Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Sdoom

Hodně zajímavý projekt, u kterého rozhodně zůstanu i po další série. Z období počátku 20. století jsou povětšinou seriály z amerického prostředí, a tak britský Birmingham 20. let je velmi příjemným osvěžením. Dějově je to sice jednodušší, ale v první sérii tvůrci vytvořili velmi zajímavý podklad pro další pokračování. Navíc se jim podařilo do rolí obsadit opravdu skvělé herce v čele s Cillianem Murphym. Kulisy vypadají velice věrohodně, i když je zde vidět omezenost rozpočtu, a hudba, ta je v rámci seriálové produkce naprosto top. Pěkné 4 hvězdičky. Edit 2.8.2016: Tak jak jsem doufal a předpokládal, 2. série se parádně rozvinula a zařadila tak Peaky Blinders do naprosté seriálové špičky. Nechám zatím 4 hvězdičky, i když je to přesně na hraně a uvidím, co přinesou další série. Líbí se mi formát se 6 díly na jednu sérii, tak snad zůstane zachován. Edit 20.9.2016: Třetí série se nechal v poněkud odlišném duchu než předchozí dvě. Více se tu řešila politika a chvilku trvalo, než mě to vtáhlo do děje. To se podařilo, ale ne úplně tolik jako v sérii předchozí. I když si seriál pořád udržuje laťku vysoko, tak mě to přeci jen bavilo už o trošku méně. Vyloženě špinavé gangsterské prostředí mě prostě bavilo víc než nablýskané hotely a domy. Edit 20.1.2018: Tak čtvrtá série je takovým návratem ke kořenům - méně politiky (i když ze začátku to tak nevypadá) a více staré dobré gangsterské akce. Jen bych měl výtku k obsazení Adriena Brodyho do role italského mafiána. Myslím, že tvůrci měli spíš sáhnout po nějakém kvalitním herci s opravdu italskými kořeny, protože Brodymu to prostě věřit nešlo. Série i přesto dopadla dobře (mám na mysli kvalitou), závěrečný díl byl skvěle promyšlený, ale mám pocit, že už tvůrci potenciál seriálu vyčerpali. Stále je cie laťka celkem vysoko, ale nerad bych se dočkal toho, aby spadla... (HD, orig.) ()

Kaceris

Peaky Blinders pre mňa začal celkom v podstate nudne, nezaujal ma extra ničím než prostredím. Prvý diel som videl v júni, druhý až v niekedy v septembri ale potom si ma postupne tento seriál namotával až dokým som sa nerozhodol pozrieť tretí diel, ktorým si ma tento seriál získal už naplno. Peaky Blinders je vynikajúci seriál z anglického prostredia, pripomínajúci vďaka dobe Boardwalk Empire. Ale mne príde Peaky Blinders vo viacero veciach lepší, napríklad to prostredie je neokukané a pôsobí pre mňa atraktvínejšie. Najviac seriál ťahá Cillian Murphy, týmto seriálom si ma na sto percent získal, do postavy Tommyho Shelbyho sa doslova vžil. A taktiež i Tom Hardy ako Alfie Solomons, taktiež exceloval v každej chvíľke ktorú dostal. Jediná chyba ktorú má tento seriál je tá, že tých dielov je proste málo! ()

Dino5an

Jeden z důkazů, že BBC s její dramatickou tvorbou válí. Z posledních let se dá jmenovat tolik povedených seriálů, že BBC za její úsilí a výsledky jen tleskám. ()

Seti

Jo panáčci, tak tohle já můžu! Naprosto parádní záležitost z prostředí birminghamských gangů počátku 20. st., která sleduje vzestup sázkařské rodiny Shelbyů. První série nabízí osvědčený mustr podepřený výborným scénářem, který míchá jedinečné prvky britského kulturněspolečenského prostředí doby s tradičními žánrovými zvraty a postupy, z čehož vzniká z velké části neokoukaný a velice chutný koktejl. Osobně asi myslím, že i postavy jsou napsány dobře především zcela v souladu se společenským kontextem. Dle mého názoru by nebylo zcela na místě u každého člověka pocházejícího z těchto společenských vrstev očekávat nějak zásadně komplexní a hluboký charakter, jelikož jak prokazuje historie, tak se v zásadě jednalo o lidi vychované ulicí a nadané pouze větším či menším množstvím selské mazanosti. Některé jednodušší a plošší charaktery tak vnímám zcela v souladu s vyzněním celého díla (a samozřejmě k jejich vývoji a prohloubení může v budoucnu ještě dojít). Samozřejmě všem vévodí Thomas Shelby, jehož charakter v sobě mísí inteligenci, chlapskou čest, potřebnou tvrdost a rozhodnost, nemalé ambice a především potřebné vůdcovské schopnosti, což mu umožňuje řídit osudy rodiny Shelbyů jako správný "don" (zpočátku jsem se trochu obával, jestli z toho pohublý Cillian Murphy bude, ale casting je přesný a Murphy naprosto excelentní). Po stránce výpravy a vizuálu to má BBC zmáknuté do posledního detailu a Peaky Blinders působí neskutečně stylově (jen výběr lokací mohl být trochu pestřejší, protože takhle se zdá, že Birmingham tvoří jedna ulice, dva dvory, továrna a hospoda). Sluší se zmínit ještě soundtrack, který je maximálně vypilovaný a opět ulimátně stylový. Asi je znatelné, že jsem Peaky Blinders zhltl jedním dechem a jsem z nich nadšený. A to se ještě ve druhé sérii připojí můj oblíbenec Tom Hardy (to už asi budu regulérně uchcávat do trenek)! Když si to shrnu, tak Peaky Blinders patří mezi to nejlepší, co jsem v poslední době na malé obrazovce viděl. (...) Druhá série Peaky Blinders řadí tento seriál po bok Suits, a dokázala již tak skvělou televizní lahůdku ještě pozvednout, rozvinout a řádně nakopnout. Excelentní ve všech směrech! ()

Michelle75

Radost pohledět. Seriál,který nemá chybu a probudí ve vás touhu zažít tu dobu. Cillian Muprphy je zjevení,herec,který neztrácí svůj mladistvý kukuč, na který si musím pořád znovu a znovu zvykat,ale jeho talent se prostě nezapře a je o krok dál ,než celkový zjev. Každá z postav je velmi výrazná a řekla bych i hlavní. Svou rozmanitostí jsou příslíbem barevně se vyvíjejícího se děje. Sam Neil je hnusácký padouch,kterého svět ,jen tak neviděl a Tom Hardy, no jo, když má někdo takový hlas,to se pak hraje. Soudrack skvělý, Ale i ženské postavy stojí za to a konečně i my ženy, obyčejných proporcí si připadáme jako hvězdy.:) ()

KoRner

Neskutočne ukecaný seriál s výbornou hudbou a skvelými hercami. Som rád za návrat Sama Neilla v nejakej vďačnejšej úlohe, jeho postava je naozaj slizký, odporný policajt, od ktorého sa dá čakať všeličo. Čo mi naopak dosť vadí je, že vlastne prvá séria bola o tom, ako si Thomas nevšimol, že má doma "krysu". Všetci to vedia, je to čím Ďalej očividnejšie, ale jemu to stále nedochádza. To dokázalo naštvať. Mesto je vykreslené veľmi reálne, len by som pridal trochu tej špiny, ktorá určite v týchto mestských častiach vládla. Inak spokojnosť, teším sa na ďalšie časti. 1.SÉRIA - 80% ()

joora1

Po druhé sérii maximální hodnocení. Skvěle propracovaná gangsterská sága z 20.let minulého století se zaměřuje na gangy z Birminghamu a Londýna. Seriál nás protáhne veškerou nezákonnou špínou, která vzniká z tajných dohod, korupce a násilí. Je silný v hereckém obsazení, kde vládne C. Murphy a spousta dalších herců, kteří ho zdárně doplňují. Ač jsou vlastně Shelbyovi mafiáni, tak jim fandíte, protože v seriále není nikdo, kdo by byl svatoušek. Od italských a židovských gangů přes zkorumpované policisty až po politické nitky. Opravdu je zde jistota, že celkově seriál i se svojí atmosférou a hudbou (například parádní Arctic Monkeys) vás vtáhnou do toho podsvětí se vším všudy. ()

Nassau

Intelligence is a very valuable thing, innit, my friend? And usually it comes far too fucking late. 1. série 9/10, 2. série 9/10, 3.série 8/10, 4. série 8/10, 5. série 9/10, 6. série 9/10. ()

leon_id

Pokud vas zajima jak by vypadal Michael Corleone jako cigos z Birminghamu, BBC vam s tou predstavou bude velmi napomocna. Je pro vas nachystany bezchybny vizual povalecneho obdobi, kde vam vyhrava k temnemu businessu anglickych gangsteru soundtrack od Nicka Cavea, Radiohead nebo White Stripes. Herecke obsazeni v cele s Cillianem Murphy jako hlavy rodiny Shelbyovych je velmi presne a scenar jim chysta dil po dilu zajimave zapletky. V druhe serii jim tu napriklad zatapi londynska konkurence v podobe Toma Hardyho, ktery se mihne i v poslednich dvou dilech treti serie. Ikdyz kvalita mirne kolisa, jsem moc zvedavy na dalsi pokracovani a davam za vsech 18 dilu 85%. ()

Lukoboss

Zatím hodnotím po první sérii, takže se časem možná bude hodnocení měnit, ale jinak musím říct, že to není vůbec taková pecka, jakou jsem si představoval. Už jenom kvůli tomu hodnocení tady. Samozřejmě se nabízí srovnání s Boardwalk Empire, který zůstává podle mě nepřekonaný, protože tam to byla mafiánská tvrďárna, kde se s tím nepárali. A když bylo potřeba uklidit svinčík, dělo se to bez rozpaků a klidně s pořádnou dávkou gangsterské brutality. Naopak toto je taková mafiánská romance, kde vedle hodně povedené výpravy a správně špinavýho prostředí industriální části města vidíte milostný zápletky nejednoho mafiána. A ty samozřejmě ovlivňujou děj (dokonce dost zásadně). A když k tomu přičtu tu komediální snahu o přestřelku v posledním díle první série, nemůžu jinak, než hodit do placu "průměrný" tři hvězdy. Ani nemůžu říct, že bych se na další sérii nějak těšil. EDIT 4.2.2017 Po 2. a 3. sérii nechávám hodnocení tam, kde je. Občas se sice přiostřilo, ale jinak to pořád jede stylem "přijde osudová žena, která ovlivní děj, pak přijde jiná a zase můžete čekat problémy atd.". Navíc se tam občas objevujou docela nesmysly v chování postav, když to srovnáte s jejich působením v první sérii, jako by jim tady hráblo. Takže sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu... a jelikož jsou kvůli velké oblíbenosti slíbený další dvě série, kvalita (a hodnocení) asi zůstanou stejný. EDIT 21.12.2017 Po 4. sérii hodnocení zvedám a tvrdím, že tohle byla pořádná nálož! Tvůrci do toho hrábli neuvěřitelným způsobem, zápletka se přiostřuje, záporák je vybranej excelentně a nezbývá než dodat, že tenhle seriál si svoje místo na slunci rozhodně najde... EDIT 12.10.2019 Pátá série za náma a má to grády. Jako plus vidím i určitou obrazovou změnu (kamera, záběry, vystavění scény) - občas dostáváme záběry inspirovaný Trierem, troufám si říct. Navíc celá zápletka a vyostření situace, určitej historickej postup v ději, to všechno je jen plus a seriálu to přidává. Za mě spokojenost. ()

Wally

První série se pomalu rozjížděla a po prvních dvou třech dílech sem si říkal ´A co jako?´ Atmosféra byla super, hudba úžasná a dvojka Murphy a Neill...škoda mluvit, ale pořád sem tak čekal něco ´víc´...a pak se to rozjelo a finále první série bylo strhující. Nečekejte rychlou a brutální akci....všechno je precizně promyšlené. Dejte tomu čas a dostane vás to. Druhá série: opět to chvilku trvá než se to rozjede, ale Peaky Blinders se nám vrátili ještě syrovější než v předchozí řadě a pořádně jsem jim držel pěsti :-) Po třetí sérii smekám...zatím šlo asi o nejbláznivější sezónu. Sympatie si získává John, Arthurova postava mne lehce zklamala a z finále jsem stále lehce rozladěn. Ale už si zvykám, že vše má nějaký účel a budu věřit, že i tento zvláštní konec série povede k ještě lepší čtvrté... Čtvrtá řada neubírá na plynu...přijde ztráta, ale rodinu to spojí dohromady a začnou pěkně řádit. Sympatie má Alfie a moc se mi líbí jak se 'vyprofilovala' postava Lizzie a hlavně Ady... Má to koule! Pátá série je dle mého jednoznačně nejméně povedená....méně akce a více politiky...navíc hádky v rodině, která byla super dokud byla pohromadě... Tommy ztrácí mé sympatie, Arthur hlavu, Michael je za hajzla a Finn je ještě děcko...ženské role mají jednoznačně větší kvalitu, za menší pochvalu stojí jen Aberama. Prosím ať šestá série najde cestu zpět! A šestou sérií končí jeden z mých Top seriálů ne-li nejlepší jaký sem kdy viděl! Opět skvěle zfilmované a opět s výborným závěrem! Jednoznačně asi životní role C. Murphyho. Díky Shelbyovic family! Moc rád na vás budu vzpomínat. ()

Mistickzz

1. Séria: 90%, 2. Séria: 90%, 3. Séria: 95%, 4. Séria: 95%, 5. Séria: 95% Jeden z najlepších seriálov posledných rokov, ktorý rok od roku zvyšuje svoju kvalitu. ()

Jespe-film

Pod hlavní postavou bych si sice dokázal představit i jiné herce, ale už po první sérii jsem neoblomně přesvědčen, že nikdo jiný by jí neztvárnil tak dokonale jako C. Murphy. Jedinou výtku, kterou bych k Peaky Blinders našel, je hudební podklad, který mi tam osobně nesedl a vždy mi trochu rozbije atmosféru Anglie 20. let. ()

Lucindajet

Po pátém dílu dávám plnou salvu, s každým dalším se to pěkně rozjíždí. 20. léta a podholený hlavy všem zúčastněným parádně seknou, Cillian je stále nejcharismatičtější slizák ever a do slečny zpívající barmanky jsem se zamilovala i já. Koule tomu pak přidává 'moderní' soundtrack, kterej mi k atmosféře sedí snad i víc než by něco dobovýho, ačkoli to může být tím, že je to prostě můj šálek whiskey. Doufám že si své hvězdy nebudu muset s dalšími díly brát zpět./// Asi mám nějaký dlouhodobější zatmění, očekávaná druhá série s Tomem Hardym, co víc si přát ale už do druhýho dílu jsem nešla zrovna s nadšením a do třetího dílu jsme ještě chuť nenašla, nevím nevim. ()

adam9

Je to zvláštní, ale ačkoliv seriál na mě působ v mnoha směrech kvalitním dojmem, má sympatické herce + na Annabelle Wallis aka Jane Seymour bych se mohl dívat snad nepřetržitě, tak mě nedokázal vtáhnout do svého příběhu. Pouhých šest epizod bylo na mě moc, utnul jsem to po čtvrtém dílu. Při sledování jsem byl myšlenkami úplně jinde, ani žádné zvraty mě nepřitáhly, a tak mají Peaky Blinders u mě konečnou. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)