Dům loutek (TV seriál)

Dollhouse

Nežní zabijaci

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2009 - 2010, 20 h 59 min (Minutáž: 43–50 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Eliza Dushku, Harry Lennix, Fran Kranz, Tahmoh Penikett, Enver Gjokaj, Dichen Lachman, Olivia Williams, Reed Diamond, Amy Acker, Brett Claywell, Miracle Laurie, Mark Sheppard, Erin Cummings, Kevin Kilner, Liza Lapira, Christina DeRosa, Vincent Laresca, Alan Tudyk, Ted Garcia, Tony Amendola, Mehcad Brooks, Felicia Day, Valerie Cruz, Gregg Henry, Ian Anthony Dale, Emma Bell, Octavia Spencer, Matt Keeslar, Zack Ward, Adair Tishler, Alexis Denisof, Jamie Bamber, Keith Carradine, Summer Glau, Michael Hogan, Ray Wise, Glenn Morshower, Tzi Ma, Adam Godley, Vincent Ventresca, Nate Dushku, Rick Fox, Philip Casnoff, Ashley Johnson, Kurt Caceres, Joseph Sikora, Janina Gavankar, Rick Otto, Leslie Andrews, Toby Leonard Moore, Lucas Bryant, Katie Chonacas, Aisha Hinds, Brandon Molale, Jillian Armenante, Andrew Bowen, Angus Sutherland, Josh Cooke, Michael King, Skyler Stone, Susan Ziegler, Patton Oswalt, Noah Harpster, Raphael Sbarge, Damion Poitier, Marie Joelyn, Roy Vongtama, Maurissa Tancharoen, Graham Norris, Jed Whedon, Vincent M. Ward, Danna Brady, Teddy Sears, Jaime Lee Kirchner, Tara Holt, David Alpay, David Barry Gray, Sonja O'Hara, Leslie Stevens, Haley Pullos, Paul Ganus, Nelson Franklin, Jennifer Segal, Brad Hunt, Oscar Torre, Tessie Santiago, Dan Bakkedahl, Hannah Leigh, Matt Riedy, Rebecca Field, Chase Kim, Angel Desai, Andrew DiPalma, Billy 'Sly' Williams, Giovanni Lopes, Morgan Beck, Josh Fadem, Jeff Doucette, Christian Monzon, Blake Kushi, Maury Sterling, Sam Hennings, Rhea Seehorn, Tim Conlon, Matt Winston, Jim Piddock, Billy Beck, Jonathan Del Arco, Carlease Burke, Kevin Sizemore, Tim Chiou, Billy Snow, Megan Heyn, Kevin Will, John Eddins, Amelia Høy, Rhashan Stone, Tank Jones, Mark Kubr, Greg Collins, Alan Pietruszewski, Katie Nisa, Clayton Rohner, Michail Chmurov, Jonathan Kowalsky, Mark Ivanir, Anson Mount, Brian Bloom, Christopher Goodman, Billy Beck, Vincent Giovanni, Daniel Kash, Jordan Bridges, Brenda Bakke, Ryan Alosio, Natalie Avital, Chris William Martin, Kristoffer Polaha, Arye Gross, Clyde Kusatsu, Jesse Johnson, Ana Claudia Talancón, David Lee Smith, Katrina Nelson, Kevin Kilner (a.z.), Haley Pullos (a.z.), Summer Glau (a.z.), Adam Godley (a.z.), Alan Tudyk (a.z.), Marco Sanchez, Tanoai Reed, Josh Kelly, Becky Wu, Joe Howard, Scott C. Roe, Damien Leake, Rich McDonald, Cloie Wyatt Taylor

První sezóna není zrovna výkladní skříní Whedonovy mysli a měla by být odklizena někam na skládku vyčpělých nápadů, ovšem ta druhá už nepostrádá spád, sevření děje je pevnější a spousta záludných kliček vede k robustnímu finále. Je jenom dobře, že byl seriál ukončen. Uměle natahované série by se měly vraždit. A ano, Eliza Dushku je krásný kousek, leč bez sebemenší špetky hereckého talentu. Herečka ztvárňující Echo by měla totiž mít charisma na rozdávání a neměl by pro ni být problém zahrát jakoukoli roli. Tohle Elize rozhodně nevyšlo.(12.4.2010)

Zajímavý seriál se spoustou výborných nápadů a myšlenek. Postupem času jsem si zamiloval nejen postavy, ale i herce. Mezi mé oblíbené postavy patřil Topher, Sierra a Victor a co se herců týče, tak plus získala hlavně dvojice Fran Kranz a Amy Acker. Potěšil mě taky návrat Firefly dvojice Summer Glau a Alan Tudyk. Ve druhé sérii opravdu není radno ztrácet přehled, protože gradace v závěru je obrovská. A bonbónek, který dostala v podobě Epitafu dvě, tak po takovém by toužil každý končící seriál.(30.8.2012)

Než bych vyjmenoval, podle jakých všech kritérií se dají dělit seriály, pěkně by to trvalo. Dají se dělit podle žánru... Netrvalo to tak dlouho, jak jsem myslel. Nicméně já osobně ještě dělím dramatické seriály na ty, které jsou založené na osobnostech postav, a ty, které jsou založené na zápletce. Zatímco první jmenované se většinou bez velké zápletky obejdou, ty druhé dříve či později potřebují pracovat s charaktery postav. Proto je zajímavé, že seriálový mág Joss Whedon založil zápletku svého dalšího díla na faktu, že jeho postavy žádné osobnosti nemají, respektive můžou mít jakoukoli je zrovna potřeba. Dollhouse je místo splněných snů, kde si klienti mohou na míru nechat naprogramovat kohokoli od pravé lásky po specialistu špionáže. Do Dollhousu se po spáchání jistého zločinu dostává nová hračka Caroline (Eliza Dushku), které je na stopě agent FBI, a legrace může začít. Ze svojí podstaty je Dollhouse hlavně experiment a herecká výzva pro všechny dolls (Dichen Lachman a další), především pak samotnou Dushku, která v roli Echo/Caroline stihne vystřídat zhruba dvacet osobností. Většinou se s tím pere (někdy i doslova) zdatně, občas bohužel zbytečně selhává (jako starší sofistikovaná dáma se mohla skvěle předvést... a nepředvedla). Podpůrný cast je ovšem z velké části vynikající a přesný, minimálně Olivia Williams a Enver Gjokaj si kradou všechny scény pro sebe. Příběh po nejistém začátku nabere správný směr i tempo, a tak většina linek spolehlivě baví a zvraty potěší. Sem tam zakolísá a občasně i otravuje (postava potrhlého vědce Tophera je po pár dílech prakticky nesnesitelná), svižné a inteligentní scénáře to ale dostatečně vynahradí. Díly 6-11 z první série jsou malý seriálový poklad, zbytek potom platí za velice dobrý nadstandard. Je trochu smutné, že Whedonova originální a inovativní díla nepřežijí víc než pár sérií, zatímco takový Law & Order ve všech svých odnožích čítá už víc než 50 sezón.(17.9.2013)

1. série - 90% - Další žánr pod nadvládou seriálového krále. Jedna budova, nespočet misí a neodvratné poznání, že svět agentů, klientů nebo špionů ještě nikdy nebyl takhle úžasný a tajemný. Nejvíc samozřejmě učaruje mytologická linka osudů loutek, Ballardova pátrání nebo aury samotného Alphy, ale Whedon překvapuje hlavně tím, že i převážně epizodické missions of the week jsou žánrovými všehochutěmi a napětím zaostávají jen o chlup. Díky záchraně druhé série tak budoucnost zůstala ještě otevřenější. 2. série - 100% - Kdo ztratil pozornost byť jen na pár minut, ztratil se v Podkroví. Kdo boj s Rossumem vzdal úplně, ten udělal chybu přímo neodpustitelnou. Whedon, Minear a spol. dobojovali bitvu se sledovaností na úplném vrcholu a potenciál rozvedli tak velkolepě, jak snad ani nejvěrnější fanouškovská základna nedoufala. Ani nevím, co vyzdvihnout dřív. Jestli dokonalé výkony herců, lehkost, s jakou se jednotlivé mise proplétají s hlavním příběhem nebo smrtící gradaci, která provází závěrečné tři epizody. Nejhlubší dojmy samozřejmě zanechává finální Epitaph Two. Tolik překvapení, dojetí a nesmrtelnosti vyprávění snad ani na první zhlédnutí nelze pojmout. Událost sezóny je tedy za námi a nejchytřejší seriál svého období se loučí. A my můžeme usnout. Třeba znovu na tu malou chvíli, která trvala krásných šestadvacet epizod.(28.6.2009)

Mohl to být zázrak, mohlo to být temně depresivní nebo psychologicky propracované, ale je to jen zajímavý experiment s emocemi diváka k bezcharakterní postavě. Od čtvrté epizody to docela jde, od šesté až do konce vznikající. Potenciál Dollhousu v počátečních dílech je tak nevyužitý a casting tak mdlý, že se divím, že Fox Whedona nestopl... Druhá série kvalitativně kopíruje první. Jak mě to ze začátku nebavilo, tak mě teď mrzí, že toho neuvidím víc.(13.6.2009)

• - S rolí seriálové doktorky Claire Saundersové bylo spojováno i jméno kanadské herečky Kathleen Robertsonové. (Conspi)

• - Námět na seriál vymysleli Joss Whedon a Eliza Dushku na společném obědě. (hellstruck)

• - Dollhouse je součástí kampaně FOX TV nazvané "Remote-Free-TV", která zahrnuje například i serál Fringe. Cílem kampaně je snížit pauzy na reklamy a získat tak více vysílacího času. (TomikZlesa)