Exorcista

(seriál)
Trailer
Horor / Thriller
USA, (2016–2017), 14 h 30 min (Minutáž: 41–47 min)

Tvůrci:

Jeremy Slater

Ben Daniels, Alfonso Herrera, Geena Davis, Hannah Kasulka, Brianne Howey, Alan Ruck, Camille Guaty, Francis Guinan, Kurt Egyiawan, (více)

Série(2) / Epizody(20)

Farnosti v Chicagu sa nečakane darí a zásluhu na združení miestnej komunity má hlavne otec Tomas Ortega (Alfonso Herrera). Ten môže povedať, že žije svoj sen a o svojich farníkov sa stará dňom i nocou. Jedného dňa sa mu žena z farnosti, Angela (Geena Davis), zdôverí, že je presvedčená o svojej dcére, že je posadnutá zlými silami. Otec Tomas sa rozhodne rodinu navštíviť. V dome zistí, že situácia je ešte horšia, než si myslel. Uprostred farnosti sa prebúdzajú démonické sily a milióny osôb začínajú byť v ohrození. (Marceloo)

Trailer

Psychor

V případě kvalitní režie je tematika vymítání prakticky vždy sázkou na jistotu, takže jsem si od hororového seriálu Exorcist, který volně vychází z Blattyho slavné novely, sliboval mnohé. Rupert Wyatt patří od Zrození planety opic mezi mé oblíbené nehororové režiséry, takže mou jedinou nezodpovězenou otázkou zůstavalo, jestli bude Exorcist po všech stránkách i dostatečně hororový. Horor lze považovat za krále všech filmových žánrů, a tak není divu, že si na něm vylámala všechny zuby i mnohá hollywoodská esa. Stačí jmenovat například Darabonta a jeho naivní hororové pokusy, nad kterými se každý skutečný hororový odborník pouze rozpačitě ušklíbne. Věřil jsem, že Rupert Wyatt tady uspěje. Exorcist v lecčems odkazuje na Friedkinova legendárního Vymítače ďábla, přestože se příběhově ubírá vlastní, byť podobnou cestou. Seriál disponuje sympatickými postavami a kvalitními hereckými výkony; na druhé straně zároveň i mírně horšími CGI efekty. Jakožto hororový expert bych však přeci jen očekával o poznání větší míru hororovosti, jelikož z pilotního dílu byla skutečně děsivá až závěrečná 5-ti minutovka. Atmosféra se sice v průběhu celé délky stopáže vyznačovala svou pochmurností, avšak Exorcist musí v následujících epizodách výrazně přidat na hororové intenzitě, jinak si více jak čtyři hvězdy jednoduše nezaslouží. ()

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hoci sa mi do prvej série vôbec nechcelo, nakoniec som sa do nej pustil... a bol som príjemne prekvapený a hodnotil som ju ako jeden z najvydarenejších amerických seriálov roka. Okrem atmosféry, hercov, či dospeláckych scenárov na tom určite malo podiel aj nečakané naviazanie na pôvodný film Williama Friedkina. K tomu došlo približne v druhej polke prvej série a dosť ma to zaskočilo, ale v dobrom. Preto som nemal od druhej sezóny zrovna najmenšie očakávania... a tie sa bohužiaľ nenaplnili. Netvrdím, že je to nejaké gigantické sklamanie a fiasko. Herci sa v druhej sezóne snažia (hlavne John Cho a Ben Daniels), postavy sú fajn a stále je to určené výhradne dospelému divákovi, čo je dobre (dôraz kladený na gore a nechutné masky a efekty + pomerne náročné dialógy o viere a scény s náboženskou tematikou). Už sa ale každopádne neopakuje nadšenie z prvej sezóny. Druhá má 10 dielov, čo je zbytočne veľa, ak uvážime, že mnohé epizódy sú naťahované a tým pádom zbytočné; pokojne mohli tri štyri v pohodičke vystrihnúť a verím, že výsledkom by bola kvalitnejšia sezóna. Prvá séria išla nenápadne k 80%, druhá k 40%. ()

Marceloo

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Farnosti v Chicagu sa nečakane darí a zásluhu na združení miestnej komunity má hlavne otec Tomas Ortega (Alfonso Herrera). Ten môže povedať, že žije svoj sen a o svojich farníkov sa stará dňom i nocou. Jedného dňa sa mu jedna žena z jeho farnosti zdôverí s nepríjemným tajomstvom. Angela (Geena Davis) verí, že jej dcéra je posadnutá zlými silami. Otec Tomas sa rozhodne rodinu navštíviť. V ich dome zistí, že situácia vyzerá ešte horšie, než sa zdalo. Uprostred Chicaga sa prebúdzajú démonické sily a milióny osôb začínajú byť v ohrození. - Ja osobne si myslím, že v tomto prípade vôbec nevadí to, že tento seriál nesie meno jednej z najväčších hororových klasík. Ide totiž vlastnou cestou a snaží sa byť zaujímavým, aj keď sa napojeniu na film nevyhol. Prekvapilo ma to spracovanie viery, ktoré sa mi zdá byť vhodné aj pre veriacich, aj pre ateistov, čo je u stanice Fox dosť nečakané. Za úspech tohto seriálu sú podla mňa najviac zodpovední herci. Čo sa týka hlavných hercov, tak mi všetci vo svojich úlohách úplne vyhovovali, a ak sa objavila nejaká postava, ktorá bola zahraná horšie, tak dlho nevydržala. V budúcnosti budem dávať pozor hlavne na mladé tváre Hannah Kasulky (jedno z najviac cool mien vôbec) a Brianne Howey, ktorá by sa už o niekolko mesiacov mala objaviť v celovečernom horore. Zápletka je plná pôsobivých a nečakaných zvratov, ktoré sa vydarili, ale nechcem prezrádzať viac. The Exorcist ma prekvapil aj svojou mierou brutality, ktorá je na moderný seriál na takej stanici, ako je Fox, extrémna. Za pozornosť stoja hlavne tri posledné epizódy, kedy sa exorcizmy často vyrovnajú aj hororom s vyššími rozpočtami. Za negatíva považujem pomalší rozjazd v úvodných epizódach a nevydarené CGI efekty, často v momentoch alebo v sekvenciách, ktoré by sa bez efektov zaobišli. The Exorcist je však pre mňa vydareným seriálom, ktorý sa nebojí TV obmedzení a má mnoho atmosférických pasáží. Som rád, že sa sem nedohrnuli idioti, ktorí by to hodnotili podla názvu. Teraz nezostáva nič iné, než čakať na informácie o druhej sérii, ktoré sú zatial prevažne nejasné. + herečka z The Fly + herečka z Scream Queens a Viral + herec z Carnage Park + herečka z Kill Game + herečka z Kill Game a American Horror Story + herečka z The Visit ()

Beckett51

Úvod do první řady udělá dojem, že se bude jednat jen o další, trochu kvalitnější natočený seriál ždímající ze svých slavných předchůdců, ale po několika dílech se to celkem slušně rozjede a nastaví to svoje vlastní pravidla hry a v závěru ukáže i velmi slušné herecké výkony, atmosféru a scénář. První série - 70% .... Druhá řada potom šlápne na plyn několikrát víc, rozehraje úplně jinej styl a podaří se jí stát se autonomním dílkem, kterej má v klasikou společnej jen název a svět. Atmosférou až Constantinovské, skvěle herecký obsazené, napínavé, parádní hudba a scénář. Druhá série - 85% ()

misterz

Vzhľadom na komentáre som čakal niečo viac. Dejová linka, uznávam, mala aj svoje svetlé chvíľky, no tiež tu bolo i veľa takých miest, ktoré by sa dali bez problémov preskočiť a divák by si nič nevšimol - zbytočná vata. Za najväčší kameň úrazu považujem samotný exorcizmus, ktorého priebeh mi často krát prišiel smiešny a miestami som sa cítil trápne. Celé mi to prišlo, obsahovo i formálne, ako horor od Hallmarku. Narozdiel od väčšiny sa mi páčila viac prvá séria ako tá druhá, hlavne kvôli uhrančivému výkonu G. Davis. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

• Väčšina hercov videla pôvodný film The Exorcist z roku 1973. Niektorí z nich dokonca v mladom veku. Konkrétne Ben Daniels (Marcus Keane) v štrnástich rokoch, Geena Davis (Angela Rance) v trinástich rokoch a Alfonso Herrera (Tomas Ortega) so svojím sedemročným bratom ako desaťročný. (Marceloo)
  • Natáčení 2. série začalo 28. července 2017 v kanadském Vancouveru. (Varan)

Související novinky

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

27.05.2018

Nejspíš vám neuniklo, že zažíváme válku kabelovek a streamovacích služeb. Všichni se totiž snaží mít co nejlepší a nejatraktivnější obsah a předehnat tak konkurenci. V čele pelotonu se momentálně…

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa…

Rupert Wyatt chystá novou sci-fi

Rupert Wyatt chystá novou sci-fi

28.08.2016

Režisér Zrození planety opic patřil v roce 2011 mezi nejobletovanější hollywoodské filmaře. Jeho úspěšný restart opičí ságy vydělal 481 milionů dolarů, Wyatt se ale kupodivu neujal pokračování. Místo…