Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

racing666

Nic jinýho, než že to je suprovej gangsterskej film se skvělým hereckým obsazením a skvěle zpracovaným příběhem, napsat nemůžu - 100% ()

ArMinO

Film na jedno schrupnutie v nedeľu poobede. Nebudem sa tu rozpisovať o hereckých výkonoch, ktoré boli bravúrne. No ten film ma nezaujal až na toľko, na koľko je hodnotený. Aj keď je pravda, že čas pri tomto filme ubehol ako voda, no neviem nesadli sme si. 70% ()

KacHnAop

Každý film s gangstery a mafiány má tu nevýhodu, že bude vždy srovnáván s nesmrtelnými legendami, jako je třeba Kmotr nebo Tenkrát v Americe. A přiznejme si, že mnoho filmů v tomto srovnání neobstojí. A výjimkou není ani Americký gangster. Řemeslně je to sice celkem dobře zvládnutý film, atmosféra se mu upřít nedá a Denzel Washington ani Russell Crowe si ostudu nedělají. Nicméně mě film svým dějem moc neupoutal a v některých pasážích dokonce strašně nudil. Škoda. ()

gilles12

Jestli jsem na tom filmu našel něco špatného, pak nápad pustit si to v půl dvanácté v noci a v neděli k tomu. Pokud jste v pokušení fandit na začátku Washingtonovi, velice rychle vás to přejde. Pikantní věc je vražda přímo před bratry a bratránky. Konečně jsem našel film, ve kterém můžu naplno fandit Russellovi Croweovi. Asi jediné, co mě tak nějak nepřekvapilo, byla sebevražda zkorumpovaného Trupa. Ale i přes tu délku filmu se člověk nenudil. ()

HennessyVSOP

Tento film mám opravdu rád, skvělý příběh, moji oblíbení herci, oblíbený žánr dovedený pod taktovkou Ridleyho Scotta k dokonalosti. Pro mne osobně nejlepší gangsterka od dob Kmotra. 100% ()

kishi_SO

podivohodne nepodivohodny pribeh. Je naozaj neuveritelne, ze sa tento pribeh naozaj odohral. Velmi kvalitny film a este lepsie herecke vykony. Prijemne sledovania k mrazivym vecerom. ()

carAnthony

Tento film je naprosto skvelý už len s podania neuveriteľných hereckých výkonov najmä Denzela Washingtona, ďalej fascinujúci príbeh...Super vykreslený život v Harleme o ktotý až tak nejde, no aj tak fascinjúci film od začiatku (od ktorého sa film neustále zlepšuje až na koniec prekročí hranicu 100% :D) až po skvelý koniec. Bravo Ridleymu Scottovi za top film ▐ /100%/ ()

Skretule

Tak tomuhle říkám po dlouhé době opravdu vydaření snímek. Od začátku až do konce nabytá podívaná, která ani na vteřinu nenudí a ve své 2,5h stopáži řekne vše co mělo být řečeno. Akorát ten D. Washington mi do té záporné role nějak neseděl, ale to je asi jen síla zvyku. Nejlepší film o mafiánech 21. století. ()

MaxQ69

Tohle je jeden z těch příběhů, kdy stejně nakonec fandím více tomu zločinci než policii. Závěr filmu mi potvrdil potvrdil proč. Realistické, žádné přehánění, a přitom brilatní kriminální drama. Myslím, že Americký gangster je velmi autentickým zobrazením skutečné historické etudy. Ruby Dee byla zcela poprávu nominována na Oscara, škoda, že ho neobdržela, podle mě by si ho za svůj výkon zasloužila. Překvapilo mě, že nominován nebyl i sám Denzel Washington, který s rolí Franka Lucase stotožnil naprosto fantasticky. Dokonale zvolení herci, kteří se ke svým rolím hodí více než kdokoli jiný, to už zkrátka patří mezi všeobecně známý um starého dobrého Ridleyho Scotta. ()

Honzad007

Těžko uvěřitelná geniálnost této žánrovky! Denzel s Russelem září, Josh Brolin i v tom málu oslňuje ale největší "stár" tohoto filmového koncertu je stoproncetně Ridley Scott. Smekám! ()

Bruce_cz

Tak tohle je gangsterský film podle mého gusta. Nevěděl jsem jestli fandit odvážnému policajtovi, který se postaví nejen mafii, ale taky svým "bratřím", nebo kultivovanému mafiánovi, který sice jede v drogách, ale v jádru není úplně zlý. Jeden z nejlepších filmů podle skutečné události. Přidávám svůj hlas k ostatním, pouhé dvě nominace na Oscara se mi zdají směšné... tím více nominace pro jistou Ruby Dee? Proboha za co??? ()

rytir1

V novější tvorbě není mnoho klasických dobrých gangsterek, jako byli ve starší Kmotr, Mafiáni a další. Tenhle je ale bezesporu to nejlepší z nich co se v nové době natočilo. Zajímavé komentáře: Enšpígl,Kleopatra. ()

Elassar

Velmi povedený "mafiánský" film ze 70. let v New Yorku. Atmosféra je naprosto vystihující a skvělý Denzel a Russel dodávají filmu patřičné charisma. Mám chuť si po letech zahrát Mafii :D . ()

B3njamin

Tento film se zařadil mezi nejlepší mafiánské filmy. Hrdě může stát mezi trilogii Kmotra, Tenkrát v Americe, a Casinem. Ridley Scott dokáže vtáhnout do děje, jak už nikdo dlouho nedokázal. Perfektně vystihl dobu 60. a 70. let v NY. Představitelé hlavních rolí Crowe a Washington předvádějí neskutečný výkon, ale Josh Brolin se svojí rolí zkorumpovaného policisty je předčil. Škoda, že za tuto roli nebyl ani nominovaný na Oskara, určitě by jí pak získal. ()

peaceNwar

Áno, áno, atmosféru to má, aj excelentnú kameru a réžiu, aj drsné herecké výkony, ale nemá to jednu vec, ktorá z naratívneho hľadiska je životu dôležitá k rozprávaniu najmä komplikovaných príbehov a to jednotný dejový oblúk. Tento jednoduchý dej proste scenárista roztiahol pokusom realistického opisu na vyše dvadsať scén, z toho väčšina by sa dala spojiť či vyjadriť filmovou skratkou alebo aj zatajiť a využiť k nejakému prekvapujúcemu odhaleniu. V tomto prípade sa ale jedná o čisto životopisný film (síce na vlas autentický, to nepopieram), ale to čaro sa nejak ruší tým zmäteným preskakovaním medzi dvoma časovými líniami. Asi som od filmu čakal niečo iné, alebo som nebol na tento štýl rozprávania naladený, ale na prvý krát mi to pripadá dosť roztiahnuté a zmätené. Inak samozrejme, po formálnej stránke to je špička, veď je to Ridley :) ()

Kozlowski8

Film, který mne v žádném směru nijak mimořádně nezaujal. Hvězdy v hlavních rolích mi připadly nevýrazné a průměrný scénář to taky nevytáhl výš než na lepší průměr. Od Ridleyho Scotta jsem čekal víc. ()

DansteR

"See, ya are what ya are in this world. That's either one of two things: Either you're somebody, or you ain't nobody."...Ridley se svým oblíbencem Russellem dokázali opět něco neskutečného. Vytvořili skutečnou atmosferu 70. let, kdy se nejen celý New York hemžil gangstery apod. Ve filmu přibližující svět gangsterů a zkorumpovaných policistů hrajou perfektně oba hlavní představitelé, ale jak už jsem řekl, nejlepší je ta atmosféra. Nějaké to procento dolů, jen za velmi špatný dabing :-(...90% ()

sokor3

Skvělý příběh o drogovém dealerovi, který je zasazen do skvělého období. Hlavně se mi líbilo, že je tento příběh inspirován skutečnými událostmi a oba hlavní aktéři tohoto příběhu dosud žijí. ()

Etherium

K plnému hodnoteniu naozaj chýba málo, ale musím sa priznať, že som sa miestami nudil, a film bol dosť ťažký. 85 % ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz