Americký gangster

American Gangster

American Gangster

Americký gangster

Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

USA / Velká Británie, 2007, 157 min (SE: 176 min)

"Kdo si může dovolit prodávat dvakrát lepší fet za poloviční cenu?" Mocným gangsterům by se měly stavět betonové pomníky a oni by měli tvořit jejich základ. Místo toho se o nich točí oslavné filmy a místo jejich ukamenování sní lidé o tom, že by chtěli být jako oni. Beru to jako daň materialistické době a jelikož tyto bossy neumím z dálky sejmout špuntovkou s gumovým zaměřovačem, tak se jim mohu pomstít pouze tím, že jim seberu hvězdičku, kterou by si tento snímek jinak rozhodně zasloužil.(14.5.2014)

Téměř ihned po sobě jsem zhlédla dva filmy popisující svět mafie - Americký gangster a Východní přísliby. Každý ten film je úplně jiný, takže srovnání je dost těžké. Ale i když se mi nejnovější filmeček Ridleyho Scotta moc líbil, hlubší dopad ve mně zanechaly Cronenbergovy Východní přísliby. Ačkoli je totiž Americký gangster ve všech ohledech mistrovské dílo starého pardála, nečiší z něho taková autenticita jako z Východních příslibů - Gangster je až moc dokonalý, až moc čistý, je filmový. Naproti tomu Přísliby vás protáhnou tou nejhorší stokou mafie. Takže díky Ridley za Tvých 157 úžasných minut v kině, ale natočil si i o chloupeček lepší fláky ;o)(24.2.2008)

Gangstera jsem viděl dva dny po dvojnásobném nasátí finální verze Blade Runnera a překvapilo mě, jak moc podobné mi ty filmy připadaly. Žádný z nich nemá výraznou scénu, jeden nebo dva vrcholy, které by na sebe strhávaly pozornost a bránily postupné gradaci. A je to dobře, protože tenhle volně vyprávěný příběh jednak vypadá jako opravdový výsek ze skutečných událostí a hlavně do sebe - podobně jako Blade Runner - vcucne a rozemele až v samotném finále. Ridleyho další pecka bez zjevných slabých míst navíc výborně tematizuje etické a ideové základy, na nichž vyrostla dnešní Amerika. Dnešní pořadí slavných dědoušků proto zní: Ridley, Clint, pak dlouho dlouho nic ... a nakonec přechválený Marty.(4.1.2008)

Mám pocit, že Ridley snad musí brát nějaké steroidy, nebo je to mimozemšťan. Ve svém věku vydržet takové pracovní tempo a nasazení (v následujících 2 letech 7 filmů(!!), režijně, či produkčně) bez toho, abych snížil svojí kvalitativní laťku, teda Mistře, klobouk dolů!! A netřeba plýtvat superlativy a opakovat zde již napsané, pouze zmínka k Joshu Brolinovi - jeho zkorumpovanej polda s dozadu ulíznutými vlasy, huhlavým basem a vychcaností v očích je přesně tou personou, tím výrazem vtisknutým do paměti, co se vám hned vybaví, až si za dalších 20 letech třeba vzpomenete na tento mafiánský epos. Jeho několikaminutová přítomnost na plátně málem zastíňuje oba dva hlavní představitele, jeho vydírání Franka Lucase - "...Cause you don't fuckin know me! Do you see that right there? Special Investigations Unit. Special. Get it?" - mě ve své neomalenosti a suveréním podání až rozesmálo. Prostě neodolatelnej hajzl par excellence. Jestliže Judi Dench za svůj čtyřminutový štěk v ´Zamilovaném Shakespearovi´ dostala Oscara, tak Joshovi bych dal rovnou dva :o)(3.1.2008)

Na tomhle světě jste to, co jste. Jste buď jedno nebo druhý. Buď jste někdo, nebo jste nikdo......Legendárny režisér už vkročil do veľa filmových žánrov a takmer v každom z nich patria jeho filmy k špičke. Tentokrát natočil gangsterku a dopadlo to opať veľmi dobre. Poriadne nekompromisný a tvrdý film. Je plný koncentrovaných hereckých výkonov a dobre napísaného scenára. Na filme cítiť dobu, keď sa ešte netočilo len pre prachy, ale aj z lásky k filmu. Rozhodne veľký prešlap filmovej akadémie, lebo toto malo dostať pár Oscarov. Jedna z najlepších gangsteriek čo som videl.(22.8.2011)

• - Na 116. ulici, kde se drogy prodávaly, byl v podvečer vždy nával. Ve čtyři odpoledne se tam klidně sešlo až deset tisíc lidí. Policista žádný. (Rodriguez)

• - Část Lucasovy rodiny se od Franka odtrhla a řídili si vlastní heroinový byznys. Říkali si "Kluci z venkova". (Rodriguez)

• - Frank Lucas patří od roku 1977 do programu ochrany svědků. Část jeho rodiny se přidala později. Důvod je jasný - Frank udal více než 100 lidí zapletených do obchodu s drogami. (Candice)