdu přecijen dokopnu :)(8.3.2008)

VAROVÁNÍ: Tohle není Cirkus Humberto ani Manéž Bolka Polívky ;) V mnoha souvislostech je tento seriál přirovnáván ke kultovnímu Twin Peaks, tento výklad ale není na místě. Oba seriály mají rozdílnou atmosféru i žánr, zatímco TP je mix snad všeho, Carnivale je v podstatě čistý horor, kde při mnohých scénách budete odvracet zrak a v duchu vás napadne, jak si tvůrci mohli dovolit, tohle na televizní obrazovce ukázat. Seriál se skutečně nebojí ničeho a odkrývá jak obrazem tak i motivy mnohá tabu, kterých by se zalekl i mnohý zkušený tvůrce filmů. To je myslím na Carnivale to nejúžasnější, ona schopnost šokovat nepřipraveného diváka a uvést ho do stavu permanentní nejistoty. Dalším rozdílem oproti TP jsou jeho postavy a prostředí. V TP šlo v podstatě o na první pohled běžné lidi, v obyčejném městě konfrontované s něčím mimo naši hranici vědění. Carnivale je ale už z názvu něčím neobyčejným (kouzelným) a stejně tak jeho postavy, které tvoří něco jiného, než je vzorek na první pohled běžné společnosti. Tou nejzajímavější osobou je ale ten, který stojí mimo karneval a to sice kněz Justine. Největší zásluhu na tom má jeho představitel C. Brown, který se do postavy zcela vžil a dokázal na sebe strhnout tu největší pozornost, je to jeden z nejlepších výkonů na televizní obrazovce za poslední roky!! Z výše uvedeného to vypadá, že seriál nemá chybu, ale to není tak zcela pravda. Důvodem je první série, která kupí mnoho otázek, přičemž nám prakticky na žádnou z nich neodpoví (což ale seriálu na kvalitě neubírá). Postupně se Carnivale rozjede a v druhé sérii nabere ohromnou rychlost, při které budete chtít vidět další a další díl. Těch se ale po skončení druhé série již nedočkáte. Možná je to dobře, některé záhady sice stále zůstaly, konec mě ale docela potěšil (vzpomeňte si na otevřenost TP!!). Popravdě si nedovedu představit, jak by si tvůrci poradili dál aniž by neopakovali sami sebe. Seriál by možná za čas skončil v hromadě klišé a sebeparodie (jako třetí řada Prison Break) a tak nezbývá než poděkovat za ty 2 řady, které televizi o mnohé obohatily, to ale doceníme až za nějaký ten čas... 9/10(28.10.2008)

Po první sérii mám z tohoto seriálu zvláštní pocit. Hraje si na neobyčejně tajemný, ale nepřijde mi že úplně vhodným způsobem. Těch tajemství a nejasností seriál servíruje až mnoho na to, jakým pomalým tempem je odkrývá. Navíc člověk má pocit jako by se na obrazovce vlastně nic nedělo (i když se toho děje dost). Srovnání s Twin Peaks není mco namístě, i když je pravda, že není mnoho podobných seriálů... Očekával jsem lepší podívanou, ale určitě se jedná o zajímavý počin mezi seriály.(9.6.2008)

• - Vzhledem k audiokomentáři u DVD se ruský voják (Michael Massee) jmenuje Lucius Belyakov. (PußyMagnet)

• - Ve třetí epizodě vyškrtne Varlyn při prohlížení pomníku mrtvých horníků všechna jména ze seznamu kromě dvou: Henry Scudder a Kenneth Requa. Kenneth je asistent post-produkce seriálu. (PußyMagnet)

• - Seriál vyhrál roku 2004 cenu Artios Award za Nejlepší casting pro TV seriál. (PußyMagnet)