Dobyvatelé ztracené archy

• Česko Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (více)

Profesora archeologie, Indiana Jonese, navštíví ve škole dva muži z armádní rozvědky. Informují ho, že nacisté zřejmě objevili místo, kde má být ukryta slavná archa úmluvy, schránka, do níž Židé uložili desky s deseti přikázáními, které dostal Mojžíš od Boha. Indiana dostává nabídku, aby archu našel a nacistům ji odvezl přímo před očima. Armáda zaplatí výdaje. Indiana na nabídku přistoupí a odlétá do Nepálu, kde se má nacházet u jeho známé Mary talisman, který může pomoci při hledání archy. Indiana sice Mary objeví, ale také zjistí, že jsou mu v patách nacisté. Ti Mary přepadnou a snaží se ji o talisman připravit. Naštěstí ji Indiana zachrání a s talismanem oba odletí do Káhiry. Tady se Indiana dozví od svého přítele Sallaha podrobnosti ohledně německého postupu vykopávek. Indy zjistí, že s Němci spolupracuje jeho dávný nepřítel, Francouz Belloq. To už ale i Němci vědí, že Indy s Mary dorazili do Káhiry, a pokusí se oba zabít. To se jim sice nepovede, nicméně podaří se jim unést Mary. Indy a Sallah se vetřou na německé archeologické naleziště a Indy se spustí do místnosti s modelem původního umístění archy. Tady díky amuletu objeví místo, kde má kopat. Indy a Sallah se na toto místo v noci vypraví a za pomoci několika dělníků skutečně najdou hrobku, ve které je archa uložena. Bohužel Němci je spatří a Indyho a Sallaha obklíčí. Počkají si, až Indy a jeho lidé archu z hrobky vyzvednou, a následně do hrobky za Indym shodí i Mary... (TV Prima)

Kothy

Klasický Indy s Harrisonem Fordem z dílny Stevena Spielberga. Dost přelomový dobrodružný film se spoustou kultovních scén. Ani se mi nechce věřit, že už je to tak staré. Ani po letech neztrácí své kouzlo. Když na před ním chlap v Káhiře mává šavlí, řekne jenom: "Jdi do hajzlu." Vytáhne bouchačku a odpráskne ho. :D ()

AllShallFall

No jako dobrodruzny film je to hezky. Ale je videt, ze to tocili zidi. Nebo je to az chorobne prehlcene chamtivymi nacisty, nemci, vsude vysi hakove krize, i kdyz to vlastne nedava smysl. Ale oni to tak prece meli:-D No to je trapne. Ale co uz. ()

nascendi

Pred 29 rokmi Steven Spielberg nakrútil tento kultový film a ja som ho dnes videl po prvý krát, čo je pri množstve televíznych repríz ťažko uveriteľné. Ľahšie uveriteľné bude, že nie som ochotný mu dať viac ako dve hviezdičky, pretože mi chýbajú nostalgické spomienky z mladosti, ktoré by utlmili aktuálny dojem. ()

predators

Indiana Jones nastupuje v plné parádě! Ačkoliv jde o nejslabší díl celé série, přichází s něčím, co na desítky let dopředu ovlivní a inspiruje mnoho dalších tvůrců a filmových žánrů. Nejslabší, ale stále úžasný! 80% ()

PetrPan

Kdysi na VHS v kupodivu vcelku snesitelné obrazové kvalitě, ale s příšerným německým dabingem a hlasem jednoho z našich králů videa. Zážitek i přesto parádní a dodnes si pamatuju tetelení se nad dalšími díly. Zásadní snímek svého žánru, který nebyl nikdy překonán a to ani svými pokračováními, byť i ty jsou vlastně dokonalé. ()

Slarque

Parádní dobrodružný film, který odstartoval kvalitativně velmi vyrovnanou sérii. Cynický hlavní hrdina, atraktivní lokace, mystická relikvie, nebezpečí a vynalézavá akce. Tohle prostě nemá slabá místa! ()

Vitason

Jestli jste si představovali archeologa jako staršího pána, kterého trápí hemeroidy od věčného sezení u knih a na nose nosí brýle, se kterými by se dalo podpálit celé Řecko, tak vám Steven Spielberg ukáže, že se pěkně mýlíte. Archeolog v jeho podání je všestranný atlet, který zachází s revolverem a bičem stejně hbitě jako Jaromír Jágr s hokejkou a na hlavě věčně nosí klobouk o dvě čísla menší, aby mu nikdy nespadl. Spielberg udělal rozhodně dobře, že svojí ódu na šestákové romány posadil do meziválečného období, aby si to Indy mohl rozdat s vojáky, které na něj poslal ten malý pán se srandovním knírkem. Celá trilogie zabývající se eskapádami fešného archeologa je pro mě králem na dobrodružném trůnu. Hlavně díky skvělé režii, efektům, Williamsově hudbě a přesvědčivému Harrisonu Fordovi. ()

klerik

A takto Spielberg naučil celý svet, čo je to dobrodružstvo. Hlavný hrdina - obyčajný učiteľ meniaci sa na dobrodruha musí byť predsa každému blízky. Geniálna režia, a hlavne nadhľad posúvaju film k ... nebesám. K tomu prirátajte adrenalínové tempo a KULT je na svete... ()

Chrustyn

Klasika klasik. Dokonalé akční dobrodružství, které dokáže natočit jedině božský Steven. Perfektní zábava, skvělé akční scény, nezapomenutelná hudba a hlavně dokonalý Ford dělají z tohoto filmu nezapomenutelný zážitek, který ani po čtvrtstoletí neztrácí nic ze svého kouzla. ()

SeBig

Tak opět jsem musel vymazat svůj velmi hyperaktivní komentář a srážím hvězdu dolu za některé utahané scény. Jinak je to samozřejmě jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Fajn pasti a některý hlášky. ()

dopitak

Pokořil jsem další film z top stovky všech možných žebříčků, a zklamání je veliké. Guláš, průjem žánrů, z něhož je mi šoufl - válečný, dobrodružný, akční, komedie, přiblblý (a to zejména). Ta otáčející se stíhačka anebo Indiana visící mřížce chladiče na nárazníku náklaďáku mi fakt stačily. Co neuměli natočit nebo nevěděli, jak by vysvětlili i těm nejslabomyslnějším divákům, to prostě střihem přeskočili. Film jsem viděl v původním kvalitním dabingu s Ladislavem Frejem a rozhodně nebudu tvrdit, že jedině Štěpnička patří na Forda! ()

LaciLC

Neviem, čo treba dodať k legendárnemu filmu, ktorý snáď pozná každý. Veľký vzor kopy dobrodružných filmov má tiež obrovskú zásluhu na tom, že Spielberg patrí dnes k najobľúbenejším režisérom. A hlavný hrdina? Harrison Ford vo forme v akej už nikdy nebude bol vždy veľkým sympaťákom. A dúfam, že sa to v chystanej štvorke nezmení! ()

classic

„Dobyvatelia stratenej archy,” sú zrovna presne takým druhom filmu, na ktorom sa po istom časovom období ("od premiéry v kinách"), podpíše už tzv. „zub času,” to jest, dostaví sa akési opotrebovanie, či súčasne i zostarnutie. Pred štyrmi rokmi som síce konkrétne tohto húževnatého archeológa (profesora) i dobrodruha v jednom, Henryho "Indianu" Jonesa ml., vychválil pomaly až do nebies nebeských, udelil maximálne hodnotenie, a napísal nepríliš kvalitný komentár, ktorý som mimochodom vymazal, ale to ešte neznamená to, že dojmy budú opäť také isté, ako bolo tomu voľakedy. Rovnako sa mi taktiež vidí, že filmovú tvorbu Stevena Spielberga, by sa zišlo poriadne prehodnotiť ! Mám taký (reálny) pocit, že akonáhle budem pokračovať v sledovaní jeho niekdajších, starších vecí, automaticky pôjdu hviezdičky smerom nadol...? Je dosť nadhodnotený ("legendárna značka") režisér, ktorý už dobrých dvadsať rokov, nenakrútil zapamätania hodný snímok, ako to bolo v prípade (niektorých) oscarových triumfov, a tak superfilmov by som napočítal na prstoch jednej ruky ! Zopár postrehov k Indymu, ktorému ešte dokonca pôvodne predchádza i samotný Chrám skazy, pretože táto dobrodružná epizóda sa datuje najprv do roku 1935, ale až o rok neskôr (1936), sa dostavila honba za archou zmluvy, čiže počiny sa následne medzi sebou prehodili, a ani nemajú tiež nič spoločné. Vonkoncom ale nepopieram to, že charizmatický hrdina obľubuje samé, krkolomné situácie, kedy mu zároveň v krvi prúdi dostatočný adrenalín, no na druhej strane, mi to "príde" ako všetko do najmenších detailov naplánované, so scenárom čo najlepšie prispôsobeným hlavnej postave, no najmä je to akosi strašne uponáhľané. PLUSY aj MÍNUSY: Odjakživa som si veľmi obľúbil prácu britského veterána Douglasa Slocombea, ktorého kamera je vskutku nehynúca. Nasnímal celú originálnu trilógiu. Svoju nomináciu síce nepremenil nielen kameraman, ale ani hudobný skladateľ John Williams, ktorý skomponoval naprosto majstrovský soundtrack, ktorý sa dá počúvať snáď donekonečna. Oscary zase obdržali - strihač so scénografom a s ďalšími expertmi od zvuku a vizuálnych efektov. Spolu 4. Menšie výhrady by som mal asi ku Mikeovi Kahnovi, kde sa práve v jeho montáži dá nájsť zopár kiksov, ktoré som si predtým zrejme nevšimol. Výprava je určite interesantná, ďalej zvuk je kľúčovým, že už kľúčovejším byť ani nemôže, a triky občas zaškrípu zubami. Obsadenie mi extra výraznejšie neprekážalo, i keď si nie som úplne istý, či náhodou neustále premeny Harrisona Forda z Han Sola na Indianu Jonesa, neboli nakoniec viac na škodu, než k úžitku... ? Túto vzrušujúcu klasiku si zakaždým rád vychutnám, kvôli čomu dokážem parádne zrelaxovať, čo je, obzvlášť v dnešných časoch fakticky na nezaplatenie ! ()

marhoul

Dobrodružství, na které se, od dětství, nezapomíná! ...a které si člověk rád pustí s vlastními dětmi. Asi nejlepší Indiana, Harrison Ford= ach! :) ()

heyda

Po delší době jsem viděl tenhle film a musím říct, že moje nadšení z dětství opadlo a příliš jsem si Indianu Jonese neužil. Samozřejmě jde o nadprůměrný film, parádní podívaná, kultovní hudební doprovod a to vše se skvělým Fordem a jeho hláškami. Přesto nebudu dávat 5 hvězdiček jen proto, že to dělá každý. Pro mě jasná 4-hvězdičková záležitost. :) ()

jojinecko

4,5*/5..Takmer dokonalá dobrodružná "rozprávka" so sympatickým ústredným hrdinom, neustálou akciou a na svoju dobu fantastickými efektami..Nebyť posledných 15 minút je to bez debaty na "plný počet"! ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (více)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (více)