Dobyvatelé ztracené archy

• Česko Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (více)

Profesora archeologie, Indiana Jonese, navštíví ve škole dva muži z armádní rozvědky. Informují ho, že nacisté zřejmě objevili místo, kde má být ukryta slavná archa úmluvy, schránka, do níž Židé uložili desky s deseti přikázáními, které dostal Mojžíš od Boha. Indiana dostává nabídku, aby archu našel a nacistům ji odvezl přímo před očima. Armáda zaplatí výdaje. Indiana na nabídku přistoupí a odlétá do Nepálu, kde se má nacházet u jeho známé Mary talisman, který může pomoci při hledání archy. Indiana sice Mary objeví, ale také zjistí, že jsou mu v patách nacisté. Ti Mary přepadnou a snaží se ji o talisman připravit. Naštěstí ji Indiana zachrání a s talismanem oba odletí do Káhiry. Tady se Indiana dozví od svého přítele Sallaha podrobnosti ohledně německého postupu vykopávek. Indy zjistí, že s Němci spolupracuje jeho dávný nepřítel, Francouz Belloq. To už ale i Němci vědí, že Indy s Mary dorazili do Káhiry, a pokusí se oba zabít. To se jim sice nepovede, nicméně podaří se jim unést Mary. Indy a Sallah se vetřou na německé archeologické naleziště a Indy se spustí do místnosti s modelem původního umístění archy. Tady díky amuletu objeví místo, kde má kopat. Indy a Sallah se na toto místo v noci vypraví a za pomoci několika dělníků skutečně najdou hrobku, ve které je archa uložena. Bohužel Němci je spatří a Indyho a Sallaha obklíčí. Počkají si, až Indy a jeho lidé archu z hrobky vyzvednou, a následně do hrobky za Indym shodí i Mary... (TV Prima)

Stanislaus

K prvnímu Indyho dobrodružství jsem se dostal až po dlouhých 42 letech od premiéry filmu a od toho se odvíjí i mé průměrné hodnocení. Na Spielbergově snímku jsem nevyrůstal, ani k němu nemám nostalgický vztah, a když jsem ho nyní viděl úplně poprvé, musím říct, že se na něm dost viditelně podepsal zub času. Nejvíce je to patrné ve scénách se speciálními efekty, což je ale vzhledem k roku vzniku pochopitelné - to samé se ale nedá říct o ačkních a bojových scénách, které působí úsměvně (v tom negativním slova smyslu) až uměle. Scéna s hadím doupětem či závěrečná konfrontace s Archou úmluvy měly solidní atmosféry, to nepopírám, avšak po většinu stopáže jsem měl pocit, jako bych sledoval jakýsi ještě nevypilovaný prototyp Indiany Jonese. ()

Jinny

"Nechtěl jsem ti ublížit."-"Byla jsem dítě. Zamilovaná. Ale tys věděl, co děláš."-"Ty zrovna tak." Žádný film se v mojich očích nevyrovná Dobyvatelům ztracené archy. Poprvé jsem je viděla v němčině a i tak bych dala pět hvězdiček. Málem jsem se rozbrečela, protože něco takového jsem vždycky chtěla vidět - šarmantní a jednoduše krásnou karnevalovou jízdu. Bez poselství? Možná. Ale odolejte. ()

Ivoshek

Je to hrozně zvláštní, ale první díl mne paradoxně bavil o malý kousek míň než další dva díly. Asi je to tím, že v těch dalších je to ještě o kousek odlehčenější a humornější. Ale i tak - 5 hvězdiček s jistotou. ()

honajz

Hned první film nejenom, že dokonale oživil kdysi tak populární dobrodružné příběhy o pátrání po ztracených pokladech á la Allan Quatermain, Richard Halliburton, Doc Savage, David Livingstone nebo Harry Steele. Ale učinil tak s vtipným nadhledem, sympatickým hrdinou, skvělou výpravou a dokonale zvládnutými akčními scénami včetně počítačových triků. Film šlape jako hodinky, je radost se na něj dívat a jednotlivé vtípky jej obohacují. ()

anderson

Tak aj tento nesmrteľný film môjho detstva si dnes vyslúži môj oslavný komentár. Dnes sa totiž na svetlo sveta, vďaka jednému bojovníkovi za pôvodný dabing, dostal tento skvost v poriadnej, počúvateľnej a nezašumenej podobe. Čiže debilné kecy distribútorov o zničení pôvodných kópií, ktorými chceli ospravedlniť následné shit-predabované hnusy, si môžu strčiť tam kam slnko nesvieti. (6.4.2010) ()

Othello

Když už ten film vidíte po stoosmý, můžete si z něj loupat libovolný perníček a stejně si to užijete. Naposledy jsme sledovali film optikou toho, kdy se Indiana v tomhle filmu za celou dobu umyje. Předpokládáme-li že se sprchnul u Omara potom, co se rozvěděl u starce délku hole, tak naposledy voňavýho (vyjma washingtonského epilogu) ho vidíme v dobu, kdy se v převlecích s Omarem infiltrují do nacistického tábora. Nemůžeme ho samozřejmě vinit, že se neopláchne v tom táboře, ani během celonočního výkopu, navazujícího úniku ze zavřené krypty, bitce u letadla ani následné automobilové honičce (so far zatim dost intenzivní 2 dny), ale že se na to vysere i v bezpečí spřátelené pirátské lodi a následně jen absolvuje sporadickou mořskou koupel při pronásledování ponorky jen aby dál pronásledoval nácky do centra ostrova, dává tomu filmu zcela nové čtení. V něm je nejvíce nervydrásající scéna ta, ve které Indy leze do bíle povlečené postele v tý svý nechutný zapocený košili a tichá agónie Marion u závěrečného rituálu má definitivně základ v tom s kym musí bejt připoutaná k jednomu kůlu. Fujtajxl. Inu, jak praví oblíbený rapper Tyler Durden "Jsem zvědavej na co přídem zejtra." ()

Xeelee

Všude je spousta hadů, brouků, nacistů, archeologů a jiné havěti a pak tu ještě pobíhá Indy s krásnou hlavní hrdinkou. Co víc si přát? Jdi do hajzlu… ()

eraserhead666

Ano, toto je ta definice dobrodružného filmu, jíž chce každý podobný film dosáhnout, ale nedosáhne dále než po kotníky. Akční jízda, humor, exotika, napětí, máte chuť postavit se a boxovat spolu s Indym. Neuhýbáte pohledem z božské Karen Allen (alespoň já ne!!!). A víte co je na tom všem nejlepší? Že následující dvojka je ještě lepší! ()

ARI50

Indi je skvělý a svůj příběh málo roztáhl a málo nabídl, vždycky mě tyhle honby lákají a čekám strašně moc ale chválím. ()

Hogun

Prvý film, ktorý som ako násť-ročný videl na videu u suseda. Samozrejme to bola nekvalitná pirátska kópia, ale zážitok z tohoto filmu mi zostal až dodnes. Film "mého mládí" a aj s odstupom času si ho rád pozriem. ()

becki_tu

Skvělá dobrodružná jízda s charizmatickým sympaťákem Indy Jonesem v podání nezapomenutelného Harrisona Forda, okořeněná hláškami a vtipnými momentkami, která ani po letech neztrácí svoje kouzlo. Klasika, která patří k hlavním pilířům svého žánru. Co se taky dalo jiného čekat od dua Lucas - Spielberg, že? ()

Bauer

Skvělé, strhující, vyjmečné, perfektní, famózní, uchvátné a kultovní veledílo!! Ano, těmito pár slovy, by se dal tento film shrnout! Našly by se zde nějaké ty negativní připomínky? Ani náhodou. Téměř celé dvě hodiny to mělo výborné a především neztracející tempo. Jde především o výborný scénář, který je na svou dobu výborný, samozřejmně špičkové vizuální efekty, prostě tento film je na svou dobu parádní. Hold je vidět, že pan Steven Spielberg a pan George Lucas spolupracovali na tomto snímku. Na roli Indiana Jonese je Harrison Ford nejlepší volba, protože nikoho jiného bych si v této roli nedokázal představit a navíc docela solidně hlásí. A i přesto, že má jen klobouk a bič vypadá strašně moc cool. K tomu fantastická hudba, která mi ještě teď hraje v uších. Pro mně je to jednoznačně nejlepší dobrodružný film na světe!!! ()

JASON_X

Vidím to jako dnes - prázdninový večer, letní kino u prarodičů v Benátkách nad Jizerou, já ca jedenácti- dvanáctiletý, sestra, bratranci, sestřenice, a na programu "Dobyvatelé ztracené archy". Hned úvodní scéna z jeskynního chrámu v džungli mě uvedla do stavu silné euforie a já si v tu chvíli neuměl představit, že může na světě existovat ještě nějaký lepší film, než je tenhle. Pak taky samozřejmě zaujal slizký pan "esesák", který tak krásně říkal "hajl hitler" a "frojlajn" (mluvil jsem pak nějaký čas jako on a říkal matce taky "frojlajn", což jí k mé spokojenosti přivádělo k šílenství), dále souboje s ošavlovanými Arabáči, rohovnický duel s holohlavým svalovcem, jenž byl krásně rozsračkován vrtulí, a taky efektně rozteklé xichty Němčourů při otevření Archy. To byly mé hlavní vjemy z tohoto božského opusu a myslím, že to léto jsem si vydyndal ještě aspoň dvě opáčka. Pak střih - já ca čerstvě plnoletý, pouštím si znovu "Dobyvatele" na VHSce z videopůjčovny a něco mi tam už od začátku neštymuje... Aha! Už to mám! Vždyť ona je to vlastně komedie, parodie, nadsázka! Jak to, že mi to jako malému sakra nedocvaklo?... Po Duelu jediný Špílberg, kterého beru na milost. ()

luka4615

První část veleúspěšné tetralogie o hrdinném archeologovi pátrajícím po různých relikviích úzce spjatých s různými náboženstvími. "Indyho" jsem poprvé viděl v televizi, a hned mne zaujal ten vypravěčský styl a myšlenka "hrdiny z lidu" jakým Indiana Jones bezesporu je. Trio Spielberg, Lucas a Ford tehdy ještě netušilo, jaký kult právě vytvářejí. Jediné co mě mrzí je, že jsem nebyl na světě tehdy, kdy měli filmy premiéru. Tomuto filmu snad není co vytknout, Úžasně namíchaný mix vtipu, akce a napětí dělají z prvního Indiany Jonese nesmrtelný kult. „Snakes. Why'd it have to be snakes?“ ()

prome

Nedávno jsem se konečne podíval a už vím proč tomu všichni říkají klasika. Protože to klasika prostě je :-). ()

Sawy

Klasika.Dobyvatelé ztracené archy jsou jednoznačně nejlepším dobrodružným filmem,jaký byl kdy natočen (s výjimkou Výpravy,samozřejmě :-)).Ta atmosféra neznáma je tady krásně vystižená.Je opravdu štěstí,že se George Lucas a Steven Spielberg spřátelili,protože kdyby si nepadli do oka,zřejmě by tahle nezapomenutelná série nikdy nevznikla.Spielberg už možná natočil kvalitnější nebo významější filmy,ale pro mě bude jeho nejlepším dílem právě série o nebojácném dobrodruhovi Indym.Pro film je ale zřejmě nejdůležitější ingrediencí Harrison Ford.Po Hanu Solovi stvořil snad ještě kultovnější postavu,ten jeho ironický úšklebek k Indymu patří stejně jako klobouk a bič.K ruce dostal taky skvělou Karen Allen jako Marion,která mnohem,ale mnohem víc než nějaký krásný doplněk hlavního hrdiny.Myslím,že by bez problémů sama utáhla celý film v hlavní roli.Proto je taky nejlepší ženskou hrdinkou v sérii.Poslední křížovou výpravu mám asi o něco radši,hlavně díky větší porci humoru,ale všechny díly Indyho jsou natolik skvělé,že volit nejlepší mi láme srdce.A nesmím taky zapomenout zmínit skvělou hudbu Johna Williamse.Podle mě nejlepší,jakou kdy složil. 95 % ()

Lucasion

„Adios seňor. – Adios blbečku.“ Jižní Amerika, hora Paramountu a muž v australské fedoře. Netrvá dlouho a sklípkani lezou po zádech, masky vypouští jedovaté šípy a na onoho muže v klobouku se valí obrovský kámen. Jeho rošťácký úsměv vás dostane. Nezničitelný archeolog přichází. Harrison Ford v oblíbené roli Indiana Jonese změnil pohled na dobrodružný žánr a vyšlapal cestičku dnes již mnoha zažitím značkám. V roce 1981 zkrátka měli pod čepicí a dvojice Lucas a Spielberg tvoří zlatý hřeb filmografie. Krom toho, že stvořili mojí nejoblíbenější filmovou postavu, tak si dali práci, aby archeologie byla vnímána zcela jinak. V prvním dobrodružství se nejedná o nic jiného než Archu úmluvy. K filmu neodmyslitelně patří právě zmiňovaný útěk před domorodci v Jižní Americe, souboj v Káhiře, Studna duší a samozřejmě jízda v náklaďáku. I když Ford nebyl první volba, tak byla volba geniální. Harrison je do role jako dělaný a Indy mu padne. Díky ní jsem si oblíbil nejen Forda jako herce, ale oblíbil jsem si i dříve neznámý pojem filmografie. Byly to právě Dobyvatelé ztracené archy, kteří mě upoutali k sedačce, a já si oblíbil koukat na filmy. Film totiž funguje po všech směrech tak jak má. I po třiceti šesti letech je to skvělá podívaná. Hudba, která je kultovní a velmi oblíbená. Hlášky, kterým se musím smát dodnes. A hlavně charismatický hrdina, který nestárne. Tahle série tvořila vždycky součást mého dětství a jak je vidět, tak i po letech na bluray neztratila vůbec nic ze svého kouzla. Jak už jsem řekl, tohle je kult a zlatý hřeb kinematografie. [Kino] (100 %) ()

Genero

Tady není co řešit, jeden z mých srdcových filmů. Když Indy nasadí klobouk a vezme do ruky bič, nechal bych si od něj klidně naložit na holou. ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (více)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (více)