Dům loutek (TV seriál)

Dollhouse

Nežní zabijaci

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2009–2010, 20 h 59 min (Minutáž: 43–50 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Eliza Dushku, Harry Lennix, Fran Kranz, Tahmoh Penikett, Enver Gjokaj, Dichen Lachman, Olivia Williams, Reed Diamond, Amy Acker, Brett Claywell, Miracle Laurie, Mark Sheppard, Erin Cummings, Kevin Kilner, Liza Lapira, Christina DeRosa, Vincent Laresca, Alan Tudyk, Ted Garcia, Tony Amendola, Mehcad Brooks, Felicia Day, Valerie Cruz, Gregg Henry, Ian Anthony Dale, Emma Bell, Octavia Spencer, Matt Keeslar, Zack Ward, Adair Tishler, Alexis Denisof, Jamie Bamber, Keith Carradine, Summer Glau, Michael Hogan, Ray Wise, Glenn Morshower, Tzi Ma, Adam Godley, Vincent Ventresca, Nate Dushku, Rick Fox, Philip Casnoff, Ashley Johnson, Kurt Caceres, Joseph Sikora, Janina Gavankar, Rick Otto, Leslie Andrews, Toby Leonard Moore, Lucas Bryant, Katie Chonacas, Aisha Hinds, Brandon Molale, Jillian Armenante, Andrew Bowen, Angus Sutherland, Josh Cooke, Michael King, Skyler Stone, Susan Ziegler, Patton Oswalt, Noah Harpster, Raphael Sbarge, Damion Poitier, Marie Joelyn, Roy Vongtama, Maurissa Tancharoen, Graham Norris, Jed Whedon, Vincent M. Ward, Danna Brady, Teddy Sears, Jaime Lee Kirchner, Tara Holt, David Alpay, David Barry Gray, Sonja O'Hara, Leslie Stevens, Haley Pullos, Paul Ganus, Nelson Franklin, Jennifer Segal, Brad Hunt, Oscar Torre, Tessie Santiago, Dan Bakkedahl, Hannah Leigh, Matt Riedy, Rebecca Field, Chase Kim, Angel Desai, Andrew DiPalma, Billy 'Sly' Williams, Giovanni Lopes, Morgan Beck, Josh Fadem, Jeff Doucette, Christian Monzon, Blake Kushi, Maury Sterling, Sam Hennings, Rhea Seehorn, Tim Conlon, Matt Winston, Jim Piddock, Billy Beck, Jonathan Del Arco, Carlease Burke, Kevin Sizemore, Tim Chiou, Billy Snow, Megan Heyn, Kevin Will, John Eddins, Amelia Høy, Rhashan Stone, Tank Jones, Mark Kubr, Greg Collins, Alan Pietruszewski, Katie Nisa, Clayton Rohner, Michail Chmurov, Jonathan Kowalsky, Mark Ivanir, Anson Mount, Brian Bloom, Christopher Goodman, Billy Beck, Vincent Giovanni, Daniel Kash, Jordan Bridges, Brenda Bakke, Ryan Alosio, Natalie Avital, Chris William Martin, Kristoffer Polaha, Arye Gross, Clyde Kusatsu, Jesse Johnson, Ana Claudia Talancón, David Lee Smith, Katrina Nelson, Kevin Kilner (a.z.), Haley Pullos (a.z.), Summer Glau (a.z.), Adam Godley (a.z.), Alan Tudyk (a.z.), Marco Sanchez, Tanoai Reed, Josh Kelly, Becky Wu, Joe Howard, Scott C. Roe, Damien Leake, Rich McDonald, Cloie Wyatt Taylor, Jenica Bergere, Andrea Wright, Stacey Scowley, Judith Moreland, Kate Comer, Chet Grissom, Ido Mor, Cantrell Harris, Stefan Poole, Tim Kelleher, Warren Sweeney

Celkem zajímavý nápad, ale to provedení, vyprávění příběhu mě tedy nezaujalo. Eliza Dushku je pěkná, ale jako Echo nic moc. Další postavy taky nuda, děj plyne pomalu a nezajimavě (trošku adrenalinu do příběhu vlije Alan Tudyk jako perfektní Alpha). Čekal jsem rozhodně něco jiného, docela mě překvapilo, že se Dollhouse dočká druhé série, možná zbytečně, ale na druhou stranu se teď seriál může odvíjet jakkkoliv. Tak 2.sérii se nese v duchu té první a to mě vůbec nebaví...s Dollhousem zatím končím. 1.série = 60%.(5.1.2010)

Pět let čekání na nový Jossův opus se vyplatilo, přestože jsem k němu zpočátku přistupoval veskrze kriticky. Dollhouse je na poli seriálů mimořádným zjevením a dosavadním Whedonovým nejambicioznějším, nejrafinovanějším, nejchladnějším a bezesporu nejvyzrálejším počinem. Pro běžného diváka však bude Dollhouse nejspíše těžce stravitelnou pochutinou. Seriál jde proti všem zaběhnutým klišé a seriálovým konceptům (hlavní hrdinka nemá po většinu seriálu vlastní osobnost atd.). Dollhouse je v těchto ohledech jedinečný a nemá konkurenci. Whedon stvořil auru takového tajemna, za které by se nemusel stydět ani Lost, servíruje nám šokující dějové zvraty (které by záviděl i Alias) a všechno je tu chladné a "nedořečené" (a zároveň neustále chytré). K prvním epizodám jsem sice přistupoval skepticky a "missions of the week" (stand- alone epizody) mě nechávaly chladnými, nicméně druhá polovina série vrcholící vynikajícím finále mi vytřela zrak (epilog Epitaph One z budoucnosti snad ještě víc). O poznání temnější a filozofičtější druhá série nabere od páté epizody neuvěřitelné tempo, děj až do konci za přibývající anarchie a chaosu, jež neodvratně směřují k apokalyptickému konci graduje. Dochází tak na precizní lámání charakterů (z nichž má většina svou psychologickou hloubku) rukou v ruce se zajímavou dějovou linií o postupném zneužívání technologie Rossumem. Bohužel nám z důvodů ukončení seriálu studiem Fox nebylo umožněno se dozvědět za jakých okolností vlastně k apokalypse došlo (mnoho vedlejších dějových linií uspokojivě uzavřeno nebylo, osudy mnoha postav neznáme), nicméně Jossem vynucené vynikající finále působí uzavřeně a nesmírně emotivně (poslední scéna je symbolickou tečkou za celým seriálem).(7.2.2010)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Kdo sakra rozhodl vzít Whedonovi seriál z rukou a místo parádního startu udělal prvních 5 epizod tak neskutečně roztahaných a nezáživných, že to muselo odradit většinu diváků? Protože to, co se začíná 6 dílem je vlastně úplně jiný seriál s úplně odlišnou strukturou. Pryč jsou fádní epizodické zápletky, ale naplno se projevuje potenciál, který se v seriálu ukrývá. Kvalitativní skok je znatelný, z prvotního lehkého otrávení se totiž vyklubala pořádná závislost. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhé Firefly! To mi jako první přichází na mysl po zhlédnutí celé druhé série. Dollhouse byl seriál s tak neskutečným potenciálem, že je škoda, že byl utnul tak brzo. Druhá polovina série na mě působila naprosto stejným dojmem jako Serenity. Tvůrci pracovali s materiálem majícím potenciál na několik sezón na hodně malém prostoru. Dostáváme tak hodně intenzivní a herecky perfektní jízdu chrlící odhalení v každé druhé scéně, byť za cenu jisté zkratkovitosti. Hodnocení série: 5/5 Did I fall a sleep?(17.9.2014)

Seriál má hlavně zajímavý příběh o vymazávání pamětí a nahrávání potřebných informací speciálním agentům. Sice první díly jsou dost průměrné, ale zhruba od šestého dílu se velmi dobře přidává na tempu a konec je opravdu za silné 4 hvězdy. Druhá série má více dobrých dílů, tak tedy 80 % za 2 série a finále seriálu je velmi povedené.(25.2.2009)

S1: Nenechajte sa odradit pilotom. Mne to pripadalo cim dalej, tym lepsie. S2: Skoda, ze uz viacmenej len riesili uzasnost hlavnej hrdinky a producentky v jednom. Sice hlavny pribeh uzavreli, za to dakujem, ale taka zabava to uz nebola. Mimochodom, na Dushku som si nemohla zvyknut celych 26 epizod, straaasne protivna mi pripadala. Skoda.(15.3.2009)