Škoda lásky (TV seriál)

Povídkový / Komedie

Česko, 2013 - 2014, 11 h 34 min (Minutáž: 22x25 min)

Předloha:

Jaroslav Havlíček (povídka), Božena Němcová (povídka), Miloš Urban (povídka), Bohumil Hrabal (povídka), Jan Zábrana (povídka), Petr Šabach (kniha), Eduard Petiška (kniha)

Karel Gott, Josef Carda, Miriam Kantorková, Jan Skopeček, Martin Hofmann, Otmar Brancuzský, Marek Taclík, Simona Babčáková, Jan Kuželka, Jana Pidrmanová, Martina Hudečková, Klára Issová, Jana Plodková, Lenka Krobotová, Eva Josefíková, Jiří Langmajer, Simona Prasková, Agáta Lexová, Karel Šíp, Martin Eugen Kulhánek, Eva Holubová, Zora Valchařová-Poulová, Petr Píša, Tomáš Töpfer, Hana Seidlová, Marika Procházková, Anna Polívková, Linda Rybová, Pavel Řezníček, Hana Vagnerová, Michal Suchánek, Jaroslav Plesl, Jana Stryková, Lenka Zahradnická, Jiří Ployhar ml., Ondřej Malý, Jakub Železný, Václav Helšus, Klára Melíšková, Jiří Štrébl, Lucie Bártová-Zedníčková, Eliška Křenková, Veronika Žilková, Karel Smyczek, Oldřich Navrátil, Sandra Černodrinská, Vanda Hybnerová, Igor Chmela, Zdeněk Piškula, Hynek Čermák, Luboš Veselý, Barbora Milotová, Natálie Řehořová, Jiří Fero Burda, Pavla Beretová, Eva Nosálková-Leinweberová, Yvetta Kornová, Tereza Blažková, Robert Nebřenský, František Nedvěd, Marie Spurná, Petr Jeništa, Petra Nesvačilová, Josef Havrda, Petra Hřebíčková, Filip Kaňkovský, Marta Sládečková, Marián Geišberg, Karolína Pösingerová, Zuzana Volavá, Veronika Schönová, Vojtěch Lavička, Marek Dobeš, Josef Beck, Eva Lecchiová, Sabrina Ema Kulhánková, Šimon Franc, Zdeněk Ctibor, Roman Škoda, Ivo Kubašta, Linda Svobodová, Nguyen Phuong Thao, Petra Navrátilová, Jiří Mádl, Veronika Kubařová, Aneta Krejčíková, Štěpán Benoni, Martin Kraus, Martha Issová, Stanislav Majer, Kristýna Leichtová, Jan Hájek, Jaromír Dulava, Dana Batulková, Gabriela Marcinková, Pavla Tomicová, Lukáš Hrabák, Jan Dolanský, Lukáš Příkazký, Soňa Norisová, Václav Postránecký, Jakub Zedníček, Filip Menzel, Martin Sitta, Zdeněk Žák, Barbora Mudrová, Anna Kadeřávková, Eva Leimbergerová, Anna Konopíková, Veronika Řeháková, Boris Hybner, Lola Hrabovská, Markéta Tannerová, Jan Adam, Lubor Novotný, Tereza Hálová, Charlotte Ella Gottová, Malvína Pachlová, Lucie Juřičková, Martin Zahálka, Marta Richterová, Adéla Gondíková, Martin Preiss, Petr Kocourek, Miroslav Kaman, Jitka Zelenohorská, Robert Mikluš, Radka Tesárková, Ivan Herma, Alena Konopíková, Pavlína Skružná, Marek Geišberg, Matěj Nechvátal, Ondřej Bauer, Tereza Volánková, Lucie Březovská, Jiří Wohanka, Petr Varga, Jiří Jelínek ml., Jiří Hána, Vilma Cibulková, Jiří Maryško, Michal Bednář, Jindřich Klaus, Julia Issa, Tomáš Jeřábek, Ladislav Županič, Jiří Kocman, Marie Poulová, Marika Šoposká, Zuzana Slavíková, Vladimír Kulhavý, Dana Marková, Petr Koutecký, Jiří Černý, Jan Slovák, Teresa Branna, Klára Oltová, Jiří Čapka, Heda Pacnerová, Petr Janiš, Petr Klimeš, David Lištván, Vanda Švarcová, Vladimír Kratina, Michaela Fišarová, Eduard Jenický, Filip Štancl, Sofie Kandilárová, Anežka Mikošová

Novodobé bakalářské a občas snad až moc dlouhé povídky. Kvalita proměnlivá jako jarní počasí. 1. Škoda lásky – 100%; velmi zábavná a skvěle vymyšlená povídka, parádní Gott i Šíp; hudba: neuvedeno. 2. Májová romance doktora Mráze – 80%; povídka moc hezká, přímo ze života, povedená pointa, úžasná manželka mrcha; hudba: Ondřej Brousek. Manželka – 40%; psychothrillerová povídka postavená tak trochu na vodě, ušlo to, ale Rybová mi není sympatická; hudba: Jiří Hájek. Úspěšný lov – 80%; příjemná povídka se sympatickým Langmajerem a velmi dobrým nápadem i pointou; hudba: Jiří Hájek. 3. Mokré tričko – 40%; z počátku veselá a zábavná povídka, postupem času spíše smutná ukazující realitu znuděného či marně žitého života; hudba: Lumír Mrha. Maruška – 60%; snobský spisovatel je okouzlen cudnou pannou z venkova na kamarádově svatba, jenže pak pozná, že ne všechno, co může mít, u Marušky dosáhne; hudba: Lumír Mrha. 4. Vzpomínky - 100%; perfektní, jakoby ze života střižená povídka o manželském vztahu slavící 15ti leté výročí, navíc povídka nesmírně vtipná a zábavná; hudba: Patrik Hlavenka. Diamantová svatba - 80 %; další z povedených a moc hezkých povídek o natáčení reportáže z oslavy 60ti let manželství, které vlastně nikdy pořádně nefungovalo; hudba: Karel Holas. Družička - 20%; divná povídka, která kromě docela silného konce nabízí jen pohled na potřeštěnou mladší sestru brzy se vdávající mladé holky z bohaté rodiny; hudba: neuvedeno. 5. Přirozený talent - 60 %; zcela průměrná povídka s baličem Langmajerem, který jako učitel na herecké škole má připravit mladou dívku na přijímačky. Jenže ona ho chce ještě k tomu sbalit, on to nechá dojít sice daleko, ale ne až za hranu, což se mu šeredně vymstí; hudba: Ondřej Brousek. Pravda - 80 %; povídka přesně jako ze života. Postarší Oldřich Navrátil jde vyklízet sklep a najde dopis bývalky své manželka. Pojme podezření, že jejich dospělá dcera není jeho a rozhodne se vzít spravedlnost do svých rukou. Naštěstí nakonec zvítězí zdravý rozum a láska; hudba: Jiří Hájek S jedním uchem naveselo - 40 %; krátká a navíc taková docela o ničem povídka, kdy kočka ze základky osloví mladšího kluka, aby k nim přišel domů jakože pro ni na rande. Tatínek s ním vede dokonalý rozhovor, přičemž divák čeká, co z toho vyleze - no a vyleze přesně to, co se dalo čekat; hudba: Lumír Hrma. 6. ..., 7. Idyla na konci léta - 60 %; obrazově a hudebně povedená povídka, dějově už to tak dobré nebylo, občas hodně prázdné, bez tempa a nápadu, zajímavá dějová linka s komunisty vzhledem k druhé povídce sedmého dílu; hudba: Tadeáš Věrčák. Polibek pro vítěze - 40 %; kromě slušného nápadu s utopením hlavního loosera je to celé nezajímavé, herecky strašně toporné a nezáživné; hudba: Tadeáš Věrčák. 8. Miška je kouzelná - Divná Bára - Host u tabule - 9. Srdce ženy - Zamilovaná - .(4.2.2014)

Jsem zvědavý, co mi z toho nakonec vyjde, ale momentálně jsem nadšený (!!!) z povídky ZAMILOVANÁ. Kromě vynikajících dialogů jsou tady i silné, mnohdy protichůdné emoce - zakázaná láska, pochybnosti, vášeň ... a ještě to obohatil zločin - kombinace Hrabala a Pachla zafungovala výtečně! Náš největší spisovatel a výrazný soudobý filmař by si evidentně výborně rozuměli. Takže ZAMILOVANÁ to má u mě za jasných *****, Idyla na konci léta jenom o maličko slabší (mladí manželé vs. charismatický malíř v penzionu na Sázavě) - ****. První dvě věci mě ale rozhodně neodradily, právě naopak. Třetí viděnou jsou VZPOMÍNKY - bakalářská záležitost, která nesnese srovnání s předešlými dvěma filmy - **. Začíná mi být jasné, že cyklus jako celek bude neskutečný pelmel. Každý si z něho pro sebe snad něco vybere, ale nikomu by se podle mě nemělo líbit všechno - což dokazuje momentální celkové hodnocení - hodně slaboučkých 55% (7.6.2016). Diamantová svatba od stejných tvůrců, přesto úplně jinej level - *****. SRDCE ŽENY pojednává o typech lásky, které si ani nechci představovat - stalkerka obtěžuje známou celebritu, pak najde útěchu v náručí osaměle žijícího řidiče autobusu. Klaním se Hřebejkovi, že se osmělil a nabídl roli pronásledované megastar Karlu Gottovi, mnohem výrazněji ovšem smekám před Karlem Gottem, který tu roli přijal. Vyžadovala od něj kus hereckého umění, ztrátu určité části soukromí - minimálně po určitou dobu a základním předpokladem bylo, že si ze sebe bude ochoten dělat legraci. Vnímám jako velkorysé gesto, že na to tehdy (3 roky zpět ??) přistoupil. Získal tím moje sympatie (určitě ne bezmezné). Povídka se mi ale nelíbila, neboť na mě působila příliš vylhaným dojmem - **. MIŠKA JE KOUZELNÁ srajda - *. Patrně chtěli mít v rámci cyklu vykryté všechny možné kvalitativní úrovně, tímhle zaplácli spodní patra. DIVNÁ BÁRA - existenciální dusno kam se podíváš, v pořadu na kterej koukáš, aby sis v tom zaneřáděným světě natáhl do žil trochu něhy, lásky, poezie.. Achich ouvej - *. HOST U TABULE - happy end pro starší pány, jsem cílovka, takže spokojenost - ***. Jan Pachl u mě boduje i potřetí - POLIBEK PRO VÍTĚZE je do detailu vychytaná ostalgie, když jsem na to koukal, tak mi bylo 14 (rozuměj o 30 méně). Tenhle chlapík umí, drží to pevně v rukou, v herce dokáže proměnit dokonce i Martina Krause (a to už je teda fakt co říct) a spokojený divák tomu sází *****. Svět podle Ireny Obermannové se podobá béčkovým hollywoodským filmům z konce osmdesátek. HRDINA je o bezdomovci, kterýho si natáhne domů dokumentaristka, která s ohledem na její zázemí pravděpodobně restituovala půlku Prahy. Korunu tomu nasadila režie, která si do role zoufalce, kterej se údajně 3 roky nekoupal ve vaně, vybrala otylýho, příkladně vypasenýho Taclíka a do role jeho v popelnici žijící parťačky obsadili libovou čičinku Kláru Issovou, jak kdyby tato zákoutí běžně obývaly podobný modelkovský typy. Tohle bylo komplet špatně- *. Ale jak vidím, tak může být ještě hůř. Postarala se mi o to SITUACE V KUCHYNI. Větší vzrušení zažívám tamtéž i tehdy, když vařím sáčkovou polívku. Zatím spolehlivě nejslabší věc - ODPAD!. Kozy a Underworld dokážou nejednou zachránit ledacos, ale o DOBRODRUŽSTVÍ to neplatí. Sex mezi upocenou slečnou a obstarožním houbařem si nechci vůbec představovat, natož na něj koukat - ODPAD! Jan Pachl pojal své příspěvky do této série jako solitérní filmy, ostatní to rutinně sekají jako již jednou výše zmíněné Bakaláře (to není kompliment). Platí to i o MÁJOVÉ ROMANCI DOKTORA MRÁZE. Zábava na středeční večer nijak hlubokomyslná, ale vcelku solidní - 50%, tzn. ***. Každopádně už chápu, že to těmi třemi kousky kvalitativně nabourává JP, jinak je to dramaturgicky vyrovnaná standardní televizní nuda. Právě v tuto chvíli snižuji celkové hodnocení na ***, nechci být sám sobě za blázna. Na povídku MANŽELKA se hezky koukalo- Linda Rybová je toho slušným předpokladem a zbytek to jen podtrhnul. Navíc to bylo konečně překvapivé a rafinované (na rozdíl například od té mega mega sračky s názvem DOBRODRUŽSTVÍ), takže se po delší době přestávám mračit - ****. A tenhle pocit přetrvává i po ÚSPĚŠNÉM LOVU. Ten navíc jako jeden z mála koresponduje s názvem projektu - škoda lásky chlápkovi, kterej si ji nezaslouží, protože o ni už de facto vůbec nestojí - aspoň tak to chápu já. A za to uděluji této lehce atypické, protože s nadhledem pojaté vieweghovštině slušné ****. Atypický teď budu i já, protože u mě zcela bez výhrad zabodovalo MOKRÉ TRIČKO. Oči se poměly, bránice se otřásla, hlava si taky přišla na svý (bylo nad čím přemýšlet) - fakt výborný - *****. Místo Langoše si do role spisovatele Oskara dosaďte jeho reálný předobraz a máte z MARUŠKY nefalšovaný horor. Minimálně pro jednu mladou naivní holku z vesnice, která byla tak neskutečně blbá, že ji napadlo si myslet, že by se snad mohla u známýho z Prahy jen tak zadarmo párkrát vyspat. To si dovolila hodně, ovšem. Odmítnout neodolatelného Míšu - takovýho vtipálka a hvězdu. Tady ji máš, kámo - *. DRUŽIČKA byla ze života, honilo se tady ale nějak moc psů, hlavní příběhová linie měla v důsledku toho lehce dýchavičné tempo - ***. Když se něco jmenuje Pravda, tak to ještě nemusí být pravda. Pravda, Pravda měla i pár náznaků jistého kvalitativního vzepětí, ale celkově byla PRAVDA další bakalářský limo na otřepané téma - **. Tady ta moje pseudorecenze nekopíruje chronologický vývoj dvou dosavadních sérií. Pokud by se ho držela, pak by z toho jasně druhá série vycházela mnohem lépe. A to je pozitivní trend, případná trojka by třeba mohla být ještě lepší. Každopádně s jedničkou se nikdo moc nepáral, takže se sem vešla i povídka o nedomrlém chlapečkovi, který si myslel na nejkrásnější holku ze školy, což neušlo její pozornosti a nepěkně s ním zametla. Primitivní kus, překvapivě z pera renomovaných tvůrců - Jarchovský a Šabach už za sebou mají vydařenější věci. Za tuhle legrácku nazvanou s JEDNÍM UCHEM NA VESELO ode mě můžou dostat - **. Padesátá léta nebyla žádná selanka. Studená, šedivá, pochmurná doba. Tohle jsem v povídce našel, atmosféru tvůrci vystihli věrně. Jan Zábrana do ní zasadil sebe coby celkem atypickýho mladíka, okolním světem otrávenýho nihilistu, který dává přednost přátelství před láskou. Holčinu, která se dokáže povznést nad jeho úlety a lehce pomatený nápady předhodí neslanýmu, nemastnýmu kamarádovi z fabriky. A tím to skončilo, žádná lítost se nekonala. Byla tady jen ta šeď a nuda - SRDCE ŽENY - ***.(7.6.2016)

• patrikus

Škoda peněz :-/ Některé povídky jsou opravdu velmi slabé. Některé až tak slabé, že mi připomínají ty laciné trapasy, co dávali v sobotu. Ach jo. Ve většina případech je to otázka scénáře, režie i kamera mnohdy ani nemá chybu. Herci vlastně taky téměř ok, dokonce pěkná hudba, ale ty příběhy jsou tak nezáživné !!(23.1.2014)

Na jednu stranu mě Karel Gott příjemně překvapil, na stranu druhou bylo ale téměř zbytečné, aby ve filmu dostal takový prostor. Mnohem lepší by myslím bylo, kdyby si ho tvůrci coby opravdovou žijící legendu schovali pro jednu scénu, a to pro tu v mistrově šatně po koncertu. Tím pádem Karel Šíp byl zbytečný úplně (a ten "gay" vtip pekelně trapný), ale lákadlo pro diváky je holt lákadlo pro diváky. Do nadprůměru nicméně Škodu lásky posouvá úžasně tragikomicky dojemný výkon Zory Valchařové-Poulové, civilně lidský projev Evy Holubové a sympatický samorost Petr Píša.(3.1.2014)

• triatlet

Škoda lásky Škoda slov... Šabachův vtip rozved(k)li Hřebejk s Jarchovským do hodinového tápání. To, co Klein s Pecháčkem zvládli v pár minutových scénách ("Kájo, vydrž."), se pod Hřebejkovým vedením neskutečně vleče (scény z candrbálu, opakované obléhání vily a nelogické partnerství Gotta a Šípa - nejdřív jsem si myslel, že Šíp hraje moderátora, později vypadal na ochranku?:-). Poloviční stopáž by bohatě stačila. Pár vtipů pobavilo ("Darinko, zpívej.", rebarborový koláč, svetr Karel:-). Jednoznačkou vítězkou je Gottova manželka, která asi scénář prokoukla a raději nehrála... 33% Májová romance podle povídky Petra Hudského zaujme maximálně slovními hříčkami ("Šutr z Nevady." - "Nevadí."), vtip zavání trapností (houbaři v lese: "Já našel lišku" - "Já psa.") 12% za tuctovost. Manželka Pokud autor alibisticky rozmazává snové představy, tak u mě nemá šanci. A nepomůže tomu ani TUBLATANKA... 10%.Úspěšný lov Otázka zní: v této nudné vieweghovině autor chtěl udělat hlupáky z novinářů, nebo z úspěšných spisovatelů? Nepomůže tomu ani Nezval... 20% Miss Mokré tričko Formanová vykrádá Formana ... 10% Maruška "Co to, proboha, bylo?" Další Vieweghovu nudu částečně polidšťuje Eva Josefíková. ... 15% Vzpomínky Natahovaný příběh, který zaujme vtipem i dobrými herci. 50% Diamantová svatba Zdlouhavě odvyprávěný příběh drží nad vodou Jan Skopeček. 20% Družička: Příběh se naprosto odlišuje od ostatních, což ani tak nepřekvapí, když námět napsal autor, který žil v jiné době. Mám motivaci přečíst si povídku Jaroslava Havlíčka. 50% Petr Hudský má Přirozený talent psát povídky o ničem. Tvůrci navíc matou opětovným zařazením Langmajera, který předchozí 2 role ztvárnil ve Vieweghových povídkách. 15% Pravda Neoriginální příběh o otcovství. 10%. S jedním uchem na veselo Psanou podobu povídky a audioverzi v podání Zdeňka Svěráka znám. Televizní podání nestojí ani za bulharský leva. 10%(31.12.2013)

• - Povídka "Pravda" byla nafilmována v Sobotce a Praze. V jednom ze záběrů je pak vidět Divadlo Járy Cimrmana. Dále se filmovalo v Černošicích, Suchdole, Střížkově, u viaduktu v obci Novina a v Jizerských horách v Bedřichově na Presidentské chatě poblíž rozhledny Královka. (M.B)

• - Exteriéry byly natáčeny ve městě Sobotka, vidět lze náměstí a zámek Humprecht. (rakovnik)

• - Když v povídce "Diamantová svatba" odjíždí reportéři od chalupy oslavenců, je v odraze okénka dodávky zřetelně vidět člen štábu s vysílačkou. (rakovnik)