Exorcista (TV seriál)

The Exorcist

Horor / Thriller

USA, 2016 - 2017, 14 h 30 min (Minutáž: 41–47 min)

Hoci sa mi do prvej série vôbec nechcelo, nakoniec som sa do nej pustil... a bol som príjemne prekvapený a hodnotil som ju ako jeden z najvydarenejších amerických seriálov roka. Okrem atmosféry, hercov, či dospeláckych scenárov na tom určite malo podiel aj nečakané naviazanie na pôvodný film Williama Friedkina. K tomu došlo približne v druhej polke prvej série a dosť ma to zaskočilo, ale v dobrom. Preto som nemal od druhej sezóny zrovna najmenšie očakávania... a tie sa bohužiaľ nenaplnili. Netvrdím, že je to nejaké gigantické sklamanie a fiasko. Herci sa v druhej sezóne snažia (hlavne John Cho a Ben Daniels), postavy sú fajn a stále je to určené výhradne dospelému divákovi, čo je dobre (dôraz kladený na gore a nechutné masky a efekty + pomerne náročné dialógy o viere a scény s náboženskou tematikou). Už sa ale každopádne neopakuje nadšenie z prvej sezóny. Druhá má 10 dielov, čo je zbytočne veľa, ak uvážime, že mnohé epizódy sú naťahované a tým pádom zbytočné; pokojne mohli tri štyri v pohodičke vystrihnúť a verím, že výsledkom by bola kvalitnejšia sezóna. Prvá séria išla nenápadne k 80%, druhá k 40%.(11.5.2018)

Seriálový Exorcista celkem úspěšně navázal na odkaz klasického filmu a naservíroval sice nijak inovativní, ale i tak celkem zábavnou jízdu se solidně zlobícím démonem a plejádou sympatických postav, které ztvárnili neméně sympatičtí herci. Co se vymítání a posedlosti týče, tak tady člověka nic nepřekvapí a ani nešokuje a víc než cokoliv jiného zamrzí fakt, že tvůrci nemohli být trochu odvážnější. Na druhou stranu z toho čiší poctivost a zdařilá snaha diváka nenudit. Jediná výraznější výtka směřuje až k poslední exorcistické scéně, kterou tvůrci příliš nezvládli, ale celkový dojem nezkazila. Nicméně i přesto, že se mi seriál líbil, bych mu druhou řadu nedával, protože si nedokážu představit, co by se muselo stát, aby z toho nebyla nastavovaná kaše. Edit po druhé řadě: Není z toho nastavovaná kaše. 80%(18.12.2016)

Protagonista Otec Tomas, teda Father Thomas, foneticky pripomína známu postavu menom Pastor Thomas. Žeby to bola náhoda? Možno aj nie. Tento atraktívny katolícky kňaz hispánskeho pôvodu zápasí s vlastným libidom, no ako vyháňač diabla je neskúsený a tak vyhľadá pomoc... Jeho inštruktorom sa stáva Otec Marcus, suspendovaný kňaz s výzorom prestarnutého rockera. A potom je tu Geena Davis ako ju nepoznáte, uhrančivý démon, skrátka vcelku zaujímavé postavy... Ide o chytľavý, atmosférický príbeh dvoch rozdielnych kňazov, ktorý miestami zatlačí na pílu. Seriál vychádza z knihy Williama Petra Blattyho Exorcista (1971) a interpretuje ju svojsky a súčasnými prostriedkami, ale zveľaďuje aj dedičstvom filmových démonických hororov 70. a 80. rokov. Teším sa na 2 sezónu...(1.5.2017)

1. série Tento seriál měl příjemnou schopnost docela zaujmout hned v závěru prvního dílu a myslím, že své publikem si jistě rychle našel. Jde spíš sice o cílovku, ale i tak považujii The Exorcist za průměrný hororový seriál, který stojí za zmínku a pozornost. Postavy jsou naštěstí velmi sympatické, občas se zde vyskytují trochu hlušší místa, například když přišlo na scénu zasedání příslušníků církve, tak moje pozornost kapku klesla, to je ale prostě součást minisérií, které potřebují vatu, než nám vyzradí celý konec. Dočkali jsme se i pár zvratů, které byly sice trochu předvídatelné, ale posloužily svému účelu. Víc než tři velmi slušné hvězdy tomu dát asi nemohu, protože si myslím, že z toho mohlo být vytřískáno ještě o něco víc. Chápu, že je to v tomto žánru jistě těžké a tak si ještě nějaké hvězdy schovám na druhou sérii a budu jí nedočkavě vyhlížet. 2. série je skvělá v tom, že na její rozjezd se jde zostra. Navíc tu máme novou, velmi osvěžující sestavu, protože postavy jsou různorodé a navíc mají zajímavé vztahy. Hned první díl je opravdu ukázkou jak navodit pozornost, dokonce se na jeho konci dočkáme i legendární exorcistické znělky. Za to palec nahoru. Poté se série rozjíždí docela slušně. Dočkáme se i pár nechutných výjevů. Druhá série je také zapamatovatelnější v tom, že má pár atraktivních vedlejších linií, které se poté snadno uzavřou a tím přispívají k dalšímu nerušenému sledování té hlavní. Jako plus musím také uznat, že se upouští od nudných pasáží, které se týkají církve a postupně vymizí úplně, což je podle mě super, protože u první série jsem tyhle scény viděla spíše jako negativní faktor. Mezery to stále mělo, mohlo to být o chlup zábavnější. Není to zkrátka ten typ seriálu, na jehož každý díl bych se klepala nedočkavostí, ale obecně považuji druhou sezonu za o půl stupínku lepší než tu první.(4.1.2018)

Hodnotím po dvou sériích, takže stručně shrnu své komentáře k sériím samotným. Od začátku nás to chytlo a čekali jsme na další díl. Spíše než horor to je takové krimi/thriller, mohlo by to být hororové klidně více (a to nejsem nějaký vyznavač hororů). Sympatické hlavní postavy, zajímavý děj, zajímavé prostředí. Každá série je lepší v něčem jiném, ale obě jsou stejně kvalitní. Celkově prostě povedený seriál s netradičního prostředí. Ovšem, co tomu provedl FOX, to se mi moc nelíbilo. Na konci druhé série, která končí opravdu skvostně, jsem čekal, kdy bude třetí. A zjistil jsem, že žádná nebude... :-(. Pro nízkou sledovanost zrušeno. No, když si vezmu, kolik přihlouplých seriálů běží x sérií, a takový podařený jen dvě, vře ve mě krev. Takže, stojí za kouknutí, ale je to trošku k ******, že nevím, jak to celé dopadne a zůstanou nezodpovězené otázky. Připomíná mi to můj oblíbený seriál Spiknutí, který byl ukončen po první sérii, kdy prostě zůstalo tolik neobjasněného. Velká škoda, potenciál to mělo. :-/ Howgh!(3.6.2018)

• - Tvorcovia pôvodne neplánovali dať deťom mnoho priestoru, ale keď videli, aké presvedčivé výkony dokážu podávať, museli im pridať viac scén. (Marceloo)

• - Hannah Kasulka (Casey Rance) vyrástla v kresťanskej rodine. Pastor ich farnosti sa navyše nechal počuť, že spolu so svojou ženou radi sledujú tento seriál. (Marceloo)

• - Sharon Gless (Chris MacNeil) hraje v seriálu matku Geeně Davis (Angela Rance). Ve skutečnosti je Sharon však jen o 13 let starší. (katkakiwi)