Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Shizzy

Možno zo mňa hovorí len nekonečná slabosť pre Cilliana Murphyho a uchu lahodiaci britsko-írsky prízvuk, ale pri pozeraní *Peaky Blinders* za zo mňa na chvíľu stal nespávajúci, jedlo a tekutiny len zriedkakedy prijímajúci maniak. 2 dni vkuse som sa nedokázala odtrhnúť od obrazovky... a poviem vám, stálo to za to! Nejdem sa ani púšťať do vychvaľovania seriálu, a vymenúvania pozitív, lebo by to nemalo konca-kraja. Musím ale spomenúť výborné soundtracky, ktoré mnoho skoro-klišé scén vyslovene ťahajú. Plný počet hviezdičiek, samozrejme. Ach, tie bláznivé fanynky. ()

failik

Aktuálně nejlepší vysílaný seriál, který už pomalu šplhá na první příčku a snaží se sesadit policejní odznak. Pokud hledáte dobovou gansgterku, která pro krev nejde daleko, tak jste tu správně. Skvělý scénář, herci a špinavé drsná atmosféra starého Birminghamu. Teď už jen doufat, aby si čtvrtá a pátá série dokázala udržet své rozjeté tempo. 1.série: 90%, 2.série: 100%, 3.série: 100% ()

danny79

Cilian Murphy ztvarnil Tommyho velmi dobře - pusobí inteligentně, charismaticky i odhodlaně. Příběh je slušný ale dost často je třeba přehlednout nelogičnosti a situace které nepůsobí věrhodně. To se ale dá přejít, protože děj svižně ubíha, další linky jsou rozpracované, objevují se nové zajímavé postavy - Hardy, Broody... Bohužel jsem od 4. sérii měl problémy najit cestu k Thomasovi a začínal mi být čím dál méně příjemný. ()

Venum

Zacnu trochu z osobniho pohledu, pro me, top 5 serialu ktere jsem kdy videl, hlavne diky pohlazeni skutecnych udalosti to ma absolutne skvelou atmosferu, ma to tempo, 1 serie 6 dilu po 60minutach I-D-E-A-L-N-I ! Co se tyce obsazeni herci vychytani na jednicku a vykon minimalne od kazde na 9/10. Doufam ze tahle saga bude pokracovat dlouho dlouhooo! Bavi me to, ma to koule, s nicim se to nes**e! Nemaluje duhu pred oci, kazdym okamzikem muzete prijit o vasi oblibenou postavu, a toje to co lide zerou! Jen tak dal! Soundtrack hodne stejny po dobu tech par let ale bavi porad a ted ho z music listu a hlavy nemuzu dostat! “ he’s ghost, he’s god, he’s man he’s guru! “ za me naprosta Fantazie! ()

Amberjack

Za přečtění stojí komentář uživatele gudaulin (2*), který částečně vysvětluje i mou potíž se seriálem. Ano, závěrečné střetnutí na konci 1. série byla taková trapárna, že mi za scénáristy bylo stydno. Další problém jsem měl s některými dialogy, které působí neuvěřitelně uměle. První série za slabší tři hvězdy, které jdou především za neuvěřitelnou atmosférou poválečné Anglie a dějově ten seriál není žádný propadák, to v žádném případě. A druhá série je navíc znatelně lepší - atmosféra pořád vynikající (možná i údernější), dialogy stále rádoby filozofické, ale tentokrát většinou jakž takž uvěřitelné, příběh jakbysmet. Poctivé čtyři hvězdy. Přesto trochu zklamání. Kde vzal tenhle seriál 91%, nechápu. PS: Darkrockový soundtrack do seriálu sice úplně nepasuje, ale dodává mu zvláštní postmodernistickou esenci, takže v pořádku. ()

Foltin

Peaky Blinders dělají vše lépe než Boardwalk Empire, teď jen debilně nezakončit seriál jako tomu bylo u Boardwalku a bude vše v pořádku. ()

SHERLOCK5443

1. Séria - 5*... - úžasne natočené, úžasná atmosféra, úžasné herecké výkony a ten soundtrack...yes please 2. Séria - 5*... - krucinal, ten seriál je úžasný, veľa zaujímavých vecí sa udialo v tejto sérii a to finále bolo napínavé...opäť herecké výkony, kamera a scenár...na jednotku ()

Honza.Dressl

Tak tohle byla jízda, čtyři série čistých pocitů všeho druhu, můžu s klidem říct že jsem si asi žádný seriál neužil tak jako právě tenhle, už se nemůžu dočkat 5 série. ()

Kakraholt

Tady si dal někdo opravdu práci a odlifroval velmi kvalitní gangsterku z období mezi válkami v Anglii. Scénář z pera velmi schopných lidí, dobová autentičnost, skvělí herci, hudba jako na míru kovaná a i když Murphyho moc nemusím, zvyknul jsem si i na něj. Ke konci už ten jeho kamený výraz trochu nudil, ale nachází se tam mnoho zajímavých postav, které se výborně doplňují a udržují tak celou sérii neustále v obrátkách a svěží. Tom Hardy a jeho role žida Alfieho, nemám slov.. Dlouho mě nikdo tak nezaujal a nerozesmál a chápu proč jediní, z koho mají musulmani opravdu strach, jsou Židé. ()

tehol

je to top, co si budem povidat, zacalo to navrchu a uroven se seriemi jeste stoupala. jedina vec, co bych vytknul, je zaver ctvrte serie, ktery byl prekvapive zrychleny a divny. ale pricitam to tomu, ze uz chteli vyrazne pohnout s koncepci. ♥♥♥♥♥♥♥♥ soundtrack tak jednoduchy a tak skvely, proste staci vybrat dobre interprety (cave, pj harvey, cohen, atd) a jde to samo. ♥♥♥♥♥♥♥♥ o hercich se nema cenu bavit. ()

TadeasK7

Nejprve jsem chtěl jít sem a napsat něco ve stylu, ze to je jeden z nejlepších seriálu vůbec (on i jim je), jenže když na to koukáte delší dobu a všechny díly, tak si pak jen uvědomujete par nedostatků. Třeba ten, ze jsem nikdy ani v jednom dílu neviděl pít nikoho z Shelbyovych vodu :D, ti snad musí potit tu whisky, není možné, aby to vůbec přežili :D. Kokain se tam taky jede ve velkém a o cigaretách nemluvě. Chtěl jsem napsat něco jako, ze postava Thomase má víc štěstí, jak rozumu, ale není to tak. On má opravdu ten rozum, ale taky kurevsky moc štěstí. Seriál je to koukatény az moc, pustíte si jeeen a musíte si pustit okamžitě druhy, protože chcete kurva vědět, co se stane příště. 2 a 4 sérii jsem zkoukl stylem, práce, sprcha, Peaky fookin Blinders, spánek (3 hodiny), budicek, práce, sprcha Peaky fookin Blinders a hotovo. Fakt paráda. Zvlášť bych chtěl vybidnout herecké kvality Toma Hardyho, ten člověk byl pro roli Alfieho proste stvořený. Další pak Paul Anderson, moje asi nejvíc oblíbená postava vůbec (já vím, teď si asi ťukáte na čelo), ale bez této postavy by Thomas Shelby nebyl tam, kde je teď a kde bude na konci 4. série. Adrienovi jsem mu toho taliánskeho mafiána sežral i s navijakem, a doufám, ze v 5 sérii bude podobná postava, ()

kirmalee

Bravurní seriál, který doporučuji všem zarytým (ale i nezarytým) milovníkům Anglie, birminghamského přízvuku, intrik, prostředí, atd. ... A ta hudba! Herecký výkon Cilliana Murphyho jsem obdivovala zezačátku do konce, protože uznávám, že veškerý děj je neuvěřitelný nápor na psychiku. A navíc - raději si tam nikoho moc neoblibujte, protože víte, jak to chodí (fanoušci Hry o trůny mohou potvrdit, mimochodem, z tohoto seriálu se tu objeví i představitel Malíčka). Připomenout musím i brilantní výkon Toma Hardyho jako intrikářského Žida, o kterém vlastně nevíte, na čí straně stojí a co hraje za hru. Každá scéna v tomto seriálu je nějakým způsobem důležitá. Doporučuji. "Peaky fookin´ Blinders!" ()

Promitac

Skvělý seriál s výbornými hereckými výkony, poutavým příběhem a geniálním soundtrackem, který sedí jak "prdel na hrnec" Seriál, který vás chytne a nepustí! ()

VsetkoVsade

Raz darmo, ten Cilian Murphy dokáže zahrať čokoľvek. V tomto NADpriemernom umeleckom diele napríklad stvárňuje hlavu neslávne známej spoločnosti, ktorá ma okrem iného zaujala dokonalou schopnosťou zorganizovať si čas, keď neraz počas ani nie hodinovej epizódy bez najmenších ťažkostí zvládli tri obchodné stretnutia, jedny dostihové preteky a dve posedenia v jednom z miestnych podnikov, plus následné vypálenie toho z nich, v ktorom si barman dovolil obťažovať ich s platením. O detailoch ich pompéznych večierkov tu hovoriť ani nebudem, a hoci sám neraz zvládnem mať ruku hore dlhšie než kompletné publikum na koncerte Blutzeugen, môj čas strávený na afterkách sa udáva zásadne v dvojciferných číslach a počas voľného víkendu toho naspím menej než priemerný účastník kokaínovej párty trpiaci insomniou, mi to finančný stav a štýl života v im podobnom duchu našťastie ani zďaleka nedovoľujú. I krátky čas však dokážem využiť minimálne rovnako produktívne ako hrdinovia filmu, napríklad stačí, že ľubovoľná osoba opačného pohlavia zareaguje na tri moje príspevky v rade a v priebehu necelých dvoch minút s ňou stihnem mentálne absolvovať päť rokov záväzného vzťahu, hádku pri výbere dizajnu svadobných oznámení a úspešne prekonať tri manželské krízy, kým si uvedomím, že mi vlastne ani neodpísala na moju poslednú správu, ale k seriálu, rozhodne vám odporúčam pozrieť si každú jednu epizódu tohto vrcholu hereckého umenia, pardon, chcem povedať, do it by the order of Peaky fockin Blinders, goddammit! ()

Palkes

Steven Knight do napísal veľmi dobre, herci to dávajú na pánov (Tom Hardy si kradne každú scénu) a do toho hrá perfektne zvolená hudba. Must see záležitosť. ()

pajkir

Dal jsem tomu jeden díl, ale vůbec mě to nebavilo... Rádoby co nejvíc cool seriál, kde většina gangsteru sežrala Salamounovo hovno a mluví strašně nepřirozeně, rádoby chytře. "Tvrdej" mladoch se tam kasa, že vyřízene poldum úsměv, ale jen 5 min. před tím dostane pár facek od tety a ještě se jí tam celej posranej omlouvá...akorat ta hudba za něco stoji ()

Whiterose

Shelbyovic klan, to je sestava osobností k pohledání. Po 5 sérií sledujeme osudy mnoha záporáků, ke kterým nelze nechovat sympatie, protože jim osud do cesty posílá ještě větší záporáky než jsou oni sami. Králem té zlověstné partičky gangsterů je Thomas Shelby, majitel takového charizmatu, že to snad na Tv obrazovkách nemá obdoby! Cillian Murphy si touto rolí postavil již za života pomník. Od sázkových podvodů po místo v parlamentu, od komunistů po fašisty, od Cikánů po zvrhlé Romanovce. Všechno drsné, ostré a krví nasáklé. Peaky fucking Blinders zkrátka jdou a řežou další zářez do seriálové slávy, která se hvězd dotýká. ()

Lockeroom

Jsem jediný, komu to přijde strašně vyspekulované a nepravděpodobné?? Teta Polly mě irituje, je to vyložená kráva, navíc mi přijde, že Helen McCrory strašně přehrává. Jsem docela zklamán, hudba je ale famózní a Cillian Muphy hraje dobře, ale asi to nedokoukám.... ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)