Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

ElizabethBay

Jeden z nejprecizněji natočených filmů všech dob! Filmu se nedá vlastně vůbec nic vytknout, skvělá režie, kamera, hudba. Celý snímek plynule přechází ze scény do scény a bravurně zobrazuje poměrně dlouhé časové rozmezí. Možná zbytečně, ale i přesto musím vyzdvihnout božského Marlona Branda, kterému výtečně asistují ostatní velcí herci James Caan, Robert Duvall a především Al Pacino. Poslední zmíněný prošel během filmu tak neuvěřitelnou proměnou z naivního studentíka po nového dona Corleona, že mi až rozum zůstával stát. Na druhou stranu ale přes úchvatnost snímku nepociťuji potřebu ho dalších pár let znova vidět. Už teď se těším na další dvě pokračování. ()

KoRner

Fantastický film s výbornými hercami, ktorí sa stali špičkou svojej generácie. Každý výstup Marlona Branda v temnom svetle izby je ozdobou filmu a má to úžasnú hudbu, na ktorej sa podieľal aj sám velikán Ennio Morricone. No čo viac si priať? Toto dielo proste ani zostarnúť nemôže! ()

iXtr3m3

Začiatok veľkolepej ságy, ktorá na poli gangsterských filmov znamená v súčasnosti obdobu základného piliera. Kriticky musím uznať, že po toľkých rokoch ma film už síce tak nepriťahuje, ale ako celok mi naň zostala pekná spomienka, takže z úcty plný počet. ()

Loki_Six

"Ale ty niesi ako on, Michael. Myslela som si, ze z teba nebude clovek ako tvoj otec. Sam si to hovoril." "Moj otec sa nelisi od inych vplyvnych ludi. Od tych ktori zodpovedaju za inych ludi. Ako senatori, ci prezident." "Vies ako naivne to znie?" "Preco?" "Senatori a prezidenti nezabijaju ludi." "Aha. Kto je tu naivny, Kay?" ()

Zagros

Co napsat o Kmotrovi? Bezpochyby jde o mistrovské dílo, které dalece překračuje hranice svého žánru a je jedním z nejlepších filmů vůbec. Výtky nejsou a vyjmenovávat to dobré, to by bylo na dlouho. Tvůrci především beze zbytku vytěžili úžasný potenciál skvělé knižní předlohy a dali světu geniální gangsterskou ságu. Tak nakonec snad jen velké Děkuji. ()

HiddenDragon

Je to urcite trochu tezkopadny film. Neni to neco, z ceho spadne brada po par minutach. Ale cim vic ta stopaz ubiha, tim vic to cloveka pohlcuje, podobne jako treba v serialu Chobotnice. A i kdyz to zpocatku vypada uondane, v tech spravnych momentech to zacne cloveka mrazit. To vse je zakomponovane do Stredoevropanovi pomerne vzdalene ukazky velmi tradicni formy sicilske "rodiny", ktera zacina doslova u pribuznych, ale konci tam, kam saha loajalita a kde se zrada neodpousti. Prisna hierarchie a rad, do ktere se r. 1946 vraci valecny hrdina Mike (Al Pacino). Zpocatku nevinatko, ktereho odrazuji od rodinneho "byznysu", projde vnitrnim vyvojem, ktery umi svym ledovym klidem zahrat jen Al. I kdyz je Brando (oscar za HR) uzasny v tom svem "nateklem oblicejovem projevu" a ma zde nekolik naprosto legendarnich hlasek, Al Pacino jako ticha voda brehy mele. Zpocatku jsem jaksi nechapal, proc mam vlastne koukat na film o mafianech, co k nim mam jako citit. S prvnim zkorumpovanym poldou ale divak prozri a zacina chapat svet, ktery stoji na jinych zakladech nez se naoko jevi (uplne mam ted chut znovu kouknout na Serpica (1972), kde hraje Al presne opacnou roli). Svet, kde ti, co tahaji za nitky - politikove a "zakon" - jsou mozna v dusledku horsi nez tahle parta Talianu. Je to ryzi film, at uz scenarem, ci kamerou. Clovek ma opravdu pocit, ze je vrzen do italske komunity, nad kterou drzi Don svou ochrannou ruku. A podobne jako v Nesmiritelnych (1992) je zde nejlepsich poslednich dvacet minut, ktere vydaji jako cela stopaz u jinych snimku... [3x Oscar: Nej. film; Herec HR - Marlon Brando; Nej. adaptovany scenar] ()

Han22

Poslední film roku 1972 jako vždy oskarovka. Kmotra 1+2 jsem měl kdysi půjčené na videu a sledoval se zdvořilým respektem jako dlouhou, celkem nudnou kriminálku. Až po letech vidím svůj omyl. Kmotr je především tradiční rodinná sága, kde je rodina je vždy na první místě. Don Vito jako patriarcha, který pomáhá svým přátelům, nebojí se zatlačit, ale vyznává slušnost, diplomacii, idealismus a v byznyse se brání hnusným věcem jako drogy. Je tu starší, trošku tvrdší syn Sonny, prostřední slaboch Fredo, adoptovaný Tom Hagen sloužící jako právník, nešťastná Connie týraná svým manželem a také nejmladší Michael. Vojenský veterán, slušný mladík, který se do byznysu nechce zapojit, dokonce utíká, ale nakonec mu nic nezbývá a ve finále je mnohem bezohlednější než jeho táta. Je to v první řadě rodinné drama s perfektními postavami, díky čemuž jsem se vůbec nenudil i když se většinu filmu "nic neděje". Mafiánské věci jsou většinou složitý  křehký byznys a k násilí dochází až je to nezbytné, pak to ovšem stojí za to (dokonale vygradovaná vražda v restauraci, brutální finální zúčtování). K tomu pomáhají dokonalí herci - majestní a k nepoznání zestárlý Brando a celá plejáda vycházejících, nebo do té doby průměrných hvězd které tento film "udělal" - Duvall, Caan, Keatonová, Shireová a samozřejmě úchvatný Pacino. A také Copolla, který z průměrného režiséra vystoupal na režisérský Olymp. Co víc napsat? Krásná hudba, retro atmosféra podpořená sépiovými filtry a inspirace pro hru Mafia, legendární scény (koňská hlava v posteli) i hlášky (nabídka kterou nemůže odmítnout) a také jeden z důvodů proč v první půlce v sedmesátek začala záplava krimi filmů (spolu s Francouzskou spojkou a Drsným Harrym). V kontextu doby dokonalý film, samozřejmě krimi/thriler roku 1972 a zcela zasloužený Oskar pro nejlepší film. ()

Vajonek

Obvykle, když po letech opětovně vidím nějaký film, mívám spíše tendenci hvězdičky ubírat (pokud nenechám hodnocení tak, jak bylo, což je asi vůbec nejčastější). U Kmotra jdu ale naopak nyní o jednu hvězdu výše. Nevím, čím vším to je, možná tím, že jsem starší a dospělejší, možná tím, že jsem v mezidobí od prvního zhlédnutí viděla spoustu (nejen) mafiánských filmů, vytříbil se mi filmový vkus, mohu lépe porovnávat... Každopádně mohu nyní říci, že Kmotr je dle mého názoru opravdu skvost, který obsahuje tolik takřka dokonalých momentů, ať již obecně "filmových" či v rámci svého žánru (dá- li se to tak označit), že se tomu máloco vyrovná. Tajil se mi u nich dech, žasla jsem, mrazilo mě už napoprvé; uložily se mi do paměti, aniž jsem o tom věděla a měla jsem intenzivní pocity nyní při opakovaném zhlédnutí. A až nyní mě to asi dokázalo pohltit tak nějak celé dohromady... Nemá asi smysl tu dlouze rozebírat, o které všechny momenty jde, mohli bychom začít hned úvodní scénou svatby, která mi kdysi připadala zajímavá, ale možná příliš dlouhá, nechápala jsem, proč se musíme dívat na všechny ty detaily slavnostního mumraje, neustále přerušované zdánlivě se do tohoto velkého dne nehodícími pracovními schůzkami hlavy rodiny. Až nyní plně doceňuji a rozumím, jak důležitá byla ta půl-třičtvrtě hodina (komplet ve své délce i podrobnostech) pro navození atmosféry, připravení půdy pro další vývoj vztahů, děje. A skončit bychom přes zastavení se u dalších desítek jiných scén mohli u dokonalého závěru se zavírajícími se dveřmi, který spolu s pohledem Diane Keaton řekl více než tisíce slov... Kmotr je prostě Kmotr, nestačí si o něm jen číst, je třeba si ho dát, možná i víckrát, aby ho člověk dostatečně (d)ocenil, zamiloval si ho. 95 %. ()

Hopper

ZAčiatok trilógie, film, kde si Coppola šplhol, so skvelými výkonmi Pacina, Caana, Branda, proste mafiánska klasika par excellance. ()

cold

Začátek trilogie, která nemá ve světě filmu obdoby. Coppolovy se podařilo převést román na filmové plátno a vytvořit filmovou lahůdku, která má náboj, napětí a .... prostě vše co má skvělý film míti (kamera, scenář, režie, herecké výkony .....). Kdo by nechtěl patřit do RODINY? ()

BlueZero

Očakával som skvelý film, ale bol som sklamaný. Musím uznať, na tú dobu podali tvorcovia skvelý výkon, ale len pre vizuálnu stránku. Dejovo to bola pre mňa len dalšia všedná gangsterka. Nikdy by ma nenapadlo, že to môže byť tak úspešný film. ()

cab

Nedávno viděno na velkém plátně a zanechalo to ve mně neskonale silný zážitek, který se bude těžko překonávat. Podobné filmy se jednoduše už netočí a nikdy nebudou. Děkuji za tříhodinové blaho v pohodlném křesle londýnského Odeonu. 100% ()

Rssa

Možná nejlepší film všech dob, určitě nejlepší gangsterka a adaptace literární předlohy. Po přečtení Puzova románu jsem si myslel, že film nejde natočit ve stejné kvalitě, pak jsem se ale dostal k videokazetě s touto parádou a byl jsem nadšen. Brando výtečný, možná ještě lepší Pacino, který mi do role Michaela tak zapadl, že jsem podezříval Puza z použití Pacina jako předlohy pro román. Nesmím zapomenout ani na živelného Caana. Prostě Kmotr, víc není třeba dodávat. Pokud by měl člověk vidět jeden film v životě, doporučuji tento. 110 % ()

Teg

Tenhle film nemá nic z toho, co americké trháky. Žádné fenomenální záběry, hlavní hrdinové uprostřed záběrů s vybuchujícími kontejnery. Ale tu ATMOSFÉRA a Ennio Morricone. ()

Revolver

Žebřícky: Afi 1998 3.místo, Afi 2007 2.místo, DigitalDreamdor 1.místo Zlatý glóbus:5 - Režie, Film, Herec Marlon Brando, Hudba, Scénář, Nominace - Herec Al pacino, herec vedl. role james Caan....Bafta:1 Hudba, Nominace - Herec Marlon Brando, Kostýmy, Nový objev Al Pacino, vedl.herec Robert Duvall......Scénář Francis Ford Coppola(adaptace), Mario Puzo(novela+adaptace), Hudba Nino Rota, Produkce Albert S. Ruddy......Tří hodinové mistrovsé dílo po všech stánkách dokonalé. Coppola svou režií dal filmu nesmírně sicilský nádech proložen skvělými hereckými výkony, kterým naprosto vévodí Marlon Brando, navíc Kmotr odstartoval kariéru jednoho z největších herců všech dob Al Pacina. I přes svou délku nemá film jedinné slabé místo, na tom má zásluhu rovněž precizní scénář a nemohu nezmínit skvělou hudbu. Můj nejoblíbenější film. ()

Sgt.Pepper

Bylo natočeno spousta dobrých filmů, bylo natočeno hodně výborných filmů a bylo natočeno několik geniálních filmů..a pak byl natočen GODFATHER..film filmů..F.F.Coppola svou skvělou režií převedl vynikající knihu na filmové plátno velmi elegantně..o krásnou hudbu se postaral Nino Rota..co říct o hereckých výkonech? Marlon Brando ( oceněn Oscarem ), Done Vito Corleone a sípavý hlas tvoří asi nejkultovnější postavu světové kinematografie..chůze, gesta, repliky, charizma..Marlon definitivně odhodil svou sportovní postavu a milovnické role..Al Pacino nastartoval svou famózní kariéru rolí Michaela Corleone..jeho výkon je ozdobou filmu..a že mu sebral Oscara někdo, kdo zazpívá ve filmu pár písniček, je opravdu směšné..skvělé výkony uzavírají James Caan, Robert Duvall a Diane Keaton ve vážné roli..John Cazale si na prostor musel počkat až do druhého dílu..proměna Michaela z vysokoškoláka v cynického ganstera mě trochu mrzí..That's my family, Kay. That's not me.. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)