Sorjonen

(TV seriál)
Krimi / Drama
Finsko, (2016–2019), 29 h 53 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvůrci:

Miikko Oikkonen

Ville Virtanen, Anu Sinisalo, Matleena Kuusniemi, Kristiina Halttu, Ilkka Villi, Olivia Ainali, Lenita Susi, Max Bremer, Matti Laine, (více)

Série(3) / Epizody(31)

Detektivní inspektor Kari Sorjonen (Ville Virtanen) je jedním z nejuznávanějších policistů ve Finském národním úřadu pro vyšetřování. Když jeho žena přežije rakovinu mozku, Sorjonen se rozhodne vzít svou rodinu do idylického městečka poblíž ruských hranic, aby žil klidný život se svou rodinou. Společně s bývalou agentkou Federální bezpečnostní služby Ruské federace (FSB) Lenou Jaakkolou (Anu Sinisalo) začne řešit případy sériových vražd... (Trajektt)

kyselina

Spadla jsem do bubliny severských krimi, to spíš nepopřu, ale vnímám rozdíly, které mezi nimi jsou. Na Kariho Sorjonena jsem dostala vřelá doporučení a je pravda, že postavy, prostředí a i ten skvělej nápad postavit děj na hranici mezi Finskem a Ruskem je snad i lepší než Dánsko a Švédsko. To, co mi nebylo pochuti, je epizodický charakter. Mám mnohem raději, když se linka táhne celou sérií a klidně i víc. Bordertown má 11 dílů a případy trvají dvě až tři epizody. Za mě nejlepší příběh byl první (chtěla bych zmínit i poslední, ale ten konec byl tristní) ... (a má to fakt krásnou kameru a výpravu) ()

laik_60

Výborne fínske obohatienie škandinávskej kinematografie s kriminálnou témou..... dobrá kamera, studenkavé prostredie, zaujímavá postava, blízkosť Ruska (Petrohradu) bola tiež obohacujúcim prvkom seriálu. Akurát na relatívne malé prostredie (oblasť) tých prípadov bolo na môj vkus veľa. No ale to by potom neboli dve (tri) série. :) ()

Crocuta

Po technické stránce není co vytknout, zajímavé a neokoukané prostředí, postavy i vztahy mezi nimi zaujmou, zápletky a jejich řešení jsou patřičně dramatické. Titulková sekvence dost připomíná "Most", to ovšem míním jako pochvalu - kvalitou - alespoň podle toho, co jsem z tohoto seriálu zatím shlédl - za ním "Sorjonen" příliš nezaostává. A titulní postavu navíc ztvárnil skvělý Ville Virtanen, herec pro podobné role jako stvořený, což dokázal už před lety v mimořádně ponurém a bezútěšném, ale zároveň působivém snímku "Sauna". ()

Malarkey

Aby Finové nebyli pozadu, tak i oni se museli ukázat a natočit nějakou tu depresivní kriminálku s originálním vyšetřovatelem a zahrnout to do jejich světa. Vždyť už to ze Skandinávie udělal snad každý, takže Sorjonen bylo hned v řadě. A osobně musím říct, že spokojenost. Vyšetřovatel je správně divnej, prostředí je poctivě ponuré, industriální, zalesněné, zamrzlé…no prostě standardně, dobře, finské. A to já oceňuji a rád se do toho světa vracím. Třeba právě prostředím této detektivky. ()

evulienka3

Nečakala som nič extra, a po Bordertown som siahla asi hlavne preto, lebo ho Netflix ponúka s CZ titulkami a krimi je proste moja šálka kávy. Kari Sorjonen si ma však velmi rýchlo získal a nebolo to len pre mňa osobne dobre zvoleným hercom, ale asi hlavne preto, lebo Kariho postava napriek svojim doslova sherlockovskym schopnostiam nebola ani náhodou druhou severskou Sagou v mužskom vydaní. Kari má naviac srdce na správnom mieste a miluje svoju rodinu. Teším sa na druhú sériu. Ale až zajtra, musím si troska vydýchnuť :-) ()

• Americký spisovatel Stephen King informoval na svém Twitteru, že je fanouškem tohoto seriálu. Mezi další, kdo se řadí mezi fanoušky tohoto seriálu, patří americký herec Bill Pullman a dánský spisovatel a scenárista Adam Price. (Trajektt)
  • Více než 1,1 milonů finských diváků, což je asi pětina finské populace, sledovalo pilotní epizodu seriálu Domeček pro panenky (část prvníú a vytvořili  tak rekord ve sledovanosti, co se týče finských seriálů. (Trajektt)
  • Seriál se natáčel převážně ve městě Lappeenranta, které leží na břehu jezera Saimaa ve finské provincii Jížní Karělie. Ve městečku žije přibližně 73 000 obyvatel. Dále se seriál natáčel ve finských městech Helsinki, Joensuu, v litevském hlavním městě Vilnius a v ruském Petrohradě. (Trajektt)