Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

TheSame

One of the best in this genre! Skvělej film, Al Pacino a jeho noblesní výkon... Jednou za čas se na to člověk prostě musí podívat ;) ()

F.man

Kdyby mi někdo přiložil o půlnoci kvéra k hlavě a chtěl po mě nejoblíbenější postavu Al Pacina byl by to bez jakéhokoliv rozmyslu právě hrdina Scarface Tony Montana. Tony je totiž chlapík který se vypracuje od mytí nádobí k vlastníkovi kokainového impéria, jde přes mrtvoly, má svérázné praktiky a názory. DePalmova gangsterka oproti jiným neskrývá vůbec nic, ukazuje všechny praktiky pořádně reálně natvrdo a hlavní hrdina je prostě jedna velká svině (což se o hrdinech Kmotra, Mafiánu, Tenkrát v Americe a všech dalších říct nedá). Paráda. You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend! ()

Astaroth12

Pomôžeš ty mne, pomôžem ja tebe alebo ináč, dohodneme sa na cene a už problém nemáš. Presne takto to chodí vo veľkom gangsterskom svete a práve pri vete dohodneme sa na cene, začína náš príbeh. Príbeh Tonyho Montany, lebo niekto si objednal jeho smrť, ale vykonávatelia tej vraždy zomreli a ten niekto tiež nežije, aby tento príbeh mohol rozprávať svojim vnukom. Práve vtedy vstúpil Tony do veľkého sveta drog, korupcie a peňazí. Dovtedy bol poskok, ale teraz je šéf. Neskutočne prepracovaná dejová linka, kde scenár myslel úplne na všetko a tie necelé tri hodinky ubehli ako voda, len toho sexu tam mohlo byť viac, ale to by som už chcel asi priveľa. Film sa opiera o vynikajúcich hercov na čele s A. Pacinom, ktorý bol dokonalí a mafiáni mu proste idú. Aj kamera bola totálne famózna a aj kvôli nej som si tento film dokonale užil. Po kmotrovi jednoznačne najlepšia gangsterka. ()

Tryskomyš

Silné téma, silný zážitek. Ve chvíli, kdy probíhá scéna v koupelně, jsem měla velkou chuť film vypnout. Ale vyplatilo se dokoukat. Na konci skvělá přestřelka. ()

ledzepfan

The world is yours...ALE-i když jsi tvrdý jako hřebík z rakve, vždy se v tomhle zasraném světě najde někdo kdo je ještě tvrdší.............Genialita....surová, upřímná a tragická genialita.....Pacinův Tony Montana je drsný, pravdivý, sebestředný, ambiciozní, odhodlaný.. a v rukou De Palmy rozjíždí nekompromisně divokou jízdu na jejimž konci může říct jen jedinné=Say Hello to my little friend!!!! ()

selfesteem

Poté, co jsem si Scarface pustila dva dny po sobě a dnes se opět těším na to, až si jí pustím potřetí a bůh ví, jestli se nebudu těšit i pozítří, je mi už teď naprosto jasné, že tento filmový zázrak musím mít v topce. Al Pacino září jako Tony Montana, jde z něj respekt, hrůza a sebevědomí má na rozdávání. Strhující podívaná do světa drogové mafie, jejích bossů, kteří si nikdy nemůžou být jistí svým setrváním v čele tohoto děsivého maratonu, protože nikdy neví, kdo je podrazí nebo kdo jim dýchá na záda. Perfektní dialogy a dynamický průběh tohoto filmu nedovolí ani na vteřinu odtrhnout oči od obrazovky, i když má tento film přes dvě hodiny. Po Kmotrovi další geniální podívaná. TM: "Me, I always tell the truth, even when I lie." ()

Cimr

Nejprve - a docela dlouho - to pro mě byla jen trochu lépe natočená kriminálka s hudbou jako z porna 80. let, nějak mě to ne a ne vtáhnout, projekci jsem dokonce přerušil a dokoukal to další den. Pak ale i mě dostala především jedna věc - perfektní gradace. Na začátku bezvýznamný zlodějíček se stává největším mafiánským bossem a já na konci nestačím zírat, jak dobře je to zahrané a vůbec celkově zvládnuté. I ta hudba mi na konci nevadí. A závěrečná scéna je úplným vrcholem. Ta naprostá apokalypsa na konci, ačkoliv ji divák čeká, úplně bere dech a určitě se vyplatí si na ni ty dvě a půl hodiny počkat. ()

NinonL

Skoro tři hodiny, ale jaké ... Těžko říct Al Pacino ve své nejlepší roli, protože si ho nikde nepamatuji špatného. Jeho sebevědomý, či spíše arogantní výraz tváře, hlášky, to všechno jsem mu baštila i s navijákem. Tony Montana - za svůj "buranský" původ se nikdy nestyděl, stoupal nahoru pomalu a vlastně sám. Přesto je jeho jízda úchvatná a kdo neviděl, měl by to co nejdříve napravit. ()

Krissty

Nevím, nevím.. Ačkoliv musím uznat, že toto je film bezpochyby velmi kvalitní a propracovaný, mě jednoduše neoslovil. Spíše jsem se utvrdila v tom, že filmy natočené v tomto stylu nejsou zrovna můj šálek kávy.. Navíc to bylo stráášně dlouhé a chvílemi mě to i nudilo.. Na druhou stranu ta hudba byla skvělá.. A Al Pacino? Ten byl dokonalý! Se svojí rolí se perfektně sžil, věřila jsem mu úplně všechno a šel z něho strach i respekt.. Tak to má vypadat! I závěr filmu byl skvělý, filmovou krev já prostě můžu.. :) Takže především díky Al Pacinovi 4*.. Bohužel ale hodně slabé ;) ()

Krt.Ek

Nejpřímočařejší gangsterka jakou znám, u niž předvedl Oliver Stone na pozici scenáristy výjimečný výkon, takřka tři hodinová jízda plná osmdesátkového násilí a vulgární mluvy, tak typické pro druhořadé zločince mezi které ze začátku patří i kubánský emigrant Montana, jež vygradovala do nezapomenutelné závěrečné akční sekvence, která v dějinách kinematografie snad nemá obdoby. Vyjma scénáře stojí bezpochyby za zmínku i Pacinův Tony Montana, kterého v mém pomyslném žebříčku pasuji na toho největšího bezskrupulózního maniaka, jemuž nejde nefandit. Zkrátka film, u něhož jsem si jist, že si pozornost diváka a vysoká umístění ve všemožných anketách o nejlepší film zaslouží. 90% ()

agentmiky

Tak tady De Palma s perfektním scénářem Stonea zabodoval na plné čáře. Nebýt ale Al Pacina, tak bych si zajisté ten film neužil tak, jak jsem to dokázal. Jako gangsterka to vybočuje z normálu, ale přesně toto se mi na filmu líbilo. Zasazení na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let na mě po celou dobu dýchalo nostalgií, filmy s takovou tématikou se do této doby prostě hodí. Dialogy jsou nestandardní, někdy možná až trochu za hranicí nevkusu, ale filmu to přihodilo bodíky navíc, neboť se divák více vžije do děje. Al Pacino se svým španělským přízvukem a některými, pro mě nezapomenutelnými hláškami, byl fakt skvělý. Úplně z něj vyzařoval mafiánský odér na míle daleko. Film se s brutalitou prostě nepáral, krev je zde na denním pořádku (je pravda, že scéna z motorovkou byla možná už příliš). Neříká se mi to snadno, ale Pacino možná překonal svůj výkon v Kmotrovi (minimálně určitě dorovnal). Zatímco v Kmotrovi z něj převážně vyzařovala jistota a klid, tak tady to byl prostě cholerik se vším všudy. Konečné vyústění bylo nejlepším zakončením, jaké jsem si mohl vysnít. Brutální, elegantní a přece i dojemné. Někdy si prostě Scarface budu muset zopakovat, neboť je to kinematografická lahůdka. Za mě dávám 93 % ()

Pan Filuta

8/10 Mafiánské filmy mi poslední dobou už pěkně lezou krkem. Toto je však jedna z vyjímek. Můj oblíbenec Pacino nezklamal a předvedl svůj standard, jinými slovy bravurní výkon. Ovšem zdá se, že délka tady nemá opodstatnění. Holt to si může dovolit jenom Coppola.... a vůbec nesrovnávám... ()

RasputincZ

Al Pacino jak jinak než skvělý, ale to je tak vše, co bych na tomto filmu mohl vyzdvihnout. Scénář O. Stona a hl. postava mi byli tak proti srsti, že jsem úpěnlivě čekal, kdy to už skončí. ()

SaNcHeZ_cz

I přes počáteční sekpsi z filmu nemohu jinak než dát 5*. Zjizvená tvář totiž nabízí působivý obraz doby, postavený na vzestupu a pádu drogového krále. Skvělý Al Pacino tak nechává ožít další charakteristickou postavu, která v hmatatelném nádechu doby dokazuje, že zbohatnout je snadné. The World is yours. ()

Ozo

[3000. hodnocení] Pro mne trochu zklamání. Přestože Al Pacino hrál skvěle a jako herce ho mám čím dál tím víc v oblibě, tak tenhle film už nemusím znovu vidět. ()

LV.Helter

Neskutočny masaker. Scarface je neskutočne prelomová gansterka plná brutalných scén bez sebamenších emócii, čierného humoru a hlavne geniálneho scenáru (Olivera Stona!). Brian De Palma so Scarfacom dal nový pohľad na gansterky. O deji tu je zbytočne polemizovať, pretože moc veľky nebol- z dola hore, ale všetko to odčinuje (až) nadzemský výkon Al Pacina, od ktorého som nemohol spustiť oči. Človek by povedal, že 170 minut je až moc, ale tu je pravda opakom, pretože čas zbehol až moc rýchlo. Finálna prestrelka (Montana proti celému svetu) bola radosť pre oči a očistenie pre dušu. Filmová nádhera.95% ()

Paxxx.cz

Další legendární role gangstera v podání Ala, ovšem v mých očích je jeho životní role ta v kmotrovi. Film sází především na výborný výkon zmíněného Pacina, skvělou atmosféru. Na to, že to má 170 minut to docela rychle uteklo. Na konci byl TM proti přesile chvíli nesmrtelný, ale budiž. Jak se říká kdo chce moc nemá nakonec nic... ach ta lidská chamtivost...80%. ()

Asgy

"The world is yours." Tahle věta myslím přesně vystihuje životní cíl Tonyho Montany, kterého Al Pacino zahrál bravurně. Al Pacino svým charismatem dává tomuhle filmu přesně to, co je třeba a ostatní postavy výrazně převyšuje. Jediné co mi občas trošku vadilo byla hudba, ale i tak je to u mě nejlepší film s Al Pacinem. ()

mysiak

Wow, wow, wow...film ma dostal skvelým Al Pacinom a vynikajúcou réžiou, no proste tento film je geniálny ako celok...a dobrých gangsteriek nie je nikdy málo... ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru