Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

sheen

Kirk Douglas byl prostě pan herec a Kubrick pan režisér, je to dlouhé (Remastered SE verze) ale není to nudné. Velkolepé tažení za svobodou se vším všudy. Jasně, dnes to mladší publikum asi nenadchne, jelikož to technicky trošku zastaralo, nám filmovým fandům to má ale pořád co nabídnout. ()

Kusko.t2

Veľkolepý výpravný historický film, v ktorom sa osamelý otrok s veľkým srdcom dá na dlhú cestu za slobodou, ktorá zmenila Rím. Vinikajúci historický film s plnou parádou, ktorý je robený s citom vo všetkých aspektoch. Čo sa týka Stanleyho Kubricka on sa k filmu dostal až neskôr na lobing Kirka Douglasa, ktorý už s ním zažil výbornú filmovú spoluprácu. Kubrick bol k filmu prizvaný dodatočne, myslím že po dvoch týždňoch, pretože produkcia Spartakusa nebola spokojná s pôvodným režisérom (on sa však zaslúžil o ten krátky úvod). Kubrick to našťastie vzal do svojich rúk a tým pádom film profitoval – vznikla nadčasová klasika ktorá pretrvá veky. ()

misterz

Na svoju dobu pomerne vydarený výpravný veľkofilm, technicky perfektne zvládnutý. Na druhú stranu je tu aj toho dosť čo vytknúť. Napríklad povrchná práca s historickými faktami, v niektorých kľúčových scénach až prílišná, teatrálna melodráma a pod. Nadpriemer. 75/100 ()

Vavča

Takhle má vypadat velkofilm Vynikající příběh, velkolepost sén, souboje, výborný Kirk Douglas, jehož charismatu nic neodolá. ()

Javert

Naprostá legenda mezi historickými filmy! Herecké osazenstvo nemá chybu, stejně tak jako režie! U jiných historických filmů 50. a 60. let mě často nudily sekvence, kde se povídalo a všemožně uvažovalo, a které byly častokrát úplně zbytečné. Díky nim pak stopáž dosáhla závratných délek. Ne tak Spartakus. I přes tři hodiny, které ten film má, se mi ani jednou nechtělo film o kousíček přetočit. Zkrátka další geniální kousek Stanleyho Kubricka! ()

Ajantis

Naivně jsem očekával historický film, ale když se vypravěč rozhovořil o pohanské tyranidě Říma, diktátorech a strašlivé chorobě jménem otrokářství, tvrdě jsem dopadl na zem. Na druhou stranu co chtít po Římu, kde se mluví anglicky, že. S historii a reáliemi se nikdo příliš nepáral, téma Spartakova povstání je jen zastřešením pro unifikovanou hollywoodskou slátaninu, která by měla mít lehký nádech minulosti "tam někde za oceánem". Nevkusná romance, spousta dojemné hrdosti, patosu a žvástů o svobodě... Co na tom, že se na to nedá dívat, postavy jsou ploché a vůbec to pohromadě nefunguje. Chvílemi jsem měl silný pocit, že Spartakus pochází z východního bloku, protože takové nadšení pro budování komunismu, jaké projevují Spartakovi otroci, se hned tak nevidí. I když tu spoustu šťastných záběrů na chudé, ale o to více se milující rodiny bych milerád oželel. Rovněž je na filmu vidět, jak zoufale se nedostávalo peněz, směšná kreslená pozadí bijí do očí a celé to působí hrozně vidlácky - souboje připomínají podprůměrný LARP z doby husitské. Párkrát jsem se uchichtl u té komediální roviny filmu, ale to je z pozitiv vše. ()

Webb

[6/10] (Bryna Universal) (Technicolor /// Produkce: Kirk Douglas /// Scénář: Dalton Trumbo podle románu Howarda Fasta /// Kamera: Russell Metty /// Hudba: Alex North /// Oscar: Peter Ustinov (herec ve vedlejší roli), Alexander Golitzen, Eric Orbom, Russell A. Gausman, Julia Heron (výprava), Russell Metty (kamera), Valles, Bill Thomas (kostýmy) /// Nominace na Oscara: Robert Lawrence (střih), Alex North (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

V dávnejšej dobe kinematografie sa velké vojnové scény točili naživo, bez použitia počítačov. Je to asi škoda písať, ale spomeňte si na to pri záverečnej bitke a skúste si tak tipnúť koľko komparzistov muselo byť prítomných. Zároveň je ale príliš krátka dĺžka tejto masakry jediný dôvod 4* hodnotenia. To, čo tu všetci píšu, netreba opakovať, dodám len, že Kubrickova oblúbená téma- ľudia sú vo svojej podstate iba zvieratá- sa opakuje aj tu. Vôbec som necítil vplyv štúdia na výsledok, veľký komerčný film by si mal vyskúšať každý slávny režisér. ()

Vodnářka

Strašně nerada dávám Kubrickovi dvě hvězdičky. Snad je to mou averzí k historickým filmům, která den ode dne stoupá, ale ať jsou postavy a vztahy mezi nimi vykresleny sebelíp, tři hodiny dívat se na otroky a Římany kolem nich nezvládám. Snad se na něj podívám s časovým odstupem a řeknu si, jak je to úžasný film a jak je antický Řím zajímavé období. Snad. ()

Frajer42

Více než 3 hodinový epos, který jsem na jedno zhlédnutí dát nezvládl. Ani ne tak proto, že by mě snímek nebavil. Spíše proto, že jsem měl čas na filmy pouze pouze po večerech a velmi rychle jsem dovedl usnout. Zoubek času si na filmu celkem znatelně smlsnul. Docela dost mi vadily šíleně vypadající kulisy. Naopak jsem snesl pohled na provedení válečných scén, které byly za celý film neuvěřitelné a celé dvě!!! Útěk otroků a střetnutí s přesilou. Co mi dále potěšilo ouška byly vybroušené a smysluplné dialogy. Páni herci také nebyli úplně nejmarnější. S výjimkou hlavního, kterému jsem nedovedl přijít na chuť. Celkově vzato, film není špatný. Během sledování jsem se sice nerozplynul blahem, ale koluje mi v krvi spokojenost. Tím spíše, když si mohu odškrtnout další povinnou četbu z pera mistra Kubricka. ()

Kothy

Tak jsem si doplnil u tuhle velkolepou hollywoodskou klasiku. Člověk by ani neřekl, že to je od Stanleyho Kubricka. Kirk Douglas je v roli Spartaka přímo úchvatný. Nabízí se i srovnání se seriálem, který je dost odlišný. Vadila mi dlouhá stopáž a místy moc pomalé tempo. Akce je sice dobrá, ale je jí tam málo. Člověk ale musí ocenit velikost celého filmu. Na svou dobu určitě super a Oscary si jednoznačně zaslouží. Dnes už se takové filmy netočí... "Udeř mě!" ()

Fingon

1x 70% Tuším, že Spartaka jsem viděl teprve po shlédnutí remaku, každopádně se k němu asi jen tak nevrátím... Kubrick má IMHO daleko lepší snímky. ()

nascendi

K historickým filmom som si doteraz nenašiel dostatočne kladný vzťah. Kubrickovho Spartaka ani za historický film nepovažujem. Je to bežný americký veľkofilm, ktorý veľmi voľne narába s historickými faktami, celú udalosť silne ideologizuje a mýtizuje, do deja zbytočne vnáša romantizujúce prvky a celé to podáva v úprave dobre stráviteľnej americkým filmovým divákom. Scenárista nedokázal trojhodinovú dĺžku naplniť príťažlivým dejom a vierohodnými dialógmi a tak ostávajú iba masové scény bez počítačového klonovania štatistov a záverečný boj, v ktorom sa štatistov nedostávalo. Veľmi slabé tri hviezdičky zohľadňujú dobu vzniku filmu, naplnenie vtedajších očakávaní a množstvo výborných hercov. ()

PetrPan

Legendární historická freska neméně legendárního režiséra, jeden z nejlepších historických velkofilmů vůbec ()

Tomco

kubrick bol totalny perfekcionista, niektore sceny su neskutocne..je az neuveritelne pozorovat, ako sa kirk douglas ponasa so svojim synom.. rovnake gesta, totozne kvalitne herectvo. plne hodnotenie nastrbil zrejme cas, hlavne bojove sceny neposobia v dnesnej dobe dostatocne autenticky, ale aj tak, ide o vskutku vynimocne dielko. ()

eLeR

V tom 60-om to musela byť ohromná udalosť v kinách. Je to veľkolepé (to isté platí aj o hudbe), niektoré zábery kamery sú ako namaľované, príbeh celkom zaujme (hlavne druhá polovica) ... ale je to miestami rozťahané a patetické a Kirk ako Spartakus nemal pre mňa tú správnu charizmu. 3,5* ()

iamek

Historický velkofilm od Stanleyho Kubricka podle očekávání dopadl skvěle. Jen škoda přehnané stopáže. Kirk Dougles v roli Spartakuse předvádí herecký koncert. Nesmím opomenout skvělou hudbu, kameru, výpravu, kostýmy. ()

klerik

Na dobu vzniku pôsobivá výprava, niekoľko dobre napísaných scén. Bitky sú značne smiešne, hromadná mlátička však zostane v pamäti. Škoda, že film ku koncu stráca dych... ()

LaciLC

Tak, maestro Kubrick si vyskúšal aj tzv. "sandálový žáner" a... dopadlo to ako drvivá väčšina jeho filmov - znamenito. Historický epos so všetkým, čo k nemu patrí (áno, možno aj s trošičku nevábnou stopážou), navyše jeden z najlepších histórie... ()

Chrustyn

Klasický historický velkofilm se skvělými herci, obrovskou výpravou a povedenými akčními scénami. Jen je to bohužel docela utahaný. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)