Exorcista (TV seriál)

The Exorcist

Horor / Thriller

USA, 2016 - 2017, 14 h 30 min (Minutáž: 41–47 min)

Úvod do první řady udělá dojem, že se bude jednat jen o další, trochu kvalitnější natočený seriál ždímající ze svých slavných předchůdců, ale po několika dílech se to celkem slušně rozjede a nastaví to svoje vlastní pravidla hry a v závěru ukáže i velmi slušné herecké výkony, atmosféru a scénář. První série - 70% .... Druhá řada potom šlápne na plyn několikrát víc, rozehraje úplně jinej styl a podaří se jí stát se autonomním dílkem, kterej má v klasikou společnej jen název a svět. Atmosférou až Constantinovské, skvěle herecký obsazené, napínavé, parádní hudba a scénář. Druhá série - 85% (6.2.2018)

V případě kvalitní režie je tematika vymítání prakticky vždy sázkou na jistotu, takže jsem si od hororového seriálu Exorcist, který volně vychází z Blattyho slavné novely, sliboval mnohé. Rupert Wyatt patří od Zrození planety opic mezi mé oblíbené nehororové režiséry, takže mou jedinou nezodpovězenou otázkou zůstavalo, jestli bude Exorcist po všech stránkách i dostatečně hororový. Horor lze považovat za krále všech filmových žánrů, a tak není divu, že si na něm vylámala všechny zuby i mnohá hollywoodská esa. Stačí jmenovat například Darabonta a jeho naivní hororové pokusy, nad kterými se každý skutečný hororový odborník pouze rozpačitě ušklíbne. Věřil jsem, že Rupert Wyatt tady uspěje. Exorcist v lecčems odkazuje na Friedkinova legendárního Vymítače ďábla, přestože se příběhově ubírá vlastní, byť podobnou cestou. Seriál disponuje sympatickými postavami a kvalitními hereckými výkony; na druhé straně zároveň i mírně horšími CGI efekty. Jakožto hororový expert bych však přeci jen očekával o poznání větší míru hororovosti, jelikož z pilotního dílu byla skutečně děsivá až závěrečná 5-ti minutovka. Atmosféra se sice v průběhu celé délky stopáže vyznačovala svou pochmurností, avšak Exorcist musí v následujících epizodách výrazně přidat na hororové intenzitě, jinak si více jak čtyři hvězdy jednoduše nezaslouží.(25.9.2016)

Seriál, který se celou dobu tváří jako ohromné klišé, a v posledních dvou dílech odhalí svou ďábelskost. Nicméně i hromada okoukaných motivů v prvních osmi dílech skvěle funguje. Postavy si mají co říct a taky co provést. Finále je skvělé a lákání na druhou sérii snad poprvé u hororového seriálu nelituji. Záporáci slibují dávku pořádného hororu. Navíc civilního, ďábel tu totiž není abstraktní postava, která lidi trápí. Je vlastně dost lidský a o to děsivější. Plusem je Alfonso Herrera, snad se bude objevovat před kamerou častěji a častěji.(19.12.2016)

Protagonista Otec Tomas, teda Father Thomas, foneticky pripomína známu postavu menom Pastor Thomas. Žeby to bola náhoda? Možno aj nie. Tento atraktívny katolícky kňaz hispánskeho pôvodu zápasí s vlastným libidom, no ako vyháňač diabla je neskúsený a tak vyhľadá pomoc... Jeho inštruktorom sa stáva Otec Marcus, suspendovaný kňaz s výzorom prestarnutého rockera. A potom je tu Geena Davis ako ju nepoznáte, uhrančivý démon, skrátka vcelku zaujímavé postavy... Ide o chytľavý, atmosférický príbeh dvoch rozdielnych kňazov, ktorý miestami zatlačí na pílu. Seriál vychádza z knihy Williama Petra Blattyho Exorcista (1971) a interpretuje ju svojsky a súčasnými prostriedkami, ale zveľaďuje aj dedičstvom filmových démonických hororov 70. a 80. rokov. Teším sa na 2 sezónu...(1.5.2017)

První série mi přišla lehce nadprůměrná. Sympatické postavy, zajímavě rozehraný příběh, celkově mám tohle téma ráda, ale nějak jsem v tom pořád neviděla nic extra. To přišlo až s druhou sérií, která mě fakt chytla už u prvního dílu a nepustila až do konce. Ve všech ohledech je pro mě prostě druhá série lepší - zajímavější příběh a postavy, místo s tajemnou minulostí, kde se to odehrává, mrazivější atmosféra. Takže musím jednu hvězdičku prostě ještě přihodit.(10.4.2018)

• - Natáčení 2. série začalo 28. července 2017 v kanadském Vancouveru. (Varan)

• - Děj seriálu se odehrává 40 let po filmu Vymítač ďábla (1973). [Zdroj: coolmagazin.iprima.cz] (Varan)

• - V seriálu lze najít mnoho odkazů na film Vymítač ďábla z roku 1973. V prvním díle "Chapter One: And Let My Cry Come Unto Thee" je třeba použita část původního soundtracku, jehož autory jsou Jack Nitzsche a Hans Werner Henze. (MikeeTheory)