Někdo tam nahoře mě má rád

• USA Somebody Up There Likes Me (více)
Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 1956, 114 min

„Světoví boxeři trénují zde“ hlásí nápis nad vchodem Stillmanovy posilovny. Thomas Rocco Barbella není boxer. Je jen otrhaný, zoufalý mladík, co potřebuje prachy. Proto vejde, zapíše se pod smyšleným jménem Rocky Graziano a kvůli deseti dolarům vstoupí do ringu jako sparing partner... a není poražen. Jméno se zapíše do historie. Stejně jako tento příběh o Grazianově cestě z absolutní chudoby k titulu šampiona ve střední váze. Ve svém druhém filmu hraje Paul Newman skutečného krále ringu. V rámci přípravy na roli se s Grazianem osobně setkával, aby pochytil jeho způsob řeči a mimiku. Film získal dva Oscary a režisér Robert Wise zachytil tempo tohoto sportu se silou knock outu. Ve filmu se objeví i Steve McQueen a Robert Loggia. Zaujměte místa nejblíž ringu! (oficiální text distributora)

TominoLa

Je neuvěřitelné s jakou lehkostí Paul Newman hrával. Mám rád filmy o boxu a tenhle se určitě řadí mezi ty NEJ. ()

kapsomut

Miluju filmy o bojovém umění. Miluju filmy o boxu. To je jeden z dvou hlavních důvodů, kvůli kterým jsem se podíval na tento film. Druhý důvod je Paul Newman. Byl to PAN HEREC. Ve Frajeru Luke mi to dokázal asi nejvíce, a v tomto skvělém kousku to jen potvrdil. Jeho přidrzlý výraz se nikdy neokouká. Nemluvím o jeho dalších výtečných rolích, které si rád pustím ještě nejméně jednou či dvakrát. 95% ()

Martin741

Reziser Robert Wise /Run Silent, Run Deep s kultovym Clarkom Gableom / natocil nadherny sportovy film o zufalom mladikovi, ktoreho stvarnil Palo Novomuz, ktory sa zapise s 10 dolarmi do boxerskeho ringu. A moze sa odvijat pribeh filmu, ktoremu kraluje P. Novomuz, ktory vedel hrat. Novomuz je pekne tvrdohlavy, a par krat spadne do problemov, ale ten titul sampiona aj tak obhajil. Spolu s Rockym z roku 1976 je toto jeden z najlepsich sportovych filmov. 100 % ()

Kwaichi

Celkom klasický film o živote boxera, ktorý svojimi víťazstvami dosiahol veľké veci. Ale musím povedať, že jeho novšia obdoba Druhá šanca v podaní Russella Crowea a René Zellweger sa mi zdal omnoho sympatickejší. Tento film skôr diváka láka na tú doby drsnými súbojmi v ringu a nie romantickým vzťahom medzi hlavnými hrdinami. ()

zette

Uzasny film a to ve vsech smerech. Pribeh Rockyho Graziana si skutecne zaslouzil zfilmovani. Velmi kvalitni herecke vykony snad vsech zucastnenych, kterym dominuje ve filmu teprve zacinajici Paul Newman! Atmosfera darmoslapu v ulicich New Yorku je taky velmi dobre natocena. Svym zpracovanim, scenarem, hereckymi vykony a par vtipnymi momenty je film atraktivni od zacatku do konce! Osobne bych dal filmu tak 97%... ()

mortak

Takto to umí jenom v Hollywoodu. Vezmou ojedinělý šťastný konec a udělají z něho biják o naplnění amerického snu. A vlastně tu historii nijak moc nemění, protože je to obyčejný banální příběh hlupáka, který tak dlouho rozbíjel všem okolo sebe hlavy, až si toho všimli i boxerští bossové (Dává silné rány - Tak mu je vrať. Je to legální). Ano, Rocky není zrovna moc inteligentní (IQ se limitně blíží nule), a tak výhrou filmu je Newman, který z něho dokázal udělat sympatického burana se zlatým srdcem. A komu tehdy záleželo na těch vedlejších postavách (McQueen ohánějící se kudlou), kteří skončí buď mrtví, nebo v Sing Singu?To až Scorsese začal programově točit filmy o těch bezejmených loserech doprovázejících Rockyho na začátku jeho cesty. ()

majo25

Príbeh ma príliš nezaujal, aj keď nepopieram filmové kvality tohoto snímku. Mladý kriminálnik, postrach ulice (v base či polepšovni boli na neho príliš mäkkí), sa znenazdajky mení v boxéra-slušňáka, ale minulosť ho dobieha v nemilom čase - v čase šťastia a slávy. Nič originálne, dôraz sa kladie skôr na životopisné etapy, aj keď Graziana nepoznám. Boxérske zápasy podliehajú dobe vzniku a na chudého Newmana v ringu som si zvykal o čosi dlhšie, než by to bolo vhodné. Páčili sa mi však niektoré iné momenty, najviac asi scény s otcom a občas sa vydaril aj nejaký ten humor. Vo filme sa mihne aj mladučký McQueen. Sorry, ale meno Rocky bude u mňa spojené s iným hercom. ()

sator

Skvělý Newman.Když tenhle film šel do kin bylo Sylvesteru Stallone 10 let.a za dvacet napsal remake Rocky.Inspirace silným příběhem i tímto filmem je zřejmá. ()

Mylouch

O taliánskym klouzkovi z East Endu, kterej bojuje za svojí cestu ke "svobodě" a lopatou přes hlavu je pro něj ještě laskavost. Tak proč by se nedal do ringu. Průkopnická ale ještě ne vyzrálá práce s vizuálním tempem dynamických scén (kamera-režie-herectví), celek občas kazí drobné herecké příspěvky staršího střihu, jistá plochost Roccovy postavy a prvoplánovost scénáře, nedosahujícího poselství Frajera Lukeho. 3-4* ()

andrii

I my, chodící tady po zemi, se Vám nepřestaneme obdivovat. Stoupá uličník. Z rozervaných košilí do šviháckých kravat. Po stopách bicepsů, tvrdých jak skála. Jen si zakuste jeho pěstěných pěstí. To bude rána. Pro rošťáka z rynku - školou, novou výzvou ring. Povahová páka. V životě vítězit. Vybojované momenty slávy, profesní a soukromé salvy. Slovy: Svaly přinesly nové stavy. Ráno zápol v potu, v boji, večer do gala. Z boxerských rukavic do elitního klubu, společenského kruhu. Přes zapeklité začátky, ze ztrát k ziskům, k rajským koncům, pohádkovým zvoncům. ()

wafc

Hrdě hlásím, že jsem viděl nejlepší boxerský film, co byl natočen. Paul Newman mě ale překvapivě zas tak nepřekvapil, byly to totiž především vedlejší postavy, co byly výjimečné. Pier Angeli, Sal Mineo, Harold Stone,.. Mimochodem Angeli je jedna z nejhezčích hereček, co jsem doposud viděl. Jasnejch pět.. :) ()

Mirokukii

Kvalitní boxerský film velmi lehkého ražení. Na to, čím si hlavní hrdina v tomto příběhu projde, je film velmi svižný, zábavný a působí jako pohádka. Což ani trochu nevadí, přičteme li příběhu malou dávku romantiky. Dnes by se ale taková látka zpracovala jisto jistě jinak. Boxer, skvěle zahraný Paulem Newmanem, v úvodu tropí jeden problém za druhým, než najde tu správnou cestu k ringu a úspěchu. ()

hanagi

Kouzelný Paul Newman v roli nepříliš bystrého mladíka, který díky svému talentu rozdávat rány a neuvěřitelnému štěstí na lidi dokázal radikálně změnit směr svého života. I když box vůbec nemusím, uznávám, že pro určitou sortu kluků to bude nejrozumnější způsob jak vypustit páru a nenásilně se naučit respektovat pravidla. A zjišťuju, že se mi to nezdálo, ale že jsem na začátku mezi tou zlodějskou partičkou opravdu zahlédla Steva McQueena. ()

dANo

Výborný film o boxe s mladým Paulom Newmanom, ktorý hrá mladíka, ktorého tam hore asi fakt niekto má rád... :o)) ()

lumiros

Tak jsem právě dokoukal tento překrásný skvost z roku 56. Je to moc a moc pěkné a po chvilce mi ani nevadilo, že to je černobílé, anglicky a v monu. Tak nějak mi to k té době, kdy se děj odehrával patří. ()

Pecival

Kromě těch zápasů, které se mi opravdu nepozdávaly (zvlášt ten rozvleklý poslední) to bylo hodně zajímavé. Mimo hlavního hrdiny mě zaujala i jeho žena, která byla opravdovou oporou. A to jejich první "rande" bylo hodně luxusní :) ()

ZkuKol

Rocky Graziano/Barbella je asi v USA velmi populární postava, když se dočkal tolika filmů zaobírajících se nejen jeho boxerským životem. Tento se drží klasických schématických kontur nalinkovaných studiovou továrnou na zábavu 50. let , tzn. vyhýbá se závěrečnému pádu, omezuje některé postavy, idealizuje rodinný život a vliv mafie. Přesto jde o skvělé dílo, v němž tehdy 30letý Newman dokazuje výjimečnost svého herectví a vy si jeho "Don't worry about a thing!" úplně zamilujete. Závěrečný zápas jsem s Rockym doslova proboxoval a to je to točené v roce 1956! Pier Angeli je krásná a ženu, "jenž se oženila se střední váhou," opravdu obdivuju (ať žije studiová idealizace:-). Takže nelekejte se černobílé barvy ani roku výroby, protože někdo tam nahoře má rád box a Paula Newmana a někdo (Robert Wise) tam dole to uměl obojí skvěle natočit... 95% ()

klúčik

Príbeh boxera Rocca v podaní Paula Newmana je výborný film. Už tu sa ukazuje Newman ako obrovský talent sv. filmu. 80%. ()

!Borec!

Věřím, že opravdový Rocky Graziano byl asi pořádnej grázlík, ale ve filmu jsem ho měl stejně rád po celou dobu, i za éry grázlíka. Pohádkový vzestup se ani nechce věřit, ale tady se jede podle faktů, takže proti dějové lince nemůžeme ani ceknout. Newmanovy pěsti vypadají vsktuku zabijácky a jeho odhodlanost je v zápase nesmírná, myslím, že plno modernějších boxerských filmů se může jít zahrabat. Samozřejmě to není jen o boxu, ale o samotném vývoji Rockyho, který je zastaven přímo na jeho vrcholu. Mocné zidealizování tady sedí a vůbec nevadí, možná dobře, že již ve filmu není úpadek Rockyho, ale že příběh končí v jeho zlaté éře. ()