Dům loutek (TV seriál)

Nežní zabijaci

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2009 - 2010, 26x44 min

Mychael Danna

Eliza Dushku, Harry Lennix, Fran Kranz, Tahmoh Penikett, Enver Gjokaj, Dichen Lachman, Olivia Williams, Reed Diamond, Amy Acker, Brett Claywell, Miracle Laurie, Mark Sheppard, Erin Cummings, Kevin Kilner, Liza Lapira, Christina DeRosa, Vincent Laresca, Alan Tudyk, Ted Garcia, Tony Amendola, Mehcad Brooks, Felicia Day, Valerie Cruz, Gregg Henry, Ian Anthony Dale, Emma Bell, Octavia Spencer, Matt Keeslar, Zack Ward, Adair Tishler, Alexis Denisof, Jamie Bamber, Keith Carradine, Summer Glau, Michael Hogan, Ray Wise, Glenn Morshower, Tzi Ma, Adam Godley, Vincent Ventresca, Nate Dushku, Rick Fox, Philip Casnoff, Ashley Johnson, Kurt Caceres, Joseph Sikora, Janina Gavankar, Rick Otto, Leslie Andrews, Toby Leonard Moore, Lucas Bryant, Katie Chonacas, Aisha Hinds, Brandon Molale, Jillian Armenante, Andrew Bowen, Angus Sutherland, Josh Cooke, Michael King, Skyler Stone, Susan Ziegler, Patton Oswalt, Noah Harpster, Raphael Sbarge, Damion Poitier, Marie Joelyn, Roy Vongtama, Maurissa Tancharoen, Graham Norris, Jed Whedon, Vincent M. Ward, Danna Brady, Teddy Sears, Jamie Lee Kirchner, Tara Holt, David Alpay, David Barry Gray, Sonja O'Hara, Leslie Stevens, Haley Pullos, Paul Ganus, Nelson Franklin, Jennifer Segal, Brad Hunt, Oscar Torre, Tessie Santiago, Dan Bakkedahl, Hannah Leigh, Matt Riedy, Rebecca Field, Chase Kim, Angel Desai, Andrew DiPalma, Billy 'Sly' Williams, Giovanni Lopes, Morgan Beck, Josh Fadem, Jeff Doucette, Christian Monzon, Blake Kushi, Maury Sterling, Sam Hennings, Rhea Seehorn, Tim Conlon, Matt Winston, Jim Piddock, Billy Beck, Jonathan Del Arco, Carlease Burke, Kevin Sizemore, Tim Chiou, Billy Snow, Megan Heyn, Kevin Will, John Eddins, Amelia Høy, Rhashan Stone, Tank Jones, Mark Kubr, Greg Collins, Alan Pietruszewski, Katie Nisa, Clayton Rohner, Haley Pullos (a.z.), Michail Chmurov, Jonathan Kowalsky
  • anderson

Hneď po prvej epizóde v červených číslach ??? WTF ??? Ja som teda narozdiel od mojich spolukomentátorov videl neskutočne idiotský námet porovnateľný (ako som to už raz spomenul v jednom svojom komente) s WOOovým FACE OFF. Ja viem, že námet samotný ešte nemusí byť kameňom úrazu, podstatné je ako ho dotyčný tvorca spracuje. Spracovanie DOLLHOUSE je však príšerné, alebo prinajmenšom nudné. ELIZA podáva "výkon" ktorý by jej asi neuveril ani zaostalejší jedinec a kecy, ktoré sa v tomto diele vedú s absolútne vážnou tvárou mi spôsobovali astmatické záchvaty :-) a to nemám astmu. Čiže po prvej epizóde jasný odpad!, ale v rámci objektivity si hodnotenie odložím až po zhliadnutí viacerých častí. --- K deju: Na začiatku epizódy ELIZA z mne neznámych dôvodov podpíše "revers" o tom, že nejaká supertajná organizácia jej môže vymazať pamäť a použiť ju na akékoľvek účely (sprostosť ? no evidentne asi nie, keď to vymyslel tvorca BUFFY :-) - ten sa predsa nemýli). Namiesto úlohy sexuálnej otrokyne :-), ale (!!!) táto supertajná partička (tvorí ju dominantná štetka, nejaký šéfko, čierny hrdina, maniak do supertajnej techniky a zjazvená masérka - apropo mne najsympatickejšia postava) z ELIZY alias ECHO urobí superšpiónku, ďalej lásku na jednu noc (takže predsa len sex) či vyjednávačku FBI. A práve ako vyjednávačka vyrieši ECHO svoj prvý prípad... (15.2.2009) To, že vyznavači WHEDONovho kultu nás ostatných vyzývajú aby sme tejto kravine dali ešte šancu je chvályhodné. Ja bohužiaľ po 8 epizódach môžem s čistým svedomím prehlásiť, že toto je absolútny odpad!. Z úcty k diskutujúcim, ale udeľujem 1*. (7.4.2009)(15.2.2009)

Tohle že je Joss Whedon? Dollhouse nemá ani špetku kouzla, které proslavilo Firefly, Angela nebo Buffy, přemožitelku upírů. Epizody se zřídka vynoří z bažiny průměrnosti, vtípky jsou většinou ploché, pokračující zápletka unylá a Eliza Dushku v hlavní roli hraje příšerně. První série si nové díly nezasloužila. Druhá série začíná naprosto fádně, s dalšími díly se ale kvalita děje začíná lepšit. S blížícím se závěrem seriálu se konečně začne něco dít a posledních pět epizod se dokonce může pochlubit i pozvolna rostoucím napětím. Závěr sice zůstává neuspokojivý, díky druhé řadě si Whedonův seriál přesto aspoň částečně spravil pověst. Bonusový Epitaph Two navazuje na post apokalyptickou vizi nastíněnou ve speciálním díle Epitaph One a i když vypadá lacině, je stejně zábavný a povedený.(21.5.2009)

Tenhle seriál si umím živě představit jak běží v odpolední hodině na Nově, protože při scéně závodu motorek jako bych už to v nějakém dílu CSi či podobném seriálu v tom čase vysílaný viděla. Eliza se mi nelíbí, ale jak tančila, tak moc dobře věděla jak, aby zaujala i člověka jako jsem já .. po pilotu hodnotím takhle, nijak vyvedená z míry nejsem, ale to jen proto, že koukám na jiné věci .. nepopírám kvalitu.(15.2.2009)

Tak jsem byl zvědav na tuto sérii, protože Joss Whedon patří k dobrým režisérům seriálů. Námět je to neobvyklý a občas i zajímavě zpracovaný, herecké obsazení není vůbec špatné zejména Tahmoh Penikett v roli neúnavného detektiva válí. Eliza Dushku taky není k zahození. První polovina série se však až na pár dílů k nadprůměru vyhoupne jen velmi těžce až po díle šest a sedm dostane série ty správné otáčky a napětí. A člověk zde nesleduje jenom děj, ale je konfrontován s některými zajímavými etickými, filozofickými otázkami. Každým dílem je seriál o něco lepší a já se těším na druhou sérii neboť hodně věcí bylo nezodpovězeno a navyřešeno. Seriál netáhne ani tak Eliza jako spíše vedlejší postavy zejména ten mladý génius co vymyslel mazání mozků u mě vede,ale i ostatní jsou zajímaví, přísahal bych že v jednom dílu hraje Geoffrey Rush. Snad seženu originální pilot od Wheddona, třináctá epizoda bude na konci července, druhá řada snad přijde brzy a bude ještě lepší. Nebo by raději měla být, v současné seriálové konkurenci není DollHouse nejhorší, ale do špičky mu pořád dost chybí. Moje hodnocení je výrazem solidarity fanouškovské Whedonovi, přece jen měl bych dát jen třiapůl protože některé epizody a momenty jsou fakt slabé, ale já budu hodný a přidám tomu. Update: Druhá série dává na slabosti té první spolehlivě zapomenout, příběh i postavy jsou daleko rozpracovanější, spousta dějových nápadů, twistů, které mě dostaly, nebýt toho zbytečného dílu 13 a kus závěru v epizodě 12, který mě vyloženě přišel jako pěst na oko, tak to mohlo být pět hvězd rovných!(17.5.2009)

Obrovský potenciál v rukou mistra. Josh Whedon má další ze svých velkých příležitostí k dalšímu kroku k věčné slávě. Dollhouse má velký potenciál, ale po třech dílech zatím nedokázal dostatečně přesvědčit. některé okamžiky připomínají Alias, ale to je pouze kosmetický defekt, způsobený geniální koncepcí Abramsova seriálu. Casting je podřízen hlavním myšlenkám, přestože na první pohled působí amatérsky, z herců se vyklubali vynikající osobnosti, které do svých rolí zapadali (ať Frank Kranz nebo Eliza nebo Enver Gjokaj). Ve stínu první sezony slušné 2* za potenciál, který nebyl využit a díly, které jsou fajn, ale nepřináší nic objevného a slabé finále, které zamrzí. Foxové to s chutí zruší a pár fanoušků bude nadávat, ale nezaujatý divák, který se nemodlí v Boha, Spielberga a pak Whedona tento seriál s klidem odepíše. Firefly byl prostě lepší seriál a příjemnější podívaná. Whedon první sezonu pojal prostě špatně. Málo chutné šťávy, hodně prázdné vaty a čekání na smysluplnou hlavní linii, které se v podstatě první sezona nedotkla. První sezona měla být poslední, nebyla. Naštěstí. Whedon od 5tého dílu druhé sezony rozjíždí svoje božská kola chytrosti, vkusu a osudu loutek na plné obrátky. Možná za to může podepsaný papír od studia, že je tohle skutečný konec seriálu a má to už ukončit. Tu ránu, jak mu spadl kámen ze srdce slyšeli i na Měsíci a konečně vystavil své skutečné umění na odiv světu. Vysoké tempo, hromada nápadů, využití dřívější vaty pro své účely... ale stále tu jsou silné nedostatky a stín první sezony. Potenciálem nejnabitější seriál posledních let však teď už zůstane v podkroví... (Seriál viděn celý) S01=2*,S02=4*, Epitaf1+2=3*(tuto myšlenku nevyužil Whedon příliš dobře...)(5.3.2009)

• - S rolí seriálové doktorky Claire Saundersové bylo spojováno i jméno kanadské herečky Kathleen Robertsonové. (Conspi)

• - Společnost stojící za „výrobou“ dollhouse se jmenuje Rossum. Jedná se o odkaz na Karla Čapka a jeho slavné R.U.R. (Rossum's Universal Robots). (TomikZlesa)

• - Postava Dr. Saunders měla být původně mnohem starší. Joss Whedon postavu přepsal, aby mohl do role obsadit Amy Acker. (TomikZlesa)