Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

TeresaB

,,Everybody's a whore, Grace. We just sell different parts of ourselves." Opravdu skvělý kousek od Netflixu! Ta brutalita Birminghamu je znázorněna naprosto perfektně! Seriál je zajímavý a jedinečný po všech stránkách. Cillian Murphy je výborný herec, o tom se vůbec nemusíme bavit, ale i ostatní hrají úžasně. Peaky Blinders navíc nepatří mezi ty seriály, kde máte dvacet dílů ve dvaceti sériích, takže to není, a to je pro mě asi nejdůležitější, nekonečné. A soundtrack je taky skvělý. 95% ()

Thug_Leo

Tvorba jako sopranos a Boardwalk Empire jsou dle mého názoru kvalitní a špičkové. Peaky fookin Blinders aka Shelby rodina ačkoliv sem tam v minulosti zavrávorala ještě lepší než zmíněné "podobné". Klobouk dolů. C.Murphy má životní roli a já mu ji žeru i se žiletkou v čepici. ()

matyas11

Cože?!.....až 109. nejoblíbenější a až 23. nejlepší seriál...Sakra kam se hrabe GoT,které ztrácí na dechu již od 4. série.Stranger Things ,naprostá tupost ,jejíž kvalita stojí na 4 dílech z celých 2 serií. Mohl bych jmenovat dál.Je totiž mnoho seriálů,na tomhle servru naprosto nadhodnocovaných,které nedosahují kvalit Peaky Blinderů ani zdaleka."Blindeři" jsou totiž dokonalou ukázkou jak na to ,když chce člověk natočit skvělý seriál. Za dozajista největší klady seriálu považuji dobovou a do jisté míry i příběhovou historickou autentičnost,kdy příběh pojednává o historicky réálném gangu Peaky Blinderů ,který reprezentují zástupci klanu Shelbyů ,jejichž plitké a jednoduché charaktery jsou dokonalým příkladem člověka příslušícího k nižší společenské vrstvě a minoritě ,jež si prošel 1. světovou válkou.Zasazení zajímavých postav do příběhu je dle mě zde stěžejní a velmi dodává příběhu na atraktivitě (Gangy židů, a Italů,romové,mafie,komunisti,..).Tohle celé podtržené prostředím industriálního Birminghamu je smrtící zábavný koktej,který jen tak nepustí. Herecké výkony jsou naprosto skvělé.Vypíchnul bych trojic hlavníchi protagonistů (Athura,Johna a Tommyho) kteří se ve svých rolích doopravdy vyžívají.Obzvláště z Cilliana Murphy až mrazí.Z velkých jmen v seriálu účinkuje také Tom Hardy,nebo Adrien Brody.Kombinace Hardyho postavy s jeho zevnějškem a hereckým umem je dokonalá a každá chvilka ,kterou si v seriálu urval je pohlazením pro duši. Série jsou složeny ze 6 dílů po asi 50 minutách. Každý díl je napěchovaný dějem a není čas na zbytečnou omáčku ,tedy nenudí ani chvilku. Podtrženo a shrnuto Peaky Blinders je v současnosti asi nejlepším výpravným seriálem ,který existuje."Must see" pro každého milovníka kvalitních seriálů..."By the order of the Fookin Peaky Blinders!" ()

inndanka

Žiletky v baretkách, zbrane pod sakami, štýl biznismena 20-tych rokov minulého storočia a pohľady, z ktorých ide strach – jednoducho Peaky Blinders. Priam až umelecky zostrojené scény a obrazy, ktoré sa svojou dokonalosťou rovnajú precízne premyslenému scenáru tohto diela. Cillian Murphy, Paul Anderson, Joe Cole, Finn Cole či Helen McCrory sa vám svojimi rolami dostanú pod kožu tak hlboko, až zaslepia váš vlastný postoj. Po niekoľkých hodinách sledovania možno zhliadnete aj pár nedostatkov. No aj tie sú podané s takou gráciou, že vašu zahľadenosť to neotupí. Pokiaľ milujete organizované zločiny, nelegálne obchody, vraždy, vendetu, milostné vzťahy, pevné rodinné puto a snímka gangsterskej skupiny patrí k vašim obľúbeným, tento seriál by sa mal objaviť na vašom zozname videných. ()

Larikazka

Chvíli mi trvalo, než jsem přišla Tommymu na chuť. Každopádně jde o několik hodin příjemným tempem plynoucí zábavy. Napětí, akce a vyčkávání na správný okamžik, prostředí a vše kolem vypadá skvěle. Je zvláštní jak se pomalu skrz série dostaneme od dostihů k vrcholné politice. No a Alfie je prostě borec. ()

Neel

'Píky fokin blajndas' je bezva gangsterka zasazená do industriální anglické špíny 20.let. Je to tak dobře natočené, zrežírované a zahrané, že jim žeru každou típnutou Tommyho cigaretu. Cillianovu postavu si nelze nezamilovat, už jen za to, jak má život na salámu a na všechno má odpověď. Blindeři mají rovněž nejlepší záporáky v podání Hardyho, Brodyho a v páté sérii i Claflina, kterej tu byl tak slizkej, že jsem ho málem ani nepoznala... Té jejich angličtině, zvlášť Andersonově, kterej to celý snad prošišlal, jsem skoro prd rozuměla, o to to bylo vzhledem k dobovému zasazení důvěryhodnější. V neposlední řadě skvělý soundtrack, kterému vévodí Nick Cave v kombinaci s nejlepší zpomalovačkou na začátku 4.série a jeho Mercy seat mě dostala do kolen. 'Fokin 5 stars' ()

CaptainAss

Pro člověka, co miluje Anglii celým svým srdcem, má rád styl 20. let 20. stol a miluje drama a krev, jako dělané. Peaky Blinders schovávají v sobě tolik zvratů, až člověk neví, jak se má potom cítit. Každý díl má v sobě něco, co potom ovlivní děj celé série, ať už jde o maličkost nebo o věc, která změní i další série. Dějově je to velice zajímavé, hlavně tam jdou vidět i sociální problémy, které v těch letech doopravdy byly. Steven Knight je člověk, kterého prostě musíte milovat, už jen protože přišel s něčím takový na stanici BBC a dostalo se to až k nám. I když při některých zvratech je ten chlapík spíš na zabití. Ale vše v dobrém. Zamilujete si všechny postavy tam a hlavně ty přízvuky těch částí Anglie. Tommy Shelby skrývá spoustu tajemství, které postupně přicházejí díl po díle a člověka nechá v tom neklidném napětí, které vás nutí okamžitě pustit další díl. Navíc Cillian Murphy a obecně všechny ty hlavnější postavy vás opravdu naladí na tu náladu staré Anglie a trvdého života podnikatelského gangstera, který má nepřátele na každém rohu. Mně osobně vždy trvá půl roku, než se dostanu k další sérii, ale má to svůj důvod. Je to jako droga a nedokážu se udržet, abych nepustila další a další díl. ()

Monellito

Tezce nadhodnoceny serial. Je to divatelne, ale vetsinou se jen tlacha a akce je naproste minimum a i ta stoji za starou backoru. Pro me velke zklamani, ale svych 60% si to u me zaslouzi. ()

GCorsini

Nemůžu si pomoct, ale opravdu mi vůbec nesedí soundtrack. Člověk se pocitově přesune do začátku 20. století a hudebním doprovodem tu atmosféru naprosto zadupou do země. Jinak velmi podařená záležitost. Irskou angličtinu prostě žeru a herecké obsazení je více než dobrá. ()

Dominik888

20 léta minulého století a pohled na Tommyho Shelbyho alias lídra gangu z Birminghamu. Peníze, ženy, drogy, zbraně, whisky...a taktiky dostat víc a víc, které nedají Tommymu Shelbymu spát. Nakonec to řekl dobře, jediný koho nedokáži porazit jsem já sám. Výborný výběr postav, zvlášť Arthura hraje Paul Anderson naprosto skvěle a také ukecaný Alfie jako Tom Hardy super. A soundtrack, taky není co dodat. No 6 série velmi vyhlížena. 95% ()

Nortizop

10 % šlehající plameny, Cillian Murphy s cigaretou ve slow motion a intenzivní hubou na pozadí, 50 % 'me cock is bigger than yours, mate', 20 % naprosto nekoukatelné drama způsobené Polly (pozdější sezoný i jinými zbytečnými ženskými postavami Esme, Linda,...) a zbylých 20 %, kvůli kterým se na to dá koukat. Tento poměr je zprůměrován přes zážitek 3 sezón se striktně rostoucí tendencí ve druhé a třetí složce této toxické směsi. Zkráceně to zamířilo do stejné díry jako vigingové (od 4 sezóny), až na to, že mnohem rychleji a rodinné drama a výhružky nejsou prokládány krvavými bitkami a v narozdíl od Ragnara, který nikdy neztratil svoji poutavost, tak proti tomu je Tommy od druhé sezóny jedno velké zklamání. ()

Dr.dogous

scénář 4, režie 5, herci 5, výprava 4, celkem 18 tj. 90%. Korektně antirasistické, MODROOCÍ cikáni a židé dali na frak italské a kdejaké mafii, fakt mě to bavilo.. ()

martin5514

Pokud si libujete v samoúčelném násilí, sexu a hypertrofovaném chlapáctví, tak si v tomto seriálku zarochníte blahem. V případě, že očekáváte něco víc, budete zklamáni. Typický obsah dílu: Slow motion na hlavního hrdinu, zakončeno zoomem do jeho modrých očí, ve kterých se slabší povahy ztratí. Pak kamera zabere jeho smyslná ústa, jenž s nekonečnou grácií a elegancí vyfukují cigaretový dým, což mi evokuje parafrázi Š+G, že k dokonalému mladému muži patři cigareta jak velbloudovi hrb. Prostě splněný seriálový sen pro všechny nikotinové závisláky. Do toho jde naprosto neautentický hudební podkres, který je jak pěst na oko. Pak se začne souložit, šňupat kokain, hodně kouřit a pít (podezřívám tvůrce, že tabáková a alkoholová lobby věnovala produkci štědrý peníz), a pak se zase souloží, teče krev, střílí se, …a zase se souloží a pak hlavní hrdina potáhne z cigarety a řekne naprosto vážně zastřeným hlasem nějakou banalitu či jobovku ve stylu „Život je těžký a bobři staví hráze“. Následuje již obligátní soulož prostřižená krvavou lázní po nějaké cool bitce mezi gangy či opulentní pijatikou a do toho začnou na pozadí hrát svou pecku The White Stripes – a kalich podbízivosti právě přetekl. A tak to jde dál a dál. Řekl bych, že tvůrci šli hodně po povrchu a vše prvoplánově vsadili na ty nejjednodušší „nízkopudová“ lákadla. A co mi vadí nejvíc? Hlavní hrdina se bere fakt hodně vážně, a tím myslím kuuuuuurrrrrrrrva vážně, až to zavání parodií sama sebe. Chybí sebereflexe, nadhled či alespoň náznak odlehčujícího humoru – to by bylo sakra osvěžující a hlavní postavě by to přidalo alespoň na částečné uvěřitelnosti a nepůsobila by tak ploše. Nicméně není tomu tak. Co říci závěrem? Samozřejmě jsem některé momenty zdůraznil téměř až ad absurdum a seriál bude patrně pro mnoho fanoušků velmi koukatelný a snad i obdivovaný, ale z mého pohledu je podbízivá lacinost tvůrců až příliš okatá. === Aktualizace po čtvrté sérii: Zvedám ze dvou hvězd na tři. ()

vladi3

Pre mna dost velke sklamanie... Nie je to zle, zatial za slusne 4 hviezdicky (tretia seria prebieha), ale cakala som omnoho viac... Cilian je skvely, ale kto je tam cool AF je Tom Hardy. Len na moj vkus tam ma malo priestoru... Skusim dopozerat do konca, uvidime, ci sa kvalita zdvihne... ()

Bogrant

Asi žiaden iný seriál podobného razenia ma nedostal tak rýchlo, už po pár scénach, ako práve Peaky Blinders. A vydržalo im to celú dobu až po piatu (nie poslednú) sériu. Tu sa proste neklesá na kvalite či opotrebovanosti, zvládnem ešte omnoho viac. Napísané, zrežírované, zahrané (geniálne neústupný Murphy + jeho "podarená" rodina) a každou sekundou tak vypestované mafiánske (čítaj majstrovské) dielo, že ho osobne radím do seriálovej, no minimálne top trojky. Cool vyzerajúce, ošatené, svižné, krvavé, neľútostné, dejovo rôznorodé a nadupané výbušnym soundtrackom. Jednoducho povedané, bezchybné. Fookin' yeah. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)