Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

baaaja

Romantika z dob, kdy jste měli jen minimální šanci, že se oženíte nebo vdáte s někym, kdo se Vám bude alespoň líbit, natož pak aby jste do něj byli zamilovaní. Ale přece jenom, povedlo se, i výjimky existujou a tak po delším nezáživném ději, kde rozhodně nemůžete očekávat nějakou akci, následuje tolik oblíbený šťastný konec. Konečně taky něco nenáročného na psychiku, co uspokojí snad každou romantickou duši, a to nejen vybraným chováním pánů-gentlemanů, ale i starobylou výzdobou pokojů a sálů a nespoutanou přírodou. ()

ifa

Co se stane, když se vezme skvělá kniha a vytvoří se z ni skvělý film?Stane se prostě to, že absolutně začnete zbožňovat všechny obrazy, které vám !dobrý! režisér servíruje na tácu z 19.století, nalije vám čistého vína ohledně dobových zvyklostí, okoření špetkou ironie a humoru a ukáže vám svět, který možná mnohým blízký není,ale je světem MÝM, je ideální, krásný, nezaměnitelný.Po austenovsku. ()

zuzinka2

Příjemná romantická podívaná s jako vždy okouzlující Keirou Knightley a charizmatickým Mathewem MacFadyenem, který se na roli pana Darcyho výborně hodí. Výborný jsou také dialogy, hudba, kamera a režie Joe Wrighta, který o dva roky později naplno ukázal svůj talent ve filmu Pokání. Jediný co mi vadilo je lehká zkratkovitost filmu a občas mi chyběly hlubší emoce jednotlivých postav. Napodruhé jdou všechny zápory pryč a já musím dát plný počet hvězdiček za nádherný zážitek. ()

laik_60

Ach ako krásne sa dalo vžiť do role starnúceho sutterlanda. Film s dobrou výpravou, dobovými kostýmami a množstvom zaujímavých hercov ,,, jednoducho vkusná štvorbodová romanca s perfektným Marianelliho hudobným podfarbením. ()

nithiel

Film, který pohladí po duši, přičemž absolutně nedokážu říct, proč. Neměl jsem absolutně žádná očekávání a bál se, že to po půlhodince vypnu, ale nadšeně jsem se koukal až do konce. Tuším ale, že každému filmu ze současnosti s tak stupidní zápletkou bych nasypal odpad, ale tohle se svou atmosférou posouvá na úplně opačnou stranu škály... (Nebo je to prostě tím, že v tom hraje Keira :D) ()

PEEPA

Necetl jsem knizku, takze nedokazi posoudit, jak moc se ji to pripadne drzi, ale musim rici, ze pokud je kniha tak dobra, jako film, tak bych si ji i pres veskery obecny odpor chlapu vuci Austenove mozna i precetl :-) Scenar a dialogy jsou napsane hodne dobre. Lehkost, sviznost a vtip z nich primo cisi a opravdu se na to od zacatku velice dobre kouka a castokrat jsem se smal. Pravdepodobne v mistech, kde to bylo zamysleno :-) Herecke vykony jsou hodne silne. Vsechny hyperaktivne pobihajici dcery Bennetovy a do toho jak Mr. Darcy (ja jsem teda skorou dobu videl o 30 let mladsiho Alana Rickmana :-D) a otec Bennet jsou skveli. Je zajimave videt v jednom tydnu Keiru ve dvou tak rozdilnych rolich, jako jsou Domino a Elisabeth Bennetova. Ale musim rict, ze v obou mela jiste kouzlo a v obou pripadech se na ni koukalo velice dobre :-) Hudba je chvilemi hodne vyrazna a chvilemi naopak nevyrazna, takze nic k zapamatovani, sndtrck urcite neshanim. Rezie se mi libila. Parkrat jsem trochu zasnul (velice dlouhy zaber na plese v uvodu), ale obcas mi prisly zabery takove stokrat videne a nicim genialni. Kamera souvisela pomerne hodne s tim, jak ji vedl reziser, takze take silne i slabe chvile. Tempo bylo zezacatku mile a svizne, ze prvni hodina utekla velice rychle. Pak to polevilo a druha pulka mi prisla, ze je malinko vykalkulovana a trochu se to vleklo, nicmene i tak jsem se celkem bavil. Ale uz ne tolik, jako na zacatku. 7,5/10 je tak akorat. Ale je tam spousta romantiky a lasky, takze slecnam se to bude asi libit i vic :-) ()

Wormboy

Prekrasne natocena a vyborne zahrana kostymova drama o hluposti pychy a predsudkov (no kto by to cakal:)). Pribeh je mily, romanticka linia je skutocne romanticka, film je popretkavany kopou milych vtipov a Marianelliho hudba je skvela. Treba v dnesnej dobe ocakavat od filmu viac?4,5/5* ()

asinus

Nádherný, půvabný film. Musím extra vyzdvihnout úžasnou, nápaditou kameru a skvělé obsazení, do kterého zapadla i Keira. Vyniká rozumně starostlivý tatínek v podání Donalda Sutherlanda. ()

danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - nominace (2) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Keira Knightley ()

Andre3000

Pokání bylo v pohodě, Pride and prejudice už byla o něco lepší kašička. Nevím jak sem mohl tenhle film tak dlouho přehlížet. Byl to velmi věruhodný pohled do minulosti, plný skvělých postav i bab na zabití viz. matka Elizabeth. ukszujr dobu ve které bylo to nejdůležitější bohatsvtví a láska byla pouze něco příležitostný doplněk stravy, ne moc často pěstovaný. O tom pojednává slovo předsudek. Pýchu pak najdeme všude a v této době nevyjímaje, i když často skrytou, nebo očekávanou. Prostě skvělý film, nemám ani námitek. ()

pakobylka

Zidealizovaný a zromantizovaný obrázek těch dávných časů, kdy po emancipaci nebylo ani vidu ani slechu a dcerky z "dobrých" rodin a především pak jejich matinky pořádaly nelítostné hony na svobodné, finančně zajištěné gentlemany za účelem jejich poblouznění, polapení a následného navléknutí do chomoutu ... :-) ... Správná dávka bláhové romantiky na deštivé odpoledne, jenom Matthew MacFadyen jako pan Darcy se mně zdál maličko nevýrazný. ()

Sammya

Jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem kdy viděla. jak vizuálně, tak obsahově, herecky atd. Už jen samotný trailer způsobil, že jsem objevila Jane Austen, nechtěla jsem vidět dřív film, než jsem četla knihu, přečetla jsem ji tedy a pak už jsem musela přečíst všechny. Zpátky k filmu. Málokdy se filmařům povede takovéhle kouzlo. Všechno jako by do sebe zapadalo, všechny detaily jsou vypracované do puntíku a nic tu není náhodou. Výborná režie, vynikající střih a musím říct, jak nemám ráda přepisování knižních předloh pro kino filmy, tak tady se jim to opravdu povedlo, stejně jako lehká redukce postav. Všichni herci tady byli úžasní, jak ti úplní mazáci, tak ti zkušení i ti kompletní nováčci (z kterých se teď vyklubaly hvězdy, hlavně z Carey Mulligan). Režiséra Joe Wrighta jsem si oblíbila hned po shlédnutí (a ještě víc po tom, co jsem viděla jeho Pokání), ale když jsem zkoukla film s jeho komentářem, úplně mi to změnilo pohled na film, který jsem do té doby znala zpaměti, ale tolik věcí jsem v něm nebo o něm neviděla/nevěděla! Doporučuju. Vždycky mě překvapí, jak rychle je konec, když se na Pýchu a předsudek koukám. A je úplně jedno, že už jsem ji viděla asi stokrát. ()

sulimo

Tenhle film mi ničí život tím, že mi ukazuje dokonalýho chlapa, který asi nikdy neexistoval a existovat nebude, přesto na něj všechny, jak největší blbky čekáme. Nádherně natočená povinná literatura každého romantika. Mě do té doby neznámý MacFadyen se pro mě tímto počinem stal mnou vyhledávaným hercem, a Keiru Knightly jsem přestala nesnášet pro její mnohdy prkenné a jednotvárné hraní. Přesto však musim s lítostí konstatovat, že Jennifer Ehle je milionkrát lepší Elizabeth, už jen pro svoji ženskost. Nádherně natočené, nádherná hudba, dokonalý scénář a skvělý pan Wickham v podání Frienda a vůbec celá rodina je prostě nádherně dokonale praštěná a trapná, jak má dle předlohy být. Až na Keiřinu vyzáblost opravdu nevím, co vytknout....mé oko hltalo každou scénu, mé ucho mělo hudební orgasmus z každé noty a slova, a můj mozek málem vybuchl pod tíhou romantického blaha :-))) ()

campix

Ten samý problém jako téměř s každým podobně zaměřeným filmem. Nedávno Rozum a cit a teď Pýcha a předsudek. Červená knihovna převedené do tak nudného filmu, který je zároveň zpracován i jako seriál. A toto rozsekání na několik dílů mi přijde vhodnější forma. Bohužel si nejsem jistý, jestli by takto nudný děj dal na několikadílný seriál. Herecké obsazení je kvalitní, vizuální stránka poměrně malebná. Jen ten děj je tak nezajímavý a zbytečný. Na tohle nemám ty správné chromozomy. Nedokáži plně ocenit a další shlédnutí ani neplánuji. Nevím co jiného bych mohl na tomto filmu vidět. ()

necisty

Výtečné herecké výkony a dvě scény. Jinak jde film úplně mimo mě a přiznám se, že vůbec nechápu, co to mělo znamenat. Ženy v tomto filmu měli jediný životní cíl - provdat se za bohatého chlapa. Ono to tak možná tehdy bylo, ale mě to doslova uráželo. Za celou dobu se nejedná o nic jiného. Jako divadelní hru bych to snad pochopil, ale film mě dorazil. ()

emo

Krásny dobový film, s úchvatnou výpravou a kostýmami. Na komédiu je až príliš vážny, miestami stráca tempo. To však nemení nič na tom, že to bol jeden z najkrajších filmových zážitkov minulého roku... ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)