Carnivale

• USA Carnivàle
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (více)

Série(2) / Epizody(24)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiální text distributora)

Petrushka5

Jsem unavená ze seriálů ze "všedního života", kdy se nás charismatický cynik snaží vyléčit (House), kdy dva pošahaní vědci hltají jednu blondýnu od vedle (Teorie Velkého Třesku). Kriminálky, nemocniční vztahovky i humorné estrády typu Přátel mě momentálně nijak neberou. Carnivale bylo pro mě něco nového a úžasného. Ze seriály z HBO jsem se setkala už dříve, ale tohle mi vyrazilo dech. Boj dobra a zla, kdy dobro prezentuje mladý prosťáček a zlo ztělesňuje kněz, který se snaží konat dobro, ale jeho dobro je automaticky přetvářeno na zlo (trochu záminka pro dnešní agresivní ateistickou společnost), jeho postavu považuji za jednu z nejzajímavějších, jeho rozpolcenost a síla přirozeného "zla" je fascinující. Carnivale je vlastně takový "malý" náboženský epos, mnoho dílčích částí, mnoho podobenství a mnoho výrazných postav. Myslím, že neplánují natočit další sérii a je mi to upřímně líto, všech 24 dílů jsem stihla za tři dny, takže jsem jen koukala a občas i spala. Doporučuji! ()

foundation

Perfektná a pomerne nenápadná chuťovka o dobrodružtvách potulného cirkusu v hlavnej úlohe s mnou nie veľmi obľúbeným Nickom Stahlom ktorému to ale nakoniec vyšlo bezo zbytku aj keď som mal zo začiatku chvíľu problémy zvyknúť si na neho. Seriál ide síce pomalým ( na niekoho možno až moc ) tempom a dramatické situácie prichádzajú vlastne raz za čas ale o to lepšie a výraznejšie potom vyznejú. Niektoré scény sú tu priam ukážkovo geniálne. Prvky fantasy sú tu najskôr zakomponované mierne a nenútene, čím sa dodáva celému príbehu oveľa väčšia autenticita ktorá tomu rozbehu vyslovene sadla. Postupne sa ale začne odhaľovať viac a viac, druhá séria potom už pritvrdí a ponúka prakticky nepretržitú jazdu. Premyslený príbeh, nádherná atmosféra, zaujímavé postavy. Tretiu radu by som privítal s otvorenou náručou. Paráda. ()

longercz

Začátek dobrý, ale v polovině seriálu přichází hluché místo, přes který nevím jestli se někdy dostanu ani zda-li se to ještě zlepší... ()

ninho

Po první sérii jsem hodnotil 4*, ale závěr druhé série(poslední 4 díly) je naprosto skvělý. Hodně věcí i s 1. série se mi objasnilo naopak některé detaily mi stále unikají. Snad otevřený konec bude znamenat i natočení další řady. ()

sonoluca

První sezóna - 80%. Druhá sezóna - 100%. Pokud ve mně první sezóna zanechala menší pochybnosti, druhá je kompletně rozmetala - Carnivale patří k absolutně tomu nejlepšímu z nejen americké seriálové produkce. Do detailu propracovaný mnohovrstevnatý příběh, výborný scénář, nepředvídatelnost děje, skvělá atmosféra, výprava, herci - Bratr Justin je jeden z nejlepších záporáků, co kdy brousili filmová plátna či televizní obrazovky (Clancy Brown válí). Nezbývá než litovat, že to HBO utlo (nízká sledovanost ale jistě nikoho nepřekvapí), Daniel Knauf měl prý údajně dostatek materiálu na další 3 řady. Obrovská škoda! ()

CliffLee

Zprvu (a vlastně hlavně) mě na tomto seriálu fascinoval hlavně příběh Bena (Nick Stahl) a otce Justina (Clancy Brown), okolí pro mě prostě neexistovalo snad až na vyjímky jako Lodz (P. Bauchau), Tommyho Dolena (R. Knepper) nebo Sofie (Clea DuVall), zbytek mě spíše nudil, ale postupně jsem byl seriálem úplně pohlcen a v druhé sezóně začal dávat celý Carnivale a jeho osazenstvo smysl. Kdo miluje mysteriózní drama a má rád napětí, tomu musím tento tajuplný seriál o souboji dobra a zla jen dporučit... 1.série 9/10, 2. Série 10/10 ()

Ergon

Tajemná atmosféra, zajímavé prostředí a postavy, ze kterých místy mrazí v zádech. Jen ten děj působí poněkud rozvlekle. Celý seriál by se tak dal vtěsnat do 1.serie (zvláště pak poslední díly 2.serie jsou natahované a zbytečně tak oddalují předem dané finále), proto z původního hodnocení 5* snižuji na 4*. ()

Melvej

Po Lostech nejtajemnější seriál, jaký jsem kdy viděl. Shlédnout první řadu, aniž byste věděli, co se vlastně děje, kdo, nebo spíš co je hlavní hrdina a ten začátek s tajemným malým mužíkem, který zavede diváka do děje? Zkrátka geniální. Bohužel pak přichází druhá řada, která ztrácí spád, nabíhá do monotónosti a končí otevřeně, což je o to horší, protože se už žádná další série nenatočila. Pět za první, tři za druhou, průměrně tedy 4*. ()

Likan7

Carnivale byl svého času revoluční. HBO přišlo s neopakovatelnou atmosférou americké Oklahomy, kde se na pozadí putovního cirkusu a jednoho kněze odehrává válka mezi dobrem a zlem, nebo nebem a peklem, chcete-li. Přestože je atmosféra naprosto fantastická a spolu se skvělou hudbou dává tušit, že se tu děje něco tajemného, seriál mě bohužel strhl až ve svých posledních dílech, kde šel příběh mnohem rychleji dopředu a a konfrontace mezi hlavními postavami byly stále častější. Bohužel ta série a půl mi přinesla velmi pomalu ubíhající příběh, který mě povětšinou kvůli své (ne)rychlosti nudil. Nemohl za to ale casting, který byl skvělý, a je jedno, jestli mluvíme o malém velkém Michaelovi Andersonovi nebo démonickém Clancy Brownovi. ()

leftfield

Je to už trošku déle co jsem viděl tenhle seriálový skvost a jen si nostalgicky prohlížím hodnocení, každopádně bych chtěl jen vzkázat b!shopovi, že tvůrci koncem druhé série celé dílo ukončit nechtěli. Pokud si dobře vzpomínám tak jsem sháněl nějaké informace, když jsem byl zdrcen faktem, že třetí série již není a původně jich mělo být (tuším) šest, takže finále druhé sezóny je sice "jakž takž" ukončeno, ale rozhodně to nemělo být "bombastické" finále, ale jen konec první třetiny. To jen tak mimochodem. ()

sigin21

Naprosto parádní seriál z produkce HBO, který má neopakovatelnou atmosféru - k tomu přidejte výborné herecké výkony (zvlášť Clancy Brown, který si ukradl naprostou většinu nejlepších scén pro sebe), povedenou "filmovou" kameru a na seriál docela solidní výpravu a vyjde vám ........ ale to je celkem jedno! - protože účetním se nezdála sledovanost a tak nám seriál zrušili po druhé, značně našláplé, sérii. Kill them all!!! ()

Miksa

Právě jsem dokoukal 24 vynikajících filmů. Dvě výborně vykreslené dějové linie pozvolna směřují ke katarzi odvěkého souboje Ďábla s Bohem. ()

Tanner

Opravdová lahůdka! Přestože si moc nepotrpím ani na mysteriózní témata, ani na cirkusové prostředí, Carnivale si mě opravdu získal. Ze začátku jsem byl trochu zmaten, ale jak byly postupné odkrývány nové souvislosti, pohlcoval mě tento strhující seriál s propracovanou a komplikovanou symbolikou, která nutí k hlubokému přemýšlení, každým dílem víc a víc. Zvláště ve druhé sérii dostává děj opravdu spád, přičemž však stále zůstává i opravdu hutná a ojedinělá atmosféra. Herecké výkony (hlavně Clancy Brown!!), skvělá hudba Jeffa Beala, úchvatná kamera a celková vizuální vytříbenost.. prostě všechno je ideálně sladěno v dokonale fungující, bohužel ne zcela dokončený celek. Je tu totiž vidět, že Daniel Knauf od začátku věděl, co píše, co chce vytvořit a jakou to má mít podobu. Je věčná škoda, že mu nebylo přáno dílo dotáhnout, protože jak se dá z náznaků, kam vše mělo směřovat, vytušit, finále by bylo opravdu velké. I tak je to ale pro mne jednoznačně nejlepší seriál, co jsem viděl. Nečekejte však seriál, ke kterému sednete s tím, že se mrknete na pár dílů. Carnivale má smysl jedině jako celek a jedině se zřetelem k němu je možné ho sledovat a něco z něj mít. Pak si totiž teprve můžete užít skvěle pojatou problematizaci dobra a zla, kterou nabízí. -- "Before the Beginning, after the great celestial war that rocked the very foundation of Heaven and Hell, God and Satan established an uneasy truce. Never again would they face each other in direct confrontation. So God created the Earth, inhabiting it with the crafty ape he called Man. And henceforth, to each generation was born a creature of Light and a creature of Darkness, and they would gather to them men of ilk nature and thus, by proxy, carry on the war between Good and Evil." ()

Irii

Tajemný cirkusácký serialek s pomalejším rozjezdém,ale super finišem.K dokonalosti tomu ješte krůček chyběl,asi třetí serie! ()

LakiyL

Spracovanie a téma seriálu sa vymyká z dnešnej všednosti. Výprava navodí ten správny pocit, ktorý prežívali aj daní ľudia, keď všade okolo nich bola len samá vyschnutá zem . 2 série celkom uspokojivo vyriešili zápletku deja a rozšírili môj seriálový svet o zaujímavý počin. ()

Uhura

Vizuálně příjemný a příběhově poutavý seriál. I metráž je vyměřená rozumně, v kratších úsecích by bylo obtížné navodit takovou atmosféru. ()

DavidWebb

Pri sledovaní Carnivàlu sa mi stalo... takto, ešte nikdy predtým som !3x! za sebou nerozpozeral nejaký seriál, aby som ho zakaždým nedokázal dať do konca. Ale vždy som si pamätal úvodné časti, ktoré ma tak silno fascinovali, že som sa jednoducho musel k nemu vrátiť štvrtý krát a hádajte čo? Opäť som nevládal dať posledné dva diely a zbabelo som preskočil na úplný záver, proste som už nemohol ale poznať koniec som musel. Myslím, že Carnivàle je svojím prostredím, postavami, atmosférou, dobou v ktorej sa odohráva a pre mňa aj príbehom, jednoducho jedinečný. Nemôžem povedať, žeby mi ten záver sadol na 100%, pretože som ho tak trochen očakával. A dlho som nemal po skončení seriálu taký smutný pocit (naposledy Lost a Prison Break), že už nikdy nič podobné neuvidím. Ale v tomto prípade to bola zároveň aj úľava - že je koniec. Pre mňa osobne je to parádna záležitosť, ktorú ak Boh dá, by som niekedy dal ešte raz, a tentokrát už dúfam neuhnem. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Skvělé téma a doba, takže jsem byl ze záčátku uchvácen, ale +- od 10tého dílu to ztratilo šťávu a jednotvárnost začla nudit, škoda. ()