Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

fallanga

Možná jsem jenom nadržený na Kieru Knightley, ale tohle se mi fakt líbilo. Jakkoli mi přišla předloha nezajímavá a komplikovaná, tak filmová adaptace celkem pěkně zachycuje ducha původního textu a přidává k tomu i skvělou vizuální stránku. Jasně, jsou tady změny oproti originálu, které zamrzí (Mr. Collins a Lady Catherine například nejsou takoví ťulpasové jakými by měli být), piáno občas hraje až příliš nahlas a klišé záběry na slečnu stojící na útesu při západu slunce byly nudné už v době svého vzniku a jsou ještě nudnější nyní, ale to všechno je přebito tím, že postavy jsou fakt pěkně vykreslené, jak Kiera tak Macfayden mají ten šarm který mají mít, a přestože byl ze začátku jejich romantický vztah až příliš nucen, tak později film zvolnil a dal prostor tomu dokonale napsanému vývoji (jak samotného vztahu, tak i emočního uvědomění samotných aktérů), který je asi jediná věc, kterou jsem schopen pochválit na předloze. ()

Luxocculta

Musel jsem přežít asi prvních 20 minut, než jsem se dostal přes to chichotání a štěbetání a naladil se na svět Jane Austen. Dobře natočená, v historickém prostředí se odehrávající odpočinková romanťárna spíše pro ženy a dívky, s krásnou Keirou Knightley v roli inteligentní a půvabné Elizabeth. ()

Zikus

Za mě ucházející romantika s pěknými scenériemi, krásnou Keirou a sympatickým Mr. Darcym. Ale pouze ucházející, protože nijak zvlášť mě to neupoutalo, první polovina se vlekla, občas mi něco nedávalo smysl- třeba sňatek jedné ze sester s důstojníkem a co mě vyloženě sralo, byla skutečnost, že v polovině scén odehrávajících se v domě Bennetů, štěkali v pozadí čokli, což možná mělo dokreslit atmosféru venkova, ale místo toho to působilo akorát rušivě. Že jim tam každou chvíli kdákali slepice, by bývalo bohatě stačilo. Takže silnější tři hvězdy. ()

LuiCJ

Knižku od Jane Austen som si prečítal už pred nejakým časom a teraz sa mi konečne podarilo prinútiť sa si pozrieť aj film. Nie že by sa nechcelo, len viete..... výhovorky.  Začnem asi takto. Britskú kinematografiu mám rád. Na historických drámach ako Pýcha a predsudok je väčšinou niečo také nóbl, vznešené. Pravdepodobne ide o celkový zážitok zo spojenie pekného príbehu, nádherného prostredia či realistických kostýmov. A myslím, že tieto kritériá táto filmová adaptácia Pride and Prejudice úplne spĺňa. Dramatické prvky v príbehu boli podopreté zaujímavo zvolenou kamerou. Dlhé zábery či "živý" soundtrack vychádzajúci priamo z filmu považujem za plusy. Ďalšou vecou, čo sa mi páčila bola samotná reč postáv. Jednoducho, presne ako v knihe. Kvetnaté konverzácie postupne odhaľujú sociálne problémy a dotvárajú prostredie. Romantické filmy vo všeobecnosti nezvyknem pozerať bohvieko ako často, no keď je dobre spracovaný, viem oceniť. Ako som už spomenul, soundtrack od Daria Marianelliho a Jeana-Yvesa Thibaudeta musím pochváliť. Myslím, že ide o skutočne výraznú časť celého diela.  Čo sa samotných postáv týka, charaktery sú tú jednotlivo vykreslené veľmi dôveryhodne. Taký Macfadyen či Tom Hollander parádne vystihujú svoje postavy. Ďalej by som chcel poukázať na niektoré menšie detaily, ktoré mi umocnili zážitok z filmu. Prechod s ohňom (scéna, kde sa Lizzy chystá na ples + prestrih na samotný ples) bol super. Napríklad aj posledné slová kázne pána Collinsa veľmi pekne rezonujú s tým, čo môžeme vidieť v samotnom filme. Druhá polovica prináša toho asi ešte viac ako prvá - postavy sa viac "otvárajú", je nám ukázaných viac nádherných krajiniek z anglického prostredia či emocionálnejší spád, ktorý film naberá. Čo mi možno trochu vadilo sú niektoré "náhle" strihy medzi scénami či niektoré, povedal by som, trápnejšie momenty.  Celkovo si však myslím, že Pride and prejudice má fajn tempo, za 2 hodiny solídne zvládnutý klasický príbeh britskej literatúry. Chápem prečo je táto romantická dráma tak obľúbená. ()

samkko

7,4/10 a na to, že ještě pořád mám vůči knize kterou nemám v plánu nikdy přečíst spoustu předsudků, nebylo to vůbec tak hrozivé. Tohle slaďoučké romantické drama si své příznivce dozajista najde. A to pro mnoho důvodů. Buď to jste milovníkem knihy, zdejších herců, dobové atmosféry nebo jen romantických příběhů. Já byl po celou dobu okouzlen Kierou Knightley, protože hezčí ženský úsměv jsem za celý svůj krátký život v jakémkoliv jiném filmu neviděl. Má to sice své tempo, ale scénář je na velmi dobré úrovni a vám tak ty dvě hodiny utečou jako voda. Na závěr řeknu jen to, že pokud se vám to v jakémkoliv ohledu líbilo, doporučuji velmi podobný (skoro totožný) film: Malé ženy, z roku 2019, který jsem si užil asi o něco víc. ()

fojtas

byl jsem rozhodnuty pro 3* ,ale vzhledem k tomu, ze jsem zaryty odpurce romanci a sladaren vseho druhu, me tento film docela potesil.keira je skvela, vyber ostatnich postav taky slusny a je to poprve u romance kdy jsem si nepral spatny konec.before sunset je porad lepsi, ale 4* zaslouzene davam ()

dino.h

Po několikanásobném shlédnutí nemohu jinak než zařadit do mého TOP. Film má totiž něco... co to může být, co mě na něm tak přitahuje??? ()

Allegro.g.

9/10. Zmíním se jen o tom, proč stojí za to film vidět. Takže jednak některé hlavní postavy. Keira se mi docela zamlouvá a s Rosamundou Pike tvoří dobrou dvojku. Matthew Macfadyen svoji roli zahrál uvěřitelně a sympaticky. Pak je tady hezká kamera a taková docela pěkná filmová uměřenost. A Donald Sutherland jako příjemné pohlazení. ()

xylofonka

Čím to je, že Tom Hollander dokáže být tak dokonale odporný ať už hraje kohokoli? Je to nádherný film, ale Rozum a Cit asi už nic nepřekoná. ()

Marecko

Je to romanický, je to příběh o lásce a je to pro holky. To by mě zajímalo proč se mě to líbí. Jeden z mála filmů u kterýho jsem na konci zamáčkl slzu. ()

xenopus

Je úžasné tenhle film sledovat v původním znění s titulky a vychutnávat si starou angličtinu. Dalším zážitkem je sledovat film v češtině a pustit si k tomu v titulcích komentář režiséra. To člověk začne chápat tvůrčí proces, jak se tvoří film od myšlenky, představy až po výsledný sled kinopolíček. Teda ne, že bych to předtím netušil, ale tady je to podané s takovým nadhledem a humorem... Myslel jsem si, že když jsem snímek viděl poprvé a tolik se mi líbil, že je to spíš náhoda, že se mi zrovna nějak sešel s mým momentálním duševním rozpoložením. Ale i na další shlédnutí jsem odcházel uspokojen... Kamera, hudba, režie, scénografie, exteriéry, Donald Sutherland... všechno/všichni zaslouží obdiv (největší asi přece jen hudba). Joe Wright vytvořil takovou adaptaci románu, která ještě pěkných pár let nenalezne konkurenci. Těším se na Pokání. Mimochodem, úvodní záběr není jeden jediný, ale je tam střih (zrovna když kamera snímá bílá prostěradla). ()

elisinka

Nádherný román od Jane Austenové v režii Joe Wrighta. Co víc si přát? Pan Darcy je naprosto okouzlující a Elizabeth moderní žena své doby tak jak jsem si ji představovala. Keira patří mezi mé nejoblíbenější herečky a po tomto filmu jsem si o ní už nikdy nedovolila pochybovat. Naprosto úžasně vykreslené prostředí tehdejších dívek a žen, vztahy mezi sestrami Bennetovými. Překrásné od začátku až do konečné scény kdy se pan Darcy a Lízinka potkají při ranní procházce na louce. Přísahám že tu scénu nikdy nezapomenu. Troufám si tvrdit že tenhle film musí okouzlit snad každého i toho kdo nikdy nečetl knihu. ()

AnyLae

Nemůžu říct, že by mě tahle filmová verze nadchla... I když si myslím, že herci byli vybraní velmi dobře a líbilo se mi i zpracování, kostýmy, hudba... objevily se chyby, které jako zasvěcený člověk nemůžu tolerovat. Hodně mě to mrzí, ale jako člověk, který četl předlohu, nemůžu jinak. Přesto příjemná oddechovka, ale pouze v původním znění, protože český dabing to dokonale mrví. ()

Krwel

Film pro holky staršího data... vše je uhlazené, vizuelně dokonalé...sry pánové a dámy, ale já jsem se neskutečně nudil. ()

Sollozzo

Moc povedená romance z doby, kterou rozhodně nevyhledávám. Jenže snobskou Anglii jsem ani nevnímal, protože tak umě natočený film jsem dlouho neviděl. Nádherné kamery se prostě nedá nevšimnout. Už jen průlety při plesech, práce se světlem či skromné záběry na postavy v interiérech, kde náladu podněcuje ten nejnepodstatnější předmět. Do toho moc pěkná hudba, která osloví i neklasiky. O kráse i dobrém herectví Keiry Knightley a Rosamund Pike netřeba rozepisovat. Skvělý Donald Sutherland a mladí "nápadníci". Přeci jen ale nemůžu dát plný počet. Příběh byl někdy až moc vykonstruovaný (hlavně co se týče jednoduché nápravy všech chyb hlavních postav). Tím nechci snižovat předlohu, ale co si budem nalhávat...80% ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)