Labyrint

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní
Česko, (2015–2018), 20 h 24 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Strach

Scénář:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Série(3) / Epizody(21)

Nález těla krajského politika Karase, kterého vrah zabil v duchu středověkých mučících praktik a tělo pečlivě naaranžoval v podivné scéně, rozpoutá policejní honbu za sadistickým pachatelem. Ten staví vyšetřovacímu týmu do cesty složitou sérii vražd, které svojí krutou obřadností otřásají místním regionem i samotnými kriminalisty.
Kořeny složitého případu sahají až k vraždě mladé dívky ze Slovenska, která zemřela podobně záhadným způsobem jako Karas. Případu se tak ujímá tým s dvojicí zdánlivě nesourodých vyšetřovatelů. Jsou jimi kriminalista Michal Remeš (Jiří Langmajer), negativně ovlivněný ne příliš stabilním soukromým životem, a Tamara Berkyová (Zuzana Kanócz), policistka z Bratislavy trpící absencí schopnosti komunikovat se svým okolím bez předpojatosti a předsudků.
Na konci sérií vražd, loupeží a naaranžovaných nehod najdou policisté cestu na konec „labyrintu" a uvěří naději na dopadení pachatele. Důležitou pomocí je jim paradoxně také obraz Hieronyma Bosche Poslední soud, kterým se pachatel v provedení svých krutých činů nechává zjevně inspirovat. (Česká televize)

Recenze uživatele Jirkacek k tomuto seriálu (3)

Labyrint (2015)

Sedmidílná první řada seriálu Labyrint je naprosto hodná svého jména, neboť stejné bludiště vytváří v hlavě diváka při jeho sledování. Tolik různých postav, velký počet mrtvol, celá řada neuvěřitelných skutků a mnoho slepých uliček jsem ještě v žádném filmu nebo seriálu českého původu neviděl. Rázem se tak jeho režisér Jiří Strach katapultoval mezi mé nejoblíbenější a to nejen kvůli Labyrintu jedna a dva, ale i dalším dílům, do nichž zahrnul nějakou historickou či náboženskou záhadu a oblékl ji do moderního hávu detektivky. Zkrátka jeho zločinné mystéria mne velmi baví a když jsem viděl nějakou jinou českou detektivku, tak mně připadala jako jídlo bez koření či káva bez mléka a cukru. Strach tak podle mého názoru nastavil laťku hodně vysoko ! Na první řadě Labyrintu se mi pak líbilo to, že hned na začátku byla objevena mrtvola muže nabodnutého na kůl, omotaného vzácnou kobrou a tak nebylo pochyb, že jej vrah zabil v duchu středověkých mučících praktik. Tento historický a mystický význam mne opravdu oslovil, protože mne historie hodně baví a záhady také můžu jíst po kilogramech. Vyšetřování zločinu se ujal tým Michala Remeše v podání Jiřího Langmajera, který svou roli zvládl naprosto perfektně. Myslím si, že v jedničce toho dokázal vyřešit mnohem více než ve dvojce nebo měl zde více prostoru. Neméně často se na obrazovce objevovala sexy tvář slovenské herečky Zuzany Kanócz, hrající vyšetřovatelku ze stejné republiky. Hodně sympatický mi byl třetí do party Stanislav Majer, který se k mému potěšení objevuje i v jiných detektivkách. Posledními do mordparty byla hodně sympatická Zuzana Kajnarová, kolega Michal Dalecký a jejich šéf Miroslav Donutil, který si v jedničce také zahrál více než v pokračování Labyrintu. Z dalších rolí bych vyzvedl Františka Němce, protože jeho biskup byl skvěle zahraný. V seriálu se objevila celá řada dalších více či méně známých herců a hereček, přičemž jejich role mnohdy zaváděly diváka do slepé uličky. Labyrint byl prostě tak rozvětvený, že bylo potřeba dávat neustále pozor, aby nám doma něco neuniklo. Nebýt velkého množství postav, možná by se seriál smrskl na pouhé tři čtyři díly, ale mne to vlastně nevadilo. Překvapilo mne dění v šestém díle, kdy byl odhalen vrah, ale tím seriál neskončil, neboť velké finále se mělo odehrát až opravdu v tom posledním sedmém dílu. Toto překvapení, stejně jako nečitelný děj, napětí, mystika a nádech historie, to všechno mne přinutilo udělit stejně jako druhé řadě seriálu plný počet pěti hvězd, ztracených v Labyrintu *****. ()

Série 2 (2017) (S02)

Druhá kriminální série Labyrintu je stejně komplikovaná či spíše ještě o něco více než ta první, ale to mi vůbec nevadilo. Když jsme se doma konečně prokousali přes všech sedm dílů, byl jsem nadšen. Cesta k rozuzlení byl ovšem dlouhá, předlouhá, těžká jako koule u nohy a chtělo to hodně trpělivosti vydržet až do konce. Ovšem výsledek stál za to a upřímně napsáno jsem nečekal až takovou odvahu jít tak hluboko do minulosti. Jsem však rád, že k tomu sebral režisér Jiřík Strach odvahu a neměl strach. Chápu, že hodně diváků série Labyrint zajímá hlavně vyšetřování a detektivka jako taková, pro mne však byl nejzajímavější právě ten historický fakt čili ta třešnička na dortu. Na tu jsem si musel však počkat až do posledního dílu a to byla možná škoda, protože v těch předchozích šesti dílech to na nějakou historickou višničku či třešničku nevypadalo. Ano, určité náznaky tam byly, ale zmínky o bratrstvu byly neurčité a konkrétní fakta se skrývala za mlhou hustou že by se dala krájet. Po prvé vynikající sérii jsem čekal, že tvůrci na nás opět vyrukují se spoustou postav a nemýlil jsem se, nicméně jich bylo ještě více než bych si dokázal přestavit a klidně by jich mohlo být méně. Mnoho z nich nás pak tak pomýlilo, že jsem se občas docela ztrácel. Také spousta směrů ve vyšetřování vedla do slepé uličky, či spíše do dálnice nikam, ale tady bych faleš a mlžení tvůrcům odpustil. A co se týče samotného děje, dlouho to vypadalo na obyčejné vraždy, ale nakonec i ta mystika a historie dostala svůj prostor. Líbily se mi záběry zříceniny hradu Templštejna nedaleko Moravského Krumlova, kde jsme již několikrát byli. Ze seriálových postav by měl jednoznačně dominovat Jiří Langmajer jako hlavní vyšetřovatel Remeš, ale měl jsem pocit, že jiní lidé byli důležitější. Třeba jeho kolega a zlý policista Jiří Hájek si zde zahrál opravdu výraznou roli a to tak dobře, že mi byli nesympatický od začátku do konce. To Tatiana Vilhelmová jako jejich kolegyně jen přicmrndávala a klidně to mohlo být bez ní. A Miroslav Donutil jako jejich šéf se zde jen párkrát mihl. Další Jiří a to Dvořák jako vlivný lobista na útěku měl také hodně prostoru, ale nakonec se ukázalo, že až zbytečně, protože jen odváděl pozornost od samotných vražd. A ostatní role ? I v nich bychom našli velká jména, zasluhující si svou hlavní roli - Alois Švehlík, Viktor Preiss, Pavel Kříž, Miroslav Táborský, Barbora Munzarová, Regina Rázlová, Saša Rašilov nejmladší atd. Co jméno, to velká postava filmového průmyslu a to více si tento seriál zasluhuje pozornost diváků. A závěr ? Labyrint II mne opět přikoval o TV obrazovce takovým způsobem, že jsem hltal jeden díl z druhým a nešlo prostě přestat, tak moc mi seriál chutnal. A to se nepovede jen tak nějakému detektivnímu počinu, takže velice rád uděluji Labyrintu II plný počet pěti zamotaných hvězdiček *****. ()

Série 3 (2018) (S03)

Třetí řada sedmidílného seriálu Labyrint opět naplnila mé očekávání skvělé a napínavé zábavy, kterou přinesly předchozí dvě řady. Myslím, že tato kriminální série je hodná svého jména, neboť stejné bludiště vytváří v hlavě diváka při jeho sledování. Tolik různých postav, velký počet mrtvol, celá řada neuvěřitelných skutků a mnoho slepých uliček jsem ještě v žádném filmu nebo seriálu českého původu neviděl, pouze právě v Labyrintu 1,2,3. Rázem se tak jeho režisér Jiří Strach katapultoval mezi mé nejoblíbenější a to nejen kvůli Labyrintu jedna a dva, ale právě i třetí řadě, do nichž opět zahrnul nějakou historickou či náboženskou záhadu a oblékl ji do moderního hávu detektivky. Zkrátka jeho zločinné mystéria mne velmi baví a když jsem viděl nějakou jinou českou detektivku, tak mně připadala jako jídlo bez koření či káva bez mléka a cukru. Jiří Strach tak podle mého názoru nastavil laťku hodně vysoko ! Ve třetí řadě Labyrintu byla hned na začátku byla objevena v kostele před oltářem mrtvola muže, jehož někdo zaživa rozřezal na dvě půlky, takže nebylo pochyb, že vrah musí být naprostý šílenec a náboženský fanatik či naopak někým, kdo víru v boha ze srdce nesnáší. Tento historický a mystický význam mne opravdu oslovil, protože mne historie hodně baví a záhady také můžu jíst po kilogramech. Vyšetřování zločinu se ujal tým Michala Remeše v podání Jiřího Langmajera, který svou roli zvládl naprosto perfektně. Nicméně se mi zdálo, že v jedničce toho dokázal vyřešit mnohem více, ve dvojce měl o něco méně prostoru a ve třetí řadě úplně nejméně, i když byl pořád hlavní osobností na straně dobra. Hodně se na obrazovce objevovala sexy tvář herečky Denisy Nesvačilové, hrající vyšetřovatelku z Remešova týmu a tato zrzka se mi fakt moc líbila i jako žena. Parťákem jí byl Petr Stach, který ve své roli kriminalisty rád sváděl ženy, jen na svou kolegyni jakoby zapomněl, ale nadarmo se neříká že co je v domě není pro mně. Posledními do mordparty byla bývalá psychiatrička Lenka Vlasáková a ve všech třech sériích zůstal šéfem Miroslav Donutil, který si v tomto posledním pokračování zahrál nejvíce ze všech Labyrintů. Z dalších rolí bych vyzvedl Davida Švehlíka, obyčejného policisty, který v trojce sehrál velmi důležitou roli či Veroniku Freimanovou, která zase zvládla roli nešťastné matky tří dětí a sebevražedkyně, která skončila v psychiatrické léčebně.Mimochodem toto lékařské zařízení, kde opravdu nikdo z nás nechce skončit, sehrálo velmi důležitou roli v celém případu. V seriálu se objevila celá řada dalších více či méně známých herců a hereček, přičemž jejich role mnohdy zaváděly diváka do slepé uličky. Až jsem někdy nechápal, proč také štěky hráli takoví známí herci - například Mirek Vladky uneseného havíře. Nicméně středně velké role ztvárnila třeba Jitka Čvančarová jako věštkyně, Marek Taclík coby soukromý detektiv, který vlastně první přišel na to, kdo je vrah, Barbora Srncová jako doktorka na psychiatrii, Pavel Řezníček jako kriminalista z jiného týmu, Vladimír Kartina jako zhrzený a tajemný manžel Veroniky Freimanové a tak dál. Labyrint byl prostě tak rozvětvený, že bylo potřeba dávat neustále pozor, aby nám doma něco neuniklo. Nebýt velkého množství postav, možná by se seriál smrskl na pouhé tři čtyři díly, ale mne to vlastně nevadilo. Vlastně jsem si uvědomil, že třetí série byla o něco méně složitá než ty dvě předchozí. Překvapilo mne dění v šestém díle, kdy byl odhalen vrah, ale tím seriál neskončil, neboť velké finále se mělo odehrát až opravdu v tom posledním sedmém dílu. Toto překvapení, stejně jako nečitelný děj, napětí, mystika a nádech historie, to všechno mne přinutilo udělit stejně jako první a druhé řadě seriálu plný počet pěti hvězd, ztracených v Labyrintu *****. () (méně) (více)