Válečný veterán a farmář Ted Naracott, který si rád přihne, koupí za přemrštěnou cenu koně, vhodného spíš na ježdění než na polní práce. Při dražbě tak sice před zraky okolního obecenstva trumfne i místního zbohatlíka Lyonse, ale v alkoholovém fanfarónství si neuvědomuje, do jakých potíží tím dostane svou rodinu. A tak přivádí domů koně s bílou hvězdou, kterému jeho syn Albert dá jméno Joy. Navzdory všem předpokladům, přírodě a Lyonsově potměšilé předpovědi ho naučí orat a Albert si s ním vytvoří hluboký vztah. Ve chvíli, kdy vypukne válka, se s ním rodina musí rozloučit. Joey je Albertovým otcem prodán britské jízdě a následně poslán na frontu, kde začíná jeho pozoruhodná pouť. Navzdory překážkám, kterým je na každém kroku nucen čelit, Joey ovlivňuje a mění životy všech, se kterými se na své cestě setká. Albert, který na koně nedokáže zapomenout, opouští domov a vydává se na francouzská válečná pole, aby ho našel a přivedl ho zpátky domů. (TV Nova)

Slartibarkfast

Co jen říct na velkodílo pana Špílberga? Nemám slov. Tak ubohý marketingový tah, jako je neustálý tlak na city diváka prvotřídním kýčem, mi téměř vyrazil dech. Celou dobu jsem si připadal, jako by se mi zmenšovaly koule a vytrácel se ze mě testosteron. Jak mi to mohl můj oblíbený režisér udělat a stvořit tuhle plytkou sračku bez smysluplného děje? Stále nechápu. Spousta nadějných herců bylo zatlačeno do pozadí kvůli vyběhané herce a topornému nýmandovi, který zřejmě vylezl z divadelní školy, pokud vůbec nějakou absolvoval. Byl asi tak přirozený, jako kámen, co plave kraula a ještě vám pak zazpívá americkou hymnu. Na konci jsem už jen čekal, kdy se zpoza zářného úsvitu vynoří sekáč s kosou, selka s bochníkem chleba a kůň začne mluvit a jíst příborem, protože mi to připomínalo socialistickou propagandu na dokonalý film, který vás zkrátka musí rozplakat a běda jak ne! Já jen prskám smíchy a oceňuji těch pár scén, které stály za to. Když vás ale osloví 15 minut ze 141, je asi něco špatně.. 15% ()

PetrPan odpad!

SPOILER: To takhle jednou hošík uvidí hříbátko, jééé, to je roztomilé, hříbátko vyroste v koníčka a hošík v jinocha, jéé, tatínek koníčka koupí a jinoch se s ním skamarádí, heč a prožívají spolu různá dobrodružství, si vemte, třeba zořou i kamenité pole !!! ...a táta s mámou nepřijdou o farmu (ach, to byl silný zážitek), pak jede jinoch na koni a potká auto ( a pozor tam je to dějově nesmírně důležité, bude tam holka --- na konci se zeptá i na její jméno řidiče toho auta, ale nedozví se ho --tohle byla famozní scénaristická klička, však sami uvidíte, prostě nádhera), auto předjede ale udělá bum, koník neumí skákat..já se smál, až jsem se za břicho popadal, krása. Ale trochu zrychlíme .. bude tam i agresivní husa ( a vtipná jako) a taky mrtvý kapitán ( smutné) , mrtví němečtí dezertéři ( smutné), mrtvej kámoš kůň ( smutné), vnučka výrobce marmelády s mrtvými rodiči, posléze taky mrtvá ( smutné), tank, děla a tak. A pak jedna z nejlepších a nejsilnějších scén vůbec..běžící kůň po bitevním poli co strhne ne jeden, ne dva, ba dokonce myslím ani ne jen tři, ale čtyři řady ! ostnatých drátů a udělá teda bum ( slzy se mi draly do očí) ale nebojte i tohle týrání má svůj účel, vždyť nad zachránou koníka si (považte) podaj ruku i nepřátelé ...a pak ..no ještě se pár věcí stane, ale zas nechci prozrazovat konec, ten západ slunce a to setkání s rodiči si prostě musíte prožít sami... ještě si utírám slzy, promiňte ()

cukorek

"Sú veľké dni a sú obyčajné dni, tak aký bude tento? "Takto zaznela jedna z výstižných viet v tomto filme, ktorá váhavo a zároveň v očakávaní naznačuje výnimočnú chvíľu v živote človeka. Život ľudí, ale hlavne život zvieraťa v tomto prípade koňa, ktorý sa stal popredným silákom v tomto veľmi dobrom emociálnom príbehu, osvieženom vtipnými scénami a dialógmi, dostal unikátne spracovanie od samotného Spileberga, ktorý vdýchol tejto povesti prekvapivé rozmery. Od prvej chvíle mala kamera "sladkú príchuť", keď každý snímok, ktorý ponúkla sa veľmi dobre prehĺtal a s doplnením hudobnej atmosféry skvele formovali vyvíjajúci sa dej. Druha polovica filmu sa dostala viac do vojnovej atmosféry, ale ani tam ničím nezaostávala, keď nebola núdza o dobré zvládnuté zábery ako útok kavalérie, postup vojakov pod paľbou či zábery zo zákopov. Veľmi decentne bolo zvládnuté prepojenie osudu koňa a vykreslenie vojny, keď sa to vyvážené striedalo. V jednej z ponúknutých scén sa "majster tesár" trocha sekol, keď dosť naivne ponechal dvoch nepriateľský vojakov spolupracovať na záchrane koňa, tak na to som mu teda neskočil. V pamäti mám jeden podobný, silný príbeh opisujúci zvierací osud Lassie sa vracia, no ten bol dnes prekonaný 90%. ()

nash.

Válečný velkofilm s dojemným příběhem o přátelství člověka a koně, který natočil sám mistr? Čekal bych cokoli, ale rozhodně ne nudu. Jenže té jediné se mi dostalo měrou vrchovatou. A to přesto, že se to celé tváří jak je to plné napětí i dojetí. I když by možná chtělo, tak není. Proto mi, navzdory jedné či dvěma slibným scénám, osudy koně i jeho člověka byly v podstatě lhostejné, včetně toho jestli se nakonec v západu slunce potkají nebo ne. Přičemž se nemohu zbavit dojmu, že to mistr tentokrát s těmi západy slunce trochu přehnal a odehrávály se při nich dvě třetiny celého filmu. ()

Slarque

Perfektně odvyprávěný příběh jednoho koně. Naštěstí to nevypadá jako film pro děti (i když se tu Spielberg tentokrát vyhýbá jakýmkoli krvavějším scénám, což rozhodně nepovažuji za závadu) a jinak je to strhující drama od mistra s velkým M. Mohl bych vypíchnout výbornou kameru i hudbu, ale tohle je jeden z těch filmů, kde mi dokonalé přišlo téměř všechno. Bravo, mistře! ()

dopitak

Spielberg mohl ještě film vyšperkovat, například závěrečným ujištěním, že během natáčení žádný z koní zamotaných do ostnatého drátu v zemi nikoho nezahynul. Ačkoliv mě to strašně mrzí (opravdu hrozně moc), musím souhlasit s verbalem. War Horse by si měl odnést Oscara v technických kategoriích, tedy za kameru a za střih, toho hudebního ale ukořistí Ludovic Bource za The Artist (a nejinak by tomu mělo být i u výpravy a dekorací,) za ostatní ale Spielberg zaslouží jedině pořádně poplivat. ()

Chrustyn

Jak začít. Steven Spielberg je pro mě nadčlověk a 90% jeho filmů zbožňuji a zbytek přijímám. "Válečný kůň" mi přišel jako odpočinkový projekt tohoto velikána (jako ve své době Terminál) a zajímal jsem se o něj jen kvůli jménu v kolonce "directed by", protože jsem přesvědčen, že Steven by zajímavě a velkolepě natočil i oběd v domově důchodců. V tomto případě mě však Steven zklamal a to tím, že "Válečný kůň" je "jen" velice dobrý. I přes nádhernou výpravu, kostýmy a vše co patří k velkým filmům mi to nepřišlo jako Spielbergův film (ani Kaminského kamera nesnímala, tak působivě jako dřív) a možná, kdyby se jednalo o jiného tvůrce, mohly být mé pocity o něco lepší. Takhle mi zde neustále něco chybělo, film mi připadal obyčejný a chudý, (žádná výrazná hudba Johna Williamse, žádné nezapomenutelné scény ani postavy k fandění nebo obdivu) příběh se víceméně smrsknul na báchorku o koni, který procestuje svět a vymění několik majitelů a přibývající minuty, mě stále přesvědčovaly o tom, že se jedná o jeden z nejslabších Spielbergových filmů a nezachrání to ani několik působivých scén (tažení děla a scény z války jsou tím nejlepším co film nabízí). Pokud vám světový šéfkuchař donese svíčkovou, může být sebelepší a stejně budete chtít nějakou specialitu a přesně tenhle pocit jsem měl při sledování "Válečného koně". "Tintina" jsem ještě neviděl ale doufám, že mě přesvědčí o tom, že tento starý pán nezačal být sentimentální nebo mu snad dokonce došel dech. ()

iamek

Neuvěřitelná sračka, kterou Steven nemůže myslet vážně. Tolik patosu a klišé jsem v jednom filmu nikdy neviděl a to mám nakoukano docela hodně. To i TV filmy podle Danielle Steel mají v sobě míň klišé než War Horse. Technický je film parádní, ale celý děj a dialogy jsou naprosto katastrofální a upřímně tak trapně jsem se u filmu dlouho necítil. Komentář od Verbala je prostě dokonalý a vystihuje vše. ()

korbitch22

,,Jeden kůň vládne všem´´ aneb každého je to milášek.S čistým svědomím si můžu nakydat máslo na hlavu,protože War Horse není tak příšerný,jak jsem si myslel.Je to čistě vykalkulovaná hra na city,patetický kýč a roztomiloučké na akademii nasazené hříbátko,které má ovšem své klady a srdce.U některých scén se neodmyslitelně plácnete do čela a bude se vám chít i trošku blinkat,u některých vás zase u srdce zahřeje ta lidskost a láska.Akční scény,kterých není málo ovšem stojí za kulový,jelikož v první světové se vůbec nekrvácelo :D no jo no pg-13 ( mocinky se těšim na Postradatelné :D ) což vás bije do očí,obzvlášť pokud znáte Spielbergovu řezničinu Vojína Ryana.Tady se krve nedočkáte,ale dočkáte te pohledu na utrpení války,ale né té lidské,ale té zvířecí a vlastně i lidí,pro které mnohdy pro někoho blbý kůň,nebo pes znamená víc než kterýkoliv člověk a na tuhle notu mě Steven utáhnul,jelikož jsem hrdým majitelem pejskamkterého miluju víc než 80% lidí co znám.Proto dokážu pochopit ta citová pouta mezi člověkem a zvířetem,o které jde v tomhle filmu především.Kdyby Steven neudělal tolik logických chyb ( kůň je sice génius,ale útect a trefit domů se mu nějak nechce ) hlavně scéna s Německými bratry byla totálně mimo mísu,za to mnohdy v komentářích odsuzovanou scénu s ostnatým drátem považuji za vynikající.Celé je to takové správňácké přeslazené,patetické velko nic,ale zajímám se o válku první i druhou a o té první moc filmů není a jsem člověk na kterého funguje hra na city zvíře/páneček.Když bych hodnotil jako hodnotím většinou,asi bych se přes 2* nevytáhl a pokud si tenhle kýč vyslouží jedinou sošku,s radostí si odplivnu.Ale jako tuctový velkofilm,které já můžu a kór válečné,jsem se 146 minut spíše bavil,než zvracel a rozhodl jsem se hlavně,že nebudu takový kretén jakým je třeba master VERBAL.Ano War Horse je kýčovitý,patetický a sladký jako cukrkandl,ale místy je opravdu dojemný a skvěle zahraný.Přesto Stevene,zaměř se jinam,protože tohle už by ti příště nemuselo projít,ani u tvých fanatických obdivovatelů.55% ()

marhoul

Už jen ten název... Brrr! Spilbergovu tvorbu mám velmi v oblibě, však toto neberu ani z úcty k němu. Prvoplánový patos mě silně otravoval, zamýšlím se, komu je film určen. Pokud dětem, tak hodně malým. Snad předškolního věku. Ale i tyto děti si zaslouží inteligentní dialogy. Pokud to měl být jakýsi návrat k tradiční filmařině... byl hodně slabý. ()

mcb

Precizně natočené a odvyprávěné melodrama. Jenom je smutné, že Spielbergovo režijní mistrovství, které tematizuje patetické protiválečné velkofilmy, je odmítáno jako kýčovitá hra na city. U Válečného koně navíc dojemný "lidský" příběh nabývá úplně nového rozměru. Jen ten do oranžova překolorovaný závěr byl už za hranici únosnosti. ()

heyda

Spielbergu, tohle si nemohl snad myslet vážně?! Úděsný film, ze kterého pozitivně vystoupila jen miniscéna roztomilé vnučky a sympatického dědečka na francouzské farmě. Ta mě bavila z celého filmu nejvíc. Zbytek je otřesný, patetický, přeslazený, umělý, nezáživný no prostě neskutečný propadák. Steven by si měl pročistit něčím hlavu, třeba vyrazit někam na dovču a vrátit se zase na zem a začít dělat kvalitní práci, jinak mu hrozí alzheimer a stařecká demence. ()

FTP

Naivní pohádka o nekonečné lásce chudého chlapce ke koni a kupodivu i koně k chlapci. Oba prochází první světovou válkou a nakonec se se štěstím šťastně setkávají. Všední téma a od začátku války jasný konec. Film nepřináší téměř nic, přesto jde však o příjemnou podívanou. ()

triatlet

Tak jako jsou obyčejné dny a neobyčejné dny, tak jsou i obyčejné filmy a neobyčejné filmy. Steven Spielberg s Johnem Williamsem umí i obyčejnou látku ztvárnit poutavě. Sice nevznikl neobyčejný film, ale rozhodně film, který má co říct. Spilbergovské zpracování upoutá, místy překvapí disneyovské podání, ale vzhledem k tomu, že autor předlohy Michael Morpurgo knihu napsal pro dětské čtenáře, filmové vyprávění tomu odpovídá. Navíc o zázračných hrdinech (jak lidských, tak zvířecích) vznikaly legendy. Zázračný kůň. ()

Nettrass

Zajímavosti : 1/ Hlavní představitel, kůň Finder se vůbec neobjevuje v hereckém obsazení, přestože byl v hlavní roli. 2/ Také se proslýchá, že nepodepsal smlouvu, protože se nedohodl na honoráři a následně před něj, provokativně vysypali oves. 3/ Filmové odbory protestovaly, protože se v tomhle případě používal na herce bič. 4/ Údajně na koňovi nechali i režii , pač prý má větší hlavu. ()

Flego

Sú filmy v živote ľudskom, kedy je treba zahodiť za hlavu všetky tie hodnotiace kritéria a nechať sa unášať príbehom. A že príbeh podľa novely Michaela Morpurga niekedy smrdí detinskosťou, za ktorú by sa nehanbil azda len detský film, čo na tom záleží. Spielbergov War Horse nepotrebuje zvýrazňovať krutosť a absurdnosť vojny bojovými scénami, stačí mu geniálna scéna splašeného koňa a jeho následné oslobodzovanie. Nepotrebuje siahodlho rozprávať o citoch, stačia mu scény koňa s chlapcom, či matky so synom. Všetko funguje za doprovodu režisérových osvedčených spolupracovníkov za kamerou ( Janusz Kaminski ) a pred orchestrom ( John Williams ). Kamera sa tentokrát vo väčšej miere sústredila na obrazy, obzvlášť proti svetlu, trochu mi to pripomínalo starú klasiku Odviate vetrom. Williamsova hudba je veľmi pôsobivá a vystihuje prežívané emócie. Počas celého filmu sme svedkami neuveriteľných osudov najinteligentnejšieho koňa na svete Joeyho, koňa, ktorý dostal lásku ľudí a preto ju aj rozdal. Je to krásny film a hoci má v sebe chybičky krásy, do môjho absolútneho hodnotenia sa zmestil. ()

Flakotaso

Film o tom, že lidé jsou si schopni pomáhat pouze tehdy, když je prostředníkem mezi nimi zvíře, v tomto případě kůň (jinak je to většinou pes). Tento fakt dělá film implicitně velmi nepříjemným, přestože absolutně nechtěně. To je na tom nejhorší - pro většinové publikum to paradoxně má mít (a taky má) zcela opačný účinek. Velice mě však u Spielberga zklamalo, že mě to nestrhlo a nezaujalo ani filmařsky - rutinní, kýčovité, bez drajvu a nápadu. Občas mi to dokonce tím barvotiskovým vizuálem velmi lehce připomínalo Burtona, což je pro mě osobně to nejhorší možné přirovnání. Nejhorší Spielberg z těch deseti, co jsem zatím viděl. ()

anais

Je to tak trochu jako kdyby si Spielberg plnil domácí úkoly, a pečlivě si odškrtával, co má za sebou, a co ještě zbývá. Jednou je to dobrodružný film o dinosaurech, potom něco z dějin židovství, scifi o útoku marťanů, retro komedie , animovaný 3d film,2. světová válka... a teď tu máme 1.světovou. Opět je to dokonale natočené, opět se jedná o poctu konkrétnímu žánru (podobně jako špionážní Mnichov, romantický Terminál, nebo třeba dobrodružní Dobyvatelé ztracené archy), byť tentokrát je to styl, který už málokdo pamatuje. A konečně jsem u spielbergovsky přeslazeného závěru neměl pocit, že se to k filmu nehodí (jako např. v Minority report nebo Válce světů). Ten závěr je přesně v intencích toho, co vidíme od první minuty. Možná je to na dnešní dobu trochu moc naivní a přeslazené, ale celek drží pohromadě lépe než většina mistrových filmů z poslední doby. ()

poz3n

Teda od Spielberga snesu hodně. Ale tohle bylo víc než bych si představil i v těch nejujetějších představách. 2 a půl hodiny patosu na ntou, který dokáže vyplivnout akorát jednu výbornou scénu, která má smysl (setkání britského a německého vojáka). Zbytek, od samého počátku (proč tam proboha byla ta wtf husa) až do závěrečného, sice krásného, ale neuvěřitelně kýčovitého západu slunce, působí jako tragikomická infantilní pohádka pro děti, v jejíž půlce si Steven rozpomněl na Ryana a přihodil tedy trochu té války. Kůň byl sice fajn, ale to, že se kolikrát choval víc jako člověk než kůň působilo opět šíleně trapně až infantilně. Nevěřím tomu, že by už Spielberg byl ve fázi, kdy musí natočit své Donšajny, tím pádem Válečného koně zhola nic neomlouvá. Důkazem je Lincoln. 5/10 ()

Slyšet Vltavu očima

Slyšet Vltavu očima

14.07.2018

Česká filharmonie ve spolupráci s renomovanou londýnskou společností 59 Productions připravila k 100. výročí založení Československa audiovizuální instalaci Má vlast – zblízka a nahlas. Speciální… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga