Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

hortenz1e

Začátek byl slibný, ale nakonec mě tato adaptace nijak nenadchla, zcela jistě vinou Matthewa Macfadyena. Colin Firth jako Darcy ve mně umí rozdmýchat romantické pocity o moc lépe, celých 5 hodin. Ostatní herci, výprava, kamera, hudba, vše OK. ()

Maudi

Jak mohla Anna z roku 2009 uvědlit P&P jenom tři hvězdičky mi zůstává záhadou. Trocha kontextu okolo, na filmy ani seriály moc nekoukám, ale Bridgertoni všude kolem, oukej, dvě série šup šup, co takhle ty knížky, prokousávám se čtvrtou a nějak moc to bolí - nedělejte to, je to debilní čtivo. Ale romantika mode je zapnutý, tedy se uchyluju ke klasice a fakt si tohle užívám. Tochu eskapismus a hodně zbožňuju estetiku celého tohodle filmu. Pět hvězdiček z pěti, I want more! ()

kamigava13

Keira a Rosamund jsou tu rozkošné. Ale nemůžu si pomoct, těmto filmům z 19. století asi nikdy nepřijdu moc na chuť. Protože mě ani trochu nenalákaly si přečíst knihu, ve které by ten příběh stejně působil ještě víc suše. Posledně Rozum a cit mě taky moc neoslovil, ale Malé ženy (1994) mi sedly. Na jednu stranu obdivuji tehdější bohatou slovní zásobu, ale na druhou mi zase vadí ten způsob, jak mos škrobeně se postavy chovají a prostě všichni mají na obličeji neustále nějakou masku a nutí se přetvařovat podle tehdějších absurdních společenských nepsaných pravidel. Aspoň že těch dnes už výrazně ubylo. Kamera a kostýmy se ale musí jistě ocenit. Ještě dám šanci Pokání nakonec. ()

Super8martiN

Ano tady se jedná o dokonalé dílo, scénář je unikátní, dialogy šlapou jako hodinky, vizuál je nádherný a autentický, co mě uchvátilo snad nejvíce je dokonalá a nápaditá kamera, ale stejně mi něco chybělo k tomu, abych dal pět hvězdiček, ale je to za mě určitě silných 80%. S tímto filmem prostě neuděláte chybu, tohle musí bavit každého, kdo má alespoň trochu rád chytré a kvalitní filmy. U málokterého filmu se cítím tak, jako bych sledoval zfilmovanou knihu (což myslím v dobrém), ale tady jsem to cítil a v tom je pro mě tento kousek unikátní. Scéna z bálu, která je točená na jeden zátah a prostřídá několik mini příběhů, je pro mě doteď jednou z nejoblíbenějších filmových scén vůbec. ()

dwarf

Zatím jsem film viděl jen v originále, ale vzhledem k tomu, že předlohu znám, tak jsem angl. zvládl. Mohu jen říct, že se těším na film v Čechách. Určitě půjdu znovu. Svěží, humorné, romantické. Super. ()

ashton

Možno trocha rozvleklé a bez života. Herci sa, ale sympaticky snažia tváriť starosvetsky a o tom ten film je, takže nije čo vyčítať. Taká Rosamund Pike je fakt nazožranie ;-). Kedže dej nezdvíha práve zo stoličky, aspoň máte čas obdivovať prácu kameramana, kostýmy a tie ostatné veci, čo si pri dynamickejších filmoch nevšimnete. ()

Eliszk.a

Pýcha a předsudek je po Rozumu a citu velmi kvalitní zpracování knihy Jane Austenové, která svými knihami z 18. století naprosto uchvátila snad všechny čtenářky romance, ke které dodala ještě svůj osobitý smysl pro humor a ironii. Toho je sice ve filmovém zpracování méně, ale i přesto se mi Pýcha a předsudek zrežírovaný Joem Wrightem velmi líbil. Keira Knightley podala svůj dosud nejlepší filmový výkon, takže jste z ní na plátně prostě nemohli spustit oči. Také se mi líbila její nejmladší, ale nejrozvernější sestra Lydie v podání Jene Malone, i když horší už byly podání ostatních sester, což se ale v takové záplavě ostatních dobrých herců lehce promine. Pride and prejudice prostě patří k filmům, na které se vždycky ráda znovu podívám a těším se až znovu uvidím jiskření mezi dokonalým panem Darcym a okouzlující Elizabeth. ()

Paulia

Děkuji té velké náhodě, která mě k tomuto filmu přivedla. Podle mě asi jedna z rolí, která Kieře dokonale sedla. Mezi ní a Matthewem to jiskřilo i přes všechny hádky, odmítání a předsudky. Mám ráda celé to prostředí a dobu, ve které se tenhle film odehrává, skvělý Mr. Bennet v podání Donalda Sutherelanda, nádherná hudba a celkově opravdu skvělé převedení knihy Jane Austen do filmové podoby. ()

Louda19

Pro mě osobně jednoznačně největší překvapení roku 2005. Snímek, na který jsem ani neměl v plánu jít, žádné výraznější lákadlo film nenabízel...Joe Wright? Pro mě tou dobou neznámé jméno...Příběh? Jane Austenová přeci jen přiznejme si to je již trochu ohrané téma..Keira? Do tohoto snímku sice hezké děvče,ale herecky nepřesvědčivá..takže při vstupu do sálu naděje na shlédnutí průměrně zábavného, průměrně vážného snímku, který nenabídne nic nového a časem zapadne v zapomnění...Neuběhl však ani prolog filmu a vše se zdálo jinak....dlouhé kamerové jízdy, nádherně sladěná hudba a velmi dobře a vhodně vybraní herci dávali hned od začátku tušit, že vstup do sálu byl opravdovým předsudkem....Po skončení snímku jsem odcházel....jak to správně vyjádřit..osvěžen..osvěžen nápaditou originální režií, která svými uměleckými prvky mnohdy vyrazí dech, zejména srovnáme-li snímek s bezpočtem podobně laděných filmů z podobné doby....osvěžen příjemnými hereckými výkony, dětinsky milou a v průběhu filmu se postupně měnící a stále více vážnou Keirou, sympatickým a charizmatickým panem Darcym, okouzlující hudbou a zejména krásně vystavěným vážně-nevážným příběhem....5* ()

g.carpa

Očekávání bylo větší... Čím to, že mi to příliš nesedlo? Sám nevím. Přiznám se, že nemám rád už samotnou dobu, ve které se film odehrává. Jinak nemůžu říct ani slovo proti režii, hercům, scénáři, výpravě či kostýmům. Přeci jen mi však chybělo i trochu více tzv. "romantického napětí". ()

pavont

Dve hodiny ubohej nudy prekladanej kecami, ktore nemaju absolutne ziadnu vahu. Po polhodine som prestal film vnimat a len sledoval hodiny. Mozno niesom na to spravny typ ale kombinacia cervenej kniznice so stredovekou socialnou rozvrstvenostou ma nijako nezaujala. Je to dokola o tom istom a o nicom. Zaver jasne dany a neprekvapivy. Sledovat to este raz by bolo obycajne martirium. ()

lada32

Úchvatné.Jinak se to ani nedá nazvát.Počínaje hudbou,kamerou,výběrem exteriérů a interiérů,hereckými výkony.Film je i technicky prvotřidní.Vidět ten film v kině musel být zážitek.Já ho viděl na v TV 4 krát přerušen reklamou.Nedoporučuji. ()

Ditulka

celý film jen o tom, jak se jedna matka snažila zbavit svých pěti dcer a tak pro ně sháněla ženichy....kdyby to aspoň bylo líp udělané...docela o ničem no ()

gizi

Čekal jsem podstatně víc. První dlouhá polovina dlouhá nuda s pro mě příšernou hubnou a otřesnými tanečky. Poslední třetina film trochu zachraňuje, ale jak píše Nicox, pořád se vlastně nic nedělo a to divadlo s kostýmy a zámky kolem nestačí. Chybí tomu více napětí, více procítěnosti, více gradace, mnohem lepší herecké výkony. Dovedu si představit, že kdyby se zpracování dostalo třeba Miloši Formanovi, udělal by z příběhu druhého Amadea. Toto zpracování však stěží sahá na 60%. ()

Agent008

Krásný a skvěle natočený příběh, který dobře a barvitě popisuje svou dobu, a k tomu bezkonkurenční výkon krásné Keiry Knightley - co víc si přát? Román Jane Austen byl svěřen do těch pravých rukou režiséra Joe Wrighta, a s nádhernou hudbou Daria Marianelliho - úžasný. Dokonalý film a skvělý příklad toho, že i bez filmových triků - nebo alespoň s minimem se dá natočit velkofilm světového střihu. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)