Dům loutek (TV seriál)

Dollhouse

Nežní zabijaci

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2009–2010, 20 h 59 min (Minutáž: 43–50 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Eliza Dushku, Harry Lennix, Fran Kranz, Tahmoh Penikett, Enver Gjokaj, Dichen Lachman, Olivia Williams, Reed Diamond, Amy Acker, Brett Claywell, Miracle Laurie, Mark Sheppard, Erin Cummings, Kevin Kilner, Liza Lapira, Christina DeRosa, Vincent Laresca, Alan Tudyk, Ted Garcia, Tony Amendola, Mehcad Brooks, Felicia Day, Valerie Cruz, Gregg Henry, Ian Anthony Dale, Emma Bell, Octavia Spencer, Matt Keeslar, Zack Ward, Adair Tishler, Alexis Denisof, Jamie Bamber, Keith Carradine, Summer Glau, Michael Hogan, Ray Wise, Glenn Morshower, Tzi Ma, Adam Godley, Vincent Ventresca, Nate Dushku, Rick Fox, Philip Casnoff, Ashley Johnson, Kurt Caceres, Joseph Sikora, Janina Gavankar, Rick Otto, Leslie Andrews, Toby Leonard Moore, Lucas Bryant, Katie Chonacas, Aisha Hinds, Brandon Molale, Jillian Armenante, Andrew Bowen, Angus Sutherland, Josh Cooke, Michael King, Skyler Stone, Susan Ziegler, Patton Oswalt, Noah Harpster, Raphael Sbarge, Damion Poitier, Marie Joelyn, Roy Vongtama, Maurissa Tancharoen, Graham Norris, Jed Whedon, Vincent M. Ward, Danna Brady, Teddy Sears, Jaime Lee Kirchner, Tara Holt, David Alpay, David Barry Gray, Sonja O'Hara, Leslie Stevens, Haley Pullos, Paul Ganus, Nelson Franklin, Jennifer Segal, Brad Hunt, Oscar Torre, Tessie Santiago, Dan Bakkedahl, Hannah Leigh, Matt Riedy, Rebecca Field, Chase Kim, Angel Desai, Andrew DiPalma, Billy 'Sly' Williams, Giovanni Lopes, Morgan Beck, Josh Fadem, Jeff Doucette, Christian Monzon, Blake Kushi, Maury Sterling, Sam Hennings, Rhea Seehorn, Tim Conlon, Matt Winston, Jim Piddock, Billy Beck, Jonathan Del Arco, Carlease Burke, Kevin Sizemore, Tim Chiou, Billy Snow, Megan Heyn, Kevin Will, John Eddins, Amelia Høy, Rhashan Stone, Tank Jones, Mark Kubr, Greg Collins, Alan Pietruszewski, Katie Nisa, Clayton Rohner, Michail Chmurov, Jonathan Kowalsky, Mark Ivanir, Anson Mount, Brian Bloom, Christopher Goodman, Billy Beck, Vincent Giovanni, Daniel Kash, Jordan Bridges, Brenda Bakke, Ryan Alosio, Natalie Avital, Chris William Martin, Kristoffer Polaha, Arye Gross, Clyde Kusatsu, Jesse Johnson, Ana Claudia Talancón, David Lee Smith, Katrina Nelson, Kevin Kilner (a.z.), Haley Pullos (a.z.), Summer Glau (a.z.), Adam Godley (a.z.), Alan Tudyk (a.z.), Marco Sanchez, Tanoai Reed, Josh Kelly, Becky Wu, Joe Howard, Scott C. Roe, Damien Leake, Rich McDonald, Cloie Wyatt Taylor, Jenica Bergere, Andrea Wright, Stacey Scowley, Judith Moreland

Joss Whedon má prapodivný vkus na ženy: líbí se mu anorektičky, které dokážou holýma rukama a nohama zmasakrovat četu ozbrojených vojáků. A v tomhle seriálu je takovýchto smrtelných krásek hned několik. ___Muži jsou zase buď úzce specializovaní mimoni, anebo hrdinové, kteří si ukousli až příliš velké sousto. ___Patos - to je další Whedonova zbraň, naštěstí ho ale dokáže maskovat humorem. ___Nešťastné a nenaplněné lásky - zase Whedonův trademark. Popravdě, když se Whedonovým hrdinům konečně někdy zadaří překonat překážky (často jen ve vlastní hlavě), vyznat si cit a strávit spolu noc, tak by se rovnou ráno měli střelit do hlavy - protože ve většině případů je to taky jejich noc poslední a navíc minimálně jednoho z nich čeká už druhý den smrt. ____Prudké zvraty, nenadálé několikanásobné zrady, stírání hranic mezi dobrem a zlem. A, samozřejmě, zlovolné korporace jejichž cíle jsou tak černé, že hluboká půlnoc je proti tomu oslnivé světlo. ___ To vše hrané pěknými, ale televizně sterilními herci, jejichž herecký um je nanejvýš průměrný. ____ Jo, Joss Whedon opět lovil ve stejných vodách své bujné fantazie a mělkých kalužích televizního rozpočtu. Seriál je napínavý, zajímavý, dojímavý, ale těch zvratů bylo tolik, že jsem je ke konci už nestíhala. Závěrečný díl do sebe evidentně napěchoval nápady, které chtěl původně Whedon použít na celou sérii (a možná i na několik). Je to prostě moc kách. /25. 4. 15./(25.4.2015)

• BMAJTZ

Nad serialem jsem zanevrel asi po 5ti protrpenych dilech (neminim ospravedlnovat proc to tedy vubec hodnotim) kazdopadne namet mi prisel hodne slaby a nehodny meho dalsiho zajmu. Technicke provedeni bych prirovnal k serialu Bionic Woman tedy hodne podprumerne. Postavy nevyvazene a herci kteri mi tam naprosto nesedeli. Pro me naprosto neatraktivni serial ktery sazi na jednom hrdinovi v dobe kdy se tento format uz nenosi. Nevim pro me osobne velke zklamani ale zase oproti jinym jsem od toho nametu ani moc necekal.(7.7.2009)

Zaujímavé už len kvôli potenciálu, aký nosná myšlienka má, poteší, že tvorcovia ju dokázali už v prvej sérii potiahnuť ďalej, než som si vôbec dokázal predstaviť. Stačilo sa prelúskať cez epizódne ladené prvé epizódy, od polovice prvej série je to potom náter až strach a prvý Epitaph odrovnáva. Teším na dvojku a dúfam, že to násilné seknutie nebude moc cítiť. Vychrumkané scifko!!(27.5.2010)

Pět let čekání na nový Jossův opus se vyplatilo, přestože jsem k němu zpočátku přistupoval veskrze kriticky. Dollhouse je na poli seriálů mimořádným zjevením a dosavadním Whedonovým nejambicioznějším, nejrafinovanějším, nejchladnějším a bezesporu nejvyzrálejším počinem. Pro běžného diváka však bude Dollhouse nejspíše těžce stravitelnou pochutinou. Seriál jde proti všem zaběhnutým klišé a seriálovým konceptům (hlavní hrdinka nemá po většinu seriálu vlastní osobnost atd.). Dollhouse je v těchto ohledech jedinečný a nemá konkurenci. Whedon stvořil auru takového tajemna, za které by se nemusel stydět ani Lost, servíruje nám šokující dějové zvraty (které by záviděl i Alias) a všechno je tu chladné a "nedořečené" (a zároveň neustále chytré). K prvním epizodám jsem sice přistupoval skepticky a "missions of the week" (stand- alone epizody) mě nechávaly chladnými, nicméně druhá polovina série vrcholící vynikajícím finále mi vytřela zrak (epilog Epitaph One z budoucnosti snad ještě víc). O poznání temnější a filozofičtější druhá série nabere od páté epizody neuvěřitelné tempo, děj až do konci za přibývající anarchie a chaosu, jež neodvratně směřují k apokalyptickému konci graduje. Dochází tak na precizní lámání charakterů (z nichž má většina svou psychologickou hloubku) rukou v ruce se zajímavou dějovou linií o postupném zneužívání technologie Rossumem. Bohužel nám z důvodů ukončení seriálu studiem Fox nebylo umožněno se dozvědět za jakých okolností vlastně k apokalypse došlo (mnoho vedlejších dějových linií uspokojivě uzavřeno nebylo, osudy mnoha postav neznáme), nicméně Jossem vynucené vynikající finále působí uzavřeně a nesmírně emotivně (poslední scéna je symbolickou tečkou za celým seriálem).(7.2.2010)

První sezóna není zrovna výkladní skříní Whedonovy mysli a měla by být odklizena někam na skládku vyčpělých nápadů, ovšem ta druhá už nepostrádá spád, sevření děje je pevnější a spousta záludných kliček vede k robustnímu finále. Je jenom dobře, že byl seriál ukončen. Uměle natahované série by se měly vraždit. A ano, Eliza Dushku je krásný kousek, leč bez sebemenší špetky hereckého talentu. Herečka ztvárňující Echo by měla totiž mít charisma na rozdávání a neměl by pro ni být problém zahrát jakoukoli roli. Tohle Elize rozhodně nevyšlo.(12.4.2010)

• - Postava Dr. Saunders měla být původně mnohem starší. Joss Whedon postavu přepsal, aby mohl do role obsadit Amy Acker. (TomikZlesa)

• - Joss Whedon měl pro seriál plán na pět sérií, dokonce si během tvorby pro sebe črtal vývoj hlavních postav. Kvůli zrušení v průběhu druhé série tak základy tohoto vývoje musely být upraveny na plochu několika epizod. (novoten)

• - Dollhouse je součástí kampaně FOX TV nazvané "Remote-Free-TV", která zahrnuje například i serál Fringe. Cílem kampaně je snížit pauzy na reklamy a získat tak více vysílacího času. (TomikZlesa)