Reklama

Reklama

Malý pitaval z velkého města

(seriál)
  • angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 8
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hrají:

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)
(další profese)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

(více)

Videa (13)

TV spot 8

Recenze (301)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

No vida, tehdy headhunterům stačily papuče, psací stroj consul se dvěma kopírákama, fixem nakreslená cedule - NERUŠIT VÝSLECH a dvacet deka vlašáku v povoskovaným papíru. A desperáti neměli šanci... Vůbec k tomu nebyla potřeba nabušená laborka, nadupaný pécéčka napojený do Langley a vnadný kočky a metrouši co všechno znaj a všude byli. Z téhle socialistické kriminální série na někoho možná dýchne retro závan, na mne to však působí už mírně vyčpěle. Neříkám že tehdy v osmdesátejch jsem na to nečučel, ono ani nic moc jinýho od tohohle kromě Honzíka Zemanů v bedně nešlo... ale proč to dnes reprízovat? Opravdu je ještě někdo z diváků rozhicovanej, kdyš si hoši v šusťákovkách jedou pro vraha houkajícím žigulíkem? :-))) Jediné co možná zaujme jsou některé ty herecké výkony, kromě mladého Peška ovšem... ten byl na pěst. Dva rohlíky k tomu vlašáku. Víc nedám. * * ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Před pár lety jsem viděl první 3 epizody v televizi a seriálu jsem dal 1 hvězdičku. Po letech jsem na youtube natrefil na nějaký novější epizody a hodnocení jsem zvýšil na 3 hvězdy. Teď mam chřipku, tak jsem se poctivě podíval na všechny díly a napíšu pár slov ke každýmu dílu zvlášť... 1. série (1982): 1. díl Aranžér Vyšetřujou se vykrádačky obchodů, do kterejch se někdo dostává přes výlohy. Většinu času akorát sledujete Krampola, jak si píchá vlaječky do mapy a nebo nekonečný čekání na to, jestli zazvoní telefon. Pro mě jeden z neslabších dílů. 20% ~ 2. díl Milenec Zedníček vyšetřuje ukradenou vejplatu a náhodou při tom odhalí nějaký podvody s bytama. Taky takovej díl, kterej mě moc nezaujal. 30% ~ 3. díl Benjamínci Tenhle díl si nějak moc nepamatuju, ale vim, že tady hodně prostoru dostal Michal Pešek, kterýho fakt nemam vůbec rád. Po tomhle dílu jsem to vzdal, když to běželo v televizi a na další díly jsem se už nedíval. 20% ~ 4. díl Včelař První 3 díly stály celkem za hovno, tenhle díl se mi líbil. Konečně se trochu víc ke slovu dostane Vlastimil Hašek, kterej mi hodně připomínal detektiva Columba a pro mě byla jeho postava v celym seriálu nejzajímavější a nejsympatičtější. 80% ~ 5. díl Cyklista Krampol hledá bílou škodovku s rozbitym zadnim světlem. Docela mě pobavilo, když se ptali v prodejnách, jestli je někdo nechtěl podplatit, když sháněl to světlo. A prej: "To zkoušeli všichni :-)" Jinak tady je ta slavná honička, kdy Krampol na Jawě honí užovku. V podstatě je to asi "nejakčnější" scéna z celýho seriálu. Tenhle díl je sice takovej naivní, ale pobavil mě. 60% ~ 6. díl Jupiter Tady je snad poprvé trochu zajímavější záporák - Bartoška jako zloděj starožitností. Sice se to trochu táhne, ale závěrečnej výslech se vydařil 70% ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Malý pitaval z velkého města – průměrný detektivní seriál, jenž si mě získal především svým hereckým obsazením a to nejen bandou vyšetřovatelů VB v čele s Krampolem (Krejcárkem), Zedníčkem (Hamříkem), Haškem (Rudlou) a Peškem (Otradovcem), ale i řadou vedlejších postav čele s Bartoškou, Hrušínským či Preissem. Kvalita jednotlivých případů byla různorodá, některá více úsměvná než jiná, ale většina z nich si udržela slušnou úroveň, některé měli i zajímavou atmosféru či samotnou zápletku. Potěšila i Jaroslava Brousková či Ladislav Frej st. Určitě nelituji, že jsem tomu věnoval svůj čas, ale nadešel čas „jít zas o dům dál…“. ()

Colonist 

všechny recenze uživatele

Mně tento seriál nikdy nepřišel zase tak zlý. Na to, že je to z roku 82, tak tam tolik vyložených "komunistických keců" ve většině epizod nenajdeme. Stejně se to ale musí brát trochu s nadhledem. Hvězdné herecké obsazení je v každé epizodě doplněno ještě dalšími známými herci, kteří hrají podezřelé, oběti i se třeba jen mihnou v nějakém štěku. Zápletky nejsou nějak akční nebo obzvlášť napínavé, ale já jsem se u většiny epizod nenudil. V tomto seriálu můžeme sledovat nejen důkladné vyšetřování, ale i jistou psychologii, a to nejen u vyšetřovatelů, ale i u podezřelých u výslechu. Rozhodně lepší, než podobný seriál "Případ pro zvláštní skupinu". Dost možná jeden z nejlepších českých krimiseriálů. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ze zamýšleného projektu soustavně komentovat jednu každou epizodu zůstalo torzo čítající první tři a vracet se k tomu už nebudu. Budiž tedy alespoň poznamenáno, že překvapivě to je jeden z nejlepších viděných krimiseriálů. Často nechtěně zábavný (Narkomani nebo třeba Bartoška jako vekslák kunsthistorik), leckde dietlovsky přitažený za vlasy (Autorka detektivních povídek - ale on ten díl vlastně je jako taková detektivní povídka - proto je taky nečtu), na druhé straně nechybějí opravdu silné monenty (vyvrcholení konfrontace syn Kratěna - otec Sklenčka) a "Bezpečnost. Jste zatčen." nikdy nebylo vysloveno tak mazácky jako v skvostné scéně, v níž Hašek s mladým Peškem zatýká nebezpečného zločince, an jde s košem. Haškova postava por. Pekaře má vůbec potenciál kultovnosti a Frejův náčelník Břéťa vstoupil do lidové slovesnosti (ovšem prostřednictvím Krampolova "Břéťo"). Co do realističnosti kriminalistické práce se Pitaval dočkal překonání až v Případech prvního oddělení. Ve služební kanceláři (myslím, že náčelníkově) sem tam zahlédneme podobiznu F. E. Dzeržinského, podobně jako v jiných dobových kriminálkách, z čehož lze usoudit, že šlo o součást povinné výbavy tehdejších služeben SNB. V souvislosti s takřka nulovou mírou režimní propagandy v průběhu celého Pitavalu je nápadné, že divák si opravdu musí chtít všímat, aby si byl portrétu jednoho z nejvražednějších bolševiků a zakladatele Čeky (pozdější NKVD, pozdější KGB) vůbec vědom. K problematice oné nulové míry propagandy se blíže vyjadřuji v komentáři k 3. dílu. V seriálu o esenbácích z poč. 80. let je to věc opravdu povážlivá a básník Jiří Martínek je toho názoru, že ježto ideologii, propagandu a lživé převrácení moderní historie pokryl kovaný Major Zeman, nastupuje Pitaval s plněním úkolu udělat z esenbáků normální sympaťáky (podobně Marthos). Čehož se nemohl nikdo zhostit efektivněji Dietla. Čtěte: Marthos, Šandík, PollyJean, type_B. ()

Galerie (419)

Zajímavosti (91)

  • Herec Vlastimil Hašek (nadporučík Pekař) bol medzi hercami ten, kto mal najmenší a tiež najlacnejší šatník. Kostým na celý seriál vyšiel Československú televíziu na iba 1000 Kčs. Za to sa v tej dobe dalo kúpiť 10 kilogramov bravčovej šunky. Herec si už aj ťažko zapamätal text a bez notesu neurobil ani krok. Rekvizita, ktorá mala slúžiť pre inú potrebu, mu slúžila ako ťahák. (Raccoon.city)
  • Kriminální případ je uveden v Kriminalistickém sborníku (12/1973) na stranách 736–741. Je tu popsán případ Pavla T. a celé jeho kriminální činnosti v oblasti krádeží uměleckých a starožitných předmětů. (Snickors)
  • Rozpočet seriálu bol vysoký. Stavby ateliérov vyšli na takmer 700 000 Kčs, honoráre a odmeny hlavných hrdinov i stoviek komparzistov vyšli Československú televíziu na 1 572 000 Kčs. Nákladné autá na prepravu techniky a rekvizít, ale tiež autokary a osobné autá pre hercov, to zasiahlo do celkového rozpočtu sumou 976 000 Kčs. Celkové náklady sa vyšplhali na vtedy neuveriteľných 14 774 000 Kčs. Na dnešné pomery by vyšiel seriál na 136 miliónov. Dochovaný záznam o rozpočte z roku 1982 prezradil, že pôvodné náklady mali byť dokonca ešte o 500 000 Kčs vyššie. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama