Reklama

Reklama

Dům loutek

(seriál)
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, (2009–2010), 20 h 59 min (Minutáž: 43–50 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Hrají:

Eliza Dushku, Harry Lennix, Fran Kranz, Tahmoh Penikett, Enver Gjokaj, Dichen Lachman, Olivia Williams, Reed Diamond, Amy Acker, Brett Claywell, (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(27)

Obsahy(1)

Dollhouse je přísně tajné a velmi ilegální. Je to místo, kde se plní přání. Klienti s dostatkem peněz a správnými kontakty si můžou najmout "Actives" nebo "Dolls". Dolls mají kompletně vymazanou paměť, čili jim můžou být vtisknuty vzpomínky, schopnosti a jazyk pro různá přiřazení. Na misích je kontrolují "Handlers" a po dokončení úkolů jsou opět vymazáni a udržování ve futuristické laboratoři Dollhouse. Jsou to lidé, kteří se rozhodli, pro vlastní důvody, vzdát se svých těl. Můžou být kýmkoliv. (dresi)

(více)

Recenze (168)

novoten 

všechny recenze uživatele

1. série - 90% - Další žánr pod nadvládou seriálového krále. Jedna budova, nespočet misí a neodvratné poznání, že svět agentů, klientů nebo špionů ještě nikdy nebyl takhle úžasný a tajemný. Nejvíc samozřejmě učaruje mytologická linka osudů loutek, Ballardova pátrání nebo aury samotného Alphy, ale Whedon překvapuje hlavně tím, že i převážně epizodické missions of the week jsou žánrovými všehochutěmi a napětím zaostávají jen o chlup. Díky záchraně druhé série tak budoucnost zůstala ještě otevřenější. 2. série - 100% - Kdo ztratil pozornost byť jen na pár minut, ztratil se v Podkroví. Kdo boj s Rossumem vzdal úplně, ten udělal chybu přímo neodpustitelnou. Whedon, Minear a spol. dobojovali bitvu se sledovaností na úplném vrcholu a potenciál rozvedli tak velkolepě, jak snad ani nejvěrnější fanouškovská základna nedoufala. Ani nevím, co vyzdvihnout dřív. Jestli dokonalé výkony herců, lehkost, s jakou se jednotlivé mise proplétají s hlavním příběhem nebo smrtící gradaci, která provází závěrečné tři epizody. Nejhlubší dojmy samozřejmě zanechává finální Epitaph Two. Tolik překvapení, dojetí a nesmrtelnosti vyprávění snad ani na první zhlédnutí nelze pojmout. Událost sezóny je tedy za námi a nejchytřejší seriál svého období se loučí. A my můžeme usnout. Třeba znovu na tu malou chvíli, která trvala krásných šestadvacet epizod. ()

KarelR 

všechny recenze uživatele

Pilot Dollhousu slibuje velké věci, ač sám o sobě rozhodně není žádné terno. Tu a tam se válí něco povědomého a do ideálního whedonovského mixu chybí kapka humoru, jenže rozestavení figurek zvládl Joss na jedničku a opět si dokázal vytvořit prostředí, ve kterém může rozjet svoje boření klišé a posouvání hranic. ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

O uchopení ženských postav a práci s pamětí v rámci whedonovského universa bych si chtěl přečíst nějakou delší odbornou práci... nebo ji sám napsat. :) Kdyby bylo možné si nechat vymazat prvních pět dílů z hlavy, šel bych na plné hodnocení. P.S. Po opětovném zhlédutí všech 12 dílů - seru na to, jdu na plný, protože DOLLHOUSE navrací seriálům formální inovativnost, kterou si "uzurpovaly" poslední dobou narativní blockbustery inspirující se v "nové seriálové vlně". P.P.S. Z hyperbolizace žánrových klišé i schémat a intertextuální provázanosti by si ustříkli do kalhot i Abrams a Tarantino dohromady. ()

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

Než bych vyjmenoval, podle jakých všech kritérií se dají dělit seriály, pěkně by to trvalo. Dají se dělit podle žánru... Netrvalo to tak dlouho, jak jsem myslel. Nicméně já osobně ještě dělím dramatické seriály na ty, které jsou založené na osobnostech postav, a ty, které jsou založené na zápletce. Zatímco první jmenované se většinou bez velké zápletky obejdou, ty druhé dříve či později potřebují pracovat s charaktery postav. Proto je zajímavé, že seriálový mág Joss Whedon založil zápletku svého dalšího díla na faktu, že jeho postavy žádné osobnosti nemají, respektive můžou mít jakoukoli je zrovna potřeba. Dollhouse je místo splněných snů, kde si klienti mohou na míru nechat naprogramovat kohokoli od pravé lásky po specialistu špionáže. Do Dollhousu se po spáchání jistého zločinu dostává nová hračka Caroline (Eliza Dushku), které je na stopě agent FBI, a legrace může začít. Ze svojí podstaty je Dollhouse hlavně experiment a herecká výzva pro všechny dolls (Dichen Lachman a další), především pak samotnou Dushku, která v roli Echo/Caroline stihne vystřídat zhruba dvacet osobností. Většinou se s tím pere (někdy i doslova) zdatně, občas bohužel zbytečně selhává (jako starší sofistikovaná dáma se mohla skvěle předvést... a nepředvedla). Podpůrný cast je ovšem z velké části vynikající a přesný, minimálně Olivia Williams a Enver Gjokaj si kradou všechny scény pro sebe. Příběh po nejistém začátku nabere správný směr i tempo, a tak většina linek spolehlivě baví a zvraty potěší. Sem tam zakolísá a občasně i otravuje (postava potrhlého vědce Tophera je po pár dílech prakticky nesnesitelná), svižné a inteligentní scénáře to ale dostatečně vynahradí. Díly 6-11 z první série jsou malý seriálový poklad, zbytek potom platí za velice dobrý nadstandard. Je trochu smutné, že Whedonova originální a inovativní díla nepřežijí víc než pár sérií, zatímco takový Law & Order ve všech svých odnožích čítá už víc než 50 sezón. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Obrovský potenciál v rukou mistra. Josh Whedon má další ze svých velkých příležitostí k dalšímu kroku k věčné slávě. Dollhouse má velký potenciál, ale po třech dílech zatím nedokázal dostatečně přesvědčit. některé okamžiky připomínají Alias, ale to je pouze kosmetický defekt, způsobený geniální koncepcí Abramsova seriálu. Casting je podřízen hlavním myšlenkám, přestože na první pohled působí amatérsky, z herců se vyklubali vynikající osobnosti, které do svých rolí zapadali (ať Frank Kranz nebo Eliza nebo Enver Gjokaj). Ve stínu první sezony slušné 2* za potenciál, který nebyl využit a díly, které jsou fajn, ale nepřináší nic objevného a slabé finále, které zamrzí. Foxové to s chutí zruší a pár fanoušků bude nadávat, ale nezaujatý divák, který se nemodlí v Boha, Spielberga a pak Whedona tento seriál s klidem odepíše. Firefly byl prostě lepší seriál a příjemnější podívaná. Whedon první sezonu pojal prostě špatně. Málo chutné šťávy, hodně prázdné vaty a čekání na smysluplnou hlavní linii, které se v podstatě první sezona nedotkla. První sezona měla být poslední, nebyla. Naštěstí. Whedon od 5tého dílu druhé sezony rozjíždí svoje božská kola chytrosti, vkusu a osudu loutek na plné obrátky. Možná za to může podepsaný papír od studia, že je tohle skutečný konec seriálu a má to už ukončit. Tu ránu, jak mu spadl kámen ze srdce slyšeli i na Měsíci a konečně vystavil své skutečné umění na odiv světu. Vysoké tempo, hromada nápadů, využití dřívější vaty pro své účely... ale stále tu jsou silné nedostatky a stín první sezony. Potenciálem nejnabitější seriál posledních let však teď už zůstane v podkroví... (Seriál viděn celý) S01=2*,S02=4*, Epitaf1+2=3*(tuto myšlenku nevyužil Whedon příliš dobře...) ()

Galerie (372)

Zajímavosti (10)

  • Společnost stojící za „výrobou“ dollhouse se jmenuje Rossum. Jedná se o odkaz na Karla Čapka a jeho slavné R.U.R. (Rossum's Universal Robots). (TomikZlesa)
  • Námět na seriál vymysleli Joss Whedon a Eliza Dushku na společném obědě. (hellstruck)
  • Postava Dr. Saunders měla být původně mnohem starší. Joss Whedon postavu přepsal, aby mohl do role obsadit Amy Acker. (TomikZlesa)

Související novinky

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím…

Whedonův marvelovský seriál? S.H.I.E.L.D.

Whedonův marvelovský seriál? S.H.I.E.L.D.

29.08.2012

Dlouho se spekulovalo, o čem přesně bude televizní seriál, jehož rozjetí má Joss Whedon v exkluzivní smlouvě s Marvel Studios. Inu, bude o tajné vojenské obranné organizaci S.H.I.E.L.D. (Strategic…

Zamávejte Dollhouse na rozloučenou

Zamávejte Dollhouse na rozloučenou

24.10.2009

Nový seriál Josse Whedona od začátku bojoval o přežití. Druhá sezóna byla schválena jen s odřenýma ušima a s nadějí, že se sledovanost zvedne. Opak je pravdou a tak už všichni čekají, kdy Fox seriál…

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

09.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří…

Reklama

Reklama