Exorcista (TV seriál)

The Exorcist

Exorcista

Horor / Thriller

USA, 2016–2017, 14 h 30 min (Minutáž: 41–47 min)

Tvůrci:

Jeremy Slater

Ben Daniels, Alfonso Herrera, Geena Davis, Hannah Kasulka, Brianne Howey, Alan Ruck, Camille Guaty, Francis Guinan, Kurt Egyiawan, William Peter Blatty, Griffin Kane, Mouzam Makkar, Deanna Dunagan, Kirsten Fitzgerald, Sharon Gless, Andrew Rothenberg, Sari Sanchez, Daniel Craig Baker, John Cho, Cyrus Arnold, Alex Barima, Li Jun Li, Bruce Davison, Tim Hopper, Zuleikha Robinson, Brianna Hildebrand, Karin Konoval, Timothy Webber, Warren Christie, Michael Adamthwaite, Jason Burkart, Philip Craig, Jay Brazeau, Christopher Cousins, James Vincent Meredith, Alicia Witt, Christina Jastrzembska, Lily Knight, Lissa Neptuno, Ben Cotton, Adrian Hough, Bob McCracken, Sophie Thatcher, Kelcey Mawema, June B. Wilde, Nate Santana, Wendy Mateo, Rochelle Greenwood, Amélie Eve, Tiffany Mo, Beatrice Kitsos, Hunter Dillon, Michael Patrick Thornton

První díly jsou trochu takové volnější a skoro jsem toho chtěl nechat. Naštěstí od cca 4 dílu se to celkem rozjede a druhá půlka serie už je dosti zábavná. Pomáhá tomu i propojení s kultovním filmem z roku 1973. Ač tedy nejsem nějakej hororovej fanda, a možná i proto, tak jsem byl nakonec celekm spokojený. 7/10(28.12.2016)

V případě kvalitní režie je tematika vymítání prakticky vždy sázkou na jistotu, takže jsem si od hororového seriálu Exorcist, který volně vychází z Blattyho slavné novely, sliboval mnohé. Rupert Wyatt patří od Zrození planety opic mezi mé oblíbené nehororové režiséry, takže mou jedinou nezodpovězenou otázkou zůstavalo, jestli bude Exorcist po všech stránkách i dostatečně hororový. Horor lze považovat za krále všech filmových žánrů, a tak není divu, že si na něm vylámala všechny zuby i mnohá hollywoodská esa. Stačí jmenovat například Darabonta a jeho naivní hororové pokusy, nad kterými se každý skutečný hororový odborník pouze rozpačitě ušklíbne. Věřil jsem, že Rupert Wyatt tady uspěje. Exorcist v lecčems odkazuje na Friedkinova legendárního Vymítače ďábla, přestože se příběhově ubírá vlastní, byť podobnou cestou. Seriál disponuje sympatickými postavami a kvalitními hereckými výkony; na druhé straně zároveň i mírně horšími CGI efekty. Jakožto hororový expert bych však přeci jen očekával o poznání větší míru hororovosti, jelikož z pilotního dílu byla skutečně děsivá až závěrečná 5-ti minutovka. Atmosféra se sice v průběhu celé délky stopáže vyznačovala svou pochmurností, avšak Exorcist musí v následujících epizodách výrazně přidat na hororové intenzitě, jinak si více jak čtyři hvězdy jednoduše nezaslouží.(25.9.2016)

Vzhľadom na komentáre som čakal niečo viac. Dejová linka, uznávam, mala aj svoje svetlé chvíľky, no tiež tu bolo i veľa takých miest, ktoré by sa dali bez problémov preskočiť a divák by si nič nevšimol - zbytočná vata. Za najväčší kameň úrazu považujem samotný exorcizmus, ktorého priebeh mi často krát prišiel smiešny a miestami som sa cítil trápne. Celé mi to prišlo, obsahovo i formálne, ako horor od Hallmarku. Narozdiel od väčšiny sa mi páčila viac prvá séria ako tá druhá, hlavne kvôli uhrančivému výkonu G. Davis. Veľmi slabý priemer. 50/100(26.9.2018)

Téma je to možná ohrané, ale od seriálového formátu si toho slibuji hodně. Tvůrci mají totiž možnost důkladnějšího a uvěřitelnějšího rozvedení celého příběhu a tím i lepší podmínky pro rozpracovaní psychologie postav. The Exorcist tohle plnohodnotně splňuje, ba co víc, na některých místech jde dokonce dál a přináší zcela nová uchopení. Například samotné posednutí je tu snad vůbec poprvé ukázáno z jakési hlubší (řekněme vnitřní) perspektivy, tedy ne z pohledu pouhého pozorovatele, a to dodává seriálu na zajímavosti a originalitě. První polovina je tak téměř dokonalá, o druhé už se bohužel to samé říct nedá. Finále totiž zbytečně sklouzávalo do stereotypu a původní nápady byly až trestuhodně nevyužity. Škoda! Pokud bude každopádně druhá série, budu fandit dál.(4.11.2016)

Do konce třetího dílu, jsem se pomalu chystala nad seriálem zlomit hůl. Leč, chyba lávky! Od konce třetího dílu začíná překvapivě a nádherně gradovat. Pevně věřím, že si své tempo a konečně zvednutou laťku udrží, a nezačne mu docházet dech.... Jen se obávám toho, jak mnoho se odkloní, nebo jak doufám neodkloní, od snímku The Exorcist, který byl natočen dle skutečné události.... V každém případě, nyní mohu s čistým svědomím prozatím seriálu dát 85%, a tedy blyštivé 4 hvězdy...(21.10.2016)

• - Sharon Gless (Chris MacNeil) hraje v seriálu matku Geeně Davis (Angela Rance). Ve skutečnosti je Sharon však jen o 13 let starší. (katkakiwi)

• - V zábere na nohu mŕtvoly je vidno štítok na palci s menom Jane Doe. Jane Doe je všeobecné označenie neidentifikovanej osoby ženského pohlavia. (Kadas97)

• - Natáčení 2. série začalo 28. července 2017 v kanadském Vancouveru. (Varan)