Doylův okrsek (TV seriál)

• Kanada

Republic of Doyle

Doylov okrsok

Komedie / Krimi / Drama

Kanada, 2010 - 2014, 56 h 31 min (Minutáž: 44–45 min)

Jim McGrath

Allan Hawco, Krystin Pellerin, Mark O'Brien, Marthe Bernard, Sean McGinley, Lynda Boyd, Bob Cole, Shaun Majumder, R.H. Thomson, Julia Kennedy, Ari Cohen, Aidan Devine, Leah Pinsent, Russell Crowe, Rick Roberts, Karyn Dwyer, Jeananne Goossen, Joshua Close, Philip Riccio, Steve Cochrane, Jonathan Malen, Lara Jean Chorostecki, Jonny Harris, William MacDonald, Inga Cadranel, Jonathan Goad, Melanie Leishman, Kate Hewlett, Cristina Rosato, Mylène Dinh-Robic, Rachel Wilson, Adam MacDonald, Lola Tash, Sergio Di Zio, Luis Guzmán, Shaun Benson, Tattiawna Jones, Shannon Barnett, Kristen Gutoskie, Kate Trotter, Michelle Nolden, Keon Mohajeri, Rachael Crawford, Kelly Kruger, Peter Keleghan, Erin Karpluk, Amy Sloan, Natasha Henstridge, Anna Silk, Brandon McGibbon, Michael Buie, Kaitlyn Leeb, Jacob Blair, Kevin Jubinville, Grant Nickalls, Jim Thorburn, Sophie Simmons, Kevin Hanchard, Dan Petronijevic, Paulino Nunes, Richard Donat, Christine Horne, Brittany Allen, Jeff Pustil, Aleks Paunovic, Arnold Pinnock, Patrick Garrow, Oluniké Adeliyi, Ryan Robbins, Russell Yuen, Gord Rand, Mary Lewis, Cara Gee, Jennifer Podemski, Joe Cobden, Bill MacDonald, Martha Burns, Dwain Murphy, Lisa Berry, Ron White, Tony Nappo, Stephan Dubeau, Claire Rankin, Pascal Langdale, Carlos Diaz, Alex Paxton-Beesley, Gordon S. Miller, Darren Hynes, James Binkley, Philip Craig, Hannah Emily Anderson, Richard Clarkin, Sarain Boylan, David Huband, Chantal Craig, Geordie Johnson, Billy MacLellan, Shane Daly, Nicola Correia-Damude, Graham Shiels, Tom Barnett, Brett Donahue, Alan Doyle, Ronnie Rowe, Matt Gordon (herec, a.z.), Michael Cram, Theresa Joy (herec, a.z.), Julia Chan, Conrad Coates, Jermel Howard, Oliver Becker, Mishka Thébaud, J. Adam Brown, Mishael Morgan

Bláznivá, ale ne hloupá kanadská krimikomedie. Pokud jste viděli pár krimikomedií z USA a myslíte si, že tahle bude podobná, tak vás můžu ujistit, že ne. Třeba už jenom to, že je situovaná na ostrov Newfoundland a má silnou místní atmosféru. Ta se odráží už v názvu "Republic of Doyle" - Newfoundland byl až do 40. let hrdou britskou kolonií (třebaže většina obyvatel byli Irové), a když se ve 40. letech měli rozhodnout, jestli se připojí ke Kanadě nebo vytvoří nezávislou "Republic of Newfoundland", připojení ke Kanadě získalo jen těsnou většinu. ... Na tomhle seriálu si cením hlavně toho, že hlavní postavy drží spolu, nehádají se kvůli hloupostem a na nic si nehrají, ani seriál sám není nějak křečovitě vtipný a umí si dělat legraci sám ze sebe. Jak to nazve jedna postava - "Quaint Location Crime Fiction" ("krimi zasazené do roztomilého odlehlého místa"). Čechům by mohlo být blízké to, že město St. John's, kde se seriál točil, má jen 200 000 obyvatel a je to jedno z nejstarších měst v Kanadě, takže vytváří příjemnější atmosféru než moderní velkoměsto. A rvačky ve starých irských hospodách a automobilové honičky na útesech nad Atlantským oceánem opravdu stojí za to. ... Komedie je to skvělá, a originálních nápadů a hlášek je tu tolik, že to ani spočítat nejde. Mně utkvěla tahle scéna - asi kvůli tomu newfoundlandskému specifiku, i když není zrovna z těch nejúdernějších: Nebezpečný zločinec si najme místního exota, aby mu sehnal co nejlepší zbraň. A ten mu donese 100 let starý revolver s tím, že to je nejlepší kousek, jaký mohl sehnat - velká vzácnost, jeden z mála dochovaných revolverů vyrobených přímo na Newfoundlandu v době, kdy ještě nebyl součástí Kanady... Kvalita jednotlivých dílů kolísá a časem se objeví hluché dějové linie, jako že se třeba pořád vrací otravní příbuzní a zaplétají Doyleovy do svých problémů. Prý to bylo proto, že CBC strašně spěchala a Allan Hawco musel scénáře psát na koleně při natáčení. Ale přesto můžu Republic of Doyle doporučit. Pokud rozumíte anglicky (kanadská angličtina je snadno srozumitelná a newfoundlandský přízvuk je v reálu příšerný, ale tady dost umírněný) a máte rádi krimikomedie, sáhněte i po téhle - je volně přístupná na internetu. Pro mě jsou první 3 série rozhodně to nejlepší, co jsem v tomhle žánru kdy viděla. (Pár neobvyklých slov, se kterými se tu setkáte: RNC - Royal Newfoundland Constabulary (=královská policie na Newfoundlandu), sleeveen - vychytralý člověk, co si vždycky ví rady a ze všeho se vykroutí, Skipper - kormidelník, tady univerzální oslovení staršího muže, Ponzi scheme - pyramidová hra.)(12.12.2014)