Epizody(6)

Láska a nenávist k sobě mohou mít nečekaně blízko... Anglie, počátek 19. století. Ctihodný venkovský gentleman pan Bennet žije s rodinou v malebném Hertfordshiru a společně s prostomyslnou a přímočarou paní Bennetovou vychovává pět dcer. V rodině chybí mužský dědic, a proto by paní Bennetová ráda viděla své dcery co nejdříve pod čepcem. Když se na nedaleké panské sídlo Netherfield přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, činorodá paní Bennetová neváhá a kuje železo, dokud je žhavé. A skutečně, zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pana Bingleyho doprovází jeho přítel, bohatý a rovněž svobodný pan Darcy, který je ovšem považován za pyšného a nepříjemného člověka. Mezi druhorozenou dcerou Bennetových – bystrou a temperamentní Elizabeth – a panem Darcym vzniká zvláštní a rozporuplný vztah... Patrně nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) "Pýcha a předsudek" (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 1995 se látky chopila britská veřejnoprávní BBC, v jejíž produkci podle scénáře Andrewa Daviese natočil režisér Simon Langton šestidílnou adaptaci v hlavních rolích s Colinem Firthem a Jennifer Ehleovou, která za své ztvárnění Elizabeth Bennetové získala prestižní cenu BAFTA. Tvůrci k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou a vznikla tak velmi pietní adaptace, kterou lze již dnes směle označit slovem klasická. (Česká televize)

Gazela2

Jako bych v té době žila, jako bych sama ten děj prožívala. Zpracování příběhu, které mne nadchlo a nahodilo vysokou laťku. Když jsem pak viděla Pýchu a předsudek natočený v r. 2005, nedalo se to srovnat. Nevím, čím to je, ale tahle verze mne bavila od začátku až do konce, včetně slizkého bratránka pana Collinse. ()

Pallushi

Konečně jsem se k tomuto seriálu dostala a od prvního minut jsem nelitovala. Propracovaná výprava i pečlivě vybrané herecké obsazení mi rychle navodil pocit Viktoriánské Anglie. Tento pocit a dojem byl mírně intenzivnější u sledování tohoto seriálu než u sledování filmu z roku 2005. Celkově musím říct, že i herci se mi více zamlouvali. Těžko si představím lepšího pana Darcyho než v podání Colina Firtha. Jennifer Ehle už od prvního okamžiku působila velmi uvědoměle. Jane v podání Susannah Harker byla asi tou nejsympatičtější postavou vůbec a jejího pana Bingleyho velice dobře ztvárnil Crispin Bonham-Carter, nikdy jsem neviděla někoho se tak často, a i přesto přesvědčivě, usmívat.Celý seriál na mě proto působil velmi mile až rozverně. Celý tento dojem příjemně podtrhla melodická hudba Carla Davise ()

danatr

Knihu miluji, proto jsem přivítala seriál, protože film prostě nemůže knihu obsáhnout. Musím pochválit výpravu i casting, ale ten až na jeden obrovský omyl, a to za Jane Bennettovou. To má být skutečně krásná a něžná dívka a ne nehezké, neohrabané, nyvě hledící jelito. Další výtka je, jak moc autoři zkrátili děj 6 dílu. Pokud do té chvíli téměř přesně kopírovali předlohu, tady jí zkrátili neuvěřitelným způsobem a my tak přišli ho hromadu vtipných dialogů. Tím se dostáváme k poslední výtce, a to českému překladu. Mám pocit, že snad každý díl měl na práci jiný překladatel a editor dialogů. První díly téměř přesně citovaly knihu, na konci to byl kolikrát guláš. Dialogy díky špatně umístěnému záporu ztratily význam, postavy si občas vykali a titíž si za chvíli tykali a naopak. Ale to již není vina britské produkce. ()

dragon'88

Komu vadi filmova verzia, tomu doslovnost a neprestrihanost serialu mozno prospeje. Hlavne mi prekaza, ze Lizzy bola ta conventional beauty, vyvolavalo to kognitivnu disonanciu. ()

Hayley_Kelly

Jsem velká fanynka Jane Austenové. To je třeba zmínit hned ze začátku. Skutečně zbožňuji všechny její romány, Pýchu a předsudek především a obecně jsem k filmovým zpracováním knih velmi kritická. Velmi mile mě překvapil už film z roku 2005. Tehdy mi připadalo, že pro roli Elizy se nikdo nehodí lépe než Keira Knightley, ačkoliv přiznávám že s obsazením pana Darcyho jsem já osobně spokojena nebyla (i přesto, že hereckému výkonu nemám co vytknout a Matthw MacFadyen skutečně působil přesvědčivě). Tento seriál jsem nějakou dobu odkládala, protože jak už je zmíněno výše, Pýchu a předsudek zbožňuji a nechtěla jsem si pokazit dojem. Také přiznávám, že jsem měla jisté pochybnosti ohledně Jennifer Ehle coby hlavní hrdinky. Nakonec jsem se ovšem odhodlala a rozhodně nelituji. Netrvalo ani deset minut, než si seriál získal mé srdce a Jennifer se nesmazatelně zapsala jako jediná pravé Elizabeth Bennetová. Herecké výkony, kamera, střih, režie, scénář... všechno je doslova a do písmene perfektní! A ty kostýmy! Jsou jedním slovem nádherné. Oproti filmu má seriál obrovskou výhodu - o tři hodiny více prostoru. A to je skutečně znát. Nechybí žádná ikonická scéna, žádná ironická promluva, žádný významný pohled. Každý, kdo se na vzniku seriálu nějak podílel odvedl bezpochyby skvělou práci, já za svou osobu nejvíce adoruji Jennifer Ehle (Eliza), Colina Firtha (Darcy) a nesnesitelně hádavou, hloupou, naivní, netaktní, ukřičenou a zkrátka dokonalou Alison Steadman (paní Bennetová). ()

kroton

Herecký koncert, brilantní dialogy. Před seriálem jsem 2x viděla film a věděla, co mě přibližně čeká. Ale čekalo milé překvapení. ()