Dobyvatelé ztracené archy

• Česko Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (více)

Profesora archeologie, Indiana Jonese, navštíví ve škole dva muži z armádní rozvědky. Informují ho, že nacisté zřejmě objevili místo, kde má být ukryta slavná archa úmluvy, schránka, do níž Židé uložili desky s deseti přikázáními, které dostal Mojžíš od Boha. Indiana dostává nabídku, aby archu našel a nacistům ji odvezl přímo před očima. Armáda zaplatí výdaje. Indiana na nabídku přistoupí a odlétá do Nepálu, kde se má nacházet u jeho známé Mary talisman, který může pomoci při hledání archy. Indiana sice Mary objeví, ale také zjistí, že jsou mu v patách nacisté. Ti Mary přepadnou a snaží se ji o talisman připravit. Naštěstí ji Indiana zachrání a s talismanem oba odletí do Káhiry. Tady se Indiana dozví od svého přítele Sallaha podrobnosti ohledně německého postupu vykopávek. Indy zjistí, že s Němci spolupracuje jeho dávný nepřítel, Francouz Belloq. To už ale i Němci vědí, že Indy s Mary dorazili do Káhiry, a pokusí se oba zabít. To se jim sice nepovede, nicméně podaří se jim unést Mary. Indy a Sallah se vetřou na německé archeologické naleziště a Indy se spustí do místnosti s modelem původního umístění archy. Tady díky amuletu objeví místo, kde má kopat. Indy a Sallah se na toto místo v noci vypraví a za pomoci několika dělníků skutečně najdou hrobku, ve které je archa uložena. Bohužel Němci je spatří a Indyho a Sallaha obklíčí. Počkají si, až Indy a jeho lidé archu z hrobky vyzvednou, a následně do hrobky za Indym shodí i Mary... (TV Prima)

ilemas odpad!

Jeden z filmů, který rychle zestárl. Už v době vzniku mě film moc nenadchl a další pokračování jakbysmet, jen v té době jsem tyto filmy žral kvůli efektům. ()

easaque

nostalgické 5* Kdo by neznal kultovní sérii o Indiana Jonesovi, že? Spielberg v ní objevil nevyužitý potenciál světové kinematografie, protože o archeolozích se filmy téměř netočily a přitom ve spojení s dobrodružným žánrem a špetkou humoru je to úžasná kombinace. To pak odstartovalo další lavinu filmů, kdy přišla na svět Mumie, Lara Croft a tucty dalších. Indyho jsem znal dřív z počítačové hry než z obrazovky a na jeho filmy jsem si musel počkat až po revoluci. Všechny 3 díly do té doby natočené byly skvělé a já jsem si je oblíbil stejně jako Harrison Forda. Bohužel po letech natočené 4. pokračování zklamalo, ale ani to nedokázalo zkazit dobrý pocit z nostalgie. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Naprosto dokonalý dobrodružný film se skvělým Harrisonem Fordem v roli Indiana Jonese. Celou tuhle sérii mám moc rád a právoplatně se z ní stal kult, v rámci dobrodružných filmů dosud nepřekonaný. 5* ()

BoredSeal

Po stránce zábavy nejhorší díl série - oproti zbylým dvěma částem trilogie zestárnul rychleji i přes snahy amerických restaurátorů a má příšernou ženskou postavu. Škoda, že záporáka nehraje někdo lepší. Řada scén má samozřejmě pořád své kouzlo a potěší humor. Viděl jsem ho poprvé až jako dospělý, takže u mě nevyvolává takovou nostalgii jako zbylé dva díly, ale přesto je škoda, že někdo v dnešní době (snad až na playstationovskou sérii Uncharted) nedokáže úspěšně použít formuli Indiana Jonese a zprostředkovat nám pořádné archeologické dobrodružství. ()

ZoltanCZ

Han Solo je sice moje nejoblíbenější postava ze Star Wars, ale i tak pro mě zůstane navždy Harrison Ford hlavně Indianou Jonesem. A Dobyvatelé ztracené archy nejlepším dobrodružným filmem všech dob. ()

balba

Lucas a Spielberg vytvořili novou formu dobrodružného filmu.Ten film stojí za vidění přinejmenším dvakrát.Některé scény jsou opravdu perfektní.Mohu jen doporučit.Skvěle udělaný film plný akce a nadhledu. ()

Jonash87

Skvělé dobrodružství na základě povedeného scénáře a za doprovodu výtečné režie. Hned několik scén je dnes již legendárních (útěk před kutálející se obří koulí a proplazení se pod klesající zdí, Indy vs. bojovník s šavlí na tržišti, otevření Archy úmluvy atd.), neustálý posun děje a v čele toho všeho úžasný Harrison Ford. Rozhodně se na to dívá dobře a vy se nenudíte. Jasných pět hvězd. ()

Martin741

Indiana Jones 1 - Dobyvatelé Ztracené Archy - je dokonalou prechadzkou a nazornym prikladom vsetkeho toho, co ma na filmovom svete fascinuje. 100 % Viac vypisovat by bolo nosenim dreva do lesa ()

Wiikii

Je to legenda .. Co jiného bych měl dodat ... Legendy nemusí být ve všech detailech dokonalé, protože to jsou legendy.... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Havaj8

Indiana jones rozhodně nepatří mezi dobrodružný filmy mýho dětství, nejsem si vědom, že bych ten film viděl někdy celej. A kdybych ho neviděl ani teď, nejspíš by se nic nestalo, pro mě to kult není. Ačkoli v 81. to musel bejt top strop. Po odehrání her Uncharted (mimochodem těšim se na zfilmování) jsem dostal strašnou chuť na filmy o hledání pokladu, tak jsem si chtěl střihnout hned to nejpopulárnější. Kéž by se to neslo celý v duchu toho začátku, kdy Indi musel projít chrámem přes různý pasti a nástrahy. Při hledání archy nemusel řešit žádný skládačky, který v těch dávných stavbách byly populární. Bohužel ta akce taky nebyla žádný terno, humor mě obešel obloukem. 40 let od natočení je holt dlouhá doba a nový fanoušky si to jen těžko získá. ()

vydumnica

Doháňam zameškané :-) a tak som si konečne pozrela jeden z najslávnejších filmov Raiders of the Lost Ark, film rovnako starý ako ja. Spolupráca Stevena Spielberga & Johna Williamsa u mňa dopadne vždy dobre, naviac je tu aj Harrison Ford, lenže mňa dobrodružné filmy až tak veľmi nebavia :-). Najviac sa mi teda páčila hudba a výprava, ktorá na tú dobu musela byť fakt niečo. Pre dnešného diváka a teda bez akejsi nostalgie je už Indiana Jones: Dobyvatelia stratenej archy podľa mňa len mierne nadpriemerný film, hoci už navždy ostane klasikou a Indiana Jones pre mnohých milovaným filmovým hrdinom. S manželom sme sa trochu aj zasmiali, aký je tu Jones nesmrteľný, niečo ako James Bond. Harrison Ford má môj obdiv, že sa ešte teraz vo svojom veku podujal na ďalšie pokračovanie, ale aspoň ma to tak trochu "donútilo" pozrieť si tento prvý film. O herečke menom Karen Allen som v živote nepočula. Bola som odhodlaná filmu udeliť 4*, ale potom ten koniec tak pokazili s tými temnými silami alebo čo to bolo, zrazu sa dobrodružný žáner zmenil na nejaké fantasy (!!!) a ja nakoniec dávam 70% a počet hviezdičiek si ešte premyslím. [24.06.2023 SAT1]. ()

Vyhy

Protože si brousím zuby na rozlučkový díl, dal jsem si rewatching všech dílů. Je to jednoduše geniální dobrodružný film, který splňuje vše, co od toho jako divák očekáváte. ()

dezorz

nielen, ze je to dobryu film, ale aka pecka to bola v socialistickom ceskoslovensku svojho casu, ked sokm to videl ako zakladoskolak vyzborejney strucnou recenziou s ABCcka. :) ()

MCZ

První Indyho dobrodružství je velmi slibným začátkem série, děj je výpravný a tajemný (z Williamsova hudebního téma Archy krásně mrazí v zádech), a byť se odehrává v naprosto odlišném prostředí, v mnohém film připomíná klasické Star Wars, což je samozřejmě zapříčiněno hlavními tvůrci a hercem, ale také například vkusnou idealizací či onou výpravností. Škoda těch několika kazů, které mi nedovolí udělit ještě vyšší hodnocení, i tak se ale jedná o jeden z nejlepších dobrodružných snímků, co jsem kdy viděl. 8/10 ()

Petoss1

Spomínam si keď som to vydel po prvý krát bol som očarený, spomínam si keď som to vydel druhýkrát bol som okúzlený, spomínam si keď som to videl tretíkrát bol som dojatý. Indyho môže pozerať donekonečna a stále si to vychutnávam. Stačilo by mi vydieť všetky tri diely za sebou a na mesiac by som zabudol na všetky starosti. Lucas+Spielberg+Ford sú géniovia pred ktorým sa klaniam a patrí im moja veľká vďaka že priniesli do môjho života to najlepšie čo moje oči mohli vidieť. Svojími dielami obohatili môj život. Je mi to jedno dávam 100 bodov alebo ak chcete 100% ()

WoWoW

Úžasné dobrodružství tohoto byčem mrskajícího archeologa a navíc naprosto nezapomenutelná scéna se egypťanem co se moc snaží ukázat, jak to umí s mečem a jako pochvalu chytí jednu kulku. Ford se navíc na tuhle roli až nebývale hodí a neumím si představit, že by snad Mr. Jonese mohl hrát někdo jiný. ()

Langy10

Výborný díl Indiana Jonese :) ... Ve starý době..Steven Spielberg proste točí výborný filmy. Jen tak dál :) ()

bourec

Mám rád Indího,tu atmosféru objevování různejch tajemství,spousty legrace,skvělej Ford.Tohle kdyby mělo sto dílů,tak je mám všechny doma ve zlatym rámečku.100%. ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (více)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (více)