Dobyvatelé ztracené archy

• Česko Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (více)

Profesora archeologie, Indiana Jonese, navštíví ve škole dva muži z armádní rozvědky. Informují ho, že nacisté zřejmě objevili místo, kde má být ukryta slavná archa úmluvy, schránka, do níž Židé uložili desky s deseti přikázáními, které dostal Mojžíš od Boha. Indiana dostává nabídku, aby archu našel a nacistům ji odvezl přímo před očima. Armáda zaplatí výdaje. Indiana na nabídku přistoupí a odlétá do Nepálu, kde se má nacházet u jeho známé Mary talisman, který může pomoci při hledání archy. Indiana sice Mary objeví, ale také zjistí, že jsou mu v patách nacisté. Ti Mary přepadnou a snaží se ji o talisman připravit. Naštěstí ji Indiana zachrání a s talismanem oba odletí do Káhiry. Tady se Indiana dozví od svého přítele Sallaha podrobnosti ohledně německého postupu vykopávek. Indy zjistí, že s Němci spolupracuje jeho dávný nepřítel, Francouz Belloq. To už ale i Němci vědí, že Indy s Mary dorazili do Káhiry, a pokusí se oba zabít. To se jim sice nepovede, nicméně podaří se jim unést Mary. Indy a Sallah se vetřou na německé archeologické naleziště a Indy se spustí do místnosti s modelem původního umístění archy. Tady díky amuletu objeví místo, kde má kopat. Indy a Sallah se na toto místo v noci vypraví a za pomoci několika dělníků skutečně najdou hrobku, ve které je archa uložena. Bohužel Němci je spatří a Indyho a Sallaha obklíčí. Počkají si, až Indy a jeho lidé archu z hrobky vyzvednou, a následně do hrobky za Indym shodí i Mary... (TV Prima)

ScarPoul

Príbeh, ktorý bol pre mňa rovnako dôležitý počas dospievania ako Star Wars. Indiana Jones bol dôvod prečo som chcel byť archeológom a cestovateľom. Jediné čo Indy postrádal boli pekné ženy ako spoločníčky. Nič proti Allenovej, alebo iným, ale nelahodili oku tak ako dnešné modelko-herečky sekundujúce ostrieľaným hereckým profíkom. Spielberg je zvláštny režisér. Niektoré veci vie sprostredkovať bez chyby. Iné sú celkom kostrbaté. Dobyvatelia sa stali veľmi dôležitým filmom v rámci dobrodružného filmu, Spielbergovej filmografie ale aj kariéry Harrisona Forda. Pre mňa ale zostávajú o triedu nižšie za ostatnými časťami. Hlavne ma zamrzí povedať, že Kasdanom napísaný scenár je pomerne priamočiary a bez výraznejšieho preniku k postavám. Tie sa objavili v iných dieloch a tú boli odprezentované vcelku povrchne. V zásade si tam z odstupom času všímam viac chýb ako by mi bolo pri takomto kulte príjemné. Ale stále to má svoje čaro. Hlavne Williamsova hudba pripomína prečo bol kedysi skladateľskou špičkou. ()

Lacike

Prvy diel jednej slavnej serie, ktora ma sice vzdy bavila, ale nikdy nebola mojou srdcovkou. Tento diel mi vzdy pripadal z pôvodnych troch dielov najslabsi. Ma cely cas dost pomale tempo a potom, co predcasne vyvrcholi skvelou nahanackou, tak uz vzdy dost znudene cakam, kym sa dobelha do finale, ktore ma nikdy nebavilo. Dalsia vec, ktora ma na tejto serii vzdy mrzela, ze Indy strieda zenske jak Bond, ale k povahe Indiho mi to nikdy nesedelo. Samotny Indy vo Fordovom podani je uz legenda a neviem si v tejto ulohe predstavit niekoho ineho. Na druhej strane Ford ako Han Solo je väcsi frajer. Ostatne postavy dopadli tak nejak priemerne. Tuctova Karen Allen, hned traja zaporaci z ktorych ani jden nie je dostatocne demonicky. Potesi aspon sympatak John Rhys-Davies, ktory mi vzdy chybal v dvojke. Na samotnej akcii je v dnesnej dobe prekvapive aka je brutalna. Obsahuje dost krvi a krvavý priestrel hlavy nie je nic vynimocne. Vrcholom je skvela nahanacka s mnozstvom fantastickych kaskaderskych kuskov. Tak ze celkovo sa mi zda, ze prvy diel uz dost zostarol, tempo je prilis pomale a aj akcnych scen mohlo byt ovela viac. Ale stale to je solidny dobrodruzny film, ktory stoji za to vidiet. 7/10. ()

HateBreeder

...A tak se zrodila legenda. Lucas poskytl námět, Spielberg se chopil režie no a zbývalo už jen najít představitele hlavní role. Nakonec to slovo padlo na Harrisona Forda, tehdy vycházející hvězdu filmového plátna, již divákům dobře známého z Hvězdných válek. Na začátku nikdo neočekával velký úspěch, hlavním cílem bylo prosté oživení legendy dobrodružných filmů, kde bude trochu akce, trochu humoru, skupinka nacistů, jedna pěkná slečna, no a to hlavní, starobylý artefakt mocné síly, který za žádnou cenu nesmí padnout do nesprávných rukou, jinak bude zle. No a proto se na scéně objevuje archeolog a James Bond v jedné osobě - doktor Henry "Indiana" Jones Junior, který chce získat slavný artefakt pro muzeum, tím pádem zachránit svět a možná ještě něco na vrch. Lucas, Spielberg ani Ford určitě netušili, že právě stvořili další kult, který se dočká ještě dalších dvou pokračování, neméně úspěšných a možná ještě dílu čtvrtého, nad kterým však visí jeden velký otazník. Pro Harrisona Forda role Archeologa Jonese znamenala upevnění jeho pozice Hollywood star a rázem se ocitl na pomyslném vrcholu, ze kterého už se výše dostat nemohl, pouze klesat do hlubin zapomění. Spielberg si připsal "pár" filmů k dobru a Lucas se mohl podepsat pod něčím, co na sobě nemá nálepku SW. Ovšem nejdůležitější službu prokázali nám, divákům, kterým dali legendu dobrodružného žánru, která nikdy nebude, nemůže, ne ona ani nesmí být překonána. Indiana Jones je jenom jeden a tak by to taky mělo zůstat. Nezbývá mi než popřát Indymu vše dobré a doufat, že jeho čtvrté vystoupení před kamerou nebude propadákem a nestane se tak černou ovcí jinak velice, velice slušné rodiny ;) ()

PROROK14

Steven Spielberg vie točiť filmy. A potvrdil to aj v tomto prípade. Aj keď to nepatrí medzi moje obľúbené tak musím napísať že je to ozaj dobrý film s výborným Fordom. Z tohoto dobrodružstva mám dobrý zážitok a pocit. Ale u mňa to bude vždy len fantasy - 80% ()

BoPo

Dobrodružstvo od začiatku do konca. A dnes už legendárna a toľkokrát skopírovaná postava. To všetko platí, avšak napriek tomu všetkému tento film nie je niečím, k čomu by som sa znova vracal. Navyše mi nesadol záver, ktorý bol neadekvátny. ()

bouncer

Z žádného dílu Inadana Jones jsem nebyl "odvařenej", ale po delší době musím uznat že především tento první díl patří ke špičkovým filmům... ()

Mononoke.

Jsem přesvědčená, že svojí destruktivní návštěvou Indy podtrhl vratkou ekonomickou stabilitu Egypta... ne konec vtipů. Je to můj druhý film s Indym (první hledání grálu) a bohužel nemůžu napsat, že by se moje sympatie k tomuto nevěrohodnému a pochybnému archeologovi zvýšily. Zápletka byla naprosto dementní (s prominutim), téma (honba za starověkou relikvií) trapné náhody jako v Šifře mistra Leonarda, nepřesvědčivé herecké výkony nacistů, film začínal ve stejných kulisách jako končil sv. grál...co víc napsat? Sice jsem se místy nasmála, ale to pro mě opravdu nestačí. Slabé 3*. ()

Terva

Na tomto snímku jsem byl v kině asi pětkrát. Naprosto strhující začátek, který vás vtáhne do děje a vyplivne až na samém konci. Indiana Jones ( Harrison Ford ) je velkolepé dobrodružství režírované mistrem Stevenem Spielbergem. Neobyčejná cesta za nalezením ztracené archy úmluvy z parádní akcí a vtipem. A že je to cesta dlouhá, to vám mohu říci : Začne v Jižní Americe roku 1936, dostaneme se do Nepálu, kde potkáme dceru doktora Abnera, Marion ( Karen Allen ), přesuneme se do Káhiry, kde potkáme Salláha ( John Rhys - Davies ) a dostaneme se až na nejmenovaný ostrov někde v Pacifiku. Do filmu se vloudila i jedna chybička - ☻v 37 minutě a 40 vteřině je nůž, který drží jeden káhiřan v ruce a chce bodnou Marion, v jednom záběru držen obráceně než v předcházejících nebo následujících záběrech. ☻ Jinak se proletíme letadlem, projedeme autem ( HA, JONES !!!! ) , poplujeme lodí, projedeme se na koni, na motorce nebude chybět ani ponorka...prostě vše co má v pořádném dobrodružství být. Na scénáři se podílel i George Lucas a hudbu dělal John Williams je nezapomenutelná. Ve filmu si zahráli i Paul Freeman ( Belog ) ....a archa ? CITÁT : Už na ní pracují naši nejlepší lidé. ()

Hismael

Opravdu kvalitní film. Problém jsem měl jen s tím, že je tam spousta nevyužitých příležitostí jak Jonese zabít, což se nikdy nestane, aby se mohl stále vracet do centra dění. ()

JohnCZ

Trilogie, která stárne jen minimálně a i po takřka 35 letech je to stále ta stejná akční zábava, kterou je možné vidět 3x-4x a klidně i 20x a stejně nikdy neomrzí. Charismatický Harrison Ford ve své životní roli, boží hudba Johna Williamse, poctivá akce s promyšlenou a humornou choreografií, výbuchy a velice dobrými efekty a především tajemně dobrodružná atmosféra, které se nikdy žádný dobrodružný film ani nepřiblížil. Kupodivu i (ten původní) česky dabing je povedený a dokonce dodává filmu pár hlášek, které v originální verzi vůbec nejsou nebo nejsou tak výrazné. ()

corpsy

Neexistujú slová, akými by som sa k tomuto filmu vyjadril. Geniálne? Slabé slovo. Magické? Nedostačujúce slovo. Úžasné? Otrepané slovo. Film všetkých možných superlatívov, aké je len možné použiť. Harrison Ford JE Indiana Jones. Vzrušujúca jazda na horskej dráhe, ktorú môžem pozerať denne 100krát a nikdy ma neomrzí. Diamant, ktorý tróni na vrchole mojej osobnej TOP 10 už dlhý čas a ostane tam na večné veky. Amen. ()

Marek1991

Konečne som sa dostal k chválami ospevovanému kultovému dobrodružnému filmu 80. rokov, ktorý stvoril nového hrdinu k Jamesovi Bondovi, či komiksovým superhrdinom s nadprirodzenými schopnosťami alebo maskami. Neviem, či je to rokom výroby, ale mňa to neoslovilo. Divák tu zažíva pri fandení svojmu hrdinovi adrenalín, všade pasce, zlí protivníci, ktorí mu chcú objav uchmatnúť a sú ochotní preň zabíjať, najčastejšie veci, ktorých sa ľudia boja ako duchovia, hady, pavúky, no nebol by to dobrodružný film bez nejakej naháňačky vozidiel, či vyslobodzovaní sa zo zajatia. Dej sa odohráva v roku 1935 a zrejme aj v roku 1936, ale proste vzhľadom na nacistické základne na gréckom ostrove, je to mierne čudesné až nezmyselné, tiež to prehnali s tými vlajkonosičmi, či tou vetou o židoch, vlastne samotní nacisti sú tu tak trocha nezmyslom, lebo americké filmy už zrejme boli presýtené zlými komunistami. Keď človek číta zaujímavosti, nad niektorými vecami sa proste vie veľmi ľahko zasmiať, hlúposti sa proste nájdu, náhody sú toho symbolom a ten humor proste musel byť na odľahčenie situácie po adrenalínových scénach, ale nie vždy bol taký pamätný. Pre mňa to však zostane len film, ktorý vyrobil určitú šablónu, ale nemal pre mňa silné momenty a kinematografiu bez toho by som nejak oželel. ()

liquido26

První Indiana Jones u mě těsně zaostává za Poslední křížovou výpravou, ale opravdu pouze velmi těsně. Jak už bylo stokrát napsáno, je to skvělý film plný akce a humoru a scéna, kdy Indy vytáhne pistoli a zastřelí Araba je prostě geniálně vtipná. Karen Allen byla nejlepší Jonesovou partnerkou. ()

Ajinka126

Skutečně překvapivě povedené. Slibovala jsem si hodně od dua Spielberg a Lucas, ale přece jen je to už 30 let staré.. A nakonec musím zkonstatovat, že si mě to obmotalo kolelm prstu. Ohromil mě zpusob jejich inteligentního humoru, při kterém jste si trochu museli hlídat děj, aby vám poté některé situace přišly vtipné. Po tomhe úspěchu si dám asi i druhý díl :) ()

sidzej

Brilantný Harrison Ford, skvelý John Willams, oscarové efekty, kamera a strih. K tomu úžasný príbeh a dobrodružstvo je na svete. Vzhľadom na ďalšie dve pokračovania musím filmu udeliť slabších *****. No úvod a záver patria k tomu najlepšiemu, čo som kedy v tomto žánri videl. ()

F.man

První Indy... Co o něm říct když ho všichni znají. Prostě filmová klasika, Spielbergový klenot, strašná sranda, Harrison Ford a ninja s mečem. Tady není co komentovat, 5* You can't do this to me, I'm an AMERICAN. ()

curunir

Prvý diel azda najslávnejšej dobrodružnej série by som nijak prelomovo (ako je to tu zvykom) nevnímal. Rozhodne tých 5 Oscarov film dostal viac-menej právom, v dobe vzniku museli všetky tie efekty a akcia pôsobiť úžasne, dnes sa mi však zdá byť tento film predsa len trocha zostarnutý. Samozrejme chvála sa dá na tento film znášať naďalej, snáď najviac si jej zaslúži John Williams, ktorý tu vytvoril jednu z najslávnejších filmových melódii v dejinách filmu, ktorá bola v oscarovom súboji nakoniec porazená Vangelisovými Ohnivými vozmi. Trocha na škodu vidím, že aj keď si film takmer celú dobu udržiava skvelý akčný spád, záver je dosť chabo odvedený a chýba mu viacej dravosti či napätia. ()

ConanVJ

Jednoznačně jeden z nejlepších dobrodružných filmů, který sem doposud viděl. Skvělá akce, výprava, herecké obsazení. Příběh je poutavý a skvěle vymyšlený. Akce je zde spousta a je pěkně natočená. Film se odehrává ve spoustě nádherných lokacích. Vše doplňuje skvělá hudba. Za mě jednoznačně 100% :) ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (více)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (více)